Урок "Моя мала Батьківщина"

Про матеріал

Перший урок для учнів 6 класу 2023-2024нр. (Історичні пам'ятки Запорізької обл). Додається презентація

Перегляд файлу

«Наша мала Батьківщина»

(Перший урок для учнів 6 кл.)

Мета: ознайомити учнів із визначними пам’ятками Запоріжчини, формувати ціннісне ставлення особистості до історичних, культурних духовних надбань рідного краю; розвивати навички дослідницько-пошукової діяльності; виховувати шанобливе ставлення до історичного, культурного і духовного спадку рідного краю, здатності берегти його і примножувати.

Форма проведення: урок - подорож.

Хід уроку

І. Організаційний момент. Мотивація навчальної діяльності.

Епіграф                                              Можна все на світі вибирати, сину,

                                                            Вибрати не можна тільки Батьківщину.

                                                                                              В. Симоненко

        Вступне слово вчителя. Продзвеніла веселкова карусель теплого літа, зібрано багатий урожай хліба, у садах доспіли яблука і груші. А День знань знову зібрав нас у рідній школі.  Розпочався для вас новий навчальний рік. Нехай він буде цікавим  та захоплюючим.   Адже Перше вересня – це плани, сподівання, мрії, задуми на весь навчальний рік.

 Оголошення теми та мети уроку.

Наче безодня, немов оксамит, 
Вабить мене в невідому блакить. 
Де відшукати чарівне мірило, 
Щоб розгадати незвідане диво?

Планети, сузір’я, небесні світила… 
Як же до них полетіти хотіла б! 
Сонце та Місяць, між ними — Земля! 
А там на Землі — я … й домівка моя. 

 

         Україна – це наша країна, наша земля з багатовіковою історією, мальовничою природою, чарівною піснею і талановитими, працьовитими людьми. Кожна місцевість на карті нашої держави має свою історію, творену віками.

Запоріжчина – наша маленька батьківщина, де пройшло наше дитинство, живуть рідні, найдорожчі люди.

         На сьогоднішньому уроці ми поринемо у чарівний світ, дізнаємося багато нового і цікавого про наш рідний край.

ІІІ. Основна частина уроку.

Перш ніж ми вирушимо у подорож  по визначних місцях рідного краю, проведемо бліц - опитування.

Бліц – опитування  «Що я знаю про Україну»

1. Національний символ України. Його дарують, ним обмінюються у Великоднє свято. (Писанка)

2. Дерево, яке оспівано у народних піснях, у віршах. Воно освячується в церкві  за тиждень перед Пасхою. (Верба)

3. Кущ, оспіваний в українських народних піснях, символ дівочої вроди. (Калина)

4. Поширене в Україні дерево, з яким в українських народних піснях і переказах порівнюють струнких дівчат.(Тополя)

5. Чим прикрашають голову українські дівчата. (Вінок)

6. Національний символ України. Матері дарують його своїм дітям на щастя, на долю, відряджаючи у далеку дорогу. (Рушник)

7. Яку назву мала козацька держава, створена за дніпровськими порогами? (Запорізька січ)

8. Який із найдревніших знаків є малим гербом України? (Тризуб)

9. Автор слів гімну України. (П. Чубинський)

10. Яка назва гімну України. (Ще не вмерла Україна)

11. Як називалась перша слов’янська держава? (Київська Русь)

12. Як називається основний закон України? (Конституція)

13. Як звали сестру Кия, Щека, Хорива? (Либідь)

14. Які кольори державного прапора України? (Синій, жовтий)

15. Назвіть найбільшу святиню українського народу в музичній символіці. (Гімн)

16. Назвіть велике зібрання творів Т. Шевченка. (Кобзар)

17. Назвіть композитора, який поклав вірші Чубинського, що стали гімном, на музику? (Вербицький)

18. Що означає слово «козак»? (Вільна ,незалежна людина)

Слово вчителя. Молодці, а зараз ми з вами вирушимо у заочну подорож.

Перша  зупинка  «Запорізька Січ»

Запорозька Січ

Унікальний історико-культурний комплекс, що відтворює образ козацької столиці і атмосферу часів козацтва. Ідея створення на острові Хортиця історико-культурного комплексу, що є узагальненим образом козацьких столиць-січей XVI-XVIII століть виникла ще в 1965 році, але до самого отримання Україною статусу незалежної держави ця ідея була знехтувана з ідеологічних міркувань тих часів. Урочиста закладка комплексу відбулася 14 жовтня 2004 року. Не дивлячись на те, що немає жодного підтвердження існування січей на острові Хортиця, це живописне містечко гармонійно вписалося в навколишній природний ландшафт, що особливо яскраво підкреслює атмосферу того часу.

Вежа-дзвіниця на Січі

Вхід на Січ взимку

 

 

 

 

 

 

Друга  зупинка  «Дніпровська ГЕС»

 

Дніпровська ГЕС, або ДніпроГЕС - найстарша на Дніпрі. Її розбудова почалася 1927 року й тривало п'ять років. Керував будівництвом Державний інститут проектування металургійних заводів, що, у свою чергу, користувався рекомендаціями і проектами чертежами компанії Freyn Engineering Company of Chicago. Річку перегородили підковоподібною бетонною дамбою завдовжки 766 м, в результаті чого вода у Дніпрі піднялася на 37,5 м, сховавши під собою славнозвісні пороги. Вже у др. пол. 1930-х років Дніпрогес виробляв більше електроенергії, ніж всі дореволюційні електростанції Російської імперії. Водночас з електростанцією збудували великий промисловий металургійний комплекс. Під час війни гребля ДніпроГЕС була зруйнована, обладнання знищене - все це змогли відновити лише 1950 року. Протягом 1969-1975 рр. була розбудована ДніпроГЕС-2 потужністю 828 МВт. Сьогодні ДніпроГЕС є 5-тим ступенем каскаду гідроелектростанцій на Дніпрі. По греблі ДніпроГЕС проходить автомагістраль, поєднуючи лівий та правий береги р.Дніпро та два райони м. Запоріжжя. ДніпроГЕС складається з греблі і двох машинних залів (ДніпроГЕС-1, ДніпроГЕС-2). Над греблею є два потужних рухомих крани, що при потребі піднімають заслонки для скиду води повз турбіни. В окремій будівлі знаходиться музей історії ДніпроГЕС.

Третя зупинка «Кам*яна Могила»

Ще однією природною пам'яткою є історико-археологічний заповідник «Кам'яна Могила», який знаходиться в селищі Мирне, що неподалік від Мелітополя. Страхітлива назва в реальності нічого спільного з похованнями не має. Всі знають, яке саме море в Запорізькій області – Азовське. Однак далеко не кожен скаже, що велика скеляста гора, якою за своєю суттю і є «Кам'яна Могила», багато століть назад була обмілиною стародавнього Сарматського моря, яке розливалось територією сучасної України. «Кам'яна Могила» цінна ще тим, що в її численних гротах і печерах збереглася величезна кількість петрогліфів.

Четверта зупинка «Садиба Попова»

У невеликому місті Василівка радимо відвідати садибу Попова – мінізамок XIX століття. Зараз він має статус історико-культурного музею-заповідника, і буде цікавий не тільки для візуального ознайомлення, а й з пізнавальної точки зору.

 П’ята зупинка «ЗАЕС»

 Атомна електростанція в Україні, у степовій зоні біля колишнього берегу Каховського водосховища у Запорізькій області, поруч із містом Енергодар. Це найбільша в Європі й третя у світі за сукупною потужністю атомна електростанція. Вона складається з шести атомних енергоблоків по 1 ГВт кожен.

Шоста зупинка «Азовське море»

Азовське море в Україні – найбільше мілке та тепле.

Керченською протокою сполучене з Чорним морем. Площа — 39 тис. км², об’єм води — 290 км³. Пересічна глибина — 7,4 м, максимальна — 15 м (наймілководніше море Землі). Південні береги Азовського моря погорбовані, урвисті; західні переважно низькі, піщані; коса Арабатська стрілка відокремлює від моря затоку Сиваш. На північному заході розташовані Обитічна, Бердянська та Білосарайська затоки, відокремлені від моря низовинними косами. На північному сході моря виділяють Таганрозьку затоку. Островів мало (Черепаха, Довгий, Піщані), вони невеликі за площею, низовинні. В Азовське море впадає Дон, а також невеликі, маловодні річки (Лозуватка, Обитічна, Берда, Кальміус), що течуть у межах України.

Рослинний і тваринний світ Азовського моря характеризується високою біологічною продуктивністю. Навесні та восени переважають діатомові водорості, влітку — перидинієві. Іноді спостерігається розвиток синьо-зелених водоростей. Донна флора моря відносно бідна: бурі, червоні й зелені водорості, морська трава, мікроводорості, а також бактерії. Розвиток флори Азовського моря у цілому забезпечує високий ступінь розвитку біомаси зоопланктону, який включає близько 400 видів — від одноклітинних до риб і ссавців. Останніх представлено в Азовському морі одним видом дельфінів — азовкою. Видовий склад риб становить 79 видів, з яких промислове значення мають тюлька, хамса, бички, оселедець, судак, кефаль, камбала, осетрові та ін. 

 

IV. Підсумок уроку.

 Багато століть мандрували степом різні народи – кіммерійці, скіфи, сармати, готи і гуни, авари, хазари, половці, печеніги, слов'яни. Під час існування Запорізької Січі та після її зникнення до родючих чорноземів вабило не тільки українців, а й німців, болгар, поляків, сербів, греків, албанців. Та навіть зараз у Запорізькій області мешкає понад 130 народностей. І кожна залишала і залишає сліди своєї культури та пам’ятки своєї історії.
 

         А я  вам бажаю здоров’я,  наснаги, терпіння, наполегливості,  взаємодопомоги, жаги до знань у новому навчальному році.

 

Список використаних джерел:

1. Рибак Т.М. Вараська ЗОШ І-ІІІ ступенів . Перший урок для учнів 6 класу « Ми – жителі планети Земля. Ми - рівні» [онлайн]. Доступно на: https://www.schoollife.org.ua/595-2019/

 2. "Найцікавіші місця Запорізької області, у які можна закохатися" [онлайн]. Доступно на: https://lifestyle.24tv.ua/podorozhi_ukrayinoyu_naytsikavishi_mistsya_zaporizkoyi_oblasti_u_yaki_mozhna_zakohatisya_n1007248

3. "Острів Хортиця" [онлайн]. Доступно на: https://hortica.zp.ua/ua/guide/north/89-sich

4. "Достопримічательности Запорожской области" [онлайн]. Доступно на: https://ua.igotoworld.com/ua/poi_catalog/3313-1-attractions-zaporizhia-oblast.htm 5. "Хортиця" [онлайн]. Доступно на: https://hortica.zp.ua/ua 6. "Вікіпедія" [онлайн], доступно на: https://ru.wikipedia.org/wiki

 7. Google.

Додаткова інформація

Запоріжжя

За роки незалежності, Запоріжжя стало передовим центром технологій. Саме тут розташовані:

  • найбільша у Європі атомна станція – Запорізька АЕС;
  • найпотужніша теплова електростанція України – Запорізька ТЕС;
  • легендарний об’єкт гідроенергетики – запорізький ДніпроГЕС.

Усі ці структури разом виробляють близько чверті всієї електроенергії в Україні.

Дніпровська гідроелектростанція

Особливої уваги заслуговує Дніпровська гідроелектростанція, розташована у Запоріжжі на бульварі Вінтера, 1.


ДніпроГЕС вдень / Фото uhe.gov.ua

Велична пам’ятка доби індустріалізації краю. Особливі емоції ДніпроГЕС викликає, коли вийти на греблю, на сам міст. Адже сила води змушує тремтіти таку величезну споруду!

Людина, яка перебуває на мосту, відчуває всі ці вібрації та страх перед силами природи.


ДніпроГЕС вночі / Фото we.org.ua

Довжина греблі – 1,3 тисячі метрів, а висота – 60 метрів. Це близько двох стандартних розпочалась у 1927 році, а перший запуск відбувся у 1932. Гребля утримує понад три мільярди кубометрів води. Будова ДніпроГЕСу народу значних зусиль і жертв. Під час Другої світової війни греблю було зруйновано, тому її довелось відновлювати практично з нуля.

Гребля на території Правобережного кар'єру

Перед тим, як спорудити греблю у Африці під назвою "Ассуанська гребля", фахівці випробували свої сили на території України, а саме в Запоріжжі.

Тут створили зменшену в 50 разів копію єгипетського проєкту, де проводились випробування і коригування перед тим, як приступати до спорудження оригінальної греблі у Африці. А у Запоріжжі ця гребля розташовано на території Правобережного кар'єру.


"Ассуанську греблю" випробовували українські майстри саме у Запоріжжі / Фото twitter.com

Музей ретро-автомобілів "Фаетон"

А ще у Запоріжжі працює унікальний для країни музей ретро-автомобілів "Фаетон", що на вулиці Виборзькій. У музеї – понад 150 автомобілів з різних країн. Вони змушують туристів буквально ходити з відкритим ротом. Навіть якщо вони зовсім не фанати автомобілебудування. Укладачі колекції збирають унікальні експонати, реставрують їх, а іноді навіть повертають їх "на хід". Деякі автомобілі доступні для оренди – всього за 500 гривень на годину. Крім авто, тут міститься вело-, мото- і навіть військова техніка.


У музеї "Фаетон" – понад 150 ретроавтомобілів з різних країн / Фото

А ще до складу Запоріжжя входять острови Хортиця і Байда, які варті окремої розповіді.

Острів Хортиця

У 2009 році на території острова Хортиця відкрилась "Запорізька Січ" – узагальнений образ козацьких січей XVI-XVIII століть і символ слави українського козацтва. Комплекс і острів Хортиця загалом стали не тільки найцікавішим туристичним об'єктом Запорізького краю, а й символом відродження духовності і національної самосвідомості українців.

Острів на Дніпрі народився майже одночасно з планетою, тож пам'ятає дуже багато. Музеї, історичні комплекси та реконструкції, панорами – все це допоможе відвідувачу пізнати історію Хортиці з давніх часів, а особливо час українського козацтва, коли острів був колискою Запорізької Січі. Окрім Хортиці, до заповідника входять ближні острови і скелі: Близнюки, Три Стоги, Середня, Байда, урочище Вирва і Кам'янська Січ.


Реставрована "Запорізька Січ" / Фото etnotur.ua

Комплекс "Запорізька Січ"

А ось ознайомитись із життям козаків можна в історико-культурному комплексі "Запорізька Січ". Реставровані житла козаків, укріплення з гарматами, курені, господарські будівлі й якісна деталізація допоможе відчути атмосферу тих часів. Також у цьому посприяють костюмовані вистави і постановки з трюками Фольклорно-етнографічного кінного театру "Запорізькі козаки" .


Козацький кінний театр / Фото zptravel.blogspot.com

Історико-меморіальний комплекс "Скіфський стан"

Історико-меморіальний комплекс "Скіфський стан" – музей просто неба. Тут не лише чарівний вид на місто Запоріжжя, Дніпро і ДніпроГЕС з найвищої точки острова Хортиця, а й стародавні та реставровані кургани, ровесники Єгипетських пірамід, святилища, скіфські "баби" та величезна кількість інших історичних об’єктів.


"Скіф" на Зоровій Могилі у Скіфському Стані / Фото petro-o.blogspot.com

Музей козацького флоту "Чайка"

Початок музею про козацький флот можна вести з 1999 року. Адже цього року поблизу Хортиці з-під води підняли козацьку чайку, яка добре збереглась.

Крім того, у музеї є бригантина, байдак та човни-однодеревки. Цей музей єдиний на всю Україну.


Козацька "Чайка" / Фото facebook.com

Запорізький Дуб

На Верхній Хортиці можна побачити унікальну природну пам’ятку – Запорізький Дуб, який давно був символом Запорізького козацтва та місцем паломництва мільйонів людей, а сьогодні є візитною карткою Запоріжжя. Дубу понад 700 років, до нього часто навідувались пари під час весілля, щоб відчути його Силу та Козацьке Коріння. Нареченому треба було взяти на руки наречену і нести її навколо дуба. І далеко не в кожного вистачало на це сил.


Запорізькому дубу – понад 700 років / Фото mapio.net

Вік таки дається взнаки, і лише декілька зелених гілок залишилось на дубі. Хоча колись діаметр крони складав понад 60 метрів, про що писали навіть у Візантійських хроніках.


Зелена візитка Запоріжжя ще не так давно мала 63 метри у діаметрі / Фото wiki-org

Тож, щоб побачити це диво – варто поспішити.

Острів Байда

Поблизу Хортиці розташований острів першої Січі – Байда.


Байда – острів першої Січі / Фото sich.zp.ua

Князь Дмитро Вишневецький, оспіваний у піснях народний герой, збудував на острові укріплення. Саме тут українці боронили свої землі від набігів кочовиків, і саме тут зародилась козацька вольниця.

Заповідник "Кам'яна могила"

Національний історико-археологічний заповідник "Кам'яна могила" розташований у селищі Мирному Мелітопольського району за адресою вулиця Заповідна, 1.


Колись це місце було дном Сарматського моря / Фото wikimedia.org

Мільйони років тому ця місцевість була дном Сарматського моря, згодом пустелею, а ще пізніше льодовиком. Зараз тут можна помилуватись долиною ріки Молочної, з розлогим жовтим островом, який складається з велетенських кам'яних брил – до 12 метрів заввишки.

Це місце утворилось завдяки воді, сонцю, повітрю, які у шаленому багатотисячолітньому танці створили складне плетиво гротів і печер, маленьку гірську країну серед безкрайого степу.


Кам'яні "баби" українського степу / Фото zaporizhzhia.city

Сотні і тисячі племен і народів ховались, молились, приносили жертви своїм богам у цих печерах. Археологи віднайшли щонайменше 70 місць із наскельними малюнками та вівтарями, які активно використовувались людьми від Кам’яного віку і аж до Середньовіччя.

Центральне ж святилище на "Кам’яній Могилі" споруджено за всіма канонами і нагадує відомий Стоунхендж, звідусіль відкритий для поглядів. Розташування у цій точці енергетичного центру з позитивним зарядом підтвердив ще у 1995 році один з найвищих лам Непалу лінії Карма Каг'ю Ринпоче Лопен Цечу.


Місце нагадує Стоунхендж / Фото zaporizhzhia.city

А на горі Гостра можна побачити вівтар грецького бога Ареса з тайнописом. Цікаво, що напис досі не розшифрований.

На території заповідника збудували музей "Первісного мистецтва Кам'яної Могили", де можна побачити зуб мамонта, зброю епохи мезоліту, кераміку, а також "чуринги" – священні обереги наших предків, які захищали їх від хвороб і злих сил.

Бердянськ

Розвиток міста як туристичного центру розпочався недавно, хоча місту вже майже 200 років. Тепер, окрім чудового моря поруч, місто славиться своїми неординарними пам’ятниками.


Це місто славиться незвичайними пам'ятниками: "Крісло, скелет риби і дірява кружка" на вулиці Набережній або "Крісло виконання бажань" на Приморській площі.

"Пам’ятник Айболитю", який на вулиці Консульській. Ну а чим Бердянськ гірший за Одесу чи Вільнюс?


Славнозвісний добрий лікар Айболить / Фото bibliograflviv.blogspot.com

Єлисеївський кар'єр

Єлисеївський кар'єр прихований від очей людських невисокими пагорбами настільки добре, що можна пройти поруч у десяти метрах, і не помітити його. Проте, якщо піднятись на один з бортів кар’єру, погляд охопить неймовірний вид крутих скель, що переливаються на сонці різноманітними відтінками кольорових мінералів, та прозорої води. Там навіть можна купатись, ба більше, займатись снукерлінгом – пірнанням з масками, адже глибина у деяких місцях сягає 20 метрів.


Унікальне поєднання рукотворного і природного – у Єлисеївському кар'єрі / Фото primorka.city

Єлисеївський кар'єр – рукотворне диво, де, як кажуть, можна знайти усю таблицю Менделєєва на площі у п’ять гектарів, іноді тут знаходять навіть дорогоцінні смарагди. І хоча добратись туди непросто, адже кар’єр розташований у селі Єлисеївка, що за 40 кілометрів від Бердянська, це місце однозначно варто відвідати.

Гуляйполе

Гуляйполе – давнє місто, засноване у 1785 році. Та найбільш відомим воно стало завдяки історичним подіям 1918 – 1921 років, пов’язаних з революційною діяльністю легендарного ватажка селянського руху в Україні Нестора Івановича Махна.

Нестор – у перекладі "той, що повертається". Він завжди повертався з усіх своїх доріг у рідне Гуляйполе. Народжений у бідній родині, він мріяв про заможне життя для усіх. Не маючи військової освіти, створив одну із найбільш боєздатних армій періоду громадянської війни.

 

Нестор Махно створив войовничу степову республіку / Фото з відкритих джерел

Експозиція музею його імені складає понад 17 тисяч експонатів.

Втім, подивитись у місті і попри музей Махна буде що, адже недарма Гуляйполе на початку ХХ століття називали "Маленьким Віднем".

Щоб відвідати всі понад триста історичних, культурних та природних пам’яток Запорізького краю – не вистачить і цілого життя. Хоча спробувати – варто!

Подорожуйте Україною та відкривайте для себе і в собі безліч світів!


 

1

 

docx
Додано
23 серпня 2023
Переглядів
501
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку