Урок на тему: "Мурування цегляних стовпів

Про матеріал
Розробка уроку з виробничого навчання на тему:"Мурування цегляних стовпів" для використання на уроках здобувачів освіти з професії "Муляр"
Перегляд файлу

ДЕПАРТАМЕНТ освіти і науки

ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

Державний навчальний заклад
«ЗАПОРІЗЬКЕ ВИЩЕ ПРОФЕСІЙНЕ УЧИЛИЩЕ»

 

 

 

 

 

 

 

 

МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА

відкритого уроку на тему «МУРУВАННЯ ЦЕГЛЯННИХ СТОВПІВ   

2х1,5 ЦЕГЛИНИ  »

з теми «МУРУВАННЯ ПРОСТИХ КОНСТРУКЦІЙ ІЗ ЦЕГЛИ»

 

професії «МУЛЯР»

кваліфікації «МУЛЯР IV РОЗРЯДУ»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Запоріжжя

2021

 

 

                                           

 

           «Соромитися потрібно не якоїсь роботи,

                    навіть найбруднішої, а неробства»

Л. Толстой

 

Тема уроку: «Мурування цегляних стовпів у 2х1,5 цеглини»

 

Група № 01 по професії «Лицювальник-плиточник. Муляр.»

Мета уроку:

Мета уроку:

а) навчальна – систематизувати та узагальнити знання учнів, набути практичних навичок при цегляному муруванні стовпів за трьохрядною системою перев`язування швів;

б) розвивальна розвивати звички планувати та контролювати свою працю, раціональне мислення та творчість учнів, увагу і спостережливість;

в) виховнавиховувати дисципліну, відповідальність, ініціативу, культуру навчального процесу.

Тип уроку:  урок формування складних умінь.

Вид уроку:  вправа

Дидактичне забезпечення: плакат «Мурування стовпів», «Організація робочого місця», тест, індивідуальні завдання для учнів, інструкційні картки, відеоролик.

Матеріально – технічне забезпечення: навчальний розчин, силікатна цегла, інструмент муляра (нормо – комплект),ноутбук, мультимедійна система.

   Міжпредметні зв’язки: «Технологія кам'яних робіт», «Матеріалознавство», «Охорона праці»

Методична мета: формування умінь і навичок по об'єднанню декілька простих операцій в одну складну при раціональному використанні урочного часу.

 

 

Література

1.Іщенко І.І. Технологія кам'яних і монтажних робіт.-К.: Вища школа,1984.-367с.

2.Кулькевич С. В. Зовсім незвичний урок: Практичний посібник для викладачів, студентів середніх та вищих педагогічних учбових закладів. К.: Учитель, 2001.-160с.

3.Нікуліна А. С., Шацька Р. Н. Активні форми і методи навчання та їх використання в учбовому процесі шкіл та професійно-технічних учбових закладах. Донецьк: ДНПО НПР, 2002. -90с.

4.Нікуліна А. С. і інші. Камяні роботи (інтегрований курс модульного навчання) : Підручник для професійно- технічних навчальних закладів :У.3ч. –К.: Вікторія, 2000. -384с.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вступ

У сучасному соціально-економічному середовищі рівень професійно-технічної освіти залежить від результативності запровадження інноваційних технологій на уроках виробничого навчання, що ґрунтується на пошуках нових методів та способів вдосконалення вмінь та навичок майбутніх робітників. Ринок праці визначає потребу у кваліфікованих фахівцях з високим рівнем професійності і саме освітня інноваційна діяльність має сприяти підвищенню конкурентоспроможності випускників училища. Робота майстра виробничого навчання полягає в тому, щоб навчити учнів професійної майстерності.

Виробнича сфера в епоху формування інформаційного суспільства вимагає від системи професійної освіти підготовки фахівців, які досягли не лише певного рівня професійної, а й інформаційної компетентності, кваліфікованих робітників, здатних до інтеграції в професійну діяльність все нових і нових інформаційних продуктів, професійно-орієнтованих програмованих засобів, які піднімають навіть звичні нам робочі операції на новий рівень механізації, автоматизації, інформаційного супроводу і обліку робочих процесів. Формування і розвиток цифрової компетентності в учнів, стійкої здатності до самостійного пошуку, аналізу, відбору і застосування професійної інформації, спроможні забезпечити лише педагогічні працівники, які досягли певних рівнів розвитку власної цифрової компетентності, здатні до інноваційного пошуку способів отримання і передачі професійної інформації учням, кваліфікованої підтримки і мотивації прагнень молоді.

В методичній розробці представлено варіанти застосування сучасних матеріалів викладачем з підготовки кваліфікованих робітників професій будівельного напряму. Визначена методична мета уроку:  апробація роботи за допомогою, методів тестового опитування, інструктивно-методичних карток, застосування персонального блогу для організації освітньої діяльності.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Структура уроку

 

І. Організаційний етап                                                                                       5 хв.

1.1.  Перевірка наявності здобувачів освіти.

1.2. Перевірка готовності здобувачів освіти  до уроку.

1.3. Допуск з техніки безпеки.

ІІ.  Вступний інструктаж                                                                       ~40 хв.

2.1.  Актуалізація опорних знань та вмінь:

2.1.1. Перевірка опорних компетентностей, необхідних для подальшої роботи на уроці (змагання).

2.2. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності.

2.2 .1. Повідомлення теми програми і уроку.

2.2.2. Цільова установка проведення уроку;

2.3. Формування нових знань та навичок

2.3.1. Пояснення майстра виробничого навчання (робота з презентацією).

2.3.2. Демонстрація електронної інструкційної картки.

2.4. Узагальнення, формування та відпрацювання нових прийомів виконання робіт.

2.4.1. Гра-опитування

ІІІ. Поточний інструктаж                                                                            ~270 хв.

3.1. Організація робочого місця.

3.2. Застосування виконаних прийомів та навичок: мурування цегляних стовпів у 2х1,5 цеглини.

ІV. Заключний інструктаж                                                                              30 хв.

4.1. Перевірка робіт здобувачів освіти.

4.2. Аналіз виконання робіт (обговорення найбільш типових помилок).

4.3. Оцінювання здобувачів освіти.

4.4. Інструктаж домашнього завдання.

 

 

   

 

Хід уроку

  1.       Організаційна частина (~5хв):
  • перевірка наявності учнів;
  • перевірка готовності учнів до уроку;
  • допуск з техніки безпеки.

 

  1.    Вступний інструктаж (~40хв):
  1. Актуалізація знань:
  • повідомлення теми програми і уроку;

Тема програми, яку ми зараз вивчаємо, «Мурування простих конструкцій із цегли. Розбирання кам’яного мурування». Ми вже навчились виконувати мурування кутів, перегородок, тема нашого сьогоднішнього уроку «Мурування цегляних стовпів у 2х1,5 цеглини».

  • цільова установка проведення уроку;

Для того, щоб успішно оволодіти даною технологією, ми повинні розуміти, що мурування по трьохрядній системі перев’язки - це досить складна робота, при виконані якої слід поєднати прості уміння по виконанню окремих операцій, набутих на попередніх уроках, у більш складні. Ця робота потребує точної координації рухів, уваги та спостережливості, мислення та творчості. Ця робота високооплачувана - 1 м3 мурування цегляного стовпа оцінюється в 700 грн. Кваліфікований муляр за робочий день цілком в змозі виконати 1м3 цегляного мурування.

  • перевірка опорних  знань,  умінь, навичок  учнів, необхідних їм для подальшої роботи на уроці;

А зараз ми з вами повторимо минулий матеріал.

  1.     Скільки силікатної цегли в 1 м3? (360 шт.)
  2.     Скільки потрібно розчину на укладання 1 м3 цегли ? (0,25-0,3м3)
  3.     Скільки рядів в 1 м кладки по висоті? (10-рядів)
  4.     Скільки цегли потрібно, щоб покласти 1 м2 кладки в ½ цеглини? (40 шт.)
  5.     Яка різниця між виконування мурування стіни під штукатурку и розшиванням швів ?
  6.     Яким способом мурування укладають зовнішню  версту? (впритиск )
  7.     Яким способом мурування укладають забутку? (впри жим )
  8.     Яким інструментом виконують операцію по заготівлі не повномірної цегли? (кіркою )
  9.     Яким інструментом вимірюють вертикальність стіни? (провило, рівень,висок.)
  10. Яким інструментом вимірюють горизонтальність стіни? (рівень)
  11. Яким інструментом вимірюють довжину кладки? (рулетка)
  12. Яким інструментом підрізають зайвий розчин? (кельма)
  13. Яке допускається відхилення стіни від вертикальної поверхні? (3мм на 3м)
  14. За якою С.П.Ш. виконується мурування стовпів, простінків до 1 м ? (трьохрядній)
  15. Через скільки рядів ведеться перевірка якості мурування стовпа? (4 р)
  • аналіз і доповнення відповідей учнів, підведення підсумків.
  1. Викладання нового матеріалу :
  • повідомлення нової навчальної інформації;

Трирядна система перев’язування швів утворюється за допомогою чергування трьох ложкових рядів і одного тичкового. Мурування стовпів за трирядною системою перев’язування з цілої цегли виконують з додаванням деякої кількості половинок. При цьому тичкові ряди зводять через три ложкових. Оскільки стовпи і простінки навантажені більше за інші конструкції будівлі, мурувати їх впустошовку не дозволяється. Допускається тільки часткове заповнення вертикальних швів завглибшки до 10мм від лицевої поверхні.

Для безпечного виконання роботи, слід дотримуватися наступних правил:

Роботу проводити на своєму робочому місці;

Користуватись справним інструментом;

Не заважати працювати товаришам;

Правильно виконувати операції по підрізанні розчину і заповненні швів;

Правильно виконувати операції по рубанні неповномірної цегли. (Рис.1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рис.1 Рубання неповномірної цегли

 

Після закінчення роботи:

- прибрати робоче місце, почистити інструмент, здати свою роботу.

 

  • показ нових прийомів трудової діяльності;

Майстер виробничого навчання демонструє виконання прийомів мурування стовпів на магнітній дошці, а потім показує на робочому місці в уповільненому та робочому темпах згідно інструктивним карткам (додаток № 1).

Отже для виконання роботи на цьому уроці нам потрібні такі інструменти (додаток №2): кельма, молоток-кирка, рівень, рулетки, висок, а також матеріали: силікатна цегла, глиняно-піщаний розчин.

  1. Організація робочого місця:

На робочому місці не повинно бути будівельного сміття, зайвих матеріалів, які заважатимуть пересуванню робітника. Під час роботи слід користуватись лише справними інструментами та механізмами і якісними матеріалами.

  1. Підготовка розчинової суміші:

Розмішати глиняний розчин лопатою.

                                                          

 

               

  1.     Виконання розмітки за допомогою рулетки:

Нанести розміточні осі та позначки першого ряду цегляного мурування.(по теоремі Піфагора.)

  1.     Розстилання розчину на постіль:

Розстеляється розчин на ряди завтовшки 12-13 см. Кельмою розрівняйте розчин, з відступом від лицьової поверхні стовпа на 10 мм. (Рис.2)

 

                  Рис. 2. Укладання розчину

 

  1.     Укладання цегли першого ряду:

Перший ряд укласти тичковим рядом. Ребром кельми підгортають частину розчину з верху постелі і притискають до  вертикальної грані раніше покладеної цегли.  Лівою рукою муляр укладає цеглу і притискає її до раніше покладеної, одночасно правою рукою витягаючи кельму догори. (Рис. 3) Мурування   виконується способом притиск .                                    

 

 

 

 

 

 

                            

 

 

 

Рис. 3. Порядовка  та укладання цегли

  1.               Укладання цегли другого ряду;

Другий ряд укладається з цілої цегли та половинок.

  1.               Укладання цегли третього ряду;

Укласти третій ряд з цілої цегли чотирьох ложкових і двох тичкових.

 

  1.               Укладання цегли четвертого ряду;

Укласти четвертий ряд дзеркально третьому застосовують, вкладаючи тичкові й ложкові ряди на жорсткому і пластичному розчині

  1.               Контроль якості  набутих знань уміння Додаток№2

Інструментом ви будете провіряти контроль якості мурування(рівень, висок, правило, кутник). (Рис. 4-7)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   Рис. 4. Перевірка кутів візком         Рис. 5. Перевірка поверхонь правилом

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рис. 6. Мурування цегляних стовпів із застосуванням сучасних матеріалів

 

 

 

 

 

 

Рис.7. Види цегляної кладки стовпів

  • пояснення характеру і послідовності роботи учнів на уроці;

Шановні здобувачі освіти, сьогодні ми будемо виконувати цегляне мурування по трьохрядній системі перев`язування швів:

  1.     підготовка розчину;
  2.     цегляне мурування фрагменту стовпа
  • повідомлення про передовий досвід за темою уроку;

розповідає про свій досвід роботи муляра майстер в/н

 

опитування здобувачів освіти і пробне виконання ними нових прийомів, показаних майстром;

 

Тести

  1.     Яка система перев’язки стовпів заборонена при муруванні стовпів?
  •                     однорядна
  •                     багаторядна
  •                     трьохрядна
  1.     З укладки якого ряду починають кладку стовпів?
  •                     тичкового
  •                     ложкового
  1.     На якій відстані розкладають купки цеглин від місця мурування?
  •                     100 мм
  •                     500-600 мм
  •                     200 мм
  1. Як завтовшки розстеляється розчин при мурування стовпів?
  •                     до 10 мм
  •                     до 30 мм
  •                     до 20 мм

5  Які операції входять у процес кладки?

А) Організація робочого місця

Б) Закріплення кутових і проміжних маяків

В) Підготовка неповномірних цеглин

Г) Подача і розстилання розчину

Д) Контроль якості кладки

Е) Подача та розкладка цегли на стіні

Ж) Встановлення порядочок

6 Якими прийомами укладання цегли користується муляр?

А) «рядова»

Б) «вприсик»

В) «вприжим»

Г) «вполуприсик»

7. Які з названих операцій відноситься до кладки стін:

А) Відпустка;

Б) Шліфування;

В) Розкладка;

Г) Нікелювання.

8. Міцність, якої системи перев'язки кладки вище:

А) Однорядною.

Б) Багаторядної.

В) Трирядної.

Г) Дворядної.

9. Поверхню облицювання перевіряють:

1) візуально;

2) схилом;

3) контрольною рейкою;

4) правилом.

 

 

  • Проблемна ситуація:

Учні показують виконання прийомів мурування стовпів, інші спостерігають та визначають правильність виконання.

Майстер видає учням завдання на спостереження. На плакаті – прийоми мурування стовпів (правильний, з помилкою). Учням необхідно визначити, які з операцій зроблені неправильно та аргументувати обраний варіант.(Додаток № 3)

  • відповідь майстра на запитання учнів;
  • підведення підсумків вступного інструктажу.

 

 

 

  1. Поточний інструктаж (~270хв):
  • видання завдань для самостійної роботи учнів та пояснення порядку їх виконання; Додаток №4
  • розподіл учнів за робочими місцями;
  • показ виконання робіт майстром;
  • обхід робочих міст з метою:

перевірки правильності організації робочих місць;

перевірка правильності виконання учнями трудових операцій технологічного процесу;

перевірка відношення учнів до матеріалів, інструментів, використання робочого часу;

надання допомоги учням, індивідуальне спілкування.

  1.            Заключний інструктаж (~30хв):
  • аналіз діяльності учнів у процесі всього уроку;
  • оцінка роботи учнів, її об’єктивне обґрунтування;
  • аналіз причин помилок учнів та засоби їх усунення;
  • повідомлення та обґрунтування оцінок;
  • перегляд відеоролика.

v - Видача домашнього завдання.

Скласти технологічний ланцюжок з мурування стовпів 2х2 цеглини.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток №1

Інструкційна карта

Мурування стовпів 2х1,5

Схема

Послідовність виконання операцій

Консультації

2

 

1.Організація робочого місця.

 

2.Перелопачування розчину.

3. Виконання розмітки за допомогою рулетки;

4. Розстилання розчину на постіль;

5. Укладання цегли  першого  ряду;

6. Укладання цегли  другого ряду

7. Укладання цегли  третього  ряду

8. Укладання цегли  четвертого   ряду.

9. Контроль якості  набутих знань уміння

  • Звернути увагу на:
  • Організацію робочого місця.
  • Перев’язку швів і їх товщину.
  • Дотримання послідовності прийомів виконання кладки.
  • Вимоги до якості робіт.
  • На перевірку правильності викладання прямого стовпа .
  • На дотримання правил безпеки праці.

 

 

 

 

 

 

 

Додаток №2

http://xreferat.ru/image/88/1307226720_2.jpg

Рис.8.  Інструменти для вимірювання та перевірки обробляємих поверхонь: а- метр складний;б - рулетка; в- Розмічальний шнур; г - висок;д - кутник; е -будівельний рівень; ж - водяний рівень; ж - рейка-правило.
http://ua-referat.com/ref-1_875502406-10570.coolpic
Рис.9. Кельма                                 Рис. 10. Молоток-кайло                   Рис. 11. Лопата

http://ua-referat.com/ref-1_875512976-10654.coolpic
        Рис. 12. Розшивка                   Рис. 13. Скоби                                  Рис. 14. Шнур:

http://ua-referat.com/ref-1_875534862-10239.coolpic
           Рис. 15. Висок            Рис. 16. Правила:                  Рис. 17. Метр і рулетки

 

 

 

Додаток №3

УВАГА !!! Оберіть правильний варіант мурування стовпа  2х1,5цеглини

 

 

 

  •  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток №4

Картка  завдання для самостійної роботи учнів .

1).4-6 балів – за 4 години муляр повинен виконати 0,12 м3 цегляного мурування стовпа пересіченням 2х1,5 цеглини. «38 цеглин – 6 рядів»

2.)7-9 балів – за 4 години муляр повинен виконати 0,15 м3 цегляного мурування стовпа пересіченням 2х,.5 цеглини. «48 цеглин – 8 рядів»

3).10-12 балів – за 4 години муляр повинен виконати 0,19 м3 цегляного мурування стовпа пересіченням 2х1,5 цеглини. «64 цеглин – 10 рядів»

Допускаємо відхилення в розмірах і положення конструкцій

з цегляних матеріалів, мм.

 

Відхилення

Цегла

Стовпи

Відхилення від проектних розмірів (мм):

за товщиною

за відмітками опорних поверхонь

за шириною простінків

за шириною прорізів

за зміщенням вісей  конструкцій