Матеріали для проведення уроку у цікавій формі квесту містить ігри, руханки, фізкульхвилинки з метою активізувати ЛО, структури What is this? It is a pen; I have got a pencil; формувати навички усного продукування та взаємодії, навички сприймання на слух з опорою на відео презентації, формувати орфоепічні навички, правильну вимову та інтонацію;розвивати мовленнєву реакцію учнів, творчу та пізнавальну активність через гру.
Конспект уроку-квесту з англійської мови для 1 класу на тему «Школа» (НУШ)
Мета: навчальна: активізувати ЛО, структури What is this? It is a pen; I have got a pencil; формувати навички усного продукування та взаємодії, навички сприймання на слух з опорою на відео презентації, формувати орфоепічні навички, правильну вимову та інтонацію;
розвиваюча: тренувати пам'ять, увагу, фонематичний слух, розвивати мовленнєву реакцію учнів, творчу та пізнавальну активність через гру
виховна: виховувати культуру поведінки на уроці, інтерес до вивчення англійської мови
Тип уроку: урок-квест
Методи і прийоми: особистісно орієнтоване та інтерактивне навчання, здоров’я зберігаючі технології, комунікативний метод, ігровий, рефлексія
Обладнання: відеозаписи пісень, flash cards, картки з літерами, картки з цифрами
Хід уроку
І Початок уроку
1. Greeting
Hello song:
Every day
I go to school,
I meet my friends
And we all say:
‘Hello, hello!
How are you?
I’m good! I’m great!
How about you?
Ps - I am happy! I am wonderful! I am OK! I am fine!
2. Warming-up MOVING (Руханка)
Let’s move!
I like to play.
I like to run.
I like to jump.
It’s fun.
Swinging, swinging high and low,
High and low, high and low.
Swinging, swinging to and fro,
To and fro, to and fro.
3. Повідомлення теми і мети уроку
We’ll make two teams “Books” and Schoolbags”. Make a circle and name the words “Books” and Schoolbags” in turn. Who’s named the word “Books” is the first team, who’s named the word “Schoolbags” is the second one. Take your lists of stations with the tasks. The stations are 6. At each station you’ll get one letter for the correct answers. Make a word. The first team is the winner. I wish you good luck!
ІІ Основна частина уроку
1.Phonetic drills
T: Before starting let’s train your tongues. Repeat after me.
[w], [æ], [k], [ks]
[w] – where, why
[æ] – happy, apple, man, can
[k] – kite, cat, jack, lack
[ks] – box, fox, mix, fix
School, school, school. I can see a school.
Bag, bag, bag. I can see a school.
Pen, pen, pen. I can see a pen.
Pencil, pencil, pencil. I can see a pencil.
Rubber, rubber, rubber. I can see a rubber.
Book, book, book. I can see a book.
2. The station “Keyhole”
Guessing game. Look through this keyhole and say: “What’s this?”
(Flash cards) The team gets letter S
3. The station “School Things”
A) Talking Flashcards “School Things”
B) Game “Let’s pack a schoolbag”
Ps: I have got a pen.
The team gets letter C
4. The station “Dancing at School” (sing and dance)
Hello, hello! Let’s shake hands, it’s English time again.
Everyone jump 3 times – 1, 2, 3
Everyone clap 3 times – 1, 2, 3
Everyone stomp 3 times – 1, 2, 3
Everybody jump up high
Hello, hello! Let’s all bow, it’s English time again.
Everyone spin 3 times – 1, 2, 3
Everyone blink 3 times – 1, 2, 3
Everyone nod 3 times – 1, 2, 3
Everybody jump up high
Hello, hello! Let’s all hug, it’s English time again.
The team gets letter H
5. The station “Chinese whispers”
Pass the word “pencil box” (chair, ruler, rubber, blackboard) in a whisper to another pupil.
The team gets letter O
6. The station “Let’s count”
Clap your hands if you hear a number.
5, 3, 7, 1, 9, 8, 6, 4, 2
The team gets letter O
7. The station “Flywheels”
One team name the school thing and two pupils from the other team clap with the flywheels the flash cards on the blackboard.
The team gets letter L
Make the word with the letters. Which team is the fastest?
(SCHOOL)
ІІІ Заключна частина уроку
1. Підведення підсумків уроку
Чи сподобався урок? Що найбільше сподобалося?
2. Закінчення уроку
Our lesson is over. Goodbye!