Біологія 6 клас
Тема: Листок. Зовнішня будова листка.
Цілі уроку: розглянути особливості зовнішньої будови листка як бічної частини пагона; ознайомити учнів із різноманітністю листків, розміщенням їх на стеблі, жилкуванням; продовжувати вдосконалювати дослідницькі вміння під час виконання лабораторних робіт, розвивати допитливість, спостережливість учнів, уміння робити висновки та узагальнення; розвивати мову, пам’ять, мислення, уяву, бачення прекрасного у простому; виховувати охайність, привчати до естетичних записів.
Обладнання: таблиці, гербарний матеріал, кімнатні рослини, картки – завдання.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Мандруючи лабіринтами біологічних знань, ми протягом останніх уроків дізналися дуже багато таємниць із життя рослин, і ще дуже багато у нас попереду.
Давньогрецька мудрість говорить: «Вважай нещасливим той день і ту годину, коли ти не засвоїв нічого нового». Тож давайте посміхнемося один одному, перевіримо домашнє завдання, і вперед, до нових знань.
1 хв.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
Тестове опитування
І варіант
1. Назвіть основні рослинні тканини |
______________________________________ |
2. По якій тканині рухаються органічні речовини від листка до кореня? |
А) флоема; Б) механічна тканина; В) твірна тканина; Г) ксилема |
3. Які тканини надають рослині пружності та міцності? |
А) провідна тканина; Б) механічна тканина; В) твірна тканина; Г) покривна тканина |
4. Які види органів рослин ви знаєте? |
А) однорічні; Б) вегетативні; В) генеративні; Г) багаторічні; Д) дворічні |
5. До вегетативних органів належать: |
А) корінь; Б) пагін; В) квітка; Г) листок; Д) плід; Є) насінина; Ж) стебло; З) брунька |
6. Які існують види коренів? |
А) мичкувата; Б) головний; В) бічний; Г) стрижнева; Д) додаткові |
7. Які корені відходять від головного кореня |
А) головний; Б) бічний; В) додатковий |
8. Чи можуть у головного кореня відкладатися поживні речовини? |
А) так; Б) ні |
9. У яких рослин відкладання поживних речовин відбувається у головному корені – коренеплоді: |
А) орхідея; Б) кукурудза; В) морква; Г) жоржина |
10. Які корені здійснюють вбирання води з повітря: |
А) коренеплоди; Б) бульбокорені; В) повітряні корені; Г) дихальні корені |
11. Клітини верхівки кореня постійно діляться і ростуть. Як називається ділянка кореня, де знаходяться такі клітини? |
А) зона росту; Б) всисна зона; В) провідна зона; Г) кореневий чохлик |
ІІ варіант
1. З яких двох видів тканин складається провідна тканина |
|
2. По якій тканині рухаються неорганічні речовини від кореня до листків? |
А) флоема; Б) механічна тканина; В) твірна тканина; Г) ксилема |
3. За рахунок якої тканини рослина росте та розвивається? |
А) провідна тканина; Б) механічна тканина; В) твірна тканина; Г) покривна тканина |
4. Які життєві форми виділяють у рослин? |
А) однорічні; Б) вегетативні; В) генеративні; Г) багаторічні; Д) дворічні |
5. До генеративних органів належать: |
А) корінь; Б) пагін; В) квітка; Г) листок; Д) плід; Є) насінина; Ж) стебло; З) брунька |
6. Які існують види кореневих систем? |
А) мичкувата; Б) головний; В) бічний; Г) стрижнева; Д) додаткові |
7. Які корені відходять від бічного кореня |
А) головний; Б) бічний; В) додатковий |
8. Чи можуть у додаткового кореня відкладатися поживні речовини? |
А) так; Б) ні |
9. У яких рослин відкладання поживних речовин відбувається у бічних та додаткових коренях – бульбокоренях: |
А) орхідея; Б) кукурудза; В) морква; Г) жоржина |
10. Які корені забезпечують дихання в болотних рослин: |
А) коренеплоди; Б) бульбокорені; В) повітряні корені; Г) дихальні корені |
11. Клітини цієї зони мають вирости, ці вирости називаються кореневими волосками. Що це за зона? |
А) зона росту; Б) всисна зона; В) провідна зона; Г) кореневий чохлик |
7 хв
IV. Актуалізація опорних знань
Біологічна розминка «Мозковий штурм»
4 хв.
V. Вивчення нового матеріалу.
Лише двоє керують життям на землі:
Червоне сонечко та зелене листячко.
Діти, як ви можете пояснити цей вислів?
Отже, сьогодні ми з вами ознайомимося з цікавим світом листків.
Записуємо тему уроку.
Клас об’єднується в групи (міні-лабораторії), і кожна група отримує завдання дослідницького характеру.
5 хв.
Завдання І міні-лабораторії.
Завдання ІІ міні-лабораторії.
Завдання ІІІ міні-лабораторії.
Завдання ІV міні-лабораторії.
А тепер давайте поділимося набутими знаннями:
Запис у зошит стр.27. № 1, 2
Запис у зошит стр.27. № 3
Запис у зошит стр.27. № 5
Запис у зошит стр.27. № 4
VІ. Первинне закріплення знань.
Виконання (за інструкцією) лабораторної роботи №7 “Будова та різноманітність листків”.
VIII. Первинна перевірка засвоєння знань.
|
|
|
|
|
|
8 |
|
|
|
|
|
|
|
10 |
||||||||
|
|
9 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||
7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
8 |
|
|
|
|
|
|
|
10 |
||||||||
|
|
9 |
п |
р |
о |
с |
т |
і |
|
|
|
|
|
л |
||||||||
|
|
|
|
|
|
у |
|
|
|
|
|
|
|
и |
||||||||
|
|
|
|
|
|
п |
|
|
|
|
|
|
|
с |
||||||||
|
|
|
|
|
|
р |
|
|
|
|
|
|
|
т |
||||||||
|
|
|
|
6 |
|
о |
|
|
|
|
|
|
|
к |
||||||||
|
|
|
|
ч |
|
т |
|
|
|
4 |
|
|
|
о |
||||||||
|
|
|
|
е |
|
и |
|
|
|
п |
|
|
|
р |
||||||||
|
|
5 |
п |
р |
о |
в |
і |
д |
н |
а |
|
3 |
|
о |
||||||||
|
|
|
|
е |
|
н |
|
|
|
р |
|
с |
|
з |
||||||||
|
|
|
|
ш |
|
е |
|
2 |
|
а |
|
и |
|
м |
||||||||
|
|
|
|
о |
|
|
1 |
с |
к |
л |
а |
д |
н |
і |
||||||||
|
|
|
|
к |
|
|
|
і |
|
е |
|
я |
|
щ |
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
т |
|
л |
|
ч |
|
е |
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
ч |
|
ь |
|
і |
|
н |
||||||||
7 |
п |
л |
а |
с |
т |
и |
н |
а |
|
н |
|
|
|
н |
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
с |
|
е |
|
|
|
я |
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
т |
|
|
|
|
|
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
е |
|
|
|
|
|
|
||||||||
Питання
Завдання «Вгадай листок»
Педагогічна технологія «Шпаргалка»(робота в парах).
Листок |
Бічна частина пагона |
Листорозміщення |
Розташування листків на стеблі в певному порядку |
Черешок |
Пружна паличкоподібна частина листка, якою листова пластинка кріпиться до листка |
Прості листки |
Листки, які складаються з черешка й однієї листкової пластинки |
Складні листки |
Листки, які мають декілька листкових пластинок, розміщених на одному спільному черешку |
Жилкування |
Розташування жилок листкової пластинки |
Трійчасті листки |
Листки, які мають три листкові пластинки й один черешок |
Черешковий листок |
Листок, який має черешок |
Прилистки |
Особливі вирости, які розміщені біля листка або черешка |
Сидячий листок |
Листок, який не має черешка |
Жилки |
Судинно-волокнисті пучки, які поєднують листок зі стеблом |
Листкова мозаїка |
Розміщення листків на рослині з метою максимального поглинання світла |
ІХ. Підсумки уроку.
То у чому ж полягає різниця між листками рослин?
Вправа «Незакінчене речення»
Х. Домашнє завдання: опрацювати §13, виконати відповідні сторінки в зошиті, скласти опорні схеми. Провести спостереження: яких кімнатних рослин у вас вдома більше ― з простими чи складними листками, паралельним, дуговим чи сітчастим жилкуванням? Спостереження записати у зошит.
Література:
1