Урок ": Карта півкуль. Материки і океани на карті світу. Океани.Розв’язування задач на визначення часу за швидкістю і відстанню"

Про матеріал
Комбінований урок з природознавства і математики для дітей з особливими освітніми потребами (глухих учнів).
Перегляд файлу

Тема: Карта півкуль. Материки і океани на карті світу.

Океани.Розв’язування задач на визначення часу за швидкістю і відстанню.  

Мета: навчати учнів користуватися картою; ознайомити з поняттями «материки» й «океани»; вчити показувати на карті материки й океани; вчити  розповідати про природу материків і океанів,розв’язувати задачі на знаходження часу;  розвивати мовлення, мислення, пам’ять; виправляти вимову;виховувати інтерес до географічних знань. 

Словник: материк, континент, океан, острів, карта, глобус.

Обладнання:карта півкуль, глобус, контурні карти, малюнки, олівці.

Хід уроку 

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 

Бесіда 

— Яку форму має наша планета? ,

— Як називають модель Землі? 

— Що таке карта? 

— Якими бувають карти? 

— Як позначають па карті земну поверхню? 

— Чи можна відразу побачити на карті всю поверхню нашої планети? 

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ 

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, що таке океани й материки, та навчитеся показувати їх на географічних картах. 

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 

Розповідь учителя за картою півкуль 

— Що ви бачите на карті півкуль? (Материки і океани) 

— Що таке материк? (Материки — це величезні ділянки суші, оточені з усіх боків водою. Острови теж оточені водою, але мають менший розмір.) 

— Скільки материків на Землі? (6) 

— Назвіть їх. 

— Вирушаємо у кругосвітню подорож, починаючи її від найменшого материка. 

— Покажіть його на карті. (Австралія) 

— У якій півкулі він знаходиться? (Східна півкуля) 

— Який материк найбільший? (Євразія) 

— Де він знаходиться? (Східна півкуля) 

— Як ви вважаєте, який материк найспекотніший? (Африка) 

— Пропливли вздовж узбережжя Африки й опинилися у західній півкулі. Які материки там розташовані? (Північна Америка і Південна Америка) 

— Чи всі материки ми зустріли на своєму шляху? Який материк ми не побачили? (Антарктиду) 

— Антарктида — найхолодніший материк. Морози там досягають до –80 °С. 

— Чи можна Антарктиду та Австралію об’єднати в одну групу? (Можна. Обидва материки розташовано в південній півкулі.) 

— Наші кораблі від материка до материка пливли океанами. 

— Які океани ми перетнули під час плавання? (Індійський океан, Атлантичний океан, Тихий океан) 

— Яким океаном ми не пливли? (Північний Льодовитий океан)

— Покажіть на карті найбільший і найменший океани. (Найбільший — Тихий океан, найменший — Північний Льодовитий)

— Які материки омиває Північний Льодовитий океан? (Євразію і Північну Америку)

— Який океан омиває відразу чотири материки? (Індійський: Африка, Євразія, Австралія та Антарктида)

— У якій півкулі можна зустріти всі океани відразу? (У східній півкулі)

— Ви звернули увагу, що під час нашої подорожі океанськими просторами нам зустрічалися не лише великі ділянки суші, але й маленькі? Хто знає, як називаються маленькі ділянки суші, що з усіх боків омиваються водою?

— Правильно, острови.

— Чи далеко від материків знаходяться острови? (Ні)

— Покажіть на карті півкуль острови.

— Наша кругосвітня подорож добігає кінця.

Вправа «Мікрофон»

Учні відповідають на запитання :

— Чому глобусом не завжди зручно користуватися?

— Чим відрізняються глобус і фізична карта півкуль?

— Покажіть на малюнку  екватор, Північний і Південний полюси.

                                           

— Що означає слово екватор?

— Яка його довжина?

Щоб обʼїхати Землю по екватору, треба подолати відстань 40000 км.

Розвʼязування задач:

а) Людина рухається зі швидкістю 5 км/год. За скільки годин людина може обійти Землю по екватору? За скільки діб? А якщо рухатиметься пів

доби?

б) Потяг рухається зі швидкістю 100 км/год. За скільки годин  потягом можна обʼїхати Землю по екватору? За скільки діб?

в) Літак рухається зі швидкістю 1000 км/год. За скільки годин  літаком можна облетіти Землю по екватору? За скільки діб?

– А чи можна обійти Землю по екватору? обʼїхати? Чому?

— Що називають суходолом?

— Яку частину земної поверхні він займає?

— Як називають найбільші ділянки суходолу?

— Доберіть синонім до цього слова.

— Що таке материк (континент)?

— Скільки на нашій планеті материків? Назвіть їх за малюнком .

— Як називаються найбільші водойми?

— Що таке океани?

— Які ви знаєте океани?

— Покажіть і назвіть їх за малюнком .

— Яка вода в океанах?

— Чому плутають частини світу і материки?

— Яка різниця між ними?

— Назвіть за малюнком  частини світу.

— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?

3. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Робота в парах

1. З поданих географічних назв позначте тільки материки.

Європа (–)

Євразія (+)

Америка (–)

Північна Америка (+)

2. Які частини світу перетинають екватор? Позначте потрібне.

Азія (–)

Африка (+)

Америка (+)

Австралія (–)

Європа (–)

Антарктида (–) 

2. Гра «Третій “зайвий”»

Тихий, Азія, Індійський. (Океани)

Європа, Азія, Південна Америка. (Частини світу)

Євразія, Північна Америка, Америка. (Материки)

3. Практична робота. Нанесення на контурну карту назв материків і океанів 

1) Нанесіть на контурну карту назви материків. 

1) Північна Америка. 

2) Південна Америка. 

3) Антарктида. 

4) Євразія. 

5) Африка. 

6) Австралія. 

2) Підпишіть океани, які омивають їхні береги. 

4. Тестування 

— Позначте правильну відповідь. 

1. Який материк омивається всіма океанами? 

а) Австралія; б) Африка; 

в) Північна Америка; г) Євразія; 

д) Південна Америка; е) Антарктида. 

2. Який материк складається з двох частин? 

а) Австралія; б) Африка; 

в) Євразія; г) Південна Америка. 

3. Які материки розташовані в східній півкулі? 

а) Північна Америка; б) Антарктида; 

в) Євразія; г) Африка; 

д) Південна Америка; е) Австралія. 

4. На якому материку немає річок? 

а) Євразія; б) Африка; 

в) Австралія; г) Північна Америка; 

д) Антарктида; е) Південна Америка. 

5. Скільки материків є на Землі? 

а) 6; 

б) 4; 

в) 9. 

5. Гра «П’ять речень» 

Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання. 

VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ 

— Що називають материком? 

— Які материки вам відомі? 

— Чим схожі і чим розрізняються материк і острів? 

— Який материк складається з двох частин? 

— Чи погоджуєтеся ви з думкою, що материки — це і є частини світу?  

— Які океани вам відомі? 

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 

Дібрати загадки про океани. 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Сосніна Ольга
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
31 липня 2020
Переглядів
37010
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку