Тема: Закріплення усних прийомів додавання й віднімання розрядних чисел. Задачі на знаходження невідомого доданка.
Мета: повторити і закріпити вміння учнів додавати і віднімати розрядні числа та застосовувати ці вміння для розв’язання задач, прикладів; розвивати логічне мислення, зв’язне мовлення; виховувати допитливість, доброзичливість, почуття товариськості і взаємодопомоги.
Тип уроку: урок повторення, закріплення і застосування знань, умінь та навичок.
Вид уроку: урок-мандрівка
Обладнання: презентація; малюнки.
Хід уроку
І. Організація класу
Привітання
Усміхнемося сонечку:
Здрастуй золотаве!
Усміхнемося один одному,
Погляньмо ласкаво!
Хай сьогодні в кожне серце
Бог додасть тепла!
А ми гостям усміхнемося
Побажаємо добра!
Не шуміть, сидіть тихенько.
Урок буде не звичайний,
Для всіх нас повчальний.
Девіз нашого уроку: Щоб лікарем, моряком
Чи льотчиком стати,
Треба твердо на «12»
Математику знати!
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку:
Ми з вами вирушаємо у подорож Математичним лісом, побуваємо на різних зупинках, де нас будуть зустрічати звірята. Будем із вами мандрувати, додавати, віднімати, вміло і чітко рахувати, щоб усе запам’ятати. На уроці ми будемо закріплювати навички додавання та віднімання розрядних чисел, розв’язувати задачі, приклади; будувати геометричні фігури.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Допоможе нам подорожувати цей потяг пречудовий. А яку він назву має? Хто з вас, діти, прочитає?
І сл. «Потяг» З – Н – А – Н – Н – Я
Так, «Знання» потяг зветься, а без знань не обійдеться жодна людина в світі. Запам’ятайте це, діти!
ІV. Повторення і закріплення вивченого
ІІ сл. «Зайчик»
1. Полічіть від 10 до 100 десятками.
2. Назвіть сусідів: 50, 40, 30.
3. Назвіть число: 6 дес.7 од.; 2 дес.2 од.; 9 дес; 10 дес;
4. Назвіть компоненти дії додавання та віднімання
5. Як знайти невідомий доданок?
6. Як читається переставний закон додавання?
Знайдіть суму чисел: 10 і 20; 30 і 50; 90 і 10.
Різницю чисел: 80 і 40; 50 і 10; 60 і 50.
Збільшити на 1 : 12, 20, 30, 70.
Зменшити на 1: 20, 15, 30.
ІІІ сл. «Кошеня»
Хвилинку каліграфії – негайно!
Напишемо цифри красиво й охайно!
Пливе лебідь у ставку,
Вигнув шию він тонку,
Хвостик вгору при підняв
Цифру 2 нам показав.
Діти:
Зошит свій я відкриваю,
Ручку правильно тримаю,
Сяду рівно-не зігнуся,
За роботу я беруся.
1 2 10 100 (запис у зошитах)
ІV сл. «Цуценя»
Приклади ці розв’яжіть
Прийшов час вже показати
Чи вмієте ви рахувати.
(ланцюжком)
V сл. «Жабеня» (розв’язати задачу номер 3)
Хто на ньому нас зустріне?
Хтось виглядує з води
Жабка мимо пропливає
Що вона в лапках тримає?
Робота над задачею:
а) читання вчителем;
б) аналіз:
- Скільки всього пиріжків напекла бабуся?
- Скільки пиріжків було з джемом?
- Що сказано про пиріжки з яблуками?
- Що треба зробити?
г) запис розв’язання задачі учнями в зошитах і на дошці;
д) читання відповіді до задачі.
VI сл. «Сонечко» ( Фізкультхвилинка)
що наліво нахилився?
Треба дружно всім нам встати –
Фізкультхвилинку розпочати
VІІ сл. «Білочка»
Тут Білочка проживає.
Самостійно розв’язати приклади.
20+10 60-40 60-50 90-10
40+20 70+10 80+20 40+30
50+50 100-20 30+50 80-30
VIII сл. «Лисичка» (практична робота)
З трикутниками, фігурами та відрізками.
До бору цікавої Геометрії прибуваємо
І завдання його мешканців розглядаємо.
Дайте відповіді на запитання:
1. Чому трикутник названо трикутником? Прямокутник – прямокутником? Коло – колом?
2. Чим коло відрізняється від трикутника та прямокутника?
3. Чим відрізок відрізняється від прямої? (викласти на парті з геометричних фігур малюнок).
IX сл. «Їжачок»
- Час повертатися додому і поки їдемо у потязі пограємо у ігри на кмітливість.
1. Дві дівчинки каталися 2 год. на роликових ковзанах. Скільки годин каталась кожна дівчинка? (2 год.)
2. На столі лежать 4 морквини і три огірки. Скільки фруктів лежить на столі? (0)
3. На столі лежать 4 олівці і 3 зошити. Скільки ручок лежить на столі? (0)
4. Бабуся зв'язала 4 рукавички. Скільки онуків зможуть їх носити? (2)
5. Гра
Я називатиму предмет, якщо він один то плескаємо в долоні один раз, якщо два – два рази.
Вухо, око, рот, нога, шия, ніс, рука, голова.
V. Підсумок уроку
Дякують нам всі звірята
Час додому вирушати.
Повну швидкість набирає.
Краса яка, глянь довкола!
Ось зупинка наша – «Школа!»
На уроці нам допомагали звірята, але їх теж потрібно повернути додому. Давайте їх по черзі повернемо до своїх домівок. (діти прикріплюють звірів на дошці)
Вчитель:
Гарно працювали!
Але дзвоник пролунав,
Він мені і вам сказав,
Що урок вже час кінчати,
Треба йти відпочивати.
Учениця:
Шановні гості!
Спасибі, що знайшли час,
І прийшли до нас.
Якщо Ваша ласка,
То приходьте до нас ще, будь ласка! (разом)
Література:
Вересень 2007 р, Січень 2007 р, 2008 р.