Урок "Культурні пам’ятки місцевого значення".

Про матеріал
Авторський навчальний урок з курсу за вибором «Українознавство» для вчителів базової загальної середньої школи (5-9 класи)
Перегляд файлу

 

Авторський навчальний урок з курсу за вибором «Українознавство» для вчителів базової загальної середньої школи (5-9 класи)

 

Доценко Людмила Леонтіївна, вчителька історії комунального закладу «Харківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 63 Харківської міської ради Харківської області»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8 клас

Українознавство, 5–11 класи: навчальна програма з курсу за вибором «Українознавство» для закладів загальної середньої освіти України / авт.- укл.: А. Ціпко, Т. Бойко, С. Бойко, О. Газізова. Київ, 2020.

 Рекомендовано Міністерством освіти і науки України  (лист МОН України від 10.08.2020 № 1/11-5310).

Схвалено вченою радою  Науково-дослідного інституту українознавства

(протокол № 7 від 30 липня 2019 року)

 

 

Розділ 4. Цивілізаційний вибір України. Україна Європейська: здобутки, проблеми та перспективи.

 

 

Тема уроку: Культурні пам’ятки місцевого значення.

Епіграф

   Хочеш подивитися рай,

  То у Харків завітай.

  Тут багато місць чудових,

  Гарних, різнокольорових.

  Є такі, що зачарують,

  Є що декілька, здивують,

  То ти часу не втрачай

  А швиденько приїжджай. 

 

Мета: засвоєння та усвідомлення  учнями навчального матеріалу,  щодо  історичного розвитку  Харкова   як європейського міста, його  історичних пам’яток,  архітектурних  споруд;

виховання почуття громадянськості та любові до рідного краю.

Очікувані результати. Після цього уроку учні зможуть:                                                                                            характеризувати розвиток  Харкова   як європейського міста, його історичні пам’яткі,  архітектурні  споруді, що є візитною карткою міста;

називати найвизначніші твори архітектури, імена видатних архітекторів Харківщини;

 описувати пам’ятники архітектури, що розташовані на території малої батьківщини.

Тип уроку:  урок засвоєння нових знань у формі усного журналу.

Обладнання:  індивідуальні картки, ілюстрації  з символами України та Харкова, карта України та Харкова, фотографії, ілюстрації вулиць, музеїв, портрети видатних харків’ян, мультимедійні презентації  Microsoft PowerPoint.

Оцінюється на уроці засвоєння знань:

  1. Пізнавальна діяльність учнів протягом уроку.

                                           Хід уроку

1. Організаційно – психологічний етап.

Лунає пісня сл. О. Марченко, муз. В. Корепанова  «Харків - моя любов»                 https://www.youtube.com/watch?v=7VMw4vy20bY

Учитель: Доброго дня, я рада вас всіх бачити сьогодні. На нас чекає надзвичайно цікава робота, яка допоможе не тільки краще зрозуміти історію нашого рідного міста, а також  оволодіти  навичками активної дослідницької роботи шляхом постановки питання та його вирішення.

У народі говорять: “Слова щирого вітання дорожчі частування”. Усміхніться – і до вас прийде радісний настрій. Хочу, щоб ви були впевнені в собі й задоволені собою. А людина тільки тоді може бути задоволена, коли досягає певних успіхів, долаючи перешкоди.                                                                                                                     Слайд 1

Учитель: У кожної людини є дві Батьківщини – велика і мала. Що ми можемо назвати великою батьківщиною? Правильно, велика Батьківщина – країна, де ми живемо, Україна.

                                Україна -  рідний край

                                 Рідне поле, зелений  гай

                                 Рідне місто й рідна хата

                                 Рідне небо й рідна мати.  

Наша рідна Україна має славну і давню історію, прекрасну мову і високу культуру. А що називається малою Батьківщиною? Мала Батьківщина – це місто Харків.                                                                                                           Слайд 2

Учень. Міста на карті! Їх багато!

Малих, великих як зірок…

Кружечки на великій мапі,

Де хати для синів, дочок!

І коли дивишся на карту,

То відстань міряєш весь час

Від того місця, де є мати,

Де батько все чекає нас!

З куточка кожного планети

Ми линемо до них, летим

У рідне місто, в рідну хату,

У батьківський привітний дім!

Якщо ж в шляху настане важко,

Згадаєш мамине лице…

Її молитва – Божа пташка,

Здолати допоможе все!

Невпинно рух іде планети,

І час історії сплива,

А рідний Харків крізь тенета

Своїх дітей завжди чека!

Учитель: Місто Харків завжди було культурним, історичним, просвітницьким центром України, дійсно європейським містом, що має свою неповторну історію, культуру. Все це знайшло відображення у тих спорудах, які є візитною карткою нашого міста.

2.  Етап підготовки до активного, свідомого засвоєння знань. Слайд 3

Учитель : Діти, ви отримали цікаве випереджуюче завдання, для цього були створені групи учнів (4 – 5 учнів в кожній групі), які спробували визначити які будівлі  хотілося б показати гостям нашого міста, підібрати інформацію про них. Отже, які споруди Харкова ви вибрали?

3. Етап засвоєння знань.

Учитель: Сьогодні на уроці ми звернемося до сторінок історії, народних прислів’їв та поезій про рідний Харків. Готуючись до уроку, ви опрацювали багато матеріал, і тому я пропоную вам сьогодні бути в ролі кореспондентів: випустити усний журнал, який називатиметься “ Харкове мій, моє місто чудове...”. У журналі буде три розділи:                                 Слайд 4

План

І. Від прадідів – онукам.

ІІ. Як народилося та зростало дивне місто.

ІІІ. Мандруємо харківськими вулицями.

Учитель: Епіграф                                                                  Слайд 5

   Хочеш подивитися рай,

  То у Харків завітай.

  Тут багато місць чудових,

  Гарних, різнокольорових.

  Є такі, що зачарують,

  Є що декілька, здивують,

  То ти часу не втрачай

  А швиденько приїжджай. 

 

Розділ І. Від прадідів – онукам.                                                   Слайд 6

Учитель:  Робота в групах. Дидактична гра “Склади прислів’я”.

Учні повинні скласти прислів’я і пояснити їх повчальний зміст.

Група 1 

Рідний край -

умій за неї постояти.

Батьківщина – мати,

земний рай.

Група 2 

Кожному мила

хто в своєму домі.

Добре тому,

своя сторона.

Група 3 

Людина без Вітчизни,

хоч помирай.

За рідний край

як соловей без пісні.

 

Учитель: Розділ ІІ. Як народилося та зростало дивне місто.

  Учень.     Легенда  про  Харків

Нам доля легенду  дарує                            

Про  Харків  і  назву  його.                       

По  Дикому  Полю  гарцює                        

Козацький  отаман  Харко.                                                    

Легенда  в  минуле  заводить,

Прадавнє  минуле  святе.

А  сонце  над  Харковом  сходить,

По  Харкову  свято  іде.                          М. Возіянов.

Учитель: Забудова міст Харківщини тісно пов’язана із створенням в XVII ст. – п. XVIII століття захисних  ліній. Стіни всіх фортець були дерев’яні, з дубових пальт та колод. Але вже в цей час з’являються перші кам’яні споруди, як правило, культові. Всі монастирі виконували кілька функцій, крім основної. Це є ознакою того часу і зустрічається не тільки у спорудах розташованих у Харківській області, але і в самому місті. Саме про  забудову Харкова у XVIII – ХІХ столітті   піде мова у наступному пункті нашого плану.                            Слайд 9

Учень Харків – моє рідне місто.

Я так багато про тебе не знаю.

Так мало, що хочеться влізти

До твого безглуздого раю.

Я бачу історії безліч.

В твоїх вже не вічних спорудах,

І мене охоплює розпач,

Через те, що в них вже я не буду.

Ми блукаємо стежками міста,

Не зважаючи на перешкоди.

Ми шукаємо де нам присісти,

Не важлива нам харківська мода.

 

Учень. Харків до нас промовляє,

Тим, що в інших ти не побачиш.

І сльозами він нас омиває,

Я щаслива, що ти вже не плачеш.

Старовинні споруди, театри,.

Їх ніхто вже не памятає,

Семінари, музеї, контракти.

І багато чого ще не знає.

Тиша вечірня спадає.

Думки мої бешкетують.

Я ще багато не знаю

Що нам це місто дарує.                             О. Вілінська

Учитель: Діти, на минулому уроці ви отримали завдання,   підготувати повідомлення про храми та інші будівлі нашого міста,  повідомте, будь – ласка, інформацію щодо Благовіщенського (Слайд 9), Покровського (Слайд 10), Успенського собор (Слайд 11)  Харкова.

Розділ ІІІ. Мандруємо харківськими вулицями.

Учитель: Дякую, діти, ви дуже гарно попрацювали, дійсно храми нашого міста вражають своєю красою та величчю, побудовані ще у XVIIІ ст. вони досі є візитною карткою міста, його архітектурною спадщиною. Але не тільки вони формують обличчя нашого рідного міста, звичайно площі і пам’ятники  можна вважати окрасою Харкова.                                                                                                               Слайд 12

Учень. Люблю я все що в тобі є,

Ось ці гранітні монументи,

Такі ж під стать їм постаменти,

 Сумську-архітектури гордість,

Що так і проситься у повість,

 І парк Шевченка історичний —

Там наш Кобзар стоїть величний,

 Замріяно спостерігає,

Як люд у парку цім гуляє,

 Він шану Кобзарю складає,

І завжди квіти покладає.

До нього й молодь часто ходить.

 Чому? Це, мабуть, серце волить.

Де вхід у парк - там знань храмина

І б’є ключем студентська сила,

Де вихід - храм мистецтв стоїть,

Завжди зірками він іскрить.

Напроти нього краса наша -

Струмує дзеркалом вода,

 Що рукотворна, то - дарма,

Від цього виграє вона

Це ж тут збираються поети,

Щоб розказати про це, “об этом”

На мовах двох -

Таке в нас місто є двомовне,

Та головне, щоб все любовно

 Було між нашими людьми –

Тоді і квітнуть будуть завжди

 І дружба, й труд, і мир, і слава -

Міцніше буде і держава.

Люблю я Харків, рідне місто.

Свій труд йому ми віддали,

Хоча воно мене не знає,

Та це вже значення немає,

Люблю - і все.

І хай воно красує далі,

 Хай краще будуть його далі.                                    М. Кульчицький

Учитель. У світі існує величезна кількість пам'ятників. Вони зберігають пам'ять про минуле, про значущі події і про великих людей, а іноді є яскравим свідченням і нагадуванням про те, що ніколи не повинно повторитися.                                                                                                                                              Пам'ятники Харкова також заслуговують на увагу.                                                 У Харкові знаходиться найкращий у світі пам'ятник Тараса Шевченка, пам'ятник незалежності "Летюча Україна", пам'ятник 50-й паралелі, пам'ятник воїну-визволителю і меморіальний комплекс слави, пам'ятник засновникам Харкова і засновнику Харківського імператорського університету Василю Каразіну.        

        Метод: пояснення з використанням мультимедійного устаткування, робота в групах, презентація результатів домашньої роботи.     Слайд 13-15                                

Учитель: Пам'ятки культури Харкова відрізняються різноманітністю і цікавими рішеннями. Вони гармонійно зайняли свої місця на вулицях і площах, десятиліттями зберігають пам'ять про видатних людей і події нашого міста і країни в цілому. Всі історичні місця Харкова мають свої унікальні пам'ятники, які охороняють нашу історію і ненав'язливо передають знання і досвід наступним поколінням.

Етап закріплення знань.

ІV. Підсумок (рефлексія) уроку:

Учитель: Складання сенкана «Мій рідний Харків».      Слайд 16                                            

Схема складання сенкана:

1-й рядок: поняття.

2-й рядок: 2 прикметника-епітети до поняття.

3-й рядок: 3 дієслова до поняття.

4-й рядок: 1 речення-висновок до поняття.

5-й рядок: 1 слово-синонім до поняття.

 Рефлективна бесіда:                                                          Слайд 17

  1. З якою метою ми вивчали матеріал про архітектуру Харкова та Харківщини?
  2. Які думки він у вас викликав? Які почуття?
  3.  Чому ви особисто навчилися?
  4. Чого б ви хотіли навчитися надалі?

 

Оцінювання учнями власного психологічного стану та участі в роботі групи (використання індивідуальної картки):                      

Картка самооцінки роботи на уроці                                                         

Дата   ___________Прізвище_______________________

Як я працював на уроці

Коментар учня

Оцінка

1

Я висловлював нові ідеї

 

 

2

Я співробітничав з іншими, коли ми працювали в групі над досягненням загальних цілей

 

 

3

Зможу скласти узагальнюючу розповідь

 

 

4

Настрій на уроці, мої очікування

 

 

 

4. Учень: Харкове мій, моє місто кохане, тільки тобою на світі живу.

Вас, неповторні мої харків’яни, я недарма земляками зову.

З вами ділив і жалі, і тривоги, вчився любить і людей і життя.

Рідна Сумська – наша спільна дорога –

Нас у щасливе веде майбуття.

Харкове мій, моя дума і воля, разом з тобою зростав і мужнів.

Зичу тобі незрадливої долі, я ж бо – один з твоїх вірних синів.

Щира синівська любов не зів’яне,

Харків нам силу й натхнення дає.

Горді ми з того, що ми – харків’яни,

Ми ще прославимо місто моє.

V. Домашнє завдання.                                                        Слайд 18                                                              

Учитель: Скласти акровірш «Харків – європейське місто».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Список використаних джерел

  1. Багалей Д., Миллер Д. История города Харькова за 250 лет существования (с 1655 года). — Харьков: типография М. Зильберберг и Сыновья. — Т. I.
  2. Благовіщенський кафедральний собор Харкова  URL: https://zabytki.in.ua/uk/62/blagoveshchenskiy-kafedralniy-sobor-ua  (дата звернення: 12.02.2023).
  3. Возіянов М. Ізнов воскресне доброта… URL: https://kharkiv-nspu.org.ua/wp-content/uploads/2012/07/ІЗНОВ-ВОСКРЕСНЕ-ДОБРОТА.pdf  (дата звернення: 13.02.2023).
  4. Дяченко И. Улицы и площади Харькова. Очерк. — 4-е изд. — Харьков: Прапор, 1977. — 272 с.
  5. Лейбфрейд А., Полякова Ю. Харьков. От крепости до столицы: Заметки о старом городе. — Харьков : Фолио, 2004. — 335 с. — ISBN 966-03-0276-2.
  6. Пам'ятники Харкова  URL: https://kharkov-future.com.ua/uk/pamyatnyky-harkova  (дата звернення: 12.02.2023).
  7. Пам'ятники Харкова  URL: https://www.wikiwand.com/uk/Пам%27ятники_Харкова  (дата звернення: 12.02.2023). 
  8. Пам'ятники Харкова  URL: https://kharkovblog.info/ua/place/monuments/

(дата звернення: 12.02.2023). 

  1. Покровський собор у Харкові  URL: https://stezhkamu.com/places/330_pokrovskyy_sobor_u_kharkovi (дата звернення: 12.02.2023).
  2. Поєтичні майстерні URL:  https://maysterni.com/publication.php?id=32296  (дата звернення: 13.02.2023).
  3. Сумцов М.Ф. Слобожанє: історико – етнографічна розвідка. -  Х., 1905
  4. Филарет (Гумилевский Д.Г.)  «Історико-статистичний опис Харківської єпархії» (Філарет, 2, 188). — Москва, 1852.
  5. Харьковский епархиальный архитектор Ф. И. Данилов // Традиції та новації у вищій архітектурно-художній освіті: Зб. наук. праць вищих навчальних  закладів художнього профілю України та Росії – Харків: XXПІ, 1997. – Вип. 4. – С. 3–6.
  6. Харківщинознавство: навч. посіб для учнів 8-9-х класів загальноосвіт. навч. закл./ О.І. Гринченко, С.Л. Губіна, Т.В. Дрожжина та ін.; за ред. Л. Д. Покроєвої, Т. В. Дрожжиної;  Харківська академія неперервної освіти. – Вид. 3-тє, переробл. і доповн. – Х.: Гімназія, 2011.- 448 с.
  7.  Хрестоматія з літератури Харківщини: навчальний посібник/ укл. Ю.В.Воскресенська, Н.М. Яковлева. – Х.: Вид-во Асоціації докторів наук державного управління, 2012. – 424 с.

 

Додатки

Мультимедійна презентація  Microsoft PowerPoint.

 

docx
Додано
14 квітня 2023
Переглядів
352
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку