Конспект уроку англійської мови для 2 класу за підручником О.Карп’юк “Smiling Sam”.
Unit 6 Lesson 2
підготувала студентка 132 групи Єфтемій Анна, методист Середа Н.С.
Бериславський педагогічний коледж імені В.Ф. Беньковського
Херсонського державного університету.
Тема: How old are you?
Мета: Ознайомити учнів з новими лексичними одиницями (seven, eight, nine, ten, number) та практикувати у мовленні структури: I am 7, He is 8, She is 9, What is this?, It is a candle (a cake, a star); тренувати слухо-вимовні навички та фонематичний слух; формувати навички усного мовлення; виховувати культуру спілкування, стимулювати і підтримувати інтерес до вивчення іноземної мови, відчуття значимості кожного в колективі, сприяти соціалізації дітей у ході навчання мовленнєвої взаємодії в парах.
Тип уроку: формування мовленнєвих навичок, користування мовним матеріалом.
Методи: демонстрація, пояснення, TPR;
Інтерактивні методи: робота в парах, «Мікрофон»
Міжпредметні зв’язки: інтегрований курс Я досліджую світ, фізичне виховання, українська мова, математика.
Засоби: мультимедійна програма, флеш-картки, цифри, вправи LearningApps, аудіо запис, мікрофон, пензлі, пластикові , або паперові склянки з водою.
Змістові лінії: Громадянська відповідальність, здоров’я і безпека, підприємливість та фінансова грамотність
Використані джерела:
https://learningapps.org/display?v=psinxe33c20, https://ambassadorkaluga.com/wp-content/uploads/2018/06/happy-birthday.jpg
Перебіг уроку
І. Початок уроку
1. Організаційний момент
-Stand up! Stand straight.
-Good morning children!(Good morning teacher). I`m glad to see you. Sit down.
-I`m your English teacher today. My name is Anna Olehivna.
2. Мовленнєва зарядка
Today is a very sunny day. The sun is smiling to us.
-I see many smiling faces in this classroom and want to meet you. I will be a reporter. I’m very curious. I‘d like to interview you.
- And my friend Sam will help me today. (Інтерактивний метод «Мікрофон»).
-What is your name? How are you? (Fine) What is it?
-What colour is it?
3. Фонетична зарядка
- Children, and now let’s train our pronunciation. Game “Echo”. Be attentive and follow me.
(The teacher shows numbers with fingers and children follow him/her).
-Six, six, six
Two and four are six
Six, six, six
One and five are six
Six, six, six
Three and three are six.
4. Повідомлення теми і мети уроку
- Children, what are we going to speak about? Look at the pictures. Yes, excellent! Birthday! We’ll speak about birthday party and we shall count till ten today
- And our friend Sam will sit and watch how we work at the lesson. And he prepared interesting tasks for us.
ІІ. Основна частина
1. Ознайомлення з новою лексикою
-Look at the smart board (цифри). Let’s count one, two, three, four, five, six
-Good job! And now look at the blackboard. Listen and repeat after me.
-Seven/ eight/ seven-eight/ nine/ ten/ nine-ten/ seven-eight-nine-ten/
-Children, how we can name all these words? (Numbers)
-Yes! It is right!
-What number is it? (7-10) (Флеш картки)
2. Контроль засвоєння матеріалу.
Children we have the first task from our Smiling Sam. We have to count the things and match them with help of our magic board.
-1 cake
2 apples
3 dogs
4 books
5 balls
6 stars
7 pencils
8 balloons
9 cats
10 candles
3. Введення структури «How old are you? »
- Children, Mariika has got a birthday party today. But how can we ask how old she is? I’ll help you. How old are you? Listen and repeat after me. How old are you? All together!
- Let’s ask our Sam! How old are you!
- Для того щоб відповісти ви повинні сказати «I am…..6-7»
- Stand up who is 6. Listen and repeat after me. I am 6.
- Stand up who is 7. Listen and repeat after me. I am 7.
-Excellent!
4.Введення структури He is 6, She is 6 (Cards)
-I need one pupil! (Виходить учень) How old are you? (6) .
-He is 6! All together!
-How old is he? (He is 6)
-I need one girl. How old are you? (6).
-She is 6. All together!
-How old is she? (She is 6)
5.Робота в парах.
- And now let’s work in pairs. One pupils asks “How old are you” the other answers I’m… And then change the roles. Ready? Steady? Go!
6. Фізкультхвилинка.
-Stand up.
How many fingers do I have?
How many fingers do I have?
Five on my right hand.
Five on my right hand.
How many fingers do I have?
Ten!
https://www.youtube.com/watch?v=Yt8GFgxlITs Counting 1 to 10 | Number Songs | PINKFONG Songs for Children
Sit down.
7.Вправа Learning Apps https://learningapps.org/view9113385
- And again the interesting interactive task from Smiling Sam. You should match the picture and the number. Be attentive!
8.Фізкультхвилинка ( Exercises for eyes)
Look left,
Look right,
Look up,
Look down,
Look around.
Look at your nose,
Look at that rose,
Close your eyes.
Open, wink and smile.
Your eyes are happy again!
9. Revision
Game “Fly swatter”
-I need 2 pupils. I will name a number or a thing and you should hit the picture with the fly swatter. The faster the better. The fastest pupil is the winner. Ready? Go!
10.Вправа Paint
Children use wet brushes and draw the numbers on the blackboard.
The teacher names the numbers for children to draw.
IV. Підсумок
Рефлексія
What numbers have we learnt today?
https://www.youtube.com/watch?v=xNw1SSz18Gg
-Stand up, Stand straight, Good bye children . See you at the next lesson!