Урок і Презентація "Правління Володимира Мономаха та його сина Мстислава Великого"

Про матеріал

Розробка уроку з історії України на тему "Правління Володимира Мономаха та його сина Мстислава Великого" та презентація до уроку.

Мета: характеризувати процес посилення великок­нязівської влади за Володимира Мономаха та до­вести, що за його правління Київська Русь зазнає періоду піднесення; розвивати в учнів уміння да­вати характеристику історичному діячу, визначати його місце в історичному процесі, аналізувати ма­теріал, робити висновки, працювати з джерелами інформації; переконати учнів у силі згуртованості та єдності на прикладі діяльності Володимира Мо­номаха та його сина Мстислава, Розвивати увагу, логічне мислення. Виховувати почуття патріотизму.

Тип уроку: комбінований

Зміст архіву
Перегляд файлу

 

 

 

 

Конспект уроку

з історії України

для 7-го класу

на тему

«Правління Володимира Мономаха та його сина Мстислава Великого»

 

 

Підготувала

учитель історії та правознавства

Гришинського НВК

Горбунова Оксана Григорівна

 

 

 

 

2017

Тема. Правління Володимира Мономаха та його сина Мстислава Великого

Мета: характеризувати процес посилення великок­нязівської влади за Володимира Мономаха та до­вести, що за його правління Київська Русь зазнає періоду піднесення; розвивати в учнів уміння да­вати характеристику історичному діячу, визначати його місце в історичному процесі, аналізувати ма­теріал, робити висновки, працювати з джерелами інформації; переконати учнів у силі згуртованості та єдності на прикладі діяльності Володимира Мо­номаха та його сина Мстислава, Розвивати увагу, логічне мислення. Виховувати почуття патріотизму.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: карта, тексти завдань, схема, портрет Володимира Мономаха, презентація PowerPoint, підручник Історія України 7 клас/ Свідерський Ю.Ю., Ладиченко Т.В., Романишин Н.Ю. – К.: Грамота, 2007.-273 с.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

Вправа «Криголам»

- Починаємо урок історії. Якими ви повинні бути на уроці? Дайте характеристику за початковими літерами (слайд 4).

У - ( уважними)

Р - ( розумними)

О -  ( охайними)

К  - ( кмітливими)

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Вправа «Вгадай героя»

Учитель зачитує характеристики осіб, а учні називають, про кого йдеться.

  1. Він прийшов до влади внаслідок тривалої боротьби між братами. І став княжити у Києві один. Завершив об’єднання земель. З його іменем пов’язують запровадження на Русі золотих і срібних монет, введення християнства. (Володимир) (слайд 5)
  2. Чоловік лихої вдачі, проголосив себе київським князем і почав винищувати можливих претендентів на великокнязівський престол. Через змову проти батька був позбавлений Туровського князівства. (Святополк) (слайд 6)
  3. Київ за його часів був окрасою Русі й суперником самого Константинополя. Окрасою Києва став побудований ним собор Святої Софії. Прожив 76 років. Його можна назвати засновником книжної вченості на Русі. (Ярослав) (слайд 7)
  4. Він отримав Київ  і Новгород у своє володіння. Разом з братами утворив союз – тріумвірат. Спільно ходили у походи проти кочовиків: торків і половців. Після народного повстання втік до Польщі і потім знову відновив владу. Посідав престол тричі. (Ізяслав) (слайд 8)
  5. Стала дружиною короля Генріха І.Народила трьох синів, старший з яких став королем Франції Філіппом І. Взяла з собою до Франції книгу – слов’янське Євангеліє.(Анна) (слайд 9)
  6. Правив у Тмутараканській землі. У 1023 р. постав проти брата, у битві біля Чернігова переміг. Уклавши з братом мирний договір, почав правити у Чернігові. (Мстислав) (слайд 10)
  7. Коли у 1068 році половці напали на його Переяславську землю, звернувся за допомогою до свої братів. Вирішальна битва відбулася на р. Альта й завершилася поразкою трьох братів Ярославичів. (Всеволод) (слайд 11)
  1. Аналіз за малюнком (слайд 12)

http://cs621818.vk.me/v621818849/2d407/dU9qbUI2YtI.jpg 

 

\

 

 

 

 

 

 

 П. Андрусів. З’їзд князів.

 

Завдання до учнів:

  1. Розглянути малюнок.
  2. Визначити, яку історичну подію зображує художник.
  3. Встановити місце і час цієї події, які історичні особи приймають участь.
  4. Проаналізувати, чи виконав Любецький з’їзд основне своє завдання.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності та повідомлення теми й мети уроку

  1. Створення проблемної ситуації
  • Міжусобні війни, які спалахнули після смерті Ярослава Мудрого, завдали величезної шкоди державі, що призвело до загрози розпаду Київської Русі. Щоб зберегти політичну єдність і ліквідувати зовнішню загрозу в Любечі організовують з’їзд князів, ініціатором якого виступає переяславський князь Володимир Мономах. Ось як «Повість минулих літ» передає заклик, що прозвучав на Любецькому з’їзді.

Для чого губимо руську землю,

Самі проти себе усобиці діючи?

А половці нашу землю розносять

І раді є, що межи нами війна донині.

Відтепер з’єднаймося в одне серце й

Обережімо руську землю…

Але князі не дотримуються свого слова. Русь знову поринула у князівські чвари. Лише у 1113 р. з приходом до влади Володимира Мономаха держава отримує умови для нового піднесення. Чому це стало можливим? Чим уславив себе Володимир Мономах та чому великий князь Мстислав Володимирович дістав прізвисько Великий -  нам і належить з’ясувати.(слайд 13)

  1. Повідомлення теми й мети уроку
  • Отже, на сьогоднішньому уроці ми з вами з’ясуємо, за яких обставин Володимиру Мономаху вдалося прийти до влади в Києві, охарактеризуємо внутрішню і зовнішню політику князя та сина Мстислава, визначимо наслідки їх діяльності для Київської Русі

ІV. Вивчення нового матеріалу

  1. Вправа «Ажурна пилка»

Складання історичного портрету (слайд 14)

  • Розгляд такої історичної особистості, як Володимира Мономаха ми почнемо за зі складання його портрету. Перед кожною групою матеріал, який потрібно опрацювати.  

Порядок роботи в «домашніх» групах:

  1. В кожній групі обирається головуючий, спостерігач (тайм-кіпер) і той, хто ставить запитання, щоб переконатися, що кожний розуміє зміст матеріалу;
  2. Кожна група отримує завдання, вивчає його та обговорює свій матеріал.

Порядок роботи в «експертних» групах:

  1. Після об’єднання у нові групи, кожен учень стає «експертом» з тієї теми, що вивчалась у його «домашній» групі.
  2. По черзі та за визначений час кожний має якісно і в повному обсязі донести інформацію учням з інших груп і сприйняти нову інформацію від кожного з них.

Під час повернення до «домашніх» груп:

  1. Учні мають поділитися інформацією з членами своєї «домашньої» групи про нову інформацію, яку вони отримали від представників інших груп, узагальнюють її.
  2. Учні виробляють спільні висновки та рішення.

Завдання для груп

  1. Походження історичного діяча. Дитячі та юнацькі роки.
  2. Особисті якості й риси характеру.
  3. Діяльність історичного діяча.

Походження історичного діяча. Дитячі та юнацькі роки

Онук Ярослава Мудрого, улюблений син Великого Київського князя Всеволода і візантійської княжни Анни (дочки константинопольського імператора Костянтина Мономаха) Володимир Мономах (його церковне ім'я - Василь) народився в 1053 році. Його називали так за родовим ім’ям матері. Існує також легенда, що Костянтин Мономах прислав йому символи царської влади — барми і корону, так звану шапку Мономаха, якою згодом коронувалися московські великі князі й царі. Хоча насправді шапка Мономаха була виготовлена значно пізніше. Своє дитинство провів при дворі батька в Переяславі. Хлопчиком Володимир разом із батьком брав участь у небезпечних полюваннях на дикого звіра. Змалку він також звик виконувати складні, недитячі доручення. У свій перший похід на чолі невеликої дружини до далекого Ростова батько відправив Володимира у віці 13 років. У бурхливі часи міжкнязівських усобиць Ярославичів і майже безперервних набігів половецьких ханів Володимир мужнів та із запального юнака поступово перетворювався на зрілого мужа.

Коли Всеволод Ярославич у 1078 р. став князем київським, Володимир отримав в уділ Чернігів, де правив 16 років (1078—1094 рр.). Це був період розквіту Чернігівської землі, зростання міст і будівництва храмів. Після смерті батька в 1094 р. Володимир добровільно поступився чернігівським уділом на користь Олега Святославича, який мав переважні права на ці землі, а сам повернувся до Переяслава. 

Особисті якості й риси характеру

Володимир не намагався захопити київський престол, хоча мав можливість це зробити, уступивши його Святополкові, сину старшого брата Всеволода Ізяслава. Історики вважають, що, поступаючись чернігівським і київським уділами на користь своїх родичів, Володимир керувався повагою до законів, установлених його дідом Ярославом Мудрим, і небажанням розпочинати нову хвилю міжкнязівських чвар.

Переяславський період життя Володимира Мономаха (1094—1113 рр.) пов’язаний із постійною боротьбою князя проти нападів половців на руські землі. Йому вдалося організувати декілька спільних походів руських князів проти половців — у 1103, 1109, 1110, 1111 рр. Від кінця ХІ — на початку ХІІ ст. Володимир Мономах був однією з найбільш шановних постатей. Це спричиняло, насамперед, те, що він був єдиним серед руських князів, хто зумів організувати дієву відсіч набігам половців й постійно перемагав їх. Талант полководця поєднувався у Володимира з неабиякою особистою хоробрістю, яка сформувалася в дитячі роки.

Прикметною рисою характеру Мономаха стало те, що він поважав закон, не мав великої жаги до влади й не бажав устрявати в міжкнязівські чвари та усобиці. Увесь час Мономах турбувався про захист рідної землі від половців. Із його ім’ям пов’язана перша серйозна перемога руських дружин над великою половецькою ордою в 1094 р. за річкою Сула.

Перемагати половецькі орди, які завжди мали кількісну перевагу, князеві допомагав неабиякий військовий талант і знайомство з тактикою бою західноєвропейського рицарства. Історики вважають, що Володимир Мономах першим серед руських князів зрозумів переваги використання в боротьбі з кочовиками блискавичних атак важкоозброєної кінноти. Спираючись на бойову дружину, Володимир майже щорічно здійснював походи й урешті-решт примусив половців майже на сорок років залишити південноруські степи.

Діяльність історичного особи

Відразу після смерті Київського князя Святополка навесні 1113 р. до Мономаха було надіслане запрошення на Велике князювання, але він не поспішав до столиці. У місті спалахнуло повстання, що супроводжується погромами. Знову послали гінця до Мономаху. На цей раз він не забарився. 

Великим князем Мономах став у 1113 р., коли йому вже виповнилося 60 років.

На початку правління він прийняв нового збірника законів «Статуту Володимира Всеволодовича», який доповнив «Руську Правду». У «Статуті» було обмежено лихварство, скасовано перетворення вільних людей на холопів за борги тощо. Уперше було визначено права та обов’язки селян, які потрапляли в кабалу через невідпрацьований борг (закупи).

Він зміг приборкати міжкнязівські чвари, зміцнити одноосібну владу й відновити єдність Русі. Володимир востаннє об’єднав під своєю владою більшу частину Русі — Київську, Переяславську, Смоленську, Волинську, Турово-Пінську, Мінську, Новгородську, Ростово-Суздальську землі. Верховну владу київського князя визнавали навіть чернігівські та галицькі князі.

У перші роки свого правління Володимир завершив розгром половців і відігнав їх від кордонів Русі. У подальші роки половці не турбували Русь.

Успіхи політики Володимира Мономаха позитивно вплинули на внутрішній розвиток Русі. Величними будовами прикрасилися міста. Під Києвом було споруджено дерев’яний міст через Дніпро. Володимир Мономах розгорнув активну і зовнішньополітичну діяльність.

У 1116 р. Володимир утрутився в боротьбу за імператорський трон Візантії. Суперечку вдалося владнати мирним шляхом. У наступні роки відносини з Візантією покращилися, і в 1122 р. онука Володимира вийшла заміж за імператора Візантії. Підтримувалися династичні зв’язки і з іншими правителями Європи: Угорщини, Швеції, Польщі, Данії, Норвегії.

Його перу належить високохудожній літературно-публіцистичний твір «Повчання». Найцікавішим у зібранні є «Повчання дітям». У цьому творі старий князь пригадує минулі роки, описує військові походи та не приховує при цьому помилок, яких припустився на довгому життєвому шляху. Тогочасні реалії примушували князя брати участь у міжкнязівських усобицях, поступатися своїми принципами. Однак Мономах намагався застерігати нащадків від повторення його помилок.

2. Бесіда (слайд 15)

Обговорення результатів діяльності В. Мономаха, складання схеми.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Робота з підручником ст. 112

Уривок із «Повчання дітям» Володимира Мономаха (слайд 16)

Бесіда за змістом

1.    Із якою метою написано цей твір?

2.    Чого навчав своїх дітей Володимир Мономах?

3.    Чому саме такими хотів бачити своїх дітей Володимир?

4.    Які думки князя є актуальними й зараз? 

  1. Пояснення легенди про шапку Мономаха

Супроводжується ілюстрованим матеріалом (слайд 17)

  • Якщо просять: «Дайте характеристику політики Володимира Мономаха», варто згадати про цікаву легенду. Полягає вона в тому що, коли Київський князь вирушив на Візантію, імператор відіслав йому назустріч символи влади (регалії). Посли передали йому дар, який складався з безлічі дорогоцінних і сакральних предметів:
  • дерев'яний хрест з частинкою розп'яття, на якому був страчений Христос;
  • чашу з сердоліку, яка належала свого часу імператору Августу Цезарю;
  • золоті барми (наплічники) прикрашені дорогоцінним камінням;
  • ланцюг з аравійського золота;
  • царський вінець.

 

 

 

внутрішня політика Володимира Мономаха стисло 

 

 

 

 

  • Саме вінець стали називати шапкою Мономаха. Нею нагороджували на престол наступних царів до Петра Великого. Сучасні фахівці знайшли в цій легенді невідповідність, оскільки вінець складається з деталей, які датуються XIV ст. Однак легенда доводить, що Русь вважалася наступницею Царгорода (Константинополя). Спростовувати подібні висновки поки не наважуються, почасти через мудру політику Володимира Всеволодовича.
  1. Розповідь з елементами бесіди про правління Мстислава Великого(слайд 18)
  • Дайте оцінку діяльності Мстислава Великого.

Перед смертю Мономах поділив землі Русі між своїми синами, які посіли провідні міста Русі: Новгород, Смоленськ, Переяслав, Туров, Володимир та Ростов. Коли Володимир помер, великокнязівський престол перейшов до його старшого сина Мстислава (1125—1132 рр.). Новий великий київський князь швидко домігся підпорядкування своїй владі всіх руських князів. Усі Мономаховичі під його твердою рукою діяли разом і згуртовано. За межами родини були лише Чернігів, Полоцьк та дрібні волості майбутньої Галицької землі. Але місцеві князі не наважувалися чинити опір Мономаховичам. Мстислав продовжував політику батька щодо збереження єдності Русі. Він приборкав полоцьких князів, яких відправив як заручників до Константинополя.
За часів правління Мстислава у свідомості князів уже настільки укорінилося право на вотчину, що на те чи інше княжіння стала швидко зростати кількість претендентів. Між спадкоємцями неодноразово починають спалахувати конфлікти, але завдяки таланту і політичній майстерності Мстислав вправно їх долав, наводячи лад залізною рукою. Його влада справді була загальноруською. Нащадки згадували його за це, називаючи «Великим». Проте він зробив одну фатальну помилку, яка дала про себе знати вже після його смерті. Так, у суперечці за чернігівський престол Мстислав підтримав Ольговичів (нащадків Олега Святославича), які згодом стали головними конкурентами Мономаховичів у боротьбі за владу на Русі.

Успішною була також відсіч князя спробам половців скористатися смертю Володимира Мономаха й повернутися в південноруські степи. Як писав літописець, Мстислав «багато пота утер за землю Руську». У 1129 р. він загнав їх аж за Волгу і далі.

Мстислав також воював із литовськими племенами, накладав данину на чудь, підтримував династичні зв’язки зі Швецією, Норвегією, Польщею, Чехією та Візантією. 

Про високий міжнародний авторитет князя свідчить такий випадок. У 1129 р. руські купці, що поверталися з Моравії (Чеське королівство), були пограбовані поляками. Тільки-но про це стало відомо Мстиславу, він негайно відправив посла до польського короля Болеслава з вимогою відшкодувати збитки, завдані купцям. Болеслав негайно дав відповідь, що компенсує всі збитки, а в подальшому буде надавати руським купцям на території своїх володінь охорону. 

Влада Мстислава була настільки міцною, що він, нікого не питаючи, заповів Київ братові Ярополку. Проте його наступник не зміг зберегти єдність держави. Після смерті Мстислава міжкнязівські усобиці спалахнули з новою силою, і дуже швидко Русь розпалася на півтора десятка земель і князівств, володарі яких безперервно змагалися між собою за першість.

V. Узагальнення й систематизація знань, умінь учнів

  1. Усне опитування (слайд 19)

1.    Чому Володимир Всеволодович дістав прізвисько Мономах?

2.    Чим відзначилися молоді роки князя?

3.    У яких уділах довелося правити Володимиру до 1113 р.?

4.    Завдяки чому Володимир Мономах виділився серед інших князів?

5.    Чим примітний похід руських полків проти половців у 1111 р.?

6.    Якими були причини повстання киян у 1113 р.?

7.    Яка головна мета правління Володимира Мономаха на великокнязівському престолі?

8.    Завдяки чому Володимиру Мономаху вдалося відновити єдність Київської Русі?

9.    Чи мав право Володимир Мономах посісти київський престол у 1113 р.? Свою відповідь обґрунтуйте.

10.    Чому Мстислава Великого вважають останнім князем єдиної Київської Русі?

  1. Вправа «Мікрофон»(слайд 20)
  • Чи можна вважати головною думкою «Повчання» Володимира Мономаха відвернення князівської міжусобиці й збереження єдності Русі? Доведіть чи спростуйте це, спираючись на текст повчання.
  • Чи можете ви довести справедливість оцінки князя Володимира як видатного полководця і державного діяча свого часу? Відповідь обґрунтуйте.

VІ. Підведення підсумків уроку (слайд 21)

Володимир Мономах залишив по собі пам’ять не лише як талановитий полководець і далекоглядний державний діяч, але й як видатний письменник свого часу.

  • Володимир Мономах був одним із видатних правителів часів Київської Русі.
  • З молодих років він виявляв здібності державного діяча.
  • Ставши організатором боротьби проти половецької небезпеки, Володимир Мономах здобув собі славу й авторитет, що згодом дало можливість посісти престол великого князя київського.
  • Набув досвіду політичної боротьби, виявив себе вольовим, розсудливим і рішучим державним діячем, крім того, мав блискучі здібності полководця.
  • Володимир усвідомлював небезпеку розпаду держави й убачав вихід із ситуації в зміцненні одноосібної влади. Уже з перших днів свого князювання він наполегливо йшов до своєї мети, що, зрештою, йому і вдалося.
  • Він зміг передати владу своєму сину Мстиславу, який продовжив справу батька. Мстислав виявився останнім правителем єдиної Київської Русі.

VIІ. Домашнє завдання (слайд 22)

  1. Опрацювати §11. 
  2. Скласти порівняльну таблицю «Політика Володимира Мономаха і Мстислава Великого».

Ім’я князя

Внутрішня політика

Зовнішня політика

Володимир Мономах

 

 

Мстислав Великий

 

 

 

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Урок на тему«Правління Володимира Мономаха та його сина Мстислава Великого»Виконалавчитель. Гришинського НВКГорбунова О. Г.

Номер слайду 2

Мета: характеризувати процес посилення великок­нязівської влади за Володимира Мономаха та до­вести, що за його правління Київська Русь зазнає періоду піднесення; розвивати в учнів уміння да­вати характеристику історичному діячу, визначати його місце в історичному процесі, аналізувати ма­теріал, робити висновки, працювати з джерелами інформації; переконати учнів у силі згуртованості та єдності на прикладі діяльності Володимира Мо­номаха та його сина Мстислава, Розвивати увагу, логічне мислення. Виховувати почуття патріотизму. Тип уроку: комбінований. Обладнання: карта, тексти завдань, схема, портрет Володимира Мономаха, презентація Power. Point, підручник Історія України 7 клас/ Свідерський Ю. Ю., Ладиченко Т. В., Романишин Н. Ю. – К.: Грамота, 2007.-273 с.

Номер слайду 3

Хід уроку. Організація початку уроку. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності та повідомлення теми й мети уроку. Вивчення нового матеріалу. Узагальнення й систематизація знань й умінь учнів. Підведення підсумків уроку. Домашнє завдання

Номер слайду 4

У - ( уважними)Р - ( розумними)О - ( охайними)К - ( кмітливими)

Номер слайду 5

{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Київська Русь. Події Варязька інтервенція, Хрещення Русі, Любецький з'їзд, Розпад Київської держави, Монголо-татарська навала. Правителі Аскольд і Дір, Олег, Ігор Рюрикович, Ольга, Святослав Хоробрий, Ярополк Святославич, Володимир Великий, Святополк Окаянний, Ярослав Мудрий, Ізяслав Ярославич, Всеслав Брячиславич, Святослав Ярославич, Всеволод Ярославич, Святополк Ізяславич, Володимир Мономах, Мстислав Великий. Населення Слов’янські: в'ятичі · деревляни · дреговичі · дуліби (волиняни) · кривичі · поляни · радимичі · сіверяни · словіни · тиверці · уличі · білі хорвати; Угро-фінські: весь · меря · мурома · чудь; Балтські: голядь. Війни Війни Русі з Візантією · Погром Хозарського каганату · Битва під Любечем · Битва над Бугом · Битва на Альті · Битва на Немизі · Битва на Стугні · Битва на КалціКультура Язичництво · Християнство · Віче · Дружина · Руська Правда · Слово про закон і благодать · Повість врем'яних літ · Повчання Володимира Мономаха · Слово о полку Ігоревім

Номер слайду 6

«Вгадай героя»Він прийшов до влади внаслідок тривалої боротьби між братами. І став княжити у Києві один. Завершив об’єднання земель. З його іменем пов’язують запровадження на Русі золотих і срібних монет, введення християнства. Володимир Великий. Відповідь:

Номер слайду 7

Чоловік лихої вдачі, проголосив себе київським князем і почав винищувати можливих претендентів на великокнязівський престол. Через змову проти батька був позбавлений Туровського князівства. Відповідь: Святополк

Номер слайду 8

Київ за його часів був окрасою Русі й суперником самого Константинополя. Окрасою Києва став побудований ним собор Святої Софії. Прожив 76 років. Його можна назвати засновником книжної вченості на Русі. Відповідь: Ярослав Мудрий

Номер слайду 9

Він отримав Київ і Новгород у своє володіння. Разом з братами утворив союз – тріумвірат. Спільно ходили у походи проти кочовиків: торків і половців. Після народного повстання втік до Польщі і потім знову відновив владу. Посідав престол тричі. Відповідь: Ізяслав

Номер слайду 10

Стала дружиною короля Генріха І. Народила трьох синів, старший з яких став королем Франції Філіппом І. Взяла з собою до Франції книгу – слов’янське Євангеліє. Відповідь: Анна Ярославна

Номер слайду 11

Правив у Тмутараканській землі. У 1023 р. постав проти брата, у битві біля Чернігова переміг. Уклавши з братом мирний договір, почав правити у Чернігові. Відповідь: Мстислав Володимирович

Номер слайду 12

Коли у 1068 році половці напали на його Переяславську землю, звернувся за допомогою до свої братів. Вирішальна битва відбулася на р. Альта й завершилася поразкою трьох братів Ярославичів. Відповідь: Всеволод

Номер слайду 13

Аналіз за малюнком

Номер слайду 14

Володимир Мономах. Мстислав Великий

Номер слайду 15

Складання історичного портрету Завдання для груп. Походження історичного діяча. Дитячі та юнацькі роки. Особисті якості й риси характеру. Діяльність історичного діяча.

Номер слайду 16

Результати діяльності Підвищення авторитету РусіПрипинення набігів половців. Володимир Мономах. Посилення централізації влади. Припинення міжусобиць Настання мирного життя Зростання військової та економічної міцностіНаписання постанови синам «Повчання дітям»

Номер слайду 17

«Повчання дітям» Володимира Мономаха. В. Мономах і діти

Номер слайду 18

Шапка Мономаха

Номер слайду 19

Мстислав Великий (1125—1132 рр.)В. Мономах з дітьми. Мстислав Великий

Номер слайду 20

Чому Володимир Всеволодович дістав прізвисько Мономах?Чим відзначилися молоді роки князя?У яких уділах довелося правити Володимиру до 1113 р.?Завдяки чому Володимир Мономах виділився серед інших князів?Чим примітний похід руських полків проти половців у 1111 р.?Якими були причини повстання киян у 1113 р.?Яка головна мета правління Володимира Мономаха на великокнязівському престолі?Завдяки чому Володимиру Мономаху вдалося відновити єдність Київської Русі?Чи мав право Володимир Мономах посісти київський престол у 1113 р.? Свою відповідь обґрунтуйте. Чому Мстислава Великого вважають останнім князем єдиної Київської Русі?

Номер слайду 21

«Мікрофон»Чи можна вважати головною думкою «Повчання» Володимира Мономаха відвернення князівської міжусобиці й збереження єдності Русі? Доведіть чи спростуйте це, спираючись на текст повчання. Чи можете ви довести справедливість оцінки князя Володимира як видатного полководця і державного діяча свого часу? Відповідь обґрунтуйте.

Номер слайду 22

Підсумки уроку. Володимир Мономах був одним із видатних правителів часів Київської Русі. З молодих років він виявляв здібності державного діяча. Ставши організатором боротьби проти половецької небезпеки, Володимир Мономах здобув собі славу й авторитет, що згодом дало можливість посісти престол великого князя київського. Набув досвіду політичної боротьби, виявив себе вольовим, розсудливим і рішучим державним діячем, крім того, мав блискучі здібності полководця. Володимир усвідомлював небезпеку розпаду держави й убачав вихід із ситуації в зміцненні одноосібної влади. Уже з перших днів свого князювання він наполегливо йшов до своєї мети, що, зрештою, йому і вдалося. Він зміг передати владу своєму сину Мстиславу, який продовжив справу батька. Мстислав виявився останнім правителем єдиної Київської Русі.

Номер слайду 23

Ім’я князя. Внутрішня політика. Зовнішня політика. Володимир Мономах  Мстислав Великий  Домашнє завдання. Опрацювати §11. Скласти порівняльну таблицю «Політика Володимира Мономаха і Мстислава Великого».

Середня оцінка розробки
Структурованість
4.3
Оригінальність викладу
4.0
Відповідність темі
4.0
Загальна:
4.1
Всього відгуків: 3
Оцінки та відгуки
  1. Озерчук Лілія Костянтинівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Омелянчук В`ячеслав
    Загальна:
    2.3
    Структурованість
    3.0
    Оригінальність викладу
    2.0
    Відповідність темі
    2.0
  3. Бєлєнцова Олена Володимирівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
zip
Додано
2 квітня 2018
Переглядів
12015
Оцінка розробки
4.1 (3 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку