1
Літературне читання 4 клас
Тема. Іван Франко: життєвий та творчий шлях. «Іван Франко» Р.Завадович.
Мета: навчальна: поглибити знання учнів про життя і творчість Івана Яковича Франка; розвивальна: вдосконалювати навички свідомого виразного читання, формувати вміння аналізувати віршовані твори, добирати потрібну інтонацію; виховна: виховувати через образне слово почуття любові до свого народу, до України, рідної мови, інтерес до творчості Франка.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: портрет І. Франка, ілюстрації до творів, виставка книг І. Франка, ляльковий театр, слова-пояснення, цікавинки, малюнки - тлумачення невідомих слів, рушник, музичний супровід, малюнок-настрій, презентація «Іван Франко», речення-побажання та очікування вчителя, розчитувальні таблиці, малюнки для скоромовок, куб.
Хід уроку
І.Організація класу.
1.Налаштування на роботу.Вірш «Пролунав дзвінок».
-Побажаймо собі успіху!Хай гарний настрій нам допоможе працювати.Привітаймося й посміхнемося гостям!
2.Аутотренінг(під музику)
-Закінчіть речення:Я бажаю собі.Я бажаю однокласникам.Я бажаю вчителеві…
Вправа ’’ Очікування ’’.
Уважні,розумні,організовані,кмітливі.
ІІ. Удосконалення навичок читання.Мовна розминка.
а) П’ятихвилинка читання.(Розчитувальні таблиці-в парах)
б) Робота над скоромовками.(хлопчики-про бобрів,дівчатка-про сороку,разом-про бабу) або на вибір.
-Що цікавого ви знаєте про бобрів та сороку?
- в)Робота над висловом.
- Прочитайте вислів Василя Сухомлинського про мову.
Мова-духовне багатство народу.
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
Казкаря, байкаря, поета ,
борця за людські долі і серця.
-Дізнаймося тему уроку,коли розшифруємо речення.(Слайд)
Сьогоднішній урок ми присвячуємо українському письменнику І. Я. Франку.
ІV. Ознайомлення із життєвим і творчим шляхом І. Франка.
2.Хвилинка-цікавинка.
За своє життя Іван Франко написав майже 6 тисяч творів,знав 14 іноземних мов.Його твори перекладено на 60 мов народів світу.
3.Тестування в зошитах(із самооцінкою-2 бали за кожне завдання)
1.Франко народився в селі:
а)Павлиш б)Нагуєвичі в)Моринці
2.Став студентом:
а)Харківського університету
б)Київського університету
в)Львівського університету
3.Народний псевдонім Франка:
а)Якович б)Каменяр в)Захар
4. «Фарбований лис» належить жанру:
а)Казка б) Вірш в) Оповідання
5.Колір фарби,що був у діжці:
а)Рожевий б)Синій в) Білий.
6.Як звали Франка:
а) Петро б) Яків в) Іван.
Взаємоперевірка.
Фізкультхвилинка(під музику)
V. Опрацювання вірша Романа Завадовича «Любив Франко».
3. Самостійне читання вірша.
- Поміркуйте,з якою інтонацією та силою голосу потрібно читати вірш.
4. Робота над змістом вірша в групах-читає кожен по 4 рядки.
- Презентація роботи в групах-ДИКТОРСЬКЕ ЧИТАННЯ ЗА МАКЕТОМ ШИРМИ. Зачитування вірша обраною кожною групою дитиною.
5. Голосування оплесками.
-Найбільше оплесків отримала група…
6.Інсценування уривку казки підготовленими учнями(пальчиковий театр)
Лис перший заговорив до них ласкаво:
— Любі мої! Не бійтеся мене! Приступіть ближче, я маю вам щось дуже важне сказати.
Але звірі не підходили, і тільки Ведмідь, ледво-не-ледво переводячи дух, запитав:
— А ти ж хто такий?
— Приступіть ближче, я вам усе розповім, — лагідно і солодко говорив Лис. Звірі трохи наблизилися до нього, але зовсім близько не важилися.
— Слухайте, любі мої, — говорив Лис Микита, — і тіштеся! Сьогодні рано святий Миколай уліпив мене з небесної глини — придивіться, яка вона блакитна! І, ожививши мене своїм духом, мовив:
— Звіре Остромисле! В звірячім царстві запанував нелад, несправедливий суд і неспокій. Ніхто там не певний свойого життя і свойого добра. Іди на землю і будь звірячим царем, заводи лад, суди по правді і не допускай нікому кривдити моїх звірів!
Почувши це, звірі аж у долоні сплеснули.
— Ой господи! Так ти маєш бути наш добродій, наш цар?
— Так, дітоньки, — поважно мовив Лис Микита.
Нечувана радість запанувала в звірячім царстві. Зараз кинулися робити порядки.
VI. Підсумок уроку. Оцінювання роботи учнів.
-Що нового ви дізналися?Чи збулись ваші очікування ?Які оцінки товаришам ви поставили?Чому?Що побажаєте тим,хто залишився неоціненим?Мої помічники отримують…
ПИТАННЯ «НА ЗАСИПКУ»:
-Яке місто носить ім’я письменника?
Дякую за роботу!
VІІ. Домашнє завдання на вибір .
1.Виразно читати вірш Романа Завадовича,повторити біографію Івана Франка.
2.Відшукати в додатковій літературі та підготувати виразне читання вірша чи загадки.автором яких є Франко.
3.Намалювати малюнок за відомими творами І.Франка.
Перелік використаних джерел