Урок "Краєзначе Полісся Рівненщини"

Про матеріал
Цей матераал буде корисним для використання в краєзнавчому аспекті вивчення Рівненщини на уроках географії, історії.
Перегляд файлу

Тема: Краєзнавче Полісся Рівненщини.

Мета і завдання уроку: надати знання про природну зону мішаних лісів та її географічне положення; продовжувати формування вмінь робити висновки, узагальнення, застосовувати набуті раніше знання; удосконалити навички давати комплексну характеристику природної зони; формувати навички екологічного мислення учнів шляхом надання їм інформації про природоохоронні території Українського Полісся; розвивати творчі здібності учнів та краєзнавчий принцип навчання.

Тип уроку : комбінований.

Хід уроку:

I. Організаційний момент.

II. Актуалізація опорних знань і умінь учні 

Вправа «Мозковий штурм»

  1) У скількох природних зонах розташована територія України? ( Показати їх на карті)

2) Що таке ПТК (природний комплекс) ?

3) Що таке антропогенний комплекс ? Наведіть приклади.

4) Які природоохоронні об’єкти Рівненщини вам відомо?

III.Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів

Вчитель: Шановні краєзнавці, сьогодні ми починаємо ознайомлюватись з  нашим чарівним краєм - Полісся.  Можливо хтось знає, чим займаються краєзнавці, що вивчають?(відповіді дітей)

- Краєзнавці - люди, що вивчають історію, природу, побут певної місцевості.

IV.Вивчення нового матеріалу.

3 Слайд «Природні зони України».

-Подивіться, будь ласка, на карту України. Ми з вами знаємо, що наша країна поділена на частинки - області. Давайте пригадаємо з скількох областей складається Україна. Україна складається з 24 областей. А ще в сучасному ландшафтознавстві територія нашої країна поділена на зони. Ми з будемо досліджувати зону мішаних лісів - Полісся.

(Вчитель на карті України показує межі зони і територію її поширення).

4 Слайд «Фізико-географічна характеристика зони мішаних лісів». (Відео)

Зона мішаних лісів займає північну частину території України і охоплює близько 20 % її площі . Це 113 тис. кВ. км. Вона є частиною зони мішаних лісів Східноєвропейської рівнини. У межах України її називають Українським Поліссям . Сама назва «Полісся» - свідчить про те, що тут багато лісів і ними покрита четверта частина території . Крім того, у Поліссі значні території зайняті лучною рослинністю і рослинністю боліт (7 %) .

      Зона мішаних лісів охоплює більшу частину Волинської, Рівненської, Житомирської, Чернігівської та частини Київської і Сумської областей .

      Південна межа проходить таким чином: Луцьк  - Рівне - Житомир - Київ - Ніжин - Кролівець - Глухів .

Для природних умов зони характерні низовинний рельєф, піщані і піщано-глинясті відклади, густа річкова сітка, широкі річкові долини, достатнє зволоження, високий рівень ґрунтових вод, переважання дерново-підзолистих ґрунтів, значне поширення соснових лісів. Більша частина зони в антропогені під час дніпровського зледеніння була вкрита льодовиком. У цей час сформувались зандрові (піщані) рівнини, моренні пасма, еолові форми рельєфу. Клімат зони помірноконтинентальний, літо тепле і вологе, зима порівняно м'яка.

Середні температури січня змінюються із заходу на схід від -4,5... -5 °С до -7... -8 °С, липня - відповідно від +17 до +19,5 °С. Безморозний період триває 160-180 днів. У зоні мішаних лісів випадає найбільше опадів на рівнинній частині країни, їх річні суми становлять 600-700 мм. Стійкий сніговий покрив тримається 90-100 днів. Для річок характерні тривала весняна повінь з широкими розливами, зимова межень. Підземні води є джерелом живлення річок і озер. Значне поширення тут мають низинні болота.

У зоні переважають мішано-лісові, хвойно-широколисті ландшафти, які розвинулись в умовах помірно теплого вологого клімату на піщаних відкладах. Для них характерне значне поширення дерново-підзолистих ґрунтів під сосновими та сосново-дубовими лісами, складне перемежування льодовикових піщаних рівнин, долинно-терасових, лучних і болотних природних комплексів з меліоративними системами. На півдні зони трапляються острівні опілля (безлісі ділянки) з ландшафтами північно-лісостепового характеру.

Лісистість зони змінюється від 10 до 60%. Тут ростуть сосна, береза, дуб, граб, липа, клен. Найпоширеніші дубово-соснові ліси, що займають 45% лісопокритої площі. Соснові (борові) ліси розташовані на піщаних масивах. До 10% території зони знаходяться під лучними ландшафтами в заплавах річок. У їх травостоях панують різнотравно-злакові угруповання. В ландшафті переважають болотні природні комплекси, серед яких основні площі зайняті низинними трав'яно-моховими і лісовими болотами.

Українське Полісся за особливостями поєднання ландшафтів поділяється на такі фізико-географічні області: Волинське Полісся, Житомирське Полісся, Київське Полісся, Чернігівське Полісся, Новгород-Сіверське Полісся.

Українське Полісся простягається із заходу на схід на 750 км, а з півночі на південь - на 120-150 км .

5 Слайд «Сім чудес  Рівненщини».

Сьогодні ми з вами розглянемо біль детально Волинське Полісся, а саме – Рівненську область.

- Я, наприклад, проживаю в Дубровицькому районі на Рівненщині. Було б не доречно, що жителька Дубровиччини не ознайомила вас з «чудесами», які є не тільки в світі, а й на Рівненщині та зокрема -  Дубровиччині. Число 7 – магічне! Є 7 чудес світу, сім кольорів веселки, сім днів у тижні і звичайно ж – «Сім чудес  Рівненщини та Дубровиччини»

6 слайд «Замок князів Любомирських»

Державний історико-культурний заповідник м. Дубна є окрасою нашого краю. Головна пам’ятка – замок князів Острозьких XV ст. - це одне із семи чудес України та один з найстаріших замків, який до цього часу несе у собі риси середньовіччя парадного стилю. Цікавим є і той факт, що Дубенський замок ніколи не був взятий приступом. Тут зберігалися незліченні багатства привезених трофеїв: коштовний посуд, книги, картини, ікони, зброя і захисне озброєння, хутра, шкур.

7 слайд «Вузькоколійна залізниця “Антонівка - Зарічне”
(Володимирецький – Зарічненський райони)

Найдовша у Європі діюча вузькоколійна дорога “Антонівка-Зарічне” відстанню 106 кілометрів для поліщуків без перебільшень стала трансполіською магістраллю. Тягне їх старенький тепловоз випуску 1958 року. Максимальна швидкість старенького поїзда — 40 кілометрів на годину. У маленьких вагончиках з вікнами у дерев'яних рамах дерев'яні лавки, маленькі тамбурчики і двері, які відчиняють за ручку самі пасажири. У холодну пору вагончики обігріваються саморобними пічками на вугіллі. Тамтешні мешканці називають потяг “поїздком” або “кукушкою”. Розповідають, буцімто колись тепловози мали серію не “ТУ”, а “КУ”, тому і нарекли його "кукушкою".

8 слайд «Надслучанський регіональний ландшафтний парк».

Надслучанський регіональний ландшафтний парк відмінно підходить для усамітнення з природою. Він був створений в 2000 році. Його площа становить 17 тисяч гектар. Місцеві жителі і туристи з усього світу називають цей парк «Українською Швейцарією». За однією з версій, його так називають завдяки дружині одного місцевого князя. Колись давно він узяв собі в дружини швейцарку, її батьки (приїхавши до неї в гості) порівняли це місце зі Швейцарією в мініатюрі. На території парку зберігається багато чудес живої природи. Багато мешканців занесені до Червоної книги. Тут мирно існують Махаон, очеретяні жаби, чорні лелеки, глухарі, сірі журавлі та багато інших дивовижні тварини. Якщо вам пощастить, ви зможете зустріти досить рідкісних руду чаплю і лебедя-шипуна. Рослинність парку характерна для Полісся. Тут соснові ліси непомітно перетікають в сосново-дубові гаї, хвойне повітря наповнює ліс. Хочеться ще і ще вдихати цей п`янкий повітря. Тишу лісу розбавляє задерикуватий передзвін птахів. У Надслучанська парку займаються також охороною рідкісних рослин. На території парку ростуть такі рідкісні дерева, як верба чорнична і верба Старка.

9 слайд «Історико-культурний центр м. Острога».

Волинські Афіни… Так називають древнє місто Острог – потужний освітній, науковий та культурний центр Східної Європи XIV – XVII ст., хоча історія цього давнього міста бере свій початок ще з 1100 року.

Із XIV по XVII століття цим містом володів найвпливовіший і найбагатший рід князів Острозьких, який зробив з Острога потужний освітній, науковий та культурний центр Східної Європи.

Передусім славився Острог слов’яно-греко-латинською академією — першим вищим навчальним закладом у Східній Європі. Заснував його у 1576 році авторитетний політичний діяч того часу, меценат друкарства й літератури, опікун православ’я Василь-Костянтин Острозький.

В Острозькому культурному осередку разом з академією виникло найпотужніше тогочасне видавництво — кирилична друкарня Івана Федорова. Тут побачили світ греко-слов’янський “Буквар” — перший український підручник та перша друкована повна слов’яномовна Острозька Біблія.

Середньовічні мури Острозьких і досі височіють у “Волинських Афінах”. Це унікальні пам’ятки історії та культури, з-поміж яких Мурована, Кругла, Луцька і Татарська вежі, Богоявленська церква та Свято-Троїцький Межиріцький монастир-фортеця.

10 Слайд «Базальтові стовпи».

Це унікальне природне диво, розташоване в урочищі Іванова Долина, поблизу сіл Базальтове, Берестовець, Новий Берестовець Костопільського району Рівненської області. Це єдине на території України яскраво виражене стовпчасте залягання найпоширенішої гірської породи – базальтів.

Базальтові стовпи – різновид базальтів, що має в поперечному перерізі форму від чотиригранника до семигранника. Товщина стовпів коливається в межах 0,6 – 1,2 метра, а висота – від 3-х до 30 метрів. З базальту, видобутого в тутешніх кар’єрах, викладали бруківкою майдани Парижа, Брюсселя, Відня, Москви, Берліна і Варшави.

Заказник “Базальтові стовпи” створили на базі Івано-Долинського родовища базальтів, яке складається з п’яти кар’єрів. Частина із них вже підтоплені. Найвідоміший серед кар’єрів є третій. Там базальтові стовпи та вода утворюють острівець у формі серця, названий місцевими жителями “Островом кохання”.

11 слайд «Тараканівський форт».

Тараканівський форт (інші назви - Дубенський форт, Нова Дубенська фортеця) - оборонна споруда, архітектурна пам’ятка 19 століття. Розташована неподалік від села Тараканів Дубенського району Рівненської області, в мальовничій місцевості над річкою Іквою.

Тараканівський форт - зразок військово-інженерного мистецтва фортифікаційної школи кінця ХІХ століття. Це бетонно-земляне укріплення, виконане із застосуванням цегли та чавунних деталей, з яких були зроблені герметичні двері й усі драбини. Потрапити в середину можна було лише з допомогою висувного залізного мосту. Щоб заховати його під час облоги, побудували спеціальне приміщення під насипом.

Тунель головного входу веде до адміністративного корпусу форту великої двоповерхової споруди. Тут розташовувались житлові, складські та господарчі приміщення для артилерійської роти та штабу коменданта форту. І навіть гарнізонна фортова церква побудована у російсько-візантійському стилі.

12 слайд «Тунель кохання»

Тунель Кохання – популярний туристичний об’єкт, розташований біля селища Клевань, що у Рівненському районі Рівненської області.

Не має аналогів у Європі та світі (до 2017 року, коли був відкритий подібний тунель в Китаї. Тунель Кохання розташований на відрізку (близько 4 км) залізничної колії, яка веде від селища Клевань до селища Оржів.

Це - зелений тунель у лісовому масиві, утворений через рух потягу до/від деревообробного заводу в Оржеві. На своєму шляху через ліс потяг збиває гілки дерев, кущів. Внаслідок цього утворився щільний коридор точної арочної форми. Тож це - не є дивом природи, а наслідком техногенного впливу потяга. Завдяки вдалому маркетингу, тунель є місцем паломництва туристів та закоханих. Є ряд повір’їв щодо тунелю та його властивостей. Дехто з молодят саджає тут квіти, які символізують їхні почуття.

13 слайд «Сім чудес Дубровиччини»

Ось ми з вами плавно дійшли власне і до «семи чудес Дубровиччини». Зараз я вам більш детально розповім про місцеві пам’ятки культури, мальовничі ландшафти та місцеві постаті.

14 слайд «Покровительки Гольшанські»

Має Дубровиця і свою святу — діву Улянію Гольшанську-Дубровицьку із династії нащадків легендарного литовського князівського роду Довспрунгів. Легенда свідчить, що вона була дуже набожною і благочестивою, а коли у 1540-му році преставилася у 16-річному віці, її поховали у Києво-Печерській лаврі.

Через сто років ченці Печерського монастиря, які копали могилу біля Церкви Успіння Пресвятої Богородиці, знайшли тіло діви, що, за переказами, “лежала, мов жива”. Труну з мощами Улянії Гольшанської було перенесено до Печерської церкви, а саму діву згодом канонізував Петро Могила, якому свята явилася в чудесному видінні.

Не менш легендарною є і старша сестра Улянії Анастасія Гольшанська-Заславська. У 1556 році, після смерті свого чоловіка Кузьми Івановича Заславського із роду князів Острозьких, вона стала ігуменею Свято-Троїцького монастиря в Заславлі (Ізяслав) і благословила й профінансувала переклад Євангелія на “мову роду нашого”. Це було славнозвісне Пересопницьке Євангеліє, на якому нині присягають президенти. До тисячоліття Дубровиці в місті відкрили два пам’ятники сестрам: Улянії  — біля Церкви Різдва Богородиці, Анастасії — біля райдержадміністрації.

15 слайд «Храми Дубровиці»

Величними свідками минулого Дубровиці є два храми — костел Іоана Хрестителя (1695-1702) і церква Різдва Богородиці (1861р.). У 1695 р. у Дубровиці відкрили колегіум католицького ордену піарів і заклали костел. Церква — мурована, поєднує в собі російську і дерев’яну українську архітектуру. Із проголошенням незалежності України обидва храми були відреставровані.

16 слайд «Столиця поліського ткацтва»

На колись безмежній рівнині розкинулось мальовниче село Крупове. Перша згадка про нього належить до середини XІІ ст. Саме тут донині збереглися прадавні звичаї, обряди та пісні, які вже майже втрачені в інших місцевостях України. Видатні етнографи і фольклористи в один голос стверджували, що “на умовно древлянській землі найповніше збереглися унікальні реліквії матеріальної й духовної культури наших предків, яких уже не віднайти в жодному іншому регіоні”.

Унікальне це село, бо в ньому живуть і працюють 6 майстрів декоративно-прикладного мистецтва, 4 з них — по ткацтву. Це заслужені майстри народної творчості України — і У.П.Кот, Н.М.Рабчевська, ткалі Н.М.Дем’янець та О.М.Придюк. Завдяки їм ручне ткацтво в селі з усього регіону північного Полісся з побутового й ужиткового переросло в художнє і отримало визнання на рівні держави і світу. Першою славу про село Крупове понесла у світ заслужений майстер народної творчості України Уляна Петрівна Кот, яка перейняла від мами Оксани Федорівни секрети ткацтва і запам’ятала усі її пісні.

7 серпня 2007р. Рівненська обласна рада прийняла рішення за №395 про створення Центру історії ткацтва в селі Крупове.

17 слайд «Народний музей села Висоцьк»

Народний музей історії села Висоцьк складається з трьох експозиційних підрозділів і налічує 2500 музейних експонатів. Цікавими є знахідки археологічних досліджень академіка І.Свєшнікова (1961 p.), що розповідають про життя людини в IV ст. до н.е. на території Висоцька. Це кремнієві наконечники для стріл і списів, шкребки, ножовидні пластинки, фрагменти кам’яного молотка, гончарного посуду, світлини жіночих прикрас і монетних гривень, знайдених на давньоруському городищі IX-ХІІІ ст., яке знаходиться у східній частині Висоцька. Матеріали музею також розповідають про визначних діячів освіти, науки, релігії, імена яких були пов’язані з Висоцьком. Музей зберігає письмові матеріали, починаючи з 1709 р. Це книги реєстрації шлюбу, сповідні, церковні та світські книги.

