Урок на тему "Історичні джерела"

Про матеріал
Конспект уроку з предмету "Вступ до історії та громадянської освіти" . Тема "Історичні джерела". НУШ
Перегляд файлу

 

  Тема:    Історичні джерела

Мета:  навчити розрізняти історичні джерела за видами; охарактеризувати роль та значення речових історичних джерел у вивченні історії; розвивати навички роботи з історичними джерелами ; з’ясовувати роль речових джерел у вивченні історії, на елементарному рівні здобувати інформацію, що містять історичні джерела; виховувати шанобливе ставлення до історичних пам’яток, створити умови для розуміння, як працювати з історичними джерелами, на конкретних прикладах; визначати особливості різних історичних джерел; формувати критичний підхід до аналізу історичних джерел; пояснити, що для повного та достовірного вивчення  минулого потрібно залучати різні історичні джерела.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Обладнання: робочі зошити, історичні джерела, картки, роздатковий та ілюстративний матеріал.

Поняття та терміни: історичні джерела, види історичних джерел, артефаккт,        

Очікувані результати. В кінці уроку учні зможуть:

- пояснити роль в дослідженні минулого історичних джерел;

- називати види історичних джерел  та розуміти їх різноманітність;

- використовувати різні види історичних джерел  як джерел знань;

- розвивати навички роботи з джерелами інформації;

- вчитися будувати коротку зв’язну розповідь, характеризуючи джерела інформації;

- розвивати навички працювати в команді;

- створити власний інтелектуальний продукт.

Компетентнісний потенціал уроку: спілкування державною мовою, математична компетентність, інформаційно – цифрова компетентність, соціальна та громадянська компетентності.

Предметні компетентності: хронологічна, просторова, інформаційна, логічна, аксіологічна.

 

 

                                                      Хід уроку

І. Організаційний момент

Вітання вчителя, перевірка готовності учнів до уроку.

     ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Сьогоднішній урок є продовженням подорожі у світ загадкової науки – історії. Ми довідаємось про те, як історики дізнаються про події сивої давнини. З’ясуємо, хто допомагає їм у цьому.

Тема уроку: «Історичні джерела та їхні різновиди

 

Вчитель: Пам’ятайте, що початок полягає в об'єднанні.

Прогрес досягається через єдність.

Успіх випливає з спільної праці.

Тому я бажаю всім успіхів на сьогоднішньому уроці.

ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Виконати завдання «Упиши пропущене»

  1. Історія - наука про ….
  2. Призначення науки історії …..
  3. Групування подій у часі за певною ознакою називають….
  4. Хронологія – наука про…
  5. Події, реконструйовані істориками на основі добору правдивих відомостей про минуле -

І V. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

            Бесіда

Звідки історики отримують інформацію про події, які відбувались сотні, тисячі років тому?

           Щоб історію писати, треба так багато знати

           І літопис прочитати, що монах давно писав.

          Документи повивчати, ті, що князь колись складав.

           І послухати легенди, давні вірші і казки.

           Сиві думи, що складались всім народом залюбки,

           Роздивитись дивний посуд, і прикраси, і взуття.

          Дивний одяг, що носили наші предки за життя.

          Все зробив історик вправно, все читав і розглядав

          І завзято та докладно нам історію писав.

          Що ж йому допомогло? Історичне …(джерело)

 

Вчитель: Так, дійсно, це історичні джерела. Надзвичайно важлива та цікава тема у курсі «Україна і світ. Вступ до історії та громадянської освіти». Наприкінці уроку ми зможемо: пояснювати роль в дослідженні минулого історичних джерел; називати види історичних джерел  та розуміти їх різноманітність; використовувати види історичних джерел  як джерел знань; розвивати навички роботи з джерелами інформації; будувати коротку зв’язну розповідь, характеризуючи джерела інформації;

     V. СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

 Метод «Кластер»

Вчитель: Які на вашу думку слова, назви, ідеї  підходять до даної теми? Я буду записувати ваші думки у вигляді кластер                                             

Робота з термінами

Вчитель: Отже, враховуючи ваші думки і попередній досвід сформулюйте визначення, що ж ми називаємо історичним джерелом?

 Історичне джерело – це будь - який носій інформації про життя людства в минулому.

Вправа «Карта знань»

Вчитель: На початку уроку ми з’ясували, що історичні джерела можна згрупувати за певними ознаками. Давайте переглянемо відео про види історичних джерел і за допомогою почутого заповнимо карту знань, у нашому робочому зошиті.

 

           Вчитель: Зараз пропоную попрацювати у групах як справжні історики і проаналізувати один із видів історичного джерела.

1 група  речове джерело ( трипільська кераміка)

2 група  писемне джерело ( літопис «Повість минулих літ»)

3 група  зображувальне джерело ( фото Революції Гідності)

 

VІ.Рефлексія

Бесіда

Вчитель: Чи була цікавою тема уроку?

Яке завдання вам найбільше сподобалось?

Яке – найменше?

Що було зовсім новим в сьогоднішньому уроці?

А якою інформацією ви вже володіли?

 

Розфарбуйте смайлик, що відображає емоції, які ви зараз відчуваєте.

 

VІІ. Домашнє завдання

Опрацювати зміст параграфа

docx
Додано
11 листопада
Переглядів
38
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку