Дана розробка допоможе ознайомити учнів з основними особливостями організації та процесів життєдіяльності комах. Конспект уроку "Комахи" дає стислу характеристику рядів комах з повним перетворенням та з неповним перетворенням.
Тема: Комахи: особливості будови та способу життя. Різноманітність, роль у природі та значення в житті людини
Мета:
Освітня: ознайомити учнів з основними особливостями організації та процесів життєдіяльності комах;дати стислу характеристику рядів комах з повним перетворенням та з неповним перетворенням.
Розвиваюча: розвивати вміння та навички спостереження за об’єктами природи, порівнювати їх; узагальнювати матеріал, вибирати головне, робити висновок; складати опорні схеми та працювати з ними.
Виховна: виховувати прагнення досліджувати навколишній світ.
Матеріали та обладнання: таблиці, мультимедійний проектор чи інтерактивна дошка, на яких ці таблиці можна демонструвати;підручник.
Основні поняття та терміни: комахи,голова,груди,черевце,крила,яйцеклад,дихальця,трахеї,імаго,лялечка,кокон,комахи з повним і неповним перетворенням.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Актуалізація опорних знань
- Хітин
-- Хеліцери
-- Педипальпи
-- Павутинні бородавки
-- Мальпігієві судини
-- Статевий диморфізм
-- Кокон
-- Арахнологія
-- Линяння
-- Фасеткові очі
виберіть правильні твердження
(Правильні твердження: 1, 2, 4, 6, 7, 8, 10, 12)
(Відповіді: 1-Д; 2- Г; 3- Б; 4- А; 5- В; 6-Е)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Учитель пропонує учням розгадати кросворд, ключовим словом якого є тема уроку.
Комахи – найчисельніші на нашій планеті живі істоти. Кількість видів комах перевищує 1 мільйон, що становить 70% усіх видів тварин, поширених на Землі. В Україні налічується близько 25 тисяч видів комах. Кожного року вчені відкривають та описують все нові види комах.
Проблемне запитання до учнів: «Як Ви гадаєте, чим можна пояснити таку величезну видову різноманітність комах та їх панівне становище серед усіх тварин на Землі?»
Щоб дати вичерпну відповідь на це запитання, слід детально вивчити зовнішню і внутрішню будову комах.
ІV. Вивчення нового матеріалу
План
Ентомологія – наука, що вивчає комах.
Систематичне положення комах:
Імперія –Клітинні організми
Надцарство- Еукаріоти
Царство – Тварини
Підцарство – Багатоклітинні
Тип – Членистоногі
Підтип – Трахейнодишні
Клас – Комахи.
Відділи тіла:
Як і у всіх членистоногих, зовнішній скелет комах утворений кутикулою, зовнішній шар якої складається з жироподібної речовини, що перешкоджає випаровуванню води. У середньому шарі кутикули містяться пігменти, які надають певного забарвлення тілу. А металічно-блискуче або переливчасте забарвлення комах зумовлене заломленням світла у напівпрозорих верхніх шарах кутикули або її виростах (волосках, лусочках тощо).
У багатьох комах у покривному епітелії є залози, що виділяють отруйні чи пахучі речовини, віск тощо через канальці кутикули назовні.
Ознаки,за якими комахи відрізняються від інших членистоногих
-наявність однієї пари вусиків;
-наявність трьох пар ходильних ніг;
-органами дихання є трахеї
-наявність в більшості двох пар крил.
Виділяють такі основні типи ротового апарату:
-лижучий — утворений нижньою губою (мухи).
Будова грудей комахи
передньо -
Груди середньо – груди 3 пари ніг, 2 пари крил задньо -
Типи вусиків комах
1 - щетинкоподібний вусик, 2 - ниткоподібний, 3 - четкоподібний,
4 - пилоподібний, 5 - гребінчастий, 6 - булавоподібний, 7 - веретеноподібний, 8 - пластинчастий, 9 - колінний, 10 - перистий, 11 - щетинконосний
Залежно від способу пересування комахи кінцівки за будовою можуть бути:
Опорно-рухова система
Типова для типу Членистоногі. Для пересування використовуються ходильні кінцівки, а для польоту — крила.
Травна система
Травна система комах включає передню, середню й задню кишки, а також слинні залози. Ротові апарати різних типів. Передня кишка може утворювати глотку, зоб або жувальний шлунок. У багатьох рослиноїдних форм у кишечнику оселяються симбіотичні мікроорганізми, що забезпечують перетравлювання клітковини.
Дихальна система
Дихання в комах здійснюється трахеями. У водних форм можуть функціонувати трахейні зябра — тонкостінні вирости тіла, густо пронизані трахеями.
Кровоносна система
Типова для типу Членистоногі, але розвинена слабше, ніж у більшості ракоподібних.
Видільна система
Типова для типу Членистоногі. Добре розвинені мальпігієві судини.
Нервова система
Центральна нервова система представлена головним мозком (ганглії, що злилися) і черевним нервовим ланцюжком. Головний мозок добре розвинений, до його складу входять особливі грибоподібні тіла, що відповідають за складні форми поводження комах.
Органи чуттів комах: прості та складні очі, механо- й хеморецептори, органи слуху.
Статева система
Комахи –роздільностатеві тварини. Різко виражений статевий диморфізм. Статеві залози парні, запліднення внутрішнє. Розвиток комах супроводжується зміною стадій (фаз) і перетворенням —метаморфозом. При неповному перетворенні виражені тільки 3 стадії: яйце — личинка — доросла комаха. При повному: яйце — личинка — лялечка — доросла комаха.
Комахи
|
||
Тип розвитку |
Із неповним перетворенням |
Із повним перетворенням |
Стадії |
|
|
Представники |
Бабки, коники, сарана, цвіркуни, терміти, таргани, попелиці, цикади, воші, клопи |
Метелики, блохи, жуки, оси, бджоли, мурахи, мухи, комарі, москіти, гедзі |
Імаго - доросла особина комах
Партеногенез – це розвиток зародка з незаплідненої яйцеклітини
Для комах із повним метаморфозом характерні такі стадії розвитку:
Яйце – личинка – лялечка – доросла комаха.
Личинки комах з повним перетворенням істотно відрізняються від дорослих особин за певними ознаками будови й способу життя:
Форма тіла личинок переважно червоподібна;
вони не мають крил;
органи чуття в личинок недорозвинені, відсутні фасеткові очі, наявні лише прості вічка. Наприклад, личинка мухи навіть не має голови, тому її очі розташовані на грудях; спостерігається відмінність у будові та кількості кінцівок. Так, личинка метелика – гусінь – має три пари справжніх ходильних ніг та черевні ніжки з присосками, які відсутні у дорослого метелика. Личинка мухи не має ніг взагалі;
личинки часто живуть в іншому середовищі і мають свій особливий тип живлення. Наприклад, личинка комара живе у воді і живиться водоростями і найдрібнішими тваринами, а дорослий комар – літаюча комаха, яка мешкає у наземно – повітряному середовищі та живиться соком рослин і кров'ю хребетних тварин.
Лялечка комах не живиться і буває майже нерухома. Усередині лялечки відбувається складна внутрішня перебудова, за якої більша частина органів личинки руйнується, ніби розчиняється, а натомість із скупчень спеціальних клітин формуються органи дорослої комахи.
Лише в деяких комах лялечка зовсім нерухома. Здебільшого, якщо взяти лялечку до рук, вона починає звиватися. А є і такі лялечки, що рухаються так само швидко, як і личинки. Наприклад, лялечки комарів та волохокрильців плавають аж ніяк не гірше від личинок, а лялечки верблюдок швидко бігають по землі.
Як ви вважаєте, які комахи (з неповним чи повним перетворенням) є панівною групою комах і чому?т (Комахи із повним метаморфозом складають понад 90% усіх видів комах. Вони утворили велику різноманітність видів і величезну кількість особин).
Завдяки відмінностям у будові, способі життя, живленні, а також у середовищі існування дорослих комах та їхніх личинок комахи з повним метаморфозом краще пристосувалися до природного середовища, ніж комахи з неповним метаморфозом.Таким чином, послаблюється внутрішньовидова конкуренція, що сприяє процвітанню комах.)
Повний метаморфоз властивий високоорганізованим комахам: жукам, метеликам, мухам, комарам, бджолам та блохам. В їхньому розвитку виділяють чотири стадії: яйце – личинка – лялечка – доросла комаха.
Розглянемо повний метаморфоз жука – оленя. Самка відкладає яйця в порохняве дупло дуба, де вони й розвиваються. Личинка, що виходить з яйця, зовні нагадує гусеницю величезного метелика і зовсім не схожа на жука. Розвиток личинки триває 5 років. Тіло дорослої личинки завдовжки близько 14 см, а завтовшки, як великий палець людини. Потім личинка перетворюється на лялечку, з якої згодом виходить дорослий жук – олень.
Ряд
|
Особливості будови |
Значення |
Представники |
Жуки |
Дві пари крил, ротовий апарат гризучий. Перша пара крил перетворена на тверді надкрила, друга — перетинчаста |
Рослиноїдні можуть бути небезпечними шкідниками культурних рослин. Хижаки регулюють кількість інших комах |
Колорадський жук, хрущ, короїди, сонечка |
Метелики |
Дві пари великих крил, ротовий апарат у гусениць гризучий, а в імаго — сисний. Слинні залози можуть виділяти шовкові нитки |
Запильники багатьох рослин. Деякі гусениці є шкідниками с.-г. культур. Шовкопрядів розводять як домашніх тварин для одержання шовку |
Шовкопряди, капустя на білянка, павине око денне |
Перетинчастокрилі |
Дві пари перетинчастих крил, ротовий апарат гризучий або гризучо-лижучий. Багато видів — суспільні комахи |
Найважливіші запильники. Деякі види використовуються як біологічні засоби боротьби зі шкідниками |
Мурахи, бджоли, наїзники |
Двокрилі |
Одна пара перетинчастих крил, ротовий апарат лижучий, колючо-сисний або недорозвинений (в імаго). Друга пара крил перетворена на органи рівноваги — дзижчальця |
Ряд видів — шкідники с.-г. культур. Є паразити тварин і переносники небезпечних захворювань (малярія). Деякі — запильники
|
Комарі, мухи |
Неповний метаморфоз спостерігається в комах простої організації: сарани, тарганів, бабок та одноденок.
В їхньому розвитку виділяють три стадії: яйце – личинка – доросла комаха. За умови неповного метаморфозу з яйця виходить маленька безкрила личинка, яка дуже схожа на дорослу особину і веде подібний спосіб життя. Ця личинка називається німфа (від грец. німфе - дівчина); вона відрізняється від дорослої комахи головним чином розмірами і відсутністю крил. Підростаючи, личинка линяє – виповзає зі старого хітинового покриву в новому, просторішому вбранні. Після кожного линяння німфа стає дедалі більше схожою на дорослу комаху. У процесі розвитку личинка линяє 5 – 6 разів. Дорослі комахи більше не ростуть і не линяють.
Ряд
|
Представники |
Особливості будови та життєдіяльності |
Значення в природі та житті людини
|
Таргани |
Чорний, рудий, мадагаскарський |
Ведуть нічний спосіб життя, живляться рослинними рештками |
Переносники інфекцій та яєць червів - паразитів |
Бабки |
Лютки, стрілки, коромисла |
Крилаті хижаки, що відкладають яйця у воду. Личинки плавають у воді й дихають трахейними зябрами |
Регулятори чисельності комах |
Прямокрилі |
Коник, дибка, сарана, кобилка, капустянка |
Видовжене тіло, видовжені кінцівки, багато представників здатні сюрчати |
Багато є шкідниками культурних рослин |
Рівнокрилі |
Цикади, попелиці, щитівки |
Мають сисні ротові апарати і живляться соками рослин, попелиці здатні до партеногенезу |
Деякі є паразитичними, деяких використовують як метод біологічної боротьби |
Воші |
Платяна, лобкова, головна |
Дрібні безкрилі комахи, що живляться кров'ю. Яйця прикріплюють до волосся, шерсті або одягу спеціальною рідиною. Пересуваються повзаючи |
Паразити тварин (у тому числі людини), переносники збудників захворювань |
Клопи |
Клоп-солдатик, блощиця постільна, гладун, клоп-черепашка |
Мають колючо-сисні ротові апарати. Схожі на жуків, мають напівжорсткі крила. Живуть як на суходолі, так і у воді. |
Деякі є паразитами і переносниками збудників захворювань, інші можуть бути шкідниками рослин |
Терміти |
Терміт шкідливий, усе руйнуючий терміт |
Живуть колоніями у термітниках. Поділяються на касти: солдати, робочі особини, самці, самки |
Можуть завдавати шкоди, руйнуючи дерев'яні споруди |
Наука, що вивчає поведінку комах – етологія.
Поведінка комах надзвичайно різноманітна і у багатьох випадках складна. Найбільш просто нервова діяльність комах проявляється в таксисах. Це проста рухова реакція (рефлекс) на те або інше зовнішнє подразнення, ускладнена загальним збудженням нервової системи. Особливо розвинені в комах термо-, фото-, гідро-, хемо- і трофотаксиси. Відповідно в цих випадках комахи реагують на тепло, світло, вологу, хімічні подразники і їжу.
Складнішим видом нервової діяльності є вроджені інстинкти. Вони є складним ланцюгом рефлексів. Прояв певного інстинкту зв'язаний з станом організму комахи. Так, дозрівання запліднених яєць викликає у самки появу турботи про потомство. Ніхто не учив бджолу будувати соти, короїда прокладати під корою визначеної форми хід, довгоносика скручувати листок у вигляді трубки або сигари, гусеницю плести кокон і так далі. Під впливом умов існування можуть виникати нові рефлекси і слабшати і навіть зникати старі, проте для цього потрібний значний час. Інстинкти можуть бути направлені на збереження виду (турботу про потомство) і особини. Особливо складні інстинкти у бджіл, мурашок і термітів (суспільних комах), що вміють будувати дуже складні споруди і доглядати за потомством, регулюючи його склад.
У комах може в окремих випадках спостерігатися і вища нервова діяльність, що виявляється у виробленні умовних рефлексів. Одним з прикладів служить швидке встановлення у бджоли зв'язку запаху квітки з його медоносністю.
Найскладніша поведінка у суспільних комах, які живуть великими сім'ями з достатньо складною внутрішньою ієрархією.
1. Суспільні комахи живуть родинами, де різні особини виконують певні функції.
2. Мають інстинкти:
а) будівельні;
б) мисливські;
в) захисні;
г) статеві;
д) турбота про нащадків.
3. Мають умовні рефлекси, що ґрунтуються на основі здатності до навчання.
V. Рефлексія.
Виконання Лабораторної роботи №6 Вивчення ознак пристосованості до середовища існування у зовнішній будові комах (учні розглядають колекції комах, письмово відповідають на запитання, заповнюють таблицю, роблять висновок за результатами виконаної роботи).
VI. Узагальнення і систематизація знань.
Запитання до класу: «Чи можете Ви тепер пояснити, чому комахи займають панівне становище серед усіх тварин?» (учні відповідають на запитання).
«Струмочок цікавинок»
VII. Підсумки уроку. Повідомлення домашнього завдання.
Ознака
|
Характеристика |
Відділи тіла |
Голова, груди (передньо-; середньо-; задньогруди), черевце |
Голова |
Має очі, вусики, ротовий апарат |
Ходильні ноги (кінцівки) |
3 пари, членисті, кріпляться до грудей |
Кінцівки бувають |
Бігальні, стрибальні,плавальні, копальні |
Крила |
Одна або дві пари, розташовані на грудях, верхня пара може перетворюватись на жорсткі надкрили, бувають безкрилі форми |
Забарвлення тіла |
Буває яскраве, застережливе, маскуюче |
Черевце |
На ньому розташовані дихальця, статевий та анальний отвори |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|