Урок "Критерії і мотиви для вибору професії. Профорієнтація."

Про матеріал
Конспект уроку з основ здоров'я "Критерії і мотиви вибору професії. Профорієнтація".
Перегляд файлу

Конспект уроку з елементами тренінгу в 9 класі

Критерії і мотиви для вибору професії. Профорієнтація.

Мета :

  •                                                                               ознайомити учнів із формулою вибору професії, надати підтримку у визначенні критеріїв та особистих мотивів для вибору професії ;
  •          розвивати в учнів уміння та навички організації оптимального спілкування  , логічне мислення , уміння аналізувати, робити висновки , висловлювати свою думку;
  •          виховувати навички свідомої дисципліни: зібраність і уважність під час роботи; навички інтелектуальної активності.

Хід уроку

 

Вправа-привітання

Мета: налаштувати учасників на роботу, активізувати їх.

Привітайтесь оплесками ті:

- хто любить подорожувати;

- слухати музику;

- читати книги;

- хто сьогодні  йшов до школи пішки;

- хто їхав автобусом.

І. Стартові завдання (повторити попередній матеріал і перейти до нового)

Зворотний зв’язок.

- Що ми робили на минулому занятті?

- Що означає поняття  « самооцінка» ? (Самооцінка — це оцінка людиною власних можливостей, якостей, до­стоїнств і недоліків.

- Подивіться на малюнки і прокоментуйте їх.

- Що виробляється у людині  на  основі набутого досвіду  (образ власного «я»

- Як формується цей образ? (внаслідок спілкування з іншими людьми

- Чи є самооцінка важливою рисою людини  ? Доведіть  (є регулятором поведінки людини)

 

Прослухайте  уривок пісні і скажіть про що ми сьогодні з вами будемо говорити.

Пісня

 Сьогодні ми поговоримо про життєве самовизначення та його складники, зокрема про професійне самовизначенн.

Тема і мета заняття

Все менше часу залишається до здійснення вашої головної мрії – закінчити школу і поринути у самостійне, доросле життя. Чим менше часу залишається – тим більше тривог викликає думка про вибір професії.  Зараз , коли ви вибираєте собі професію, то ви  прекрасно розумієте, що вибір, який ви здійсните найближчим часом, буде впливати на ваше життя і через п'ять, і через десять років. Як вас зустріне це життя - багато в чому залежить від вас самих, багато в чому - від нас:  батьків і педагогів Ще відомий давньогрецький філософ Платон (427-347 рр. до н. е.) говорив: «Пізнай себе і роби свою справу». Саме про це ми сьогодні і поговоримо.

      3.  Знайомство «Мене звуть…, в майбутньому я бажаю бути…»

Всім учасникам пропонується по черзі  назвати своє ім’я  та назвати , яку професію у майбутньому вони хотіли отримати, та ким бути. Якщо хтось ще не вирішив не поспішати з вибором майбутньої професії, а поміркувати над цим питанням.

ІІ. Інформаційне повідомлення «Формула професійного самовизначення»

Професійне самовизначення є важливим  компонентом життєвого самовизначення. Вдалий варіант професійного самовизначення відповідає формулі «Хочу. Можу. Треба», в якій:

ХОЧУ  – бажання, цілі, інтереси, домагання.

МОЖУ – простір здібностей, талантів, стан здоров’я.

ТРЕБА – запити ринку праці, соціально-економічні проблеми  регіону, 

Підсумок: «Коли всі компоненти формули збігаються, людина отримує задоволення від роботи, досягає високого рівня майстерності та отримує гідну винагороду за свою працю».

ІІІ. “ Міні-дискусія ”.

- На вашу думку, чи всі люди відчувають задоволення від тієї праці, яку вони виконують?

- Чи може бути щасливою людина, яка не отримує задоволення від обраної професії, праці?

Підсумок : Не всі люди отримують задоволення від праці, яку вони виконують,і не всім вдається самореалізуватися у професійній діяльності, а тому вони не можуть відчути повноцінність та радість життя.

ІV. Вправа «Мотиви для вибору професії»                                                                                                            

- Як ви вважаєте, якими факторами керується сучасна молодь при виборі професії? (Престижність професії, заробітна плата, приклад батьків, свої інтереси.)

Щоб визначити коло професій, які відповідають вашим бажанням, виконайте вправу «Рейтинг мотивів». Для цього:

•• на  листочку наведено 17 важливих для вибору професії мотивів;

•• прочитайте цей перелік, за потреби доповніть його своїми мотивами;

•• виберіть мотив, який, на вашу думку, є найважливішим, і поставте «1» у колонці «Мій рейтинг мотивів»;

•• виберіть найважливіший мотив з тих, що залишилися, і поставте біля нього «2»;

•• продовжуйте, щоб визначити рейтинг п’яти або більше мотивів.

Після закінчення запропонуйте записати  три  професії , що відповідають обраним особистим мотивам і щодо яких вони не мають медичних протипоказань  (Завдання 2 у Роздавальних матеріалах для учнів).

 Запитання для обговорення:

• Чи вдалося вам визначити професії, які повністю відповідають вашим мотивам?

• Які були проблеми? (Наприклад, складно дібрати професію, яка водночас є легкою та спокійною і забезпечує високий заробіток.)

Підсумок : «Під час вибору професії важливо визначити власні мотиви і керуватися ними».

 

V. Правила правильного вибору професії.

- Чи можуть люди помилятися у своєму виборі? Якщо так, то чому?

- На вашу думку, чи треба знати правила вибору професії?

А тепер давайте разом подумаємо, які є  правила правильного вибору професії:

Гра “Таємничий пакунок”

Коли учні зробили свій вибір, починається обговорення. Слід запропонувати такі питання для обговорення:

 Чому Ви обрали цей пакунок?

 Чого Вам не вистачало, щоб прийняти рішення?

 Що Ви відчули, коли відкрили пакет?

 

Володя після 9 класу  хотів поступити в морехідне училище. Свій вибір він мотивував тим, що дуже любить море.

Володя успішно витримав вступні екзамени і став курсантом морехідного училища. Спочатку йому все подобалось. Але, через деякий час на практичних заняттях він ближче познайомився з особливостями професії моряка і зрозумів, що в ній мало романтики, багато тяжкої щоденної праці. Йому не сподобалась і така особливість професії, як довготривала відірваність від друзів і рідних. Його незадоволення все більше і більше зростало.

- Чи правильно поступив Володя,коли вибирав професію моряка?

      - Чому в нього виникли труднощі?(було мало інформації )

 

1.ЩОБ ВИБРАТИ ПРОФЕСІЮ ТРЕБА ПРО НЕЇ БАГАТО  ЗНАТИ.

Висновок : для прийняття рішення потрібно мати достатню кількість інформації, а учасники її не мали. Тому вони робили свій вибір, керуючись тільки інтуїцією та порадами оточуючих. А це, відповідно і приводило до розчарувань ( в пакеті не було нічого, ручка без стрижня, тобто не те, на що сподівалися учні). Слід наголосити на тому, що для прийняття правильного рішення у виборі професії потрібна достатня кількість інформації.

 

      Запропонуйте учням взяти стікер і, підстрибнувши якнайвище, наклеїти його на стіну. Потім узяти другий стікер і постаратися наклеїти його ще вище. Так робити доти, доки вдається поліпшувати попередній результат.

Запитання для обговорення:

Чи всі приклеїли стікери на однако­вій висоті? (ні).

Чому? (кожен має різні можливос­ті)

 

2.ПІД ЧАС ОБДУМУВАННЯ МАЙБУТНЬОГО ЖИТТЄВОГО ШЛЯХУ ВАЖЛИВО БРАТИ ДО УВАГИ І СВОЇ ОСОБИСТІ ЯКОСТІ.

Висновок : На вибір професії впливають також ваші здібності, схильності, бажання здобути суспільне визнання. Здібності — це саме ті ваші особливості, що свідчать про готовність до оволодіння бажаною професією. Ваші схильності виявляються в тому, на що ви витрачаєте свій вільний час. А свій вільний час ви зазвичай витрачаєте на те, до чого у вас є здібності. Зверніть на це увагу, обираючи професію.

 

 

  •          Чому при  приймі на роботу люди проходять медичний огляд?

Не випадково при прийомі на роботу люди проходять медичний огляд. Деякі професії вимагають високого рівня здоров'я (в професіях пов'язаних з використанням інтенсивного фізичного праці або стійкості психіки, впливом несприятливих факторів через шкідливих умов виробництва, професії, що вимагають посилену роботу певних органів, наприклад зору.)

Проблеми з зором проти показ для професії….

 При хворобах шлунково-кишкового тракту не бажано обирати професії….

 Хворі органи дихання не дозволять тобі обрати професію…

 Захворювання нижніх кінцівок не дозволить тобі обрати професію…

 

3.ВИБИРАЮЧИ  ПРОФЕСІЮ  ВРАХОВУЙ ПЕРЕВАЖАЮЧИЙ ТИП   ТЕМПЕРАМЕНТУ,  СТАН СВОГО ЗДОРОВ”Я.

 

У первісному суспільстві не існувало проблеми вибору професії, тому що в той час кожен умів робити усе для забезпечення життя. З розвитком людства відбувається збільшення розподілу праці,  тому і виникають професії. В наш час за підрахунками спеціалістів нараховують понад  50 тисяч професій.

Які є типи професій ви з’ясували з психологом,  коли проходили тестування де  основним

показником є найголовніший об’єкт, з яким працює людина. а саме : «Людина - людина», «Людина - природа», «Людина - техніка», «Людина – знакова система», «Людина – художній образ».

 

4.ОБИРАЮЧИ ПРОФЕСІЮ ДІЗНАЙСЯ,ЧИ КОРИСТУЄТЬСЯ  ВОНА ПОПИТОМ НА РИНКУ ПРАЦІ.

 

Гра–руханка ” Пересідалки ”.

Тренер у колі називає певну ознаку, яка стосується кількох учасників, що беруть участь у грі. Наприклад:

- “ Поміняються місцями ті в кого темне волосся ”

- « Поміняються місцями ті  хто мріє стати вчителем, економістом, водієм, медсестрою. “

- « Поміняються місцями ті в кого карі очі»

- «Поміняються місцями ті  у кого гарний настрій»

- «Поміняються місцями ті  хто бажає отримати вищу освіту»

- «Поміняються місцями ті  кого цікавлять машини, техніка»

- «Поміняються місцями ті  хто вибрав  професію , як у ваших батьків »

- «Поміняються місцями ті  хто хоче стати відомим і крутим »

- «Поміняються місцями ті хто ще не визначився»

 

Притча

 

Якось один народ вів нелегку боротьбу проти загарбників. І коли всім стало ясно, що вони про­грають  битву,   вояки  вже  не  вірили  своєму воєначальнику, пішла паніка, тоді люди обернулися до Господа і попросили: «О, Господи,  допоможи нам, покажи, де та людина, яка   поверне військо і надихне його на перемогу над ворогом!» Господь змилувався й показав дім,де жила така людина. Це був дім шевця. Люди  здивувалися: " Це ж дім  шевця!"  " Ні, - сказав  Бог.  -  Там  живе  справжній  генерал".

     Вояки з  недовірою,  але   все  ж  пішли  до  нього.  Швець  не  так  вправно володів мечем, зате  він уміло направляв,  підтримував, показував  можливі варіанти  тактики.  Вояки без роздумів кидалися у бій, бо бачили омріяну перемогу."

         Отже,  людина,  яка могла бути генералом,  шила не дуже гарне взуття,  а бездарний генерал вів військо до поразки.

   В чому ж суть притчі?  (Правильний вибір професії)

 

Нехай ваш вибір буде правильним! Хочеться згадати слова Томаса Карлейля: « Найнещасніший з людей той, для якого у світі не виявилося роботи». Щасливий той чоловік, який займається улюбленою справою, хто правильно вибрав професію.

 

Д/ з  опрацювати матеріал параграфа.

Підведення підсумків

- Чи було корисним для вас сьогоднішнє заняття?

- Що було важливим, найбільш цікавим?

- Які висновки зробили для себе?

 

Бажаю всім успіхів !

 

 

 

doc
Додав(-ла)
Димніч Людмила
Додано
23 січня 2025
Переглядів
469
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку