Урок "Культура Київської Русі наприкінці Х – у першій половині ХІ ст."

Про матеріал

Матеріали можна використати як окремі завдання для перевірки знань учнів, включивши їх в тести, чи для формування тематичних робіт . Словник., який містить розробка, можна використовувати теж як форму перевірки понятійним апаратом.

Перегляд файлу

Розробка уроку на тему:

Культура Київської Русі наприкінці Х – у першій половині ХІ ст.

Мета: ознайомити учнів з основними досягненнями культури періоду Київської Русі; сформувати уявлення про розвиток писемності та рівень освіченості населення Київської Русі, про досягнення в літературі, літописанні, іконописі, архітектурі; розвивати навички працювати з текстом підручника, ілюстраціями; виховувати естетичні смаки, почуття гордості за досягнення наших предків у галузі культури.

Обладнання: схема культури, ілюстрації із зображенням давньокиївських історико-архітектурних пам'яток,словничок, книжкові мініатюри

Тип уроку: комбінований

ХІД УРОКУ

І. Організаційна частина уроку. Привітання, повторення інформації.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Бесіда

1. Коли ми кажемо духовні цінності, чи матеріальні. Що маємо на увазі? (учні висловлюють свої думки, учитель може записувати приклади)

Фронтальне опитування: З перечисленого співвіднесіть, що зв’язані з цінностями (матеріальні чи культурні):

Софія Київська, запровадження християнства, система укріплень «Змієві вали», Десятинна церква, призначення митрополита першого, запровадження першої школи, бібліотека, виникнення азбуки, книгописання, Золоті ворота.

            2. Який же князь відомий данними досягененнями?

    (співвідносимо на дошці) одночасно підкреслюємо який князь втілив данні події - Я. Мудрий (червоним), чи В.Великий (зеленим)

 Після Виступ 1-2 дітей з твором «Я  у місті Я. Мудрого». Поки виконують роботу біля дошки. Індивідуальне опитування. Біля дошки 2 учнів, доповніть твердження:

Закінчив…                                                                Розгромив....(печенігів)

(об'єднання слов. племен).                                        Повернув міста

Підкорив міста(племена)…                                       Побудував.....

(хорватів, волинян, радимичів, в’ятичів)).                 Призначив ….

Побудував…(міста-фортеці, Десятинну церкву).    Переміг….

Упорядкував...(управління державою).                   Запровадив перший звід…

Прийняв…(християнство).                                        Розбудував….

Укріпив……(давньоруську державу).

Чеканив…(злотники, срібники).

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів,  оголошення теми, мети .

Учитель. Вам уже відомі основні етапи історичного розвитку однієї з наймогутніших держав Європи в період Середньовіччя – Київської Русі. Ми знаємо про діяльність перших князів, які стояли біля основ формування держави, про роки могутності і розквіту за часів правління Володимира Великого і Ярослава Мудрого. А сьогодні на уроці ми дізнаємося про досягнення в галузі культури Київської Русі. Отже,  тема уроку: Культура Київської Русі в 10-11 ст. Учні отримують завдання опрацювати параг. __8__, і заповнити таблицю. Послідовність роботи- роздатковий матеріал

 

IV.Вивчення нового матеріалу

Вивішується схема культура. Учні ще раз нагадують, що з переліченого можна віднести як до матеріальних та духовних цінностей

План вивчення теми.

  • .Освіта в Київській Русі.
  • Архітектурні пам'ятки. Образотворче мистецтво
  • Усна народна творчість.Музичне мистецтво давньоруських слов'ян.

Зразок готового матеріалу, для роботи по рядах (роздатковий матеріал). Учні виконують вказані завдання.

 

IV. Систематизація та закріплення вивченого матеріалу Кожен із рядів презентує свою роботу, учитель в довільному порядку починає опитувати, є можливість доповнювати учням своїх колег. Останній учень, що відповідає  формує висновок.

V. Підсумковий етап уроку

На уроці я дізнався .., принцип «сніжного кома»

VІ.

Домашнє завдання параграф 8, виписати характеристику - Ремесла Київської Русі  (ювелірне, ковальство, гончарство, різьбярство) вивчити поняття

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Роздатковий матеріал

Заповніть таблицю(10-15 хв) Орієнтовні питання для заповнення таблиці. Коротко старайтесь заповнюватит, по суті, основне

І ряд              ІІ    ряд                                         ІІІ ряд

 

Освіта (школа)

Архітектура. Образотворче мистец.

Усна народна творчість/Музика

1.Хто, коли запровадив абетку? Як називалась?

2. Чи було письмо до цього у слов’ян

3.Якою мовою писали книжки?

4. Які знаряддя, матеріали використовувались для письма?(на чому писали,чим)

5. Школи? Осередки освіти, чого навчали (предмти)

Місця де переписувались книги- СКРИПТОРІЇ(примонастирях та церквах)

 

1.Який основний матеріал для будівництва?

2.Чому оборонні споруди будувались?

3.Чим прикрашали храми?(мозаїки, фрески)

4.Традицій якої країни дотримувались при створенні храмів?

5.Іконописання?

 

1.Які жанри поширні усної народної творчості?

2. Билини- (твори про богатирів)?

3. Що відображали твори (про що були)

4. Як розвивалось муз.мистецтво?

Скоморохи?

5. Хоровий спів?З якого часу популярний

 

 

          І ряд

 

Освіта (школа)

 

                   ІІ ряд

 

Архітектура. Образотворче мистец.

 

                 ІІІ ряд

 

Усна народна творчість/Музика

 

1.Хто, коли запровадив абетку? Як називалась?

2. Чи було письмо до цього у слов’ян

3.Якою мовою писали книжки?

4. Які знаряддя, матеріали використовувались для письма?(на чому писали,чим)

5. Школи? Осередки освіти, чого навчали (предети)

Місця де переписувались книги- СКРИПТОРІЇ(при монастирях та церквах)

1.Який основний матеріал для будівництва?

2.Чому оборонні споруди будувались?

3.Чим прикрашали храми?(мозаїки, фрески)

4.Традицій якої країни дотримувались при створенні храмів?

5.Іконописання?

1.Які жанри поширні усної народної творчості?

2. Билини- (твори про богатирів)?

3. Що відображали твори (про що були)

4. Як розвивалось муз.мистецтво?

Скоморохи?

5. Хоровий спів?З якого часу популярний

 

 

 

 

 

 

Роздатковий матеріал

Заповніть таблицю(10-15 хв) Орієнтовні питання для заповнення таблиці. Коротко старайтесь заповнювати, по суті, основне

 

 

 

 

Словник

 

Культура-це історично визначений розвиток суспільства, сукупність всіх його досягнень (матеріальної та духовної культури)

Скань-мистецтво використання тонкого ( золотий, срібний або мідний) дроту, що напаювався на металеву основу. Виготовляють ажурний візерунок

Чернь- чорна паста для протравлювання срібних виробів, що робила темне тло, на якому виблискували срібні фігури

Зернь- дрібні кульки, що впаювались в персні та інші прикраси

Мініатюра- зображення , малюнок в книжці, тексті.

Ікона- зображення святого (відомий автор Алімпій)

Мозаїка-забраження, що викладалось шматочками переплавленого скла(смальти)(відомий архітектор- Авдій)

Фреска-  зображення, нанесене по вологій штукатурці(тиньок) фарбами

 

Скоморохи- мандрівні музиканти, актори Русі

Пергамент-тонко виченена теляча шкіра (книга найдавніша 1056-57 Остромирове Євангеліє)

Літопис- опис найважливіших  подій за роками (Радзивилівський літопис),Повість Минулих Літ-Нестор Літ

Графіті- техніка настінного малярства. Загальний термін на означення всіх видів випадкових написів і малюнків на стінах

Берестяні грамоти  давньоукраїнські тексти, розміщені на бересті (корі берези) шляхом видавлювання  спеціальною паличкою — писалом. (використовували знаряддя для письма глиняні дошки покриті воском, чи берестя .

Писало(стилос) – загострене знаряддя для письма  

 

 

 

 

Культура

 

 

Художня культура

 

  Архітектура

 

      Освіта

 

Образотворче/

Музичне         мистецтво

doc
Додано
8 серпня 2018
Переглядів
7328
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку