Урок на тему "Езоп- перший байкар". Опрацювання байки "Двоє приятелів та ведмідь ".

Про матеріал

Урок з літературного читання на тему "Езоп- перший байкар" для учнів 4 класу. Езоп — видатний байкар, засновник жанру байки, «Батько байки». Писав байки, де героями були тварини, наповнював свої оповіді повчаннями та мораллю. Точну кількість байок не встановлено, але вважається, що Езопу належить близько 400 байок. Опрацювання байки "Двоє приятелів та ведмідь ".

Перегляд файлу

 

Тема:  Езоп – перший байкар світу.

  «Двоє приятелів і ведмідь» (байка)

 

Мета:  Розширити знання учнів про байку, як жанр твору, удосконалювати навички читання за особами, вміння ділити байку на логічно завершені частини та виділяти головну думку (мораль). Розвивати зв’язне мовлення, мислення. Виховувати бажання допомагати один одному.

 

Обладнання: таблиці, схеми, портрет Езопа, твори Езопа, вислови про

    дружбу, модель «Поля чудес».

 

Тип уроку:    комбінований.

 

      Хід уроку

 

(На дошці написи «Друзі пізнаються в біді», «Вірний приятель – то найбільший скарб», «В лиху годину узнаєш вірну людину».

 

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

2.1 Читання чистомовки

 

Ок – ок – ок – у нас цікавий урок

Ень – ень – ень – холодний морозний день,

Ні – ні – ні – розумні учні,
Уть – уть – уть – вирушаємо у путь.

 

2.2 Вправи для очей.

1. Гра «Сніжинка»

А

 

 

 

 

 

Б

 

 

 

 

 

В

 

*

 

 

 

Г

 

 

 

 

 

Д

 

 

 

 

 

Зробіть:

2 кроки вправо,

1 крок вниз,

2 кроки вліво,

1 крок вгору,

Де зупинилась сніжинка?

 

    

2. Прочитай:

 

      М         Ч    Т          Ч           Б             Б             І            Т            К 

  

 

И         И         А          І             І            Л               О               Е             И

 

    (Ми читачі бібліотеки)

 

2.3 Вправи для дихання

Прочитай на одному видиху:

«Дарма, що гора висока,

Наважишся – подолаєш.

Дарма, що ворог сильний,

Насмілишся – переможеш.»

А тепер промовте скоромовки, які ви готували вдома.

 

2.4 Гра «Перелякані букви»

Прочитайте, поставивши все на місця.

ре Пед нямнатчи ничик щекра її видипросьти, минайотисьоз з її льнотутию рінстокою.

(Перед читанням книги, краще її продивитись, ознайомитись з її титульною сторінкою).

 

  • А зараз повторимо жанри літературних творів.

 

ІІI. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

Що таке байка?

  1. Робота в групах з таблицями.

 

 

жанр

надзви

ності 

Бай

дав

ка

твор

ній

чайно

словес 

 

Бай

ликий

теру 

повчаль

це

ного

твір 

неве

ка --

харак

 

 

 

 

 

 

 

  • Як називають людину, яка пише байки?( байкар)
  • Кого з байкарів ви знаєте?()
  • Чи відомо вам, хто перший у світі почав писати байки?( Езопом)

 

ІV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

4.1 Ознайомлення учнів з першим байкарем світу – Езопом.

Езоп – відомий у світі перший байкар. Він жив у Стародавній Греції. Це була досить розумна і щедра людина. Він писав байки, в яких навчав людей розрізняти добро і зло, замислюватися над вчинками героїв та своїми власними (показ портрета та байок).

Невмирущими виявилися Езопові байки. Вони переходять від покоління до покоління, звучать різними мовами, але зберігають свою повчальну силу.

 

4.2 Робота над байкою «Двоє приятелів і ведмідь».

Приятель, друг, товариш (приємний).

1.Читання байки вчителем.

2.Перевірка сприймання.

Чи можна цих приятелів назвати друзями? Чому?

Фізкультхвилинка

4.3 Словникова робота. (в парах) по 2 слова.

  Прочитайте правильно заголовок, зверніть увагу на наголос.

Доберіть синоніми до слів: вкупі, в путі, трапиться, відсіч, невдовзі, вмить, по боках, неживим, вгледів, подався, нажаханий, оговтався, скрута.

Прочитайте слова, написані після байки, поясніть їх значення.

4.4  Читання байки самостійно.

Знайдіть зачин, основну частину і кінцівку твору.

4.5  Робота над виразністю.

1) Вибіркове читання.

    Знайдіть питальні речення (окличні речення). Правильно їх прочитайте.

  •  Між ким відбувається розмова в байці?

         Знайдіть слова першого приятеля (другого). Як можна охарактеризувати вчинок другого приятеля?

2) Читання за особами.

 

4.6 Гра «Телефон»

– а зараз ми з вами пограємо у гру «телефон». Один учень задає запитання до класу по змісту байки, інші відповідають піднімаючи руку.

 

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО

        Яка головна думка твору?

  • Які слова з байки стали прислів’ям?
  • Пригадайте байки, подібні до цієї за головною думкою.
  • Які риси характеру засуджуються в байці?
  • Чи може подія, описана в байці бути реальною? Чому?(Ведмеді дійсно не чіпають мертвих)

 

5.2 Робота над малюнком.

Який епізод зображений?

Якими словами байки можна підписати малюнок?

 

5.3 Аудіювання

«Двоє приятелів і ведмідь»

      Тест

1. Один з приятелів боявся, що на них в путі нападе:

а) дикий звір

б) злодій

в) хвороба

 

2. Раптом назустріч друзям вийшов:

а) лось

б) ведмідь

в) старенький дідусь

 

3. Один з приятелів злякався та й:

а) утік

б) заплакав

в) заліз на високе дерево.

 

4. Другий чоловік, побачивши ведмедя:

а) закричав

б) кинувся на нього

в) упав додолу та прикинувся мертвим

 

5. Ведмідь підійшов до лежачого хлопця, обнюхав його та:

а) подався своєю дорогою

б) вкусив його

в) почав з ним говорити

 

6. Чоловік, який зліз з дерева, був радий, що:

а) ведмідь залишився живий

б) сам залишився живий

в) ведмідь вміє говорити

 

Ведмідь ніби сказав на вухо другому хлопцеві:

а) чого ти тут лежиш?

б) хто той хлопець на дереві?

в) не ходи нікуди з приятелями, які в скруту кидають тебе і тікають, рятуючи власну шкуру.

 

8. Друзі пізнаються:

а) в біді

б) за вечерею

в) в танці

 

     Ключ

  1. а                                                5. а
  2. б                                                6. б
  3. в                                                7. в
  4. в                                                8. а

 

5.4 Вікторина «З якого це жанру?»

 

  • Ото на себе не надійся, чужому лихові не смійся.  (байка)

 

  •  А тільки хура й досі там. (байка)

 

  • Жили собі дід та баба. (казка)

 

  •  І я там був, мед, пиво пив, по бороді текло, а в рот не попало. (казка)

 

  • За добро добром платять. (прислів’я)

 

VІ. ПІДСУМОК

Для чого байка вміщена в нашому підручнику? (Щоб навчити розпізнавати людей, вміти вибрати друга).

 

Байка «Верба і коза»

В. Бутрім

 

Там, де з гори текла в долину річка,

Посеред трав росла собі Вербичка.

Коза неподалік на прив’язі блукала.

І на Вербичку скоса поглядала.

А далі й каже: -- Ти одна стоїш

Дружити нумо! Разом веселіш!

Тягни до мене гілочки свої!

Вербичка і послухала її:

За мить зжувала гілочку коза.

Не дружба вабила козу  -- смачна лоза!

Отож, пильнуй і ти: задумайся,

З ким дружиш,

Чи не поживою, буває, друзям служиш?

 

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: читати байку «Двоє приятелів і ведмідь», дібрати прислів’я, скласти план.

 

doc
Додано
10 березня 2018
Переглядів
4239
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку