« Я досліджую світ»
Тема. Людина і природа. 2 клас
Мета:
Обладнання: відеоматеріал, картинки із зображенням природи, цеглинки LEGO, м’ячик, клубочок.
Освітні галузі: природнича, мовно літературна, інформативна.
Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок.
Хід уроку
I. Організація класу
1. Віршоване привітання
Другу руку простягни,
Посмішку усім пошли.
Добрий ранок!
Добрий день!
Нашу зустріч розпочнем!
2. Вправа «Синоптик». Гра «Сонце в долонях»
Уявіть, що Сонце котилося по небу й опустилося прямо до нас в долоньки. Ви вже знаєте, що Сонце – це дуже гаряча зоря. Ми можемо утримати його в руках? Тому зараз дуже швидко будемо передавати його одне одному і повідомляти які зміни відбулися у природі (відповіді учнів).
II. Актуалізація опорних знань
1.Відгадування загадок
2 .Бесіда
3. Гра «Цікавий клубочок» (Діти сідають у коло і передаючи один одному клубочок, доповнюють речення. У кожної дитини малюнок з об’єктом природи). Наприклад: Я – зайчик, мені потрібен кущ, щоб … .
Я – ромашка. Мені потрібне сонечко, щоб… .
Я – метелик. Мені потрібна квітка, щоб… .
IV. Повідомлення теми і мети уроку
1.Вправа «Шифрувальник». Діти, розшифруйте слова та прочитайте тему уроку.
диЛюна і родапри.
Так, ми продовжуємо досліджувати природу і дізнаємося, як людина їй шкодить, як потрібно піклуватися про неї. Отож, тема сьогоднішнього уроку: Людина і природа
V. Пояснення нового матеріалу
1. Розповідь учителя з елементом бесіди
Колись, дуже давно наша планета була зеленою кулею. На ній росло безліч рослин, мешкало багато тварин. Повітря було чистим, а вода кришталевою і прозорою. З’явилися на планеті Земля люди. Вони поступово пізнавали дивовижний світ природи. Брали від неї все: дихали повітрям, пили водичку, рослини і тварини використовували для їжі.
Якою у давнину була наша планета?
Людина була дуже спостережливою, тому навчилася багато чого від рослин і тварин, та й сама почала вдосконалювати свій світ. Вона навчилася видобувати вогонь, приручила тварин, навчилася захищатися від хижих звірів і полювати, готувати собі їжу, будувати житло.
І чим краще людина пізнавала світ, тим більше будувала будинків, мостів, доріг, фабрик, заводів, змінюючи тим самим природне середовище, своє довкілля.
2.Читання і обговорення вірша
Послухайте вірш і скажіть, про що йде мова?
Все, що є навколо тебе:
Сонечко,хмаринка, небо
І пісок, каміння, води
Й люди – часточка природи.
Поле, гори і травичка,
Ліс, повітря і водичка,
Бджілка, пташечка і зорі,
Вільний вітер на просторі,
Квіточки і різне зілля –
Це, дитино, й є довкілля!
А тепер уявіть, що небо завжди сірого кольору, повітря брудне, що аж дихати важко, вода забруднена сміттям, дерев залишилося обмаль, квіти в’януть, бо їм не вистачає кисню, тваринки зникають поступово з нашої планети. Чи хотіли б ви жити в такому довкіллі? Чому?
Фізкультхвилинка «Квіти»
Раз, два, три – (Піднімають руки вгору).
Виросли квітки (Розкривають долоні) .
До сонця потягнулись високо (Стають навшпиньки).
Стало їм приємно й тепло (Нахили вперед, назад).
Вітерець пролітав, (Погойдуються праворуч, ліворуч),
Стеблинками похитав.
Хитнулися ліворуч, хитнулися праворуч.
Вітерець відлітай (Махають руками),
Та квіточки не ламай.
Нехай вони цвітуть,ростуть (Кружляють),
Дітям радість несуть! (Посміхаються)
3.Перегляд відео «Людина і природа. /ecolodgy»
Бесіда за переглянутим відео




Чи знаєте ви, щодня родина з трьох-чотирьох осіб викидає в середньому відро сміття.
За рік у Києві утворюється близько 800 тис. тонн сміття.
Сміттєспалювальні заводи викидають у повітря в газоподібному вигляді багато шкідливих для здоров’я людини речовин, які викликають важкі захворювання.
Переробка є найпрогресивнішим методом розв’язання проблеми відходів. Повторній переробці підлягають папір, скло, металеві та алюміневі банки, текстиль, пластик, органічні відходи.
VI. Узагальнення і систематизація знань
1.Робота в зошитах («Я досліджую світ») Сторінка 27 Завдання № 5
Розглянути половинки малюнків. Знайти до них пару.
2.Інтерактивна вправа «Незакінчене речення»
Коли я торкаюся чистої, прозорої води, то відчуваю … .
Сьогодні весь день сонце сліпить очі й нагадує мені … .
Море хвилюється і піниться, як … .
Дощові краплі на склі, немов … .
Хмарки сьогодні такі ніжні, ніби … .
Я торкаюся крапельок роси на траві і відчуваю… .
Ця квітка пахне так, як… .
Це дерево таке величезне, що коли я на нього дивлюся, то мені здається, ніби… .
VII.Підсумок уроку. Рефлексія
Людина саджає біля будинку дерева.
2.Вправа «Трибуна вільних думок»
Добре дітки працювали, навіть трішечки пограли.
А тепер скажіть мені, що сподобалось, що – ні. (Діти висловлюють свої враження від уроку)
3.Промовляння рядків вірша
Наш дивний світ такий, як казка,
Он в небі хмаронька пливе.
Тож бережи його, будь ласка,
Все в ньому гарне і живе.