18 слайд «Заповідні болота»

Золотинський заказник — ботанічний заказник державного значення. Перебуває у віданні Висоцького та Дубровицького лісгоспів. Охороняється болотний масив Бабин мох, на якому переважають оліготрофні та мезотрофні угруповання з пригніченою сосною. У трав’яно-чагарниковому покриві поширені багно болотне, андромеда багатолиста, осока пухнасто-плода, трапляються росичка круглолиста, а також журавлина дрібноплода, занесена до Червоної книги. На території заказника є ділянка з переважанням у покриві журавлини болотної (один із найпродуктивніших масивів журавлини на Українському Поліссі). Багатий тваринний світ.

19 слайд «Відділення “Перебродівське” Рівненського природного заповідника»

Відділення “Перебродівське” Рівненського природного заповідника розташоване у Дубровицькому і Рокитнівському районах і займає площу майже 16 тис.га. “Перебродівське” розташоване на середині межиріччя Льва та Ствиги. Це найбільша заболочена територія України. Привертають до себе увагу великі купини осоки, сфагнові мохи, флора досить одноманітна — очерет, осока, верба, зілля лучне, пухирник (комахоїдна рослина). Орхідея, яка занесена до Червоної книги України. На верхових болотах червоніє журавлина, рожевіє верес, зарослі лохини, тут зареєстровано 11 видів сфагнових мохів. У лісах зустрічаються рідкісні плауни — колючий та сплюснутий, серед трав’яного покриву зустрічається орхідея-коручка широколиста, яка теж занесена до Червоної книги. Тут знайдено ще одну “Червонокнижну” рослину – швейхцерію болотну.

Тут мешкають рідкісні і зникаючі види тварин. Саме в “Перебродіському” гніздяться лелека чорний, журавель, сірий пугач, орел- змієїд, орлан – білохвіст, всього десять видів птахів, що занесені до Червоної книги України.

20 слайд «Поховання в Літвиці»

У 1944 році в бою з військами НКВС під с.Білим загинули воїни УПА: кулеметник на псевдо “Бора” і курінний “Лайдака” (куля попала в чоло). Того ж дня від ран помер санітар на псевдо “Крейсер” з Дубровиці. Всі були поховані у Литвіці 15 березня 1944 р. 16 листопада 1944 р. сотенний “Давун” родом із Волині був похований поруч із “Лайдакою”.

У серпні 2011 р. на прохання сільського голови село відвідало Товариство пошуку жертв війни та політичних репресій “Пам’ять”. Пошуковці провели дослідні роботи, в результаті яких виявили п’ять кістяків: один жіночий (цивільна особа) та четверо військових серед яких курінний УПА Микита Скуба-“Лайдака”. Коштом благодійної ініціативи “Героїка” було виготовлено чотири козацькі хрести, які доправили з Черкащини на Рівненщину та встановили на могилах загиблих воїнів. Для монтажу чотирьох пам’ятників (вага кожного понад 200 кг) знадобилась праця 10 людей і два дні роботи. Освячення хрестів здійснив священик УПЦ КП о.Микола.

V. Закріплення нових знань і умінь учнів .

Ми як краєзнавці гарно попрацювати, багато інформації довідались.

- Чому природну зону мішаних і широколистих лісів називають Українським Поліссям ?

- Які особливості зволоження території Українського Полісся ?

-  Як називається найменший потяг в Україні…?

- Що таке «Надслучанська Швейцарія»?

- Звідки прийшло до президентів Пересопницьке Євангеліє?

- Які заповідні місця на Дубровиччині вам запамяталися?

- Якими архітектурними пам’ятками славиться Рівненщина?

VI . Підсумок уроку .

  Молодці, юні краєзнавці. Давайте підсумуємо, про що ви розповісте сьогодні своїм батькам, що новенького вони дізнаються про наш Поліський край.

Зона мішаних лісів - Українське Полісся - займає 20 % загальної площі України і розташована на півночі держави. Сьогодні ми познайомились і розглянули «сім чудес Рівненщини та Дубровиччини», які захопили нас своєю цікавою історією, прекрасними краєвидами та унікальними пам’ятками природи.

У нас попереду багато праці - досліджень, вивчень. А зараз набирайтеся сил, до зустрічі, на все добре.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додав(-ла)
Правник Анна
Пов’язані теми
Географія, Розробки уроків
Додано
5 квітня 2022
Переглядів
1043
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку