Дата: 11.11
Предмет: Англійська мова
Клас: 2-А
Вчитель: Супрун Анна Вікторівна
Тема: Моя кімната
Підтема: Що де?
Тип уроку: комбінований.
Мета:
навчальна: презентувати лексичний матеріал за темою; ознайомити з мовними виразами уроку, демонструвати розуміння ключових слів у висловлюванні; формувати уявлення про мову як засіб спілкування між людьми;
розвивальна: розвивати навички аудіювання та діалогічного мовлення;
виховна: викликати в дітей бажання вчитися; вивчати іноземну мову; виховувати дисципліну, звичку до систематичної розумової праці.
Обладнання: підручник “Quick Minds “Пухта Г., Гернгрос Г., Льюіс – Джонс П. для закладів загальної середньої освіти «Англійська мова» 2 клас, проектор, картки, опорні схеми, малюнки, магнітна дошка, м`яч.
Наскрізні вміння: Співпрацювати з іншими людьми, творчість, ініціативність.
Хід уроку
І. Організаційна частина уроку
Greeting and aim
Pronunciation of tongue-twister
|
1. Організаційний момент. Greeting. ( 20 сек.). Пісня – привітання «Hello!» T: Hands up!Hands down!Hands on the hips!Sit down! 2. Уведення в іншомовну атмосферу (2хв.) Гра «М`яч». -How are you? - So, children! Look, what a nice day today! Let`s speak about today`s weather! What is the weather like today? Do you like such weather? -So let’s start. T: Who is on duty today? P: I`m on duty today. T: Who is absent today? P: …….is/ are absent today! Oh it`s a pity! Тренування у вимові звуків. Т: Зараз ми з вами потренуємось правильно вимовляти англійські звуки. Повторюйте за мною. Repeat after me: [0] — bag, dad, apple, daddy; [e] — name, table, take, game; [] — big, sit, is, children. 3. Повідомлення теми і мети уроку (20 сек) Т: Сьогодні ми з вами поговоримо про вашу кімнату та предмети, що в ній знаходяться. Ви вивчите багато нових слів, будете грати в ігри, вчитиметесь читати й писати. Let’s start our lesson.
|
|
Vocabulary
Speaking
Grammar Revision
Physical training
|
1.Повторення лексичного матеріалу (фронтальна бесіда): (2хв) Warming-up: • Use the flashcards to present each object. • Say the word for pupils to repeat. • Do this three or four times. • Hold up each flashcard with its corresponding wordcard for pupils to say the word in chorus. • Stick the flashcards on the board and elicit the words at random. Confirm with the wordcards.
2.Розвиток умінь мовлення. (5 хв.) Pupil’s Book, page 26 Listen and look. Then listen and say the words. • Pupils look at the picture of the bedroom in the Pupil’s Book. • Ask pupils if their bedrooms look like this. • Play the recording. 1 lamp, 2 mirror, 3 armchair, 4 wardrobe, 5 sofa, 6 bed, 7 table, 8 mat • Pupils point to the objects when they hear the words. • Play the recording again. Pupils repeat the new words. • Pupils practise pointing and naming in pairs. Listen and chant. • Use the picture to support meaning whenever possible. • Pre-teach mess and tidy up. • Play the recording. Pupils listen to the chant. • Play the recording again, pausing after each verse for pupils to repeat. • Do the chant as a class and then in two groups. • One group chants and the others click their fingers in time with the rhythm. • Change groups and repeat. Ask and answer. • Refer pupils to the picture and check the example. • Check pupils know what to do. • Pupils ask and answer in pairs. • Do class feedback, checking where different items are. 3.Фізкультхвилинка (відео)\ 4. Закріплення вивченого матеріалу Activity Book, page 26 Follow the code. • Pupils colour in the colour-by-number picture, followingthe code. • They can then compare pictures in pairs.
. Write the words .• Pupils look at the now coloured in picture in Activity 1 andcomplete the sentences with the words in the box. Key: 1 2 3 4 5sofa, lamp, table, bed, mat
|
|
III. Заключна чаcтина уроку
Summarizing |
Підведення підсумків уроку. Т: So, children, our lesson is going to the end. You were very active. Tell me please? Do you like our today’s lesson? Thank you very much and have a good day. Bye-bye, my dear friends. |