Урок хлібного поля з математики
5 клас
«Дії над натуральними числами»
Тема: Дії над натуральними числами
Цілі: формулювання предметних компетентностей – формувати навички і вміння розв’язувати вправи із теми «Дії над натуральними числами»
формування ключових компетентностей – формувати вміння відбирати й використовувати потрібні знання та способи діяльності для досягнення мети; формувати вміння висловлювати власну думку, слухати і чути інших; виховувати інтерес до точних наук; сприяти самовихованню і доброзичливості;
Тип уроку: удосконалення і використання знань і вмінь.
Епіграф уроку: «Слава хлібу на столі!
Слава миру на землі!»
Хід уроку
1 Організаційний етап
Добрий день, я вас вітаю щиро,
Стрічаю з любов’ю і миром.
Хліб хай буде в хаті, сяють очі щиро,
Щоб жили по правді, щоб жили у мирі.
Ось так українці зустрічають дорогих гостей. Хліб – це святиня. Без нього не минає жодного дня. Сьогодні він буде головним на нашому уроці. Сьогодні ми поговоримо про те, що завжди було турботою і радістю людини, чому вона віддала свій труд і талант – про хліб. Адже недарма існує в народі прислів’я – хліб усьому голова.
На уроці ми дізнаємось, як ми вміємо множити і ділити, додавати і віднімати натуральні числа, а разом з тим виростимо хліб.
Девіз уроку: Слава хлібу на столі!
Слава миру на землі!
Що ж, почнемо.
Перед сівбою селяни, збираючись їхати в поле, одягали на себе святкову сорочку і всією сім’єю молились: «Поможи, Боже, рано почати й рано закінчити – хай легко почнеться і ще легше скінчиться».
ІІ Усний рахунок
Почнемо з гімнастики розуму:
а) В одному колоску 20 зернин, а в 50 колосках ?
б) Обчисліть скільки тижнів достигає жито? Скільки днів?
Два тижні жито зеленіє, два тижні колоситься, два тижні відцвітає, два тижні наливається, два тижні поклони б’є, жати себе просить.
в) Пшениця достигає 90 днів. На скільки довше достигає пшениця, ніж жито?
ІІІ Самостійна робота
( Робота в групах )
1.Навесні не посієш - восени не збереш.
Дізнаємось, скільки посіяв господар на своєму полі пшениці і ячменю?
4 ц 88 кг : 8 = … пшениці
( 488 кг : 8 = 61 кг )
1т - 860 кг = … ячменю
( 1000 кг – 860кг = 140 кг )
Дізнаємось, яку площу поля заборонував господар. Поле має форму прямокутника ширина 30 м, а довжина 100 м.
Яка ж площа поля ? ( S = 100 · 30 = 3000 м2 )
А скільки арів ? 1 а = 100м2
3000 м2 = 30 а
потрібно.
Прийшли жнива - іншої роботи немає.
Три однакові комбайни за 6 годин скосили 54 га жита. За скільки годин один комбайн зможе скосити 15 га жита ?
І - спосіб
54 : 3 = 18 (га) скосить 1 комбайн за 6 год.
18 : 6 = 3 (га) скосить 1 комбайн за 1 год.
15 : 3 = 5 (год) за такий час 1 комбайн скосить 15 га жита.
ІІ - спосіб
54 : 6 = 9 (га) скосять 3 комбайни за 1 год.
9 : 3 = 3 (га) скосить 1 комбайн за 1 год.
15 : 3 = 5(год) потрібно 1 комбайну, щоб скосити 15 га жита.
ІV Естафета
Проведемо естафету, колосочки всі зберемо.
Адже втрата одного колоска на квадратному метрі поля - це не добір з гектара.
9000 : 100 = … (кг) пшениці
5000 : 100 = … ( кг) жита
1 ряд
8 · 100 = … + 100 = … · 3 = … - 1000 = … · 0 = … : 100 = … (0)
2 ряд
20 · 5 = … + 300 = … · 5 = … : 100 = … + 208 = … · 10 = … (2280)
V Розв’язування вправ
Коли розв’яжемо цей приклад, то дізнаємося скільки лише за зміну меле млин у місті Вінниця, адже всім відома вінницька мука.
( 14 т 927 кг + 15 т 73 кг ) : 5 = … т (6т)
Х · 6 = 210
Х = 210 : 6
Х = 35
VІ Підсумок уроку. Рефлексія.
Скільки багато праці вкладають люди у хліб, щоб він прийшов до нашого столу пишний, рум’яний.
Вашою працею є навчання і сьогодні старанно на уроці працювали … і отримують оцінки …
А чи їли ви коли - не будь хліб від зайчика ?
Колись наші прабабусі, дідусі повертаючись із жнив, обов’язково приносили дітям хліб від зайця. Такого зайчика зустріла і я сьогодні, він просив вам передати, ось цей хліб. Але без математики тут не обійтися.
VІІ Домашнє завдання
Повторити § …
Виконати вправи № …
Спасибі вам, за вашу роботу на уроці, шануйте хліб, бережіть його.
По хлібу честь і гостю, і державі.
Хто це забув - вважайте, що осліп.
Шануйте ж, діти, нашу силу й славу,
Наш праведний насущний добрий хліб!