Тема. Мій вільний час.
Мета. Формувати навички практичного застосування знань. Повторити й
узагальнити вживання структури I like…
Розвивати пам’ять, увагу, уяву, навички діалогічного та монологічного
мовлення.
Виховувати бажання з користю проводити вільний час.
Обладнання. Малюнки, опорні схеми, картки, ТЗН, підручник, м’яч.
Форма проведення: урок з використанням інтерактивних технологій.
Тип уроку: Урок закріплення та систематизації знань, умінь та навичок.
Хід уроку
І. Організаційна частина
1. Привітання.
T: Nice to see you!
Ps: Nice to see you to!
T: How are you?
Ps: We are fine, thanks. And you?
T: I am fine, thank you. Let’s start our lesson.
T: Today we have an anusual lesson. We were greeted by our guests. Turn your heads and greet them. Let`s sing song for our guest.(Звучить пісня “Hello»)
PRESENTATION
T: In this lesson, we will be repeat the letter, make the sentensis and question.
T:Now let`s repeat the letter, look at the TVset.
T: Let`s to play game “Catch the sound”( гра “ Впіймай звук»)
[ p ] , [ b ] ,[ d ]
Pen, door, pencil, pig, bag, bad.
II. Фонетична зарядка.
T: Let’s start our lesson with the phonetic drill.
I like to read.
I like to play.
I like to study every day.
III. Повідомлення теми та мети уроку.
T: (вчитель показує мішечок з м’ячиком. Учні повинні на дотик відгадати, що в мішечку)What is there in the bag?
Ps: It is a ball.
T: What can we do with a ball?
Ps: We can play ball games.
T: When do you usually play ball games?
Ps: We usually play ball games in our free time?
T: Today we’ll talk about your free time, hobbies, interests. During the lesson you will work in pairs and groups, exchange interesting information, read and act dialogues.
(на дошці тема уроку)
IV. АОЗ
1) Уведення в іншомовну атмосферу. Гра з м’ячем «Vocabulary Volleyball».
T: Let’s play a game «Vocabulary Volleyball» and say what things we do in our free time. I start.
T: слухати музику
Ps: listen to music etc
2) Mind map
T: I can read in my free time. Can you read? Let’s make a mind map. Tell what do you like doing in your free time.
(Учні виходять до столу, вибирають малюнок того, що вони люблять робити у вільний час)
Ps: I like playing football/ fishing/ doing puzzles/ swimming/ dancing/ …
V. Основна частина уроку
1. Метод «Мікрофон». Вживання структури Do you like …?
P1: Do you like reading books?
P2: Yes, I do./ No, I don’t. I like … Do you like …? etc
2. Робота в парах.
T; Let’s make up dialogues.
What is your name?
How are you?
How old are you?
Where are you from?(пісня «What is your name?»
3. Розвиток навичок діалогічного мовлення.
T: Now the animals will tolk about themselves.
Ps:I am a cat
I am six
I am fine
I am white color
I am from Ukrainian
I can jump. Can you jump?
(dog, mause,pig)
5. Reading
T: On the desk we have the letter with words, take please this letter and read.
Now creat our portfolio of our lesson.
I`ll give the letter with picture and you paint them.
Who have already painted, come to me and we glue.
It is fine!
VI. Заключна частина уроку
1. Підсумок уроку
T: At the lesson you have worked hard. You are very active and creative. I liked your work and your answers. But I want you to answer the question.
T: Do you like your free time?
Ps: Yes, we do.
T: Let’s sing a song “Free Time”.