Урок математики: "Відкриваємо переставний закон додавання"

Про матеріал
Математика, 1 клас, за підручником С.О. Скворцової та О.В.Онопрієнко, 2018 року
Перегляд файлу


 

Урок №51

Тема. Відкриваємо переставний закон додавання

Мета: ознайомити учнів із сутністю переставного закону додавання; показати, як застосовувати його для обчислення значень виразів; формувати вміння додавати і віднімати число 2; закріпити навички додавання і віднімання на числовому промені, знання складу чисел і вміння подавати число у вигляді суми двох доданків; формувати вміння добирати схему та вираз до сюжетного малюнка; розвивати логічне мислення учнів, увагу; виховувати старанність, товариськість.

Очікувані результати: здобувач освіти має уявлення про сутність переставного закону додавання; вміє його застосовувати; вміє додавати та віднімати число 2; має навички додавання та віднімання на числовому промені; знає склад чисел і вміє подавати число у вигляді суми двох доданків; вміє добирати схему та вираз до сюжетного малюнка.

Формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: приймати мету, яку ставить вчитель; створити умови, що сприяють появі інтересу до навчальної книги — математики, бажання вчитися;  контролювати й оцінювати свої результати; розвивати спостережливість, уміння порівнювати, аналізувати; розвивати критичне мислення, уміння висловлювати свою думку; самоорганізовуватися до навчальної діяльності, виконувати завдання за зразком, співпрацювати в парі, виконувати розумові операції й практичні дії;

комунікативної: розвивати мовленнєві вміння (говорити чітко, повільно, виразно, витримувати паузи);

соціальної: розвивати здатність продуктивно співпрацювати з однокласниками в парі, групі; виховувати толерантність, повагу до однокласників та членів родини;

здоров’язберігаючої: формувати основи культури здоров’я під час читання та письма, роботи з цифровими пристроями;

інформаційної: удосконалювати вміння добувати й опрацьовувати інформацію з підручника.

Обладнання: мультимедійний комплект, зразки цифр, цифрове віяло, картки із завданням, сніжинки для оцінювання.

Тип уроку: комбінований урок.

Освітні галузі: математична.

 

Хід уроку

І. Вступна частина. Слайд 1

1. Організація класу. (Слайд 2)

 

Пролунав дзвінок,

Він всіх скликав на урок.

Рівно встаньте, посміхайтесь

І з гостями привітайтесь.

  •          Діти, у нас сьогодні урок незвичайний. До нашої класної оселі завітали гості. У народі кажуть, що добрий гість – дому радість, сподіваюсь, що ви, як і я, раді нашим гостям. 

 

(Діти сідають)

Слайд 3

 


Клас готовий працювати,

Додавати й віднімати,

Числа й вирази рівняти,

Вчасно руку піднімати?

Дуже рада я за вас,

За роботу, в добрий час!

 

2. Психологічне налаштування на урок

 

  •          Діти, до нас на урок завітала ще одна гостя. Я вам прочитаю віршик, а ви спробуйте здогадатися, що це за гостя.

 

Чудо сани прилетіли.

Скакуни в тих санях білі.

В санях тих сидить цариця –

Білокоса, білолиця.

Рукавом махає –

Сріблом все вкриває.

 

  •          Що це за цариця? (Зима)

Слайд 4

  •          Чи прийшла вона вже за календарем? (Так)

Слайд 5

  •          Який сьогодні день зими? (Третій)
  •          А який день тижня? (Третій)
  •          А скільки місяців у зими? (Три)

3. Каліграфічна хвилинка (Слайд 6)

  •          З яким числом асоціюється сьогоднішній день? (Числом 3)
  •          Відкрийте зошит, знайдіть рядочок, де є у вас зразок написаної цифри 3, пригадайте, з яких елементів вона складається, де починаємо її писати і пропишіть цілий рядочок цифри 3.
  •          Якщо вам подобається, як ви написали цифру 3, намалюйте за червоною рискою веселого смайлика.

 

4. Проблемна ситуація (Слайд 7)

  •          Діти, якою ви уявляєте зиму? (Білою, веселою, холодною, злою…)
  •          А я уявляю зиму веселою, щедрою, білою… Чому?  (Слайд 8)
  •          Бо вона любить діток і дарує багато зимових свят. А свята для дітей – це багато радості і подарунків.
  •          Яке  перше зимове свято чекають всі діти? (Свято Миколая)
  •          Хто знає, коли воно відзначається? (6 грудня)
  •          Що приносить Святий Миколай вихованим, чемним, розумним діткам?
  •          Зима до нас завітала не сама, а з гостем. Хто це? (Святий Миколай) (Слайд 9)
  •          Сьогодні Святий Миколай завітав до нас, щоб перевірити, як ви вчитеся на уроках, чи заробили ви подаруночки від нього. Покажемо, що ми вже вміємо, чого навчилися в школі? Готові?

ІІ. Актуалізація опорних знань і способів дії. Підготовчі вправи. Усний рахунок.

- Миколай принотував для вас перевірку, чи вмієте ви усно рахувати:

1. Усна лічба.

а) Гра «Чарівний куб» (Слайд 10)

Порахуйте від :

  •        3 до 10
  •        2 до 9
  •        9 до 3
  •        10 до 4

б) Гра «Мовчанка» (віяло) (Слайд 11)

3+1=  

7+1=

9+1=

  •        Коли додаємо 1, яке число одержуємо?

3-1=

4-1=

8-1=

  •        Коли віднімаємо 1, то одержуємо яке число?

0+4=

10+0=

5-0=

  •        Коли додаємо або віднімаємо 0, то яке число одержуємо?

в) Вправа на розвиток уваги (Слайд 12)

 

 

1

8

4

7

6

2

3

?

9

 

  •        Якого числа не вистачає? (5)
  •        Назвіть сусідів цього числа.
  •          Як гарно ви працювали, як думаєте Святому Миколаю сподобалися ваші відповіді? (Так)
  •          Святий Миколай перевірив, що ви гарно навчалися і хоче нову тему вам пояснити особисто. Дозволимо Миколаю побути вчителем на уроці? 

 

Хвилина мовчання (Слайд 13)

ІІІ. Повідомлення теми уроку та мотивація навчально-пізнавальної діяльності. (Слайд 14-15)

  •          У природи є свої закони: ніч змінюється ранком, за осінню наступає зима…
  •          За законами своєї країни живуть люди.
  •          У математики також існують закони, яких потрібно дотримуватись, щоб, наприклад, правильно та найзручнішими шляхами знаходити результати арифметичних дій.
  •          Сьогодні ви ознайомитесь з першим і дуже важливим законом арифметичної дії додавання — переставним законом додавання.

 

IV. Основна частина. Формування нових знань і способів дії.

1. Ознайомлення з переставним законом додавання.  (Слайд 16-18)

  •          Діти, Святий Миколай взяв два мішечка з подарунками. У один мішечок він поклав 5 подарунків, а в другий – 4. Скільки всього подаруночків принесе Миколай діткам?
  •          Який приклад треба скласти?
  •          Ми подарунки будемо об’єднувати, чи вилучати?
  •          Складіть приклад:

5 + 4 = 9 (запис у зошит)

  •          Пригадайте, як називаються числа при додаванні?
  •          Діти, у Миколая є помічники. Янголята. Вони переставили місцями мішечки, спочатку поставить мішечок, де 4 подарунки, а потім той, що – 5?
  •          Скільки всього подарунків є у Миколая?
  •          Складіть приклад.

(4 + 5 = 9)

  •          Запишіть цей приклад у зошит.
  •          Назвіть перший доданок, другий доданок і суму.
  •          Чи змінилася кількість подарунків?
  •          А що змінилося?
  •          Діти, що ми переставили місцями? (Доданки)
  •          Чи змінилася у нас сума? (Ні)
  •          Ми познайомилися із переставним законом додавання:

Від перестановки доданків сума не змінюється.

2. Первинне закріплення переставного закону додавання.

а) Робота за підручником с.54, завдання 3 (усно) (Слайд 19)

  •          Діти, Миколаю подобаються робити добрі справи. Ви знаєте, що він може залишати подарунки під подушкою, в чобітках, в кишеньках.
  •          Відкривайте підручник на с.54. Виконаємо завдання 3.
  •          Послухайте завдання: В Олега в одній кишені 4 цукерки, а в іншій - 2 цукерки. Поясни кожну схему. Що цікаве можна помітити?

4 +2 = 6

2 + 4 = 6

4 + 2 = 2 + 4

 Фізкультхвилинка (Слайд 20)

б) Робота за підручником с.54, завдання 4(Слайд 21)

- Діти, для Миколая виконаємо ще одне завдання.

IV. Закріплення вивченого. Формування вмінь і навичок.

а) Робота в зошиті (письмово) (Слайд 22-23)

- Діти, Миколаю подобаються робити добрі справи не лише людям, а й звірятам. Чи зможете ви допомогти Миколаю зробити добрі справи?

- Хто це потребує допомоги? (Білочка)

- Як вона готується до зими? (Робить запаси)

- Білочка ховає свої запаси і часто забуває, де вони. Миколай побачив і приніс білочці гостинці, щоб вивірка більше не губила їх, допоможете їй перерахувати смаколики?

Вправа «Допомога Білочці» (записати у зошит)

5 + 2 =   3 + 4 =

2 + 5 =  4 + 3 =

  •          Оцініть кожен сам свою роботу. Якщо все правильно написали і розв’язали приклад, отримайте сніжинку.

 

Б)  Робота на картках (у парі) (Слайд 24)

- Діти, Миколай хоче перевірити, чи вмієте ви допомагати матусі? Давайте допоможемо здійснити покупки.

У вас на парті є корзинка, окремо є приклади, допоможіть матусі скласти покупки до корзинки.

(Оцініть свою роботу)

C:\Users\sveta\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\1.png C:\Users\sveta\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\2.png

 

(Самоперевірка) (Слайд 25)

 

V. Заключна частина. Рефлексія.

1. Виконання Online завдання. (Слайд 26)

2. Рефлексія навчально-пізнавальної діяльності учнів. (Слайд 27)

Який закон був головним на цьому уроці?

Хто може згадати, як він звучить?

 

3. Рефлексія навчально-пізнавальної діяльності учнів. (Слайд 28)

Покладіть своє сердечко у мішечок:

Було цікаво!

Було просто!

Нічого не зрозуміло!

 

1.png2.png3.png

 

4. Подарунок від Миколая (Слайд 28)

-  Миколаю дуже сподобалося, як ви працювали на уроці і він передав вам ось такі листи. Дома з батьками напишете свої добрі справи і залишите йому. Миколай прочитає і залишить подарунки у чарівну ніч з 5 –го на 6 грудня! Вірте у диво і воно обов’язково збудеться!

docx
Пов’язані теми
Математика, 1 клас, Розробки уроків
НУШ
Додано
19 січня
Переглядів
219
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку