Тема уроку. Квіткові фантазії.
Мета уроку:
- ознайомити із прикладами зображення образу квітів у різних творах мистецтва: літературі, музиці, живописі, надати знання про форми й кольори осінніх квітів та навчити їх розрізняти в картинах різних жанрів;
- розвивати вміння учнів робити аналіз інструментального твору, уважно слухати музику та висловлювати власні враження від прослуханого, вміння давати характеристику натюрмортам, їхній композиції й колориту, розвивати вміння створювати власний малюнок осіннього натюрморту;
- виховувати інтерес до слухання класичної музики, бажання пізнавати красу навколишнього світу та виконання малюнків за темою в обраних техніках.
Тип уроку: комбінований, урок заглиблення в тему.
Обладнання: мультимедійна дошка, мультимедійна презентація, малюнки (дитячі роботи) із зображенням квітів в різних техніках, репродукції творів живопису, відеозапис музичних творів: «Пісня осіннього саду»(Рольф Ловланд), «Звуки природи» (муз. Б. Голод, сл.. І. Білика).
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Мотивація до навчання.
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок.
Сідаємо тихенько, працюємо гарненько
Щоб у кінці сказали всі:
ІІ. Робота над темою уроку.
Дивлячись на всі ці роботи, які сьогодні «позують» нам ви, напевно, здогадались про що піде мова на сьогоднішньому уроці.
Тема. Квіткові фантазії.
- А чи любите ви квіти?
- Може у вас є улюблена квітка? Назвіть її!
- Де можна побачити квіти?
- В яку пору року вони цвітуть?
- А чи цвітуть квіти взимку?
Немає, напевно, людини, яка хоча б раз в житті не милувалася ніжністю та чарівністю цих створінь.
Ось як про квіти висловлюється українська поетеса Надія Красоткіна.
Квіти, квіти… Чарівні квіти,
Кольорові, великі й малі…
Ви умієте душу зігріти,
Бо й самі ви – душа землі…
Які дивовижні ці квіти,
У кожній чарівність своя,
Всі різні, та й що говорити –
У квіти закохана я.
Немає жодного виду мистецтва, де образи квітів не надихали б митців на створення чудових творів, а інколи – великих шедеврів.
Давайте послухаємо один з таких творів норвезького композитора, який він назвав «Пісня таємничого саду».
- Які почуття виникали у вас, слухаючи цю музику?
- Які музичні інструменти вам вдалося розпізнати?
- Який темп, лад, динаміка твору?
- Виберіть найбільш влучні слова, які характеризують мелодію: лагідна, хвилююча, сумна, легка, весела, тривожна, таємнича, ніжна.
Не тільки композитори, але й художники створюють чудові картини, присвячені образу квітів. Давайте подивимось на деякі з них.
Бесіда за репродукціями картин.
- Що спільного в цих роботах? Яка відмінність?
- До якого жанру належить кожна з них? Чому ви так думаєте?
- А чи бачите ви натюрморт на нашій виставці?
- В якій техніці виконані ці роботи?
Фізкультхвилинка
Співання пісні «Звуки природи» та виконання рухів під відеоролик.
Сьогодні ми також будемо малювати натюрморт «Букет осінніх квітів».
Поетапне виконання роботи вчителем (майстер-клас).
Практична діяльність учнів.
ІІІ. Підсумок уроку.
Демонстрація творчих досягнень.
Визначення власних емоцій від уроку.
Створення виставки дитячих робіт «Квіткові фантазії».
.