План-конспект уроку англійської мови.
Тема: “My Best Season”.
Клас: 4
Мета уроку:
практична: активізувати лексичний матеріал з теми “My Best Season” в діалогічному і монологічному мовленні, вчити працювати в парах і в групах, практикувати учнів у читанні тексту про пори року з метою максимально повного розуміння їхнього змісту, формування навичок критичного мислення, вчити учнів відповідати на загальні запитання, висловлювати власні думки у зв’язку з отриманою під час читання тексту інформацією;
освітня: вчити застосовувати у мовленні загальні та спеціальні запитання і відповідати на них, поширити знання учнів з теми "My Best Season";
розвиваюча: розвивати здібності самостійно планувати мовленнєві дії із застосуванням вивченого матеріалу, сприяти розвитку уяви, мислення та мовлення учнів, сприяти їх пізнавальній активності в процесі формування нових умінь та навичок, розвивати фонематичний слух учнів.
виховна: виховувати повагу до культури англомовного народу, формувати країнознавчу мовну компетентність учнів.
Міжпредметні зв’язки: природознавство
Тип уроку: урок практичного застосування знань, навичок і умінь з використанням інтерактивних методів навчання.
Обладнання: підручник «English with Smiling Sam 4» 2021, О. Карпюк; зошити, тексти для аудіювання, мультимедійна дошка, словники, роздатковий матеріал, Mind-map.
Хід уроку
I. Організація класу. Привітання. Створення ситуації успіху.
T: Good morning, children. How are you? Do you like English?
Ch: Yes, we do.
We can read, we can write,
We can speak English, too.
We love learning English!
What about you?
II. Уведення в іншомовну атмосферу. Вірші-загадки.
Task: Look at the photos. Read, translate and guess the riddles.
This is the season,
When the sun is bright,
And we have holidays
Each day and night.
Key: summer
This is the season,
With snow so white,
We ski and skate
With all our might.
Key: winter
This is the season,
When days are cool,
When we put on our raincoats
And go to school.
Key: autumn
This is the season,
When the weather is fine,
There are first flowers
In the fields and parks.
Key: spring
III. Повідомлення теми і мети уроку.
T: So, the topic of our lesson is “My Best Season”. We will do interesting exercises, watch the video, talk about seasons and weather.
IV. Заповнення інтелектуальної карти. Brainstorming.
Task: Fill in the Mind Map.
T: What seasons do you know?
winter
autumn spring
summer
V. Фонетична зарядка. Phonetic exercise. Work in pairs.
T: Find a “rhyming twin” in the box for each of these words.
1. rain |
a) form |
2. hot |
b) not |
3. fine |
c) loud |
4. cold |
d) know |
5. snow |
e) gold |
6. cloud |
f) class |
7. grass |
g) nine |
8. warm |
h) train |
Key:1-h; 2-b; 3-g; 4-e; 5-d; 6-c; 7-f; 8-a.
VI. Повторення лексичного матеріалу. Work in groups.
T: Find nine words on the topic “Seasons” in the box of letters.
w |
a |
r |
m |
q |
w |
e |
r |
t |
y |
i |
m |
o |
n |
t |
h |
|
s |
u |
i |
n |
o |
p |
a |
s |
s |
y |
e |
a |
r |
t |
s |
p |
r |
i |
n |
g |
a |
u |
d |
e |
f |
g |
h |
j |
o |
k |
s |
t |
l |
r |
z |
x |
c |
v |
w |
b |
o |
u |
n |
m |
q |
w |
e |
r |
t |
y |
n |
m |
o |
s |
u |
m |
m |
e |
r |
u |
i |
n |
p |
Key: warm, month, winter, spring, summer, autumn, season, snow, year.
VII. Перевірка домашнього завдання.
Task: Make the sentences complete.
1. The first winter month is … .
2. The second spring month is … .
3. The third summer month is … .
4. The second autumn month is … .
VIII. Фізкультхвилинка.
https://www.youtube.com/watch?v=_BkkzF9z4-g&ab_channel=TheKiboomers-KidsMusicChannel
IX. Розвиток навичок аудіювання.
Pre-listening Stage.
Task: Look at the pictures of different seasons. What do you know about them?
While - listening Stage
Task: Listen to the texts.
1. The leaves on the trees are yellow, red and brown. It is not cold. But it is not hot. The days are getting short. Children go to school.
2. The days are very short. The nights are long. It is cold. There is much snow in the fields and in the streets.
3. The days are getting long. It is not very cold. The weather is usually fine. The trees are green. You can see first flowers in the streets.
4. It is hot. The sun shines brightly. Children do not go to school. The days are long. The nights are short. The trees are green. You can see flowers in the parks.
Post - listening Stage
Task: Match the descriptions with the seasons.
“Seasons”
Seasons |
Winter |
Spring |
Autumn |
|
№ |
1 |
2 |
3 |
4 |
Text |
|
|
|
|
Засіб контролю: Запис учнями відповідної цифри.
Key: 1-4; 2-1; 3-2; 4-3.
X. Розвиток навичок читання.
Pre-reading Stage
Task: Answer the following questions.
1. What is your favorite season?
2. What is the hottest season?
3. What is the coldest season?
4. What is your favorite winter (summer) activity?
Vocabulary
Task: Learn the new words.
1. favourite [ˈfeɪvərɪt] улюблений
2. grass [ɡrɑːs] трава
3. everywhere [ˈevriweə(r)] повсюди, скрізь, усюди
4. that’s why [ðæt z waɪ] ось чому
While–reading Stage
Task: Read and translate the e-mail. Pay attention to the new words.
Dear Mary,
I want to tell you about my favourite season. As you know some people like spring. In spring the grass and trees are green. It is warm and there are many flowers in spring.
Some people like summer. The children have holidays in summer.
Some people like autumn. Autumn brings vegetables and fruit.
But I like winter. It is cold. There is snow everywhere. Boys and girls ski and skate. In winter we have many holidays – New Year’s Day, Christmas. That’s why I like winter.
Best wishes to you! Jane.
Post – reading Stage
Tasks:
1. Choose the correct answer.
1) In spring the grass and trees are … .
a) green; b) red; c) yellow.
2) It is … in spring.
a) cold; b) hot; c) warm.
3) Autumn brings ... .
a) flowers; b) green grass; c) vegetables
4) It is … in winter.
a) warm; b) hot; c) cold
2. Rewrite the sentences, putting the words in the right order.
1) want, I, favourite, to, you, about, my, tell, season.
2) there, flowers, many, spring, are, in.
3) the children, holidays, have, in, summer.
4) fruit, autumn, vegetables, brings, and.
5) everywhere, there, snow, is.
XI. Work in four groups.
Task: Prove that …
Group 1: Summer is the best season.
Group 2: Autumn is the best season.
Group 3: Winter is the best season.
Group 4: Spring is the best season.
XII. Watching a video “Four Seasons”.
https://www.youtube.com/watch?v=HBhftNOBxS4&ab_channel=EverydayEnglish
T: Let’s watch the video “Four Seasons”. Then answer the questions.
Questions for discussion.
1) What seasons do you know?
2) What can you do in spring (summer, autumn, winter)?
XIII. Розвиток навичок діалогічного мовлення.
T: Read, complete and act out the dialogue “My Best Season”.
Ann: Hi, Mary. What’s your best season?
Mary: My best season is ….
Ann: What do you usually do in…?
Mary: I ….
Ann: What is your city like in …?
Mary: It’s very … and … in ….
Ann: OK. And do you like …?
Mary: Oh, no. I don’t like ….
Ann: Thank you. Good-bye.
Mary: Good-bye.
XIV. Розвиток навичок письма. Виконання творчої вправи.
Task: Write a story about your favourite season.
Hi! My name is … . My best season is … . I like … because… . The children … . I can… . This season is … .
XV. Play a game “My Best Season”.
Мета: Навчання монологічного мовлення на тему «Пори року».
Хід гри: Кожен учень до цього уроку повинен намалювати свою улюблену пору року і підготуватись розповідати про неї. На уроці учитель проводить гру-змагання. Учні по черзі виходять до дошки і, показуючи класові свій малюнок, розповідають про свою улюблену пору року. Вчитель оцінює як якість малюнків, так і мовлення учнів. За малюнок учень може отримати від одного до трьох очок. За кожне правильне речення про улюблену пору року учневі додається по очку.
XVI. Summarizing.
T: Dear pupils, you were very active, attentive and bright. I enjoyed your work at the lesson today.
XVII. Reflection. Вправа "A bouquet of moods".
T: If you liked the lesson attach a red flower to the vase, if you didn’t like it - a blue flower”.
XVIII. Повідомлення домашнього завдання.
Task: Work in a group. Make a poster about seasons.
1) Draw a picture.
2) Find out some interesting information about seasons.
3) Write what you can see in these seasons.
4) Present your poster in class.