Тема. Додавання і віднімання чисел частинами. Побудова чотирикутника за зразком.
Мета: продовжити роботу з формування обчислювальних навичок учнів; розкрити прийом додавання й віднімання чисел частинами.
Обладнання: предметні малюнки, цифри.
Хід уроку
Створення позитивного настрою на урок
Хвилинка-цікавинка
Курка півню каже «Друже»
Бачу ти поправився дуже
Він погодився «Угу»
І подибав на вагу
Став Петька двома ногами
І затяг три кілограми
Ого-го,- гукнув,- ану
Стану тільки на одну…
Скільки зараз півень важить?
Хто нам діточки підкаже?
1. Повторення вивченого
Обчисліть приклади.
7 – 1 – 1 – 1 = 5 + 1 + 1 + 1 + 1 =
— Скільки всього одиниць відняли? Скільки всього одиниць додали?
Перший доданок 7, сума 7. Чому дорівнює другий доданок?
Другий доданок 7,сума 10.чому дорівнює перший доданок?
Зменшуване 9, різниця 5. Чому дорівнює від’ємник?
Зменшуване 5 різниця 3. Чому дорівнює від’ємник?
Хто швидше знайде приклади з відповіддю 5?
4 + 0
10 – 5
3 + 4
2 + 3
7 – 2
4 + 3
Фізкультхвилинка
Раз! Два! Всі присіли,
Потім в гору полетіли.
Три! Чотири! Нахилились,
Із струмочка гарно вмились.
П'ять! Шість! Всі веселі
Кружимось на каруселі.
Сім! Вісім! В поїзд сіли,
Ніжками затупотіли.
Дев'ять! Десять! Відпочили
І за парти дружно сіли.
II. Вивчення нового матеріалу
1. Практична робота з елементами гри
— Уявіть собі, що ви чергуєте в їдальні. На столі є 4 чашки. Потрібно принести ще 3. Як це можна зробити?
1) Принести одразу 3 чашки. (4 + 3 = 7)
2) Спочатку принести 2 чашки, а потім ще 1. (4 + 2 + 1 = 7)
3) Спочатку принести 1 чашку, а потім ще 2. (4 + 1 + 2 = 7)
4) Принести по 1 чашці 3 рази. (4 + 1 + 1 + 1 = 7)
— Розгляньте приклади. Чи однакові результати в нас вийшли? Як ми додавали
число 3 кожного разу — однаково чи по-різному?
— Отже, число можна додавати частинами.
2. Пояснення додавання числа частинами за числовим відрізком (С. 77, № 1)
3. Робота з геометричним матеріалом
Їжачок знайшов 5 грибів. А в нірці у нього уже 3 грибочки. Як їжачок може перенести 5 грибочків до себе в нірку? Складання різноманітних способів додавання числа 5 до 3.
Висновок: віднімати число можна також частинами.
4. Робота за підручником
Розв’язання прикладів на основі прийому додавання й віднімання числа частинами
Щось втомились ми сидіти,
Треба трохи відпочити:
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки,
І зроби чотири скоки.
Ось так, ось так, ось так!
Плесніть у долоньки раз.
За роботу! Все гаразд.
III. Закріплення вивченого раніше матеріалу
1. Гра «Яке число сховалось за хмаринками?»
4 + = 9 3 + = 7 + 2 = 10
— Як ви знаходили число, що сховалось?
2. Розв’язання задач на знаходження суми та на знаходження невідомого доданка за малюнками
3. Завдання з логічним навантаженням
Хто з тваринок заб’є гол? (№ 3)