Урок мистецтва в 1 класі
Тема : «Барви осені в різних видах мистецтва».
Очікувані результати:
- слухає музичні твори про осінь, роздивляється картини художників;
- слухає поезію, висловлює свої враження, вподобання;
- малює графічними матеріалами (фарбами);
- ділиться емоціями від сприймання мистецьких творів.
Мета:
- формувати творчий інтерес;
- розвивати творчі здібності і навички в роботі, естетичний світогляд;
- виховувати любов до прекрасного.
Обладнання:
• таблиця «Види мистецтва»;
• портрет П. Чайковського;
• аудіо запис п′єси Чайковського «Жовтень»;
• відеоматеріали: https://youtu.be/nyzSvf6a6hk ;
https://youtu.be/7nbIu2Vjgdc ;
https://youtu.be/leJC7CWZw9Y ;
• листки з клена; фарби; альбоми; пензлі;
• зразки малюнків.
Хід уроку
I. Організаційний момент
- Чим ми займаємося на уроках мистецтва?
(М – малюємо, ми С – співаємо, Т – танцюємо, Е – емоції отримуємо та виражаємо, Ц – цікавимось, Т – творимо, В – відчуваємо, О – описуємо)
II. Актуалізаційний момент
- Сьогодні на уроці з нами є невидимка, відгадайте про неї загадку.
Невидимка ходить в гаї,
Все дерева роздягає.
У червоний, золотистий
Розфарбовує все листя.
Хто вона?
(Осінь)
- Як же вона виглядає?
III. Повідомлення теми і цілей уроку.
- Ми всі різні, тому бачимо і відчуваємо осінь по різному і зображувати та описувати можемо по різному. Люди передають свої враження у різних видах мистецтва у картинах, танцях, музиці, віршах…
Сьогодні на уроці ми познайомимось з різними творами мистецтва, в яких змальовували барви осені.
VI. Ознайомлення з різними видами мистецтва про осінь
1.Слухання аудіо запису п′єси Чайковського «Жовтень» (6 хв).
Завдання:
- відчути настрій;
- зобразити музичний інструмент, який почуєте;
- описати свої уявлення і враження;
- зобразити мелодію схематично (лінією).
2. Виконання пісні «Осінь в лісі» (автор Л .А. Хісматулліна) (1хв37с). https://youtu.be/nyzSvf6a6hk
Порівняння настроїв, темпів, вражень.
- Ми з вами вчили пісню «Осінь в лісі». Чи відрізняється її мелодія за настроєм? Давайте згадаємо цю пісню.
3. Ознайомлення з картинами відомих художників на тему «Осінь».
- Закінчіть речення: «Композитори передають свої відчуття через музику, а художники …»
Перегляд презентації «Осінні пейзажі на картинах відомих художників» https://youtu.be/7nbIu2Vjgdc ( 1хв 29 с)
4. Розповідь про художників, які проживали в нашому місті.
- Як думаєте, чи є в нашому місті видатні художники?
Демонстрація портретів художників і їхніх картин.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА https://youtu.be/leJC7CWZw9Y
5. Слухання віршів про осінь.
- Закінчіть речення:
Композитори пишуть музику про осінь за допомогою нот, художники малюють осінні картини, використовуючи кольори, а поети та письменники описують рудоволосу чарівницю-осінь …..
Кленові листки
Осінь, осінь... Лист жовтіє.
З неба часом дощик сіє.
Червонясте, золотисте
Опадає з кленів листя.
Діти ті листки збирають,
У книжки їх закладають.
Наче човники, рікою
Їх пускають за водою.
З них плетуть вінки барвисті –
Червонясті, золотисті.
(І. Блажкевич)
Чарівна осінь, ніби казка
Чарівна осінь, ніби казка,
І дивовижні кольори.
Тепленька сонечкова ласка,
Небесна синява згори...
А краєвиди — неймовірні,
Аж просто серце завмира.
Пастельні кольори чарівні
Дарує осені пора.
(Надія Красоткіна)
Декламування віршів про осінь, вивчених дітьми.
VI. Ознайомлення з технікою «Тиснення листя»
Тиснення листя - це один із способів друкування. Друкування за допомогою рослин - один з найдавніших прийомів.
Свіжий або сушений листочок розпрямляють, поклавши його на газетний папір лицьовою стороною вниз. Зворотний бік листочка покривають фарбою (але не дуже густо). Фарба не повинна бути рідкою. Забарвленою стороною лист прикладають до чистого аркуша паперу. На аркуші залишається відбиток. Якщо він вийде жирним, то виконують ще один, не фарбуючи листок знову.
Іноді листок погано покривається фарбою: вона ніби скочується з нього. У такому випадку накрити листок папером і зверху гарненько притиснути долонею.
V. Практична робота
VI. Підсумок уроку.
- З якою технікою малювання познайомилися на уроці?
- Що бачили, чули, відчували, нового дізналися на уроці?