Тема: Таблиця множення числа 8. Задачі на збільшення (зменшення) числа в кілька разів чи на кілька одиниць.
Мета: Ознайомити учнів з таблицею множення на 8 та її практичним застосуванням; формувати вміння розв’язувати задачі на збільшення (зменшення) числа в кілька разів чи на кілька одиниць;
вдосконалювати обчислювальні навички;
розвивати логічне мислення, математичне мовлення;
виховувати інтерес до математики.
Хід уроку
- Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми помандруємо до країни Знань, відвідаємо палац Мудрості , де живе королева Математика. До речі, королева залишила для вас лист.
Любі другокласники!
Я, королева Математики, запрошую до країни Знань! Найкращим учням я відкрию свою таємницю, яка допоможе у навчанні. Щоб потрапити до палацу Мудрості, треба виконати мої завдання. Успіхів вам!
Щоб піднятися до палацу потрібно виконати завдання.
Перше завдання королеви – записати математичний диктант.
- Число 28 зменшити у 7 разів.
- Ділене – 49, дільник – 7. Знайти частку.
- Другий множник – 7. Добуток – 35. Чому дорівнює перший множник?
- Доповнити частку чисел 63 і 7 до 60.
- Суму чисел 29 і27 зменшити в 7 разів.
- Різницю чисел 22 і 15 збільшити в 6 разів.
- На скільки 43 менше від добутку чисел 7 і7 ?
- Перший множник – 7, другий – різниця чисел 44 і 35. Чому дорівнює добуток?
- Маса поросяти 7 кг, а вівці – в 6 разів більше. Яка маса вівці?
- Для виготовлення 6 кг цукру використали 36 кг цукрового буряка. У скільки разів маса цукру менша маси буряка?
( Відповіді: 4; 7; 5; 51; 8; 42; 6; 63; 42; 6 ).
Установіть закономірність і знайдіть зайві числа.
14, 17, 21, 28, 35, 42, 44, 49, 56, 63.
Запишіть зайві числа ( 17, 44 ).
- Дізнаємося перше слово з таємниці королеви. Слухай!
- Знайдіть суму цифр у числах каліграфічної хвилинки. (8).
Сьогодні на уроці ознайомимося з таблицею множення числа 8.
Допомагатиме нам у цьому пан Всезнайкін.
Додай, а потім заміни додавання множенням.
7 + 7 + 7 + 7 8 + 8 + 8 + 8 + 8 + 8 + 8
7 ∙ 4 8 ∙ 7
- Пан Всезнайкін просить пояснити, яким способом складена таблиця? (Кожна наступна відповідь більша попередньої на 8).
- Які приклади таблиці вам уже знайомі?
- Яку властивість множення використали? (Від перестановки множників добуток не змінюється)
- Назвіть нові ще не вивчені випадки.
Запам’ятай!
8 ∙ 8 = 64 8 ∙ 9 = 72
4 вирази – колективно;
інші 4 вирази – самостійно.
Дізнаємось друге слово таємниці королеви. Дивись!
- Ми зустріли професора Задачкіна. Він допоможе дізнатися наступне слово з таємниці королеви.
Ознайомившись з умовою задачі, учні складають її короткий запис та план розв’язання:
Аналіз задачі, складання короткого запису.
Було – 28 гр.
Узяли – 8 скл. по 3 гр.
Залишилося - ?
Розв’язування задачі за планом.
План
Після розв’язку задачі учні відповідають на питання: «У скільки разів більше взяли цукру, ніж залишилось?»
Дізнаємось наступне слово таємниці королеви. Думай!
V. Узагальнення та систематизація знань.
1. Складання виразів.
Робота з зошитом.
Різницю чисел 12 і 7 збільшити у 8 разів.
(12-7) ∙ 8=40
Суму чисел 37 і 26 поділити на різницю чисел 24 і 15.
(37+26) : (24-15)=7
Робота з підручником.
Під час відтворення змісту учні на дошці зображують умову задачі. Після цього діти працюють самостійно, один учень – за закритою дошкою.
Як зміниться частка, якщо ділене 18 зменшити у 2 рази і дільник 6 теж зменшити у 2 рази? (Не зміниться: 18 : 2 = 3; 18 : 2 = 9; 6 : 2 = 3; 9 : 3 = 3)
8 □ 2□ 4 = 4 8 ∙ 2 : 4 = 4
10 □ 5 □ 2 = 10 ( 10 – 5 ) ∙ 2=10
7 □ 4 □ 19 =9 7 ∙ 4 – 19 = 9
80 □ 40 □ 5 =8 ( 80 – 40 ) : 5 = 8
Дідові 60 років, а онукові 10. Коли дід буде втричі старший за онука? (через 15 років ).
Дізнаємось ще одне слово таємниці королеви. Виконуй!
Бесіда за таблицею.
Знаю
Дізнався нове
Хочу дізнатися детальніше
Королева Математика бажає вам успіхів. Не забувайте її таємницю!