Урок "Множення десяткових дробів"

Про матеріал
План-конспект уроку, мета якого формування умінь і навичок множення десяткових дробів, обчислення числових виразів, що містять десяткові дроби. Розвиток логічного мислення. Виховувати уважність, колективність, організованість, ініціативність, інтерес до математики. Урок проводиться у вигляді змагань.
Перегляд файлу

Множення десяткових дробів

 

Мороз Ірина Валеріївна, вчитель математики Новоград-Волинського Ліцею № 4

 

Математика

5 клас

 

Мета уроку. Формування умінь і навичок множення десяткових дробів,

обчислення числових виразів, що містять десяткові дроби. Розвиток логічного мислення.

 Виховувати уважність, колективність, організованість, ініціативність, інтерес до математики.

Метод проведення: дидактична гра.

Обладнання уроку: Плакати, картки з індивідуальними завданнями.

ХІД УРОКУ

  1.    Домашнє завдання перевіряють консультанти.

Домашнє завдання на наступний урок: № 1339 (1), 1345, 1365.

 

  1. Мотивація учнівської діяльності. Вступна бесіда:

Сьогодні ми проведемо незвичайний урок. Ми з вами здійснимо мандрівку в казкову країну - Математика.

  •        Назвіть мені, хто, на вашу думку, є жителями цієї казкової країни?

(Учні повинні назвати, що це є числа, знаки дій, відрізки, промені, многокутники).

Ви також знаєте, що кожна країна поділяється на регіони, області, райони. Отже, і країна Математика поділяється на князівства. І тому сьогодні здійснимо подорож у князівство „Десяткових дробів”. Наша мета формувати уміння і навички множення десяткових дробів, обчислювати числові вирази, що містять десяткові дроби.

  1. Актуалізація опорних знань.

А тепер, давайте перевіримо, чи зможемо ми співпрацювати з жителями цього князівства?

  • Які ще дроби, крім десяткових ви знаєте?

(Звичайні)

  • А чим відрізняються десяткові дроби від звичайних?

 

(Ми вивчили дроби нові

Називають їх — десяткові,

Ці дроби дуже дивні,

Немає знаменника в них.

Є тільки ціла і дробова частини,

Комою розділяються між собою вони.

Нам потрібно вміти і знати,

Як ці дроби читати і писати.)

  • Чи вміємо ми додавати і віднімати десяткові дроби?

(Вміємо)

  • То як же додати десяткові дроби?

(Щоб десяткові дроби додати

 Потрібно їх правильно підписати:

Цілу частинупід цілою,

Кому під комою.

Дробову частину під дробовою,

То ще потрібно нам знати

 І добре пам’ятати:

Цілу частину до цілої частини додавати,

Десяті з десятими обєднати,

Соті до сотих додаються

Тисячні з тисячними зустрічаються).

  • А ще яку дію над десятковими дробами ми вивчили?

(Множення)

  • То як помножити десяткові дроби?

(Учні відповідають правило хором, потім декілька учнів поодинці,

 

Множимо ми дроби десяткові Незважаючи уваги на коми Як натуральні числа перемножаємо Тільки ось що пам’ятаємо:

У добутку справа комою стільки цифр відділяємо,

Скільки в обох множниках після коми маємо.)

  • А чи вміємо ми множити десяткові дроби на розрядну одиницю?

(Вміємо)

  • Назвіть розрядні одиниці, які ви знаєте?

(10, 100 і т.д., 0,1; 0,001; 0,0001...)

  • Як помножити десятковий дріб на 10, 100, 1000 і т.д.?

-  Як помножити десятковий дріб на 0,1; 0,01; 0,001 ...?

 -  Перевіримо як ми вміємо множити десяткові дроби на розрядну одиницю.

(На плакаті зображені приклади для усного рахунку)

 

3,55 

∙ 10

243,5 ∙ 0,1

1,5

∙ 10

3,55 ∙

100

243,5 • 0,01

1,5

∙ 0,1

3,55

∙ 1000

243,5 • 0,001

2,4

∙ 100

3,55

∙ 10000

15 ∙ 0,0001

2,4

∙ 0,01

 

- А як ви думаєте, чи мають закони жителі „Князівства дробів”?

(Учні повинні дати відповідь, що мають)

- Як ми їх ще називаємо?

(Властивості)

- То які закони ви знаєте?

(Переставний, сполучний, розподільний)

- Сформулюйте переставний закон множення.

- Сформулюйте сполучний закон множення.

- Сформулюйте розподільний закон множення.

(Учні формулюють закони і показують на плакаті формули відповідних законів)

  1.   Формування навичок і вмінь.

Виходить княгиня князівства десяткових дробів:

  •      В царстві ми живемо дробів десяткових  Незвичайних, цікавих, загадкових.

Вас чекали стільки літ

То ж дробовий вам привіт.

  •       Жителі князівства задоволені знаннями їх законів і тому дозволяють вам, учням 5 класів боротися за почесне звання члена Академії математичних наук.
  •       Отож давайте проведемо змагання між командами „Формули”, „Плюсики”, „Числа”.

 

  1. Математична зарядка.

На дошці записані завдання для кожної команди. Учні по черзі виходять до дошки і розв’язують їх. За кожну правильну відповідь - І бал + 1 бал за І місце.

Завдання для команд:

 

1.

6 ∙ 0,6

    5    0,8

7 ∙  0,9

2.

6,07 ∙ 3

4,08 ∙ 4

7,09 ∙ 6

3.

4,7∙10

0,53 ∙ 100

3,53 ∙100

4.

12∙0,1

2,6∙0,1

2,2 ∙ 0,01

5.

0,5 ∙3,5∙2

2,5 ∙ 0,3∙4

0,25 ∙ 0,3 ∙ 4

6.

3∙12,7

8 ∙ 2,5

8∙ 0,15

7.

1 - 0,7

3-2,8

6-5,6

8.

0,01+0,99

0,02 + 1,98

2,95 + 0,05

 

  • Першими справились із завданнями учні команди ________________
  • А тепер перевіримо, чи правильно обчислили команди.
  1. Приклади:

- Тепер перевіримо, як кожна команда вміє застосовувати розподільну властивість множення до обчислень.

По два учні від кожної команди. По черзі працюють біля дошки, всі інші учні працюють на місцях в зошитах.

На кожній парті лежить картка із завданням.

Завдання до І команди: 7,3 • 5 + 2,7 • 5

0,44 ∙ 28,4 - 8,4  ∙ 0,44

 Завдання до II команди: 4,2 ∙ 1,5 + 4,2 ∙  0,5

0,7 • 13,6-3,6 ∙ 0,7

 Завдання до III команди: 0,2 • 58,6 + 58,6 ∙ 0,8

3,4 • 14,7+5,3 ∙ 3,4

Вчитель разом з учнями перевіряє чи правильно обчислили учні біля дошки.

Виставляються бали: по 1 балу за правильну відповідь + 1 бал за І місце.

3. Фізкультхвилинка.

Хто там, хто там притомився і на парту похилився?

Треба дружно нам всім встати,

 Фізкультпаузу почати.

Руки вгору підніміть

 І тихенько опустіть.

Руки вгору, руки в боки,

І зробіть чотири кроки.

Раз, два, три, чотири,

Раз, два — нахиляємось,

 Три-чотири - піднімаємось,

 П’ять, шість - на свободі

 Кріпнуть крильця молоді,

Сім, вісім – всі сідаємо

І роботу починаємо.

  1.                    Інтерактивна технологія - „Мозковий штурм”.

 

Розв ’язування задачі: на кожній парті лежить картка з задачею.

  1.     За 1 хвилину учні вивчають умову задачі, потім зачитують вголос свою умову задачі.

Б) Кожна команда розбивається на 2-3 групи, і по групам обговорюють план розв’язання задачі. І по закінченню відведеного часу висувають свою версію розв ’язку.

  1.    Якщо всі учні команди згодні з запропонованою версією, то по одному учню від команди оформлюють розв’язок задачі на дошці. Всі інші розв’язують задачу в зошитах.

Завдання на картках:

 

  1. У магазині „Телесвіт” приставка Т2 коштує 779,4 грн., а портативний  телевізор в 3 рази більше. Скільки разом коштують телевізор і приставка?
  2. У магазині „Техносила” електропраска коштує  912,25 грн., а газова плита в 7 разів більше. Скільки коштують електропраска і газова плита?
  3.   У магазині „Ельдорадо” фен «Філіпс» коштує 879,5 грн., а холодильник «Атлант» в 9 разів більше. Скільки разом коштують фен і холодильник?

 

  1. Обчислення числових виразів.

На партах картки з числовими виразами.

Капітани команд обчислюють біля дошки, всі інші працюють в зошитах.

Завдання: 1) (72-39,18) • 0,07

 2) 55 ∙ (0,84 + 2,76)

3) 9,4 ∙ (0,97 -0,12)

Перевіряється правильність обчислення і виставляються бали: по

  1. бали + 1 бал за І місце.
  1. Підсумки змагання і визначення переможців.

 

  1. Додаткове завдання.

Подати дроби в порядку їх спадання і прочитати зашифроване слово: МОЛОДЦІ

 

2,5

2,15

2,7

2,05

2,62

2,001

2,54

О

Д

М

Ц

О

І

Л

 

Література

  1. О.С.Істер Математика: Підручник для 5 класу. – Київ: Генеза, 2018. - 288 с.
     

 

1

 

doc
Додано
25 лютого 2021
Переглядів
536
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку