Урок " І. Франко " Форбований Лис"

Про матеріал
Розробка відкритого уроку з української літератури для 5 класу з теми " Літературні казки"
Перегляд файлу

Іван  Франко.  Казка «Фарбований Лис».   Образ Лиса,   його риси характеру

Мета: ознайомити учнів   з образом Лиса Микити, з випробуваннями, які

йому довелося подолати; дати характеристику Лиса як головного героя,

формувати в учнів вміння і навички аналізу героя;

розвивати  творчість,     мислення,   вміння   виокремлення   головних

епізодів, цитат, вміння визначати мову автора і персонажів; культуру

мовлення; вміння працювати в групах;

виховувати   найкращі   людські   якості   -        милосердя,    чесність,

порядність, шляхетність, нетерпимість до підлості, обману, допомогти

учням усвідомити повчальний зміст казки, прищеплювати бажання

ставати краще, займатися самовихованням.

Тип уроку: комбінований

Обладнання:   ілюстрації до казки, портрет І.Франка;   виставка учнівських

малюнків   до   твору;    картки   із   завданнями   для   груп;   «квітка-

семиквітка», тестові завдання, проректор,

Учні знатимуть:

 ♦♦♦    зміст казки щодо образу Лиса;

♦♦    різнобічну характеристику героя.

Учні вмітимуть:

♦♦♦    переказувати фрагменти казки;

♦♦♦ виразно, вдумливо читати казку;

♦♦♦ розповідати про лиса; 

♦♦♦      аналізувати героя казки;                         

♦♦♦ давати власну оцінку вчинкам та поведінці дійових осіб.

 

 Хід уроку

І. . Повідомлення теми й мети уроку. Емоційне налаштування.

 Слово вчителя (соціальна компетентність).

Казковим краєм ми бродили з вами,

І ось нарешті вийшли на узлісся.

Там мешканців цікавих зустрічали,

І серед них — фарбованого Лиса.

Хто, діти, з вас знайомий із цим героєм,

Нехай же нам про нього розповість.

А ми послухаємо й разом поміркуємо,

Звідкіля в лісі такий дивний гість.

 Учитель:

— Звідкіля з'явився в лісі страшний звір?

  • Ми сьогодні продовжимо працювати над змістом казки « Фарбований Лис», а також дамо характеристику головному герою казки.

( Запис числа і теми уроку)

II.  Актуалізація опорних знань учнів.

- А щоб краще перевірити як ви засвоїли зміст твору, проведемо  невеличке тестове опитування.

1.  До якої збірки увійшла казка «Фарбований Лис»?

а)  «Коли ще звірі не говорили»;

б)  «Франкові казки»;

в)  «Коли ще звірі говорили».

2.  Казка, створена письменником, називається:

 а) народною;

б) художньою;

в) літературною.

3.  Лис Микита був:

а)  чесним, сором'язливим, працьовитим;

б)  хитрим, хвалькуватим, лицемірним;

в)  сміливим, добрим, працьовитим.

4.  Якою фарбою маляр фарбував паркан?

 а) Зеленою;

б) синьою;

в) помаранчевою.

5.  Хто першим злякався фарбованого Лиса?

а) Вовчик-Братик;

б) Кабан;

в) Олень.

6.  У якому рядку наведені синоніми до слова чкурнути?

а)  Прийти, приплентатися;

б)  гратися, бавитися;

в)  дременути, майнути.

III.  Сприймання і засвоєння нових знань.

Учитель.

Тепер ми знаємо, що звір прийшов із казки,

Яку Іван Франко для нас створив.

Зручніше вмощуйтеся, діточки, будь ласка,

На нас попереду чекає ще чимало див.

Бесіда за питаннями

. — Які дійові особи беруть участь у зображуваних подіях?

  Кого з них можна назвати головними персонажами, а кого — другорядними? Чому?

  Хто такий Лис Микита? Яким ви собі його уявляєте?

  • Як жилося звірам за Лисового царювання?

Гра « Уважний читач»

В отриманих цитатах про Лиса Микиту наявні помилки. Знайдіть, виправіть їх:

1.        «- Що ви собі думаєте? - величався він перед своїми товаришами. -Досі я ходив по селах, а завтра в білий день піду до міста і мені просто з торговиці курку подарують, бо я такий розумний і хитрий.»

2.        «Радий, що йому вдалося сховатися, бідний Лис Микита мусив сидіти в фарбі аж до вечора...»

3.        « - Слухайте, любі мої,- говорив Лис Микита, - і бійтеся! Сьогодні вранці святий Миколай уліпив мене з небесної глини -придивиться, яка вона блакитна!...»

4.         «Микита був злим, хитрим царем, але справедливим і м'якосердним, тим більше, що тепер не потребував сам ходити на лови, засідати, мордувати»м'якосердним, тим більше, що тепер не потребував сам ходити на лови, засідати, мордувати»

 Самостійна робота

Дати письмові відповіді на запитання (2-3 речення) і запи­сати в зошит.

  Як Іван Франко ставиться до Лиса?

  • Ваше ставлення до героя казки?

Робота в групах

«Скульптори»:

а) із пластиліну виліпити Лиса Микиту, яким ви собі його уявляєте;

б) виліпити інших лісових мешканців, відтворити своє став­лення до кожного з них.

«Худлжники»:

а) Виконати ілюстрації до казки « Фарбований Лис»

б) за кольоровою гамою передати своє ставлення до Лиса Микити

«Літературні критики»: написати листа до Лиса Микити.

Підсумки роботи, враження, висловлювання про героїв, коментарі до виробів та завдань.

Хвилинка мрій та відпочинку

Дітям пропонується відпочити і помріяти, перед ними висвітлюються малюнки різних тварин і пропонується закрити очі і уявити себе якоюсь тваринкою, пояснити чому саме такою тваринкою вони себе уявляють.

Коментоване читання (інформаційна компетентність).

Заповнити таблицю « Риси характеру Лиса Микити»

Таблиця «Риси характеру Лиса Микити»

- Які риси характеру притаманні лису Микиті? Перераховані риси характеру розподілити у дві колонки на позитивні і негативні.

позитивні

негативні

 кмітливий

хвастливий

вправний мисливець

гордий

розумний

хитрий

товариський

необачливий

сміливий

брехливий

терплячий

 

дотримує слова

 

спостережливий

 

— гордість;

— хвалькуватість;

— сміливість;

— кмітливість;

— хитрість;

— боягузливість;

— обережність;

— рішучість;

— ризикованість;

— самовпевненість;

  • кар'єризм;
  • фантазія;
  • корисливість
    Знайти в тексті казки епізоди, у яких розповідається про хвалькуватість Лиса, боягузтво звірів, виразно зачитати і прокоментувати (вихваляння Лиса Микити перед товаришами, зустріч Вовчика-Братика із синім звіром).

Лексичний диктант

1 У білий день -……………………

2Одним духом -…………………….

3 Набрався відваги -…………………….

4 Стати в пригоді -…………………..

5 Заграло сонце -………………………..

6 Дати драпака -………………………………

7 Жити, мов у бога за дверима -…………

8 Мов полуда з очей спала -…………………

9 Ледве переводячи дух -…………………

10 Вискочити прожогом -…………………

Відповіді

1 У білий день - серед дня

2Одним духом - миттю

3 Набрався відваги - зважився

4 Стати в пригоді - знадобитися

5 Заграло сонце - відчув радість

6 Дати драпака - втекти

7Жити, мов у бога за дверима - спокійно

8 Мов полуда з очей спала -прозріли

9 Ледве переводячи дух - боячись

10 Вискочити прожогом - швидко

Гра «Хто більше?»

(інформаційна компетентність). Назвати якомога більше казок, у яких персонажем виступає

Лис (лисиця). У яких із названих творів згаданий казковий герой наділений позитивними якостями, а в яких — негативними? Чому?

« Квітка – семиквітка»

Уявіть, що ви дивовижним способом потрапили до казки І.Франка, а у вас є квітка-семиквітка. Подаруйте Лису Микиті квітку-семиквітку із записаними на пелюстках бажаннями, які допоможуть змінити його характер, поведінку. Які бажання ви б обрали? Що саме треба змінити Микиті в собі?

ІV. Підсумок уроку

Ознайомившись із казкою І. Франка „Фарбований Лис", ми переконались, що обман ніколи не закінчується добром. Ця казка, як і багато інших творів мистецтва слова, змушує кожного з нас поглянути на себе через призму життя героя твору. Який я? Чи чесний зі своїми друзями, батьками, чи хочу бути лідером і Щоб усі працювали на мене? Можливо, вперше в житті вам спало на думку дати оцінку й своїй власній поведінці.:г: Англійське прислів'я влучно стверджує: „Найдовша у світі відстань — відстань від   і : голова до серця". Бажаю вам подолати цю відстань і саме серцем дати відповідь на запитання: якою я зростаю людиною?

Оцінювання навчальних досягнень учнів (соціальна компетентність).

 Слово вчителя (полікультурна компетентність).

Ми на уроці побували

І звіра дивного пізнали.

Це лиш фарбований був Лис,

А не якийсь там Остромисл.

Трагічна доля у Микити,

Який мав намір всіх здурити.

Всім спала із очей полуда,

Лис же зазнав страшного суду.

Ви ж, дітки, висновок зробіть:

Поганих вчинків не чиніть,

Живіть із правдою й любов'ю,

Щасливі будьте і здорові.

Хай книга, казка, мудрість, праця

Найбільшим скарбом стануть вам.

Спішіть добро творити й щастя,

В серцях будуйте правди храм!

V. Домашнє завдання

Придумати свій кінець казки

doc
Додано
25 грудня 2019
Переглядів
1964
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку