Урок на тему "Будова та різноманітність квіток"

Про матеріал
У наданому матеріалі представлені розробка уроку біології на тему "Будова та різноманітність квіток" та презентація для учнів 6 класу.
Зміст архіву
Перегляд файлу

Тема уроку: « Будова і різноманітність квіток »

Мета.

Освітня: сформувати знання в учнів про будову квітки як органа статевого розмноження квіткових рослин; розкрити біологічне значення частин квітки і розглянути різноманітність квіток та з’ясувати їх значення

Розвиваюча: розвивати практичні навички роботи з наочністю

Виховна: виховувати любов до природи, закладати основи екологічної культури

 

Тип уроку. Засвоєння нових знань

Форма уроку. Синтетичний

Місце уроку в начальній темі. Поточний

Матеріали та обладнання: презентація на мультимедійній дошці, таблиці «Органи рослини», « Будова квітки», живі квіти, роздатковий матеріал, підручники

Основні поняття та терміни: квітка,квітконіжка,квітколоже, чашечка , чашолистки, пелюстки, віночок, маточка, тичинки, пиляк, тичинкова нитка, приймочка, стовпчик, зав’язь, оцвітина проста, оцвітина подвійна, одностатеві, двостатеві кітки, правильна, неправильна  асиметрична квітка, однодомні, дводомні рослини.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Хід уроку

І Організаційний етап

ІІ Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

 

Запитання:

1.Що таке розмноження?

2. Які форми розмноження ви знаєте?

3. Що таке нестатеве розмноження?

4.Які особливості нестатевого розмноження?

5. Що таке статеве розмноження?

6. Яке значення статевого розмноження?

7. На які групи поділяють всі органи рослин?

 

Завдання: Назвіть і покажіть органи рослин: вегетативні і репродуктивні.

  • Які органи ми вивчили?

 

Сьогодні ми познайомимось  з вами з найкрасивішим, найчарівнішим, найпривабливішим органом рослини – квітка.

 

Дуже давно, коли на Землі ще не було людини, крізь грунт пробився маленький пагінець, потягнувся до неба, до сонця і розквітнув квіткою.

Якою була та квітка, ніхто не знає. Але без сумніву, у світ прийшла краса.

І справді, одне з найпрекрасніших творінь природи – квіти. Перший дзвоник, перше побачення , трудовий успіх, героїчний вчинок, день народження – це квіти, які даруємо ми і дарують нам. Іноді нам здається, що квіти для того й існують, щоб ми могли ними милуватися. А чи замислювались ви коли – небудь над тим яке значення для рослини має квітка?

 

Для того,щоб ясувати значення квітки перш за все треба дізнатись про її будову.

 

Повідомлення теми та мети уроку

 

ІІІ Сприйняття та засвоєння учнями нового матеріалу

 

Пояснення вчителем матеріалу з використанням слайдів н мультимедійній дошці. Одночасно поетапне виконання завдань лабораторної роботи № 9

«Будова: різноманітність квіток» у зошиті з друкованою основою.

 

Квітка – це вкорочений, видозмінений і обмежений у рості пагін, який пристосований для статевого розмноження рослин, на місці якого утворюється плід з насінням

 

       1.Будова квітки

        - загальний план будови квітки

        - формула квітки

        - головні частини квітки – маточка і тичинки

 

   2. Різноманітність квіток

   - одностатеві, двостатеві, нестатеві квітки

   - рослини однодомні, дводомні

   - квітки з простою та подвійною оцвітиною

    - правильні, неправильні, асиметричні квітки

 

Висновок: Будова всіх квіток подібна, а форма, розміри, забарвлення,

симетрія – різноманітні. Все це є пристосуванням до різних способів запилення

 

3. Цікава інформація. Дивне у світі квіток ( упереджене   завданням учням)

 

IV Узгодження та систематизація знань

 

  1. Загадки.
  • В квітконіжці у рослин є розширена чашечка. Хто здогадається, як вона називається? ( квітколоже(
  • Назвіть у квітці у рослини головні її частини ( маточка і тичинки)
  • Зазирнемо ми у квітку і побачимо тичинку.
  • Хто здогадається, з чого вона складається? ( тичинкова нитка і пиляк)
  • Пилякові зерна в пиляку зберігаються. А сукупність зерен цих як називається?   ( пилок)
  • В квітці, в кожній маточці на горі частина є . Яку назву вона має? Яку роль відіграє? ( приймочка приймає пиляк)

 

  1.  « Знайдіть помилку»
  2.  Опис квітки за планом.

 

V.   Підведення підсумків уроку

VI. Надання та пояснення домашнього завдання.

Вивчити §18, опрацювати терміни у зошиті

Творче завдання. Підготувати загадки, прислів’я, вірші про квіти.

 

 

 

 

 

 

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Квіткові рослини

Номер слайду 2

Тема уроку: “ Будова та різноманітність квіток ”

Номер слайду 3

Мета уроку:- сформувати знання про будову квітки як органа статевого розмноження квіткових рослин;- розкрити біологічне значення частин квітки , розглянути різноманітність квіток та з'ясувати їх значення;розвивати практичні навички роботи з наочністю ; виховувати любов до природи , закладати онови екологічної культури

Номер слайду 4

Квітка - це вкорочений, видозмінений і обмежений у рості пагін,який пристосований для статевого розмноження рослин, на місці якого утворюється плід з насінням

Номер слайду 5

Б у д о в а к в і т к и. Квітконіжка. Пелюстки Чашечка. Чашелистки Тичинки. Маточка. Квітколоже

Номер слайду 6

Будова квітки. Приймочка. Стовпчик. Зав’язь. Маточка. Пиляк. Тичинкова нитка. Тичинка. Чашолистки. Оцвітина. Квітколоже. Квітконіжка. Пелюстки

Номер слайду 7

Формула і діаграма квітки. Ч 5 П 5 Т ∞ М ∞

Номер слайду 8

Лабораторна робота №9. Тема: Будова та різноманітність квіток. Мета: вивчити будову квітки,навчитись розрізняти частини квітки, різні типи квіток..

Номер слайду 9

Головні частини квітки. Маточка. Тичинки

Номер слайду 10

Тичинки. Тичинки – чоловічі репродуктивні частини квітки, у яких утворюються пилкові зерна Пиляк Тичинкова нитка

Номер слайду 11

Будова маточкиприймочкастовпчикзав’язь. Маточка – жіноча репродуктивна частина квітки. У ній формуються насінні зачатки.

Номер слайду 12

Одностатеві – це квітки, які мають лише тичинки або маточки. Їх називають тичинкові і маточкові. Одностатеві квіткитичинковіматочкові

Номер слайду 13

Двостатеві квітки. Двостатеві – це квітки, які мають і тичинки, і маточки. Це більшість квіток нашої флори.

Номер слайду 14

Язичкові квітки Лійкоподібні квітки соняшника волошки. Нестатеві квітки

Номер слайду 15

Номер слайду 16

Рослини однодомні та дводомні ДводомніВерба,тополя, обліпиха ОднодомніКукурудза, огірки, дуб. Рослини, на яких розвиваються і маточкові, і тичинкові квітки. Рослини, у яких тичинкові квітки знаходяться на одних рослинах, а маточкові - на інших

Номер слайду 17

Дводомні рослини : верба

Номер слайду 18

Однодомні рослини : гарбуз, дуб, огірок

Номер слайду 19

Віночок. Віночок – яскраво забарвлена частина квітки, що сприяє привабленню комах та запиленню.

Номер слайду 20

Забарвлення квіток. Різноманітне забарвлення квіток зумовлене пігментами, найважливішими серед яких є антоціани. Червоні пелюстки півоній, сині квітки волошок, різні троянди, тюльпани… - це прояв дії антоціанів.

Номер слайду 21

Віночок буваєвільнопелюстковийзрослопелюстковий

Номер слайду 22

Віночок (пелюстки)Чашечка (чашолистки)Оцвітина. Подвійна оцвітина

Номер слайду 23

Проста оцвітина. Віночок (пелюстки)Чашечка відсутня

Номер слайду 24

Якщо через квітку можна провести кілька площин симетрії, її називають правильною . Правильні квітки у вишні, тюльпана, троянди, лілії, суниці… Правильна квітка

Номер слайду 25

Неправильна квітка. Якщо через квітку можна провести лише одну площину симетрії – вона неправильна. Неправильні квітки у гороху, квасолі, акації, кропиви…

Номер слайду 26

Асиметрична квіткаІноді у квітці неможливо провести жодної площини симетрії, тоді квітку називають асиметричною. Такі квітки мають гладіолуси, канни, антуріум…

Номер слайду 27

Висновок. Будова у всіх квіток подібна, а форма, розміри, забарвлення, симетрія – різноманітні. Все це є пристосуванням до різних способів запилення.

Номер слайду 28

Найбільша квітка на ЗемліРафлезія Арнольді - сягає у поперечнику 1м та має вагу до 7 кг. Дивне у світі квіток

Номер слайду 29

Плаваюча ряска вольфія безкоренева з Австралії – діаметр квітки лише 0,1 мм, а вага плода - 0,00007 г. Дивне у світі квіток

Номер слайду 30

Найбільш квітуча рослинана ЗемліГліцинія . Росте в США і в період цвітіння утворює 1,5 млн. квіток

Номер слайду 31

Знайдіть помилку. Приймочка. Стовпчик. Зав’язь. Маточка. Пиляк. Тичинкова нитка. Тичинка. Чашолистки. Оцвітина. Квітколоже. Квітконіжка. Пелюстки

Номер слайду 32

Домашнє завдання: Творче завдання Вивчити § 18 ; опрацювати терміни у зошиті Підготувати загадки, прислів’я, вірші про квіти.

Номер слайду 33

Разные анимированные растения                                                                                                      Стривай! Не рви! Квіти–це природи діти. Дивись, як розпустились пелюстки, А ми повинні вміти розуміти, Що їх потрібно берегти !

Номер слайду 34

Дякую за урок! Бажаю успіхів у вивченні теми!

zip
Додано
17 липня 2020
Переглядів
1262
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку