Урок "INVENTIONS AND DISCOVERIES "

Про матеріал
Мета: формувати навички читання текстів та обробки отриманої інформації, розширювати лексичний запас учнів; розвивати мовну здогадку та логічне мислення, поглибити знання учнів про словотворення в англійській мові; виховувати впевненість у власних силах.
Перегляд файлу

9 клас.                                                                                       

Тема: INVENTIONS AND DISCOVERIES

Мета:  формувати навички читання текстів та обробки отриманої інформації, розширювати лексичний запас учнів; розвивати мовну здогадку та логічне мислення, поглибити знання учнів про словотворення в англійській мові; виховувати впевненість у власних силах.

Обладнання: аудіосупровід уроку, презентація Point Power

Хід уроку:

І.    ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ  ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

1.Організація класу. Привітання.

T: Good morning, boys and girls! I am glad to see you! Welcome to our English lesson!

2. Повідомлення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності.

T: Today we’ll discuss about inventions at our lessons, you’ll read and speak about Albert Einstein, his life, scientific work, discoveries.

3. Уведення в іншомовну атмосферу.

Мовна розминка. Warm-up

Teacher: Now, let’s begin our work. As you know, by the end of the 20-th century, lots of inventions have been made. Some of them have become so common that it is difficult imagine them as inventions. What modern inventions do people use in everyday life try to guess :

Matching

 

  1. People use it for taking photographs. ( A camera)

 

  1. People use it for cooking, defrosting and reheating food.

(A microwave oven. )

 3. People use it for receiving or making calls. ( A phone.)

 

4. People use it for cutting and collecting grass.( A mower.)

 

 5. People use it for sending and receiving urgent messages.

(A fax machine.)

 

6. People use it for washing the dishes.( A dishwasher. )

 

7. People use it for telling the time . If it is kept on the wall, it is called ...….( clock). If it is worn on the wrist, it is called a…..(watch)

 

8. People use it for finding information , communicating, having fun and entertaining.( A computer.)

      А)                                  В)                         C)                                      D)Фотоаппарат иконка вид сбоку на белом фоне | Премиум векторы  Старый Факс Аппарат — стоковые фотографии и другие картинки Факсимильный  аппарат - iStock Микроволновые печи Caso купить в Украине по низким ценам. Продажа на  Zakupka.com         Компьютер не загружается . Включается, но нет изображения

  E) Моечная машина SteamScrubber для широкогорлой лабораторной посуды купить в  компании «Хеликон»  F)   Relógio de Bolso Antigo a Corda com Preço Baixo ! - Relógio de Bolso G)   Kuidas muruniidukit valida - bauhof.ee  H)   Холодильник Бирюса. (ссср) в отличом состоянии. 900 000 сум | Холодильники  | в Мирзо-Улугбекском районе | Bisyor.uz - №113359

 

4.Перевірка домашнього завдання.

 

Розповіді учнів про великих науковців

 

II.ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

 

1.Подання тексту для читання. Впр.1 (с.175).

1) Pre-Reading Activity. Підготовка до сприйняття тексту: введення незнайомих слів: a genius, relativity, a quotient, to cause, publicity

Бесіда з учнями.

 

«The ideals which have lighted my way, and time after time have given me new courage to face life cheerfully, have been Kindness, Beauty, and Truth..»             

                                                                                                  Albert  Einstein

 T: Look at the text headline  and predict what this text is about.

- What do you know about Albert  Einstein?

- What does it mean when someone calls you an ” Einstein”?

- What science did he specialize in?

- Why is he famous?

2) Reading . Етап читання з демонстрацією презентації» A GENTLE GENIUS»

a) Перегляд тексту з визначенням заголовків до абзаців.

T: Match the headlines below with the paragraphs of the text.

3) Post-Reading Activity. Етап перевірки розуміння змісту тексту.

 

Бесіда за змістом тексту:

T: Answer the following questions:

1)Where and when was Albert Einstein born?

2)What kind of person was he?

3)Where did he live for a long time?

4)What is he famous for?

5)What and where did he get for his work?

6)What did he think about war?

7)What does it mean when someone calls you an”Einstein”?

8)What does IQ stand for?

 

Учні ланцюжком усно відповідають на запитання за змістом тексту.

- Relaxation

1. Matching

 

1)Imagination is more important than knowledge...

2)Truth is what stands the test of experience.

3)Never do anything against conscience even if the state demands it.

4)Тhe mysterious is the source of all true art and science.

5)The secret to creativity is knowing how to hide your sources.

А)Ніколи не робіть нічого проти совісті, навіть якщо держава вимагає цього.

В)Секрет  творчості є вміння приховувати свої джерела.

С)Уява важливіша за знання.

D)Істина- це те, що витримує випробування досвідом.

E)Таємничість - джерело всього справжнього мистецтва і науки.

2. Рольова гра «Інтерв’ю з сучасником Ейнштейна»: впp. 6 ст.177.

Учні в парах складають інтерв’ю за завданням вправи. По закінченні інсценують діалоги.

3.Активізація мовленнєвих зразків.

Робота в групах.Work in groups

Group A

 

 Put the following sentences into the correct order and compose a short story about Albert Einstein.

 

1. He studied physics in Switzerland in 1905.

2. In 1955, he died in his sleep at the age of 76.

3. Albert Einstein was not only a genius but also a gentle man.

4. In 1921, he got the Nobel Prize in Physics.

5. He was born in Ulm, Germany in 1879.

6. In 1914 Einstein moved to Germany.

Group B

 Write sentences and correct mistakes to make a summary of the text

 

1. Einstein was born on March 14, 1889 in Ulm, Switzerland .

2. In 1921, he won the Nobel Prize for his general theory of relativity in Biology.

3. The theory says:” Time and position are all relative to the traveler.”

4. Einstein was one of the fathers of the space age.

5.  He studied physics in the USA  in 1905.

6. All his life he struggled against peace.

Group C

 Write sentences to make a summary of the text.

 

 1. new ideas / Einstein / about gravity / offered

 2.said / into energy / could / be changed / he / matter

 3. made /in physics /he/ a revolution

 4.1921 / Einstein / physics / in / prize / won / Nobel / a

 5. Germany / he / when / left / to power / Hitler / came

 6. tried / the different / of / to tie / he / physics / fields

(Pupils are given 3 minutes. After completing the task they give their answers.)

 

III.Заключна частина уроку.

 1.Домашне завдання. Homework.

  Впp.6 ст.177

  2.Підведення підсумків уроку. Summarizing.

  Бесіда в режимі T- P.1 – P.2 –P.3

 T: What have we found out about Albert Einstein at this lesson? Tell one the most  interesting fact of life you have remembered.

 

 

docx
До підручника
Англійська мова (9-й рік навчання) 9 клас (Карпюк О.Д.)
Додано
30 грудня 2021
Переглядів
2954
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку