Коспект уроку з основ здоров'я для учнів 5 класу
Тема. Будь милосердним
Мета:розкрити поняття «милосердя» виховати почуття терпимості до думок та поглядів інших людей, навчитися наводити приклади милосердя; навчити дітей розрізняти та аналізувати свої дії та вчинки; виховувати повагу до людей доброї волі, почуття прекрасного та доброго, повагу та толерантність
Обладнання: підручник «Етика. 5 клас», учнівський і робочий зошити
Епіграф:Перед великим розумом я схиляю голову,
Перед великим серцем я стаю навколішки.
Гете
Тип уроку: урок практичного застосування знань, умінь та навичок.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
ІІ. Повідомлення теми уроку
Учитель. Дійсно, темою сьогоднішнього нашого уроку є: «У чому виявляється милосердя». (Учні записують тему в учнівському зошиті.)
Про що ви хотіли б дізнатися на нашому уроці?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
- Де ми можемо почути таке слово як милосердя?
- А чи до кожної людини підходить така характеристика?
Робота з підручником
А зараз ми з вами будемо шукачами нового. Перегляньте текст на ст.. 69 і виберіть слова з поданого переліку, які на вашу думку характеризують милосердну людину
Головне в милосерді – це щиросердність, співчуття, готовність робити добро всякому, любов на ділі, здатність відгукнутись на чужий біль. Людям милосердним притаманне співчуття по відношенню до людей, які цього потребують
Коли я сьогодні йшла до вас на урок, я зустріла чарівника. Я була здивована, він передав вам сюрприз у вигляді листівки із завданням. Необхідно завершити розпочаті прислів'я і тоді сьогодні обов'язково вам пощастить:
1) «З добрим дружись, а лихого й злого…»
2) «Злий плаче від зависті, а … від радості.»
3) «Зло до … не доводить.»
4) «Не все …, що солодке.»
5) «Добро плодить добро, а зло…»
Головне в милосерді – не бути байдужими до чиєїсь долі. Хто потребує у милосердному ставленні?Розглянемо і прокоментуємо мал. с.69
Давайте послухаємо притчу і подумайте, чи був у ній вияв милосердя та турботи про іншого?
Сон
Якось одному чоловікові наснився сон. Снилося йому, нібито йде вiн піщаним берегом, а поряд іде Господь. На нe6i промайнули картини з його життя, i після кожнoго з них він помічав на піску два ланцюжки слідів: один від своїх ніг, другий – від ніг Господа. Коли перед чоловіком майнула остання картина з його життя, він озирнувся на сліди на піску. I побачив, що часто вздовж його життєвого шляху тягся лише один ланцюжок cлідів. Помітив він також, що то були найважчі та найнещасливіші часи у його житті.
— Чи не казав Ти мені: якщо піду шляхом TВОЇМ, ТИ не покинеш мене. Та я помітив, що у найгірші часи мого життя лише один ланцюжок слідів лежав на піску. Чому ж Ти лишав мене, коли Ти був найбільше потрібен мені?
— Миле, миле дитя. Я люблю тебе i ніколи не покину. Коли були в твоєму житті горе та випробування, лише один ланцюжок слідів тягнувся піском... Бо в ті хвилини Я ніс тебе на руках.
-Чи був вияв милосердя у притчі?
-Чого вона нас навчає?
-Чи можемо ми зустрітися у житті з таким прикладом?
Символом милосердя стала мати Тереза. Хто знає, що це за людина і чому вона стала символом милосердя?
Заповіді Матері Терези
1. Так, люди непослідовні, нерозумні й егоїстичні.
І все ж, люби їх!
2. Якщотиробиш добро, люди звинуватять тебе впотаємнійкорисливості і себелюбстві.
І все ж, твори добро!
3. Якщо тебе супроводжуєуспіх, тинаживаєшуявних і справжніхворогів.
І все ж, добивайся успіху!
4. Добро, зроблене тобою, завтра ж забудуть.
І все ж, твори добро!
5. Щирість і відкритістьзроблять тебе уразливим.
І все ж, будь щирим і відкритим!
6. Те, щотибудував роками, можезруйнуватися в одну мить.
І все ж, будуй!
7. Люди потребуютьдопомоги, але вони ж станутьдорікатитобі за неї.
І все ж, допомагай людям!
8. Віддайсвітунайкраще, щомаєш, і натомістьодержишжорстокий удар.
І все ж, віддайсвітунайкраще, що в тебе є!
Як ви розумієте слова» «співпереживання», «співчуття»? Співпереживання і співчуття виявляються у гарних вчинках. Звернимося до с 70 підручника прочитаєм оповідання В. Сухомлинського «Красиві слова і красиве діло» Зробимо висновки
А хто такі люди з обмеженими можливостями? Чи зустрічали ви таких людей у вашому житті?Що робить для таких людей держава?. А що можете зробити ви?
Чи чули ви колись про Параолімпійські ігри?
Опрацьовуємо факти с. 72
Які риси характеру повинні мати люди, щоб досягти таких успіхів?
ІV. Узагальнення та систематизація знань
Розв'язування ситуаційних завдань с.75
Чи читали ви казку «Квітка – семицвітна» ? Чим закінчилася казка? А якби ви були на місці дівчинки, яким би було ваше бажання?
Кажімо більше ніжних слів
Знайомим, друзям і коханим.
Нехай комусь тепліше стане
Від зливи наших почуттів.
Нехай тих слів солодкий мед
Чиюсь загоїть рану.
V. Оцінювання
VI. Домашнє завданнячитати, переказувати п.10
УІІ. Рефлексія
Дякую за урок
5 клас
Тема. Будь милосердним
Мета:розкрити поняття «милосердя» виховати почуття терпимості до думок та поглядів інших людей, навчитися наводити приклади милосердя; навчити дітей розрізняти та аналізувати свої дії та вчинки; виховувати повагу до людей доброї волі, почуття прекрасного та доброго, повагу та толерантність
Обладнання: підручник «Етика. 5 клас», учнівський і робочий зошити
Епіграф:Перед великим розумом я схиляю голову,
Перед великим серцем я стаю навколішки.
Гете
Тип уроку: урок практичного застосування знань, умінь та навичок.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
ІІ. Повідомлення теми уроку
Учитель. Дійсно, темою сьогоднішнього нашого уроку є: «У чому виявляється милосердя». (Учні записують тему в учнівському зошиті.)
Про що ви хотіли б дізнатися на нашому уроці?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
- Де ми можемо почути таке слово як милосердя?
- А чи до кожної людини підходить така характеристика?
Робота з підручником
А зараз ми з вами будемо шукачами нового. Перегляньте текст на ст.. 69 і виберіть слова з поданого переліку, які на вашу думку характеризують милосердну людину
Головне в милосерді – це щиросердність, співчуття, готовність робити добро всякому, любов на ділі, здатність відгукнутись на чужий біль. Людям милосердним притаманне співчуття по відношенню до людей, які цього потребують
Коли я сьогодні йшла до вас на урок, я зустріла чарівника. Я була здивована, він передав вам сюрприз у вигляді листівки із завданням. Необхідно завершити розпочаті прислів’я і тоді сьогодні обов’язково вам пощастить:
1) «З добрим дружись, а лихого й злого…»
2) «Злий плаче від зависті, а … від радості.»
3) «Зло до … не доводить.»
4) «Не все …, що солодке.»
5) «Добро плодить добро, а зло…»
Головне в милосерді – не бути байдужими до чиєїсь долі. Хто потребує у милосердному ставленні?Розглянемо і прокоментуємо мал. с.69
Давайте послухаємо притчу і подумайте, чи був у ній вияв милосердя та турботи про іншого?
Сон
Якось одному чоловікові наснився сон. Снилося йому, нібито йде вiн піщаним берегом, а поряд іде Господь. На нe6i промайнули картини з його життя, i після кожнoго з них він помічав на піску два ланцюжки слідів: один від своїх ніг, другий – від ніг Господа. Коли перед чоловіком майнула остання картина з його життя, він озирнувся на сліди на піску. I побачив, що часто вздовж його життєвого шляху тягся лише один ланцюжок cлідів. Помітив він також, що то були найважчі та найнещасливіші часи у його житті.
— Чи не казав Ти мені: якщо піду шляхом TВОЇМ, ТИ не покинеш мене. Та я помітив, що у найгірші часи мого життя лише один ланцюжок слідів лежав на піску. Чому ж Ти лишав мене, коли Ти був найбільше потрібен мені?
— Миле, миле дитя. Я люблю тебе i ніколи не покину. Коли були в твоєму житті горе та випробування, лише один ланцюжок слідів тягнувся піском... Бо в ті хвилини Я ніс тебе на руках.
Символом милосердя стала мати Тереза. Хто знає, що це за людина і чому вона стала символом милосердя?
Заповіді Матері Терези
1. Так, люди непослідовні, нерозумні й егоїстичні.
І все ж, люби їх!
2. Якщотиробиш добро, люди звинуватять тебе впотаємнійкорисливості і себелюбстві.
І все ж, твори добро!
3. Якщо тебе супроводжуєуспіх, тинаживаєшуявних і справжніхворогів.
І все ж, добивайся успіху!
4. Добро, зроблене тобою, завтра ж забудуть.
І все ж, твори добро!
5. Щирість і відкритістьзроблять тебе уразливим.
І все ж, будь щирим і відкритим!
6. Те, щотибудував роками, можезруйнуватися в одну мить.
І все ж, будуй!
7. Люди потребуютьдопомоги, але вони ж станутьдорікатитобі за неї.
І все ж, допомагай людям!
8. Віддайсвітунайкраще, щомаєш, і натомістьодержишжорстокий удар.
І все ж, віддайсвітунайкраще, що в тебе є!
Як ви розумієте слова» «співпереживання», «співчуття»? Співпереживання і співчуття виявляються у гарних вчинках. Звернимося до с 70 підручника прочитаєм оповідання В. Сухомлинського «Красиві слова і красиве діло» Зробимо висновки
А хто такі люди з обмеженими можливостями? Чи зустрічали ви таких людей у вашому житті?Що робить для таких людей держава?. А що можете зробити ви?
Чи чули ви колись про Параолімпійські ігри?
Фільм про пароолімпійців
Опрацьовуємо факти с. 72
Які риси характеру повинні мати люди, щоб досягти таких успіхів?
ІV. Узагальнення та систематизація знань
Розв’язування ситуаційних завдань с.75
Чи читали ви казку «Квітка – семицвітна» ? Чим закінчилася казка? А якби ви були на місці дівчинки, яким би було ваше бажання?
Кажімо більше ніжних слів
Знайомим, друзям і коханим.
Нехай комусь тепліше стане
Від зливи наших почуттів.
Нехай тих слів солодкий мед
Чиюсь загоїть рану.
V. Оцінювання
VI. Домашнє завданнячитати, переказувати п.10
УІІ. Рефлексія
Дякую за урок
1