Урок-казка з навчання грамоти. 1 клас
Закріплення букви б. Читання слів з буквою б
Мета. Закріпити набуті знання про букву б та її звукові значення. Формувати в учнів уміння читати слова з буквою б. Розвивати зв’язне мовлення, логічне мислення. Поповнити словниковий запас дітей новими словами. Виховувати любов та бережливе ставлення до тварин.
Обладнання: сніжинки з надписом складів, завдання у групах (склади для утворення імен дітей), малюнки Сніговика, Буратіно, Сови, Барвінка, Білосніжки; променеві таблиці, ребус, криптограми; костюми Барвінка, Білочки, Бегемотика; торбинка, в якій знаходиться слово барабан, таблиця з буквами Бб та сюжетним малюнком, мікрофон, фішки, каса букв, план уроку у вигляді Сніговичка, мультимедійна дошка, проектор, комп’ютер, книжка-розгортка «Зимуючі птахи», портрет Олени Пчілки.
Хід уроку
I Організація класу до уроку.
Учитель
Любі діти!
У наш клас завітали гості щирі,
Привітайте в добрий час
Гостей усмішкою й миром.
(Учні повертаються обличчям до гостей).
Учні
Ми вам раді, люди добрі!
І вітаєм щиро вас,
І запрошуєм ласкаво
На урок у перший клас.
II Актуалізація опорних знань учнів.
Учитель
Сьогодні у нас незвичайний урок
У казку ми зробимо ще один крок.
А з казкою ми зустрічались не раз,
І знову вона завітала у клас.
В казках є завжди перешкоди, та знаю,
Що їх для кмітливих дітей не буває.
1. Чистомовка.
- Любі діти! Давайте разом запросимо в гості зимову казку. Повторюйте слідом за мною:
Ди-ди-ди – зимова казко, прийди.
Му-му-му – дуже я люблю зиму.
Іг-іг-іг – білий сніг на землю ліг.
Ди-ди-ди – зимова казко, прийди.
2. Слухання музики.
- Зимова казка до вас прийшла і зимову музику принесла.
(Діти слухають музику П.І.Чайковського «Зима» із циклу «Пори року»).
- Що ви уявляли, слухаючи музику?
3. Вправа на дихання.
- Підставте долоньку. На неї сіли сніжинки. Подмухайте на них.
4. Завдання на сніжинках.
- На урок вам казка приготувала незвичайні сніжинки-завдання. Давайте прочитаємо склади і слова:
Бул . ка
Біл . ка
Бал . ка
III Повторення вивченого матеріалу.
1. Загадка.
- Яку останню букву ми вивчили? Відгадайте загадку:
На небі одне, на землі нема.
У баби двоє, у дівки нема. (Буква «бе»)
- Який звук вона позначає? (Звук б, а перед і пом’якшується).
- Про цю букву нам нагадає Мудра Сова.
2. Мультфільм «Абетка. Буква Б» (Показ).
Сова нагадує слова із звуком [б].
Діти викладають звукову модель слова баран і перевіряють з написом на екрані.
3. Загадка.
У лісі проживає, руденьку шубку має,
На зиму склад горішків старанно припасає. (Білка)
1 учень пише звукову модель слова білка,
2 учень викладає це слово з букв.
- Скільки складів у слові?
- Який склад наголошений?
- Молодці! Ви впорались із цим завданням і Сова просить вас прочитати слова і утворити нові згідно поставлених цифр.
4. Анаграми.
БАНКА БУК
3 4 5 1 2 3 2 1
(кабан) (куб)
5. Бесіда по таблиці.
- Що роблять діти, коли випадає сніг? (Катаються на санчатах, ходять на лижах, грають у сніжки, ліплять снігову бабу).
- Давайте дізнаємось імена дітей, що вийшли на прогулянку.
6. Робота в парах.
- Із складів утворіть слова. (Бориско, Маринка).
- Якою повинна бути перша буква в слові? (Велика)
- Чому?
- На яке питання відповідають слова? (Хто?)
7. Робота в групах.
Криптограми.
- На прогулянку вийшли і Казкові герої. Давайте прочитаємо їх назви.
Б А Б В Б Ж
І Н Н О О С
Р У Р А І І
О Т К І А Н
Л К
БУРАТІНО БАРВІНОК БІЛОСНІЖКА
IV Повідомлення теми та завдань уроку.
? ! !
Словникова робота. Читати. Складати розповідь. Гратися.
V Робота над матеріалом.
1. Словникова робота.
- Прочитати і пояснити слова:
рсук зок дуристка (вона)
Бо бу бан дурист (він)
бер зьки дуристи (вони)
Бандура – український народний музичний інструмент.
2. Скоромовка (в парах).
Бурі бобри брід перебрели,
Забули бобри забрати торби.
Дістаю з торбинки слово.
- Прочитайте слово і утворіть нові слова:
Барабан – (баба, баран).
3. Вірш «Ну-те, хлопці…»
Напам’ять читає учень у костюмі Барвінка.
4. Різнорівневе читання.
А – прочитати впівголоса три стовпчики слів і визначити спільну буквену частину.
Б – впівголоса навчитися інтонувати речення вірша.
Індивідуальна перевірка.
5. Фізкультхвилинка. (Під музику).
6. Опрацювання тексту.
- Діти, Білосніжка любила читати. Зараз послухайте цікаве оповідання «Снігова баба і зайчик», яке написав Петро Король.
1) Читання вчителем.
- При якій погоді ліпиться сніг?
- Як звати дівчинку?
- Що робили діти?
2) Читання слів. (с. 111)
1-й стовпчик – «луною».
- Чим відрізняються слова?
2-й стовпчик – «луною».
- Назвіть спільну буквену частину.
3-й стовпчик – хором.
3) Читання оповідання (диференційовано).
Б – прочитати оповідання пошепки;
А – прочитати слова з вивченими буквами.
4) Вибіркове читання.
- Що зашипів гусак?
- Прочитайте опис снігової баби.
5) Складання продовження оповідання.
- Діти, подивіться на малюнки. Що трапилось уночі? (Уночі зайчик з’їв морквинку – ніс снігової баби.)
- Як діти про це довідались? (Діти прийшли вранці, а снігова баба без носа).
- Кому вони про це сказали? (Вони сказали дідусю. Дідусь усе зрозумів. Він поставив бабі носа).
- Прочитайте, що порадив дідусь онукам?
- Які хороші слова ви сказали б дідусю?
Отже, діти, тваринам потрібно допомагати взимку, щоб вони не об’їдали кору молодих дерев.
- Молодці. Ми склали розповідь і закінчили «качать» 3 кулю – голову Сніговичку. А зараз приступаємо до рук.
6. Ігри. (Показ на мультимедійній дошці).
- Діти, взимку голодно і птахам. Які птахи зимують у нас?
Гра «Перелітні та зимуючі птахи».
Гра «Підгодуймо пташок».
Розповіді учнів про те, як вони допомагають птахам взимку.
- Діти, якщо ви взимку будете підгодовувать птахів, щоб вони не загинули, то влітку вони вам обов’язково віддячать.
V Підсумок.
1. Гра «У магазині Буратіно»
Буратіно. Хто там?
Білочка. Білочка!
Буратіно. Чого тобі?
Білочка. Бубликів! Бананів!
Буратіно. Будь ласка.
Білочка. Спасибі.
Буратіно. А ти хто?
Бегемотик. Бегемотик.
Буратіно. Чого ти хочеш?
Бегемотик. Буряків, баклажанів.
Буратіно. Будь ласка.
Бегемотик. Дякую.
2. Ребус.
Бук (Буква)
3. Гра «Мікрофон»
- Яку букву ми повторювали на уроці?
- Які звуки вона позначає?
- Що нового ви дізналися на уроці?
- Що вам сподобалось?
- Що було важко?
4. Загадка.
- Діти, яка найголовніша книжка навчить вас гарно читати?
Відгадайте загадку:
Цю найкращу в світі книжку
Знає будь-який школяр.
До усіх книжок доріжку
Прокладає наш… (буквар)
5. Складання речень за схемами.
- Що ми «ліпили» на уроці? (Сніговика)
- Давайте ми йому уявно накладемо шапочку, шарфика; дамо мітлу; поставимо носика, очі і подивіться… наш Сніговик ожив, засміявся.(Показ)
- Складіть про нього речення за схемами:
____ ____ ____ . (Діти зліпили Сніговика)
____ ____ ____ ! (Який гарний Сніговик!)
6. Вірш М. Підгірянки.
Що за гамір, що за гра?
Ліпить бабу дітвора.
Ой же, баба снігова.
Біла в неї голова.
Ой, у баби горб на спині
І шапочка он яка!
Ніс у баби із морквини,
Рот у баби з буряка!
- Діти, ви всі гарно працювали на уроці і Сніговичок вам дарує сніжинки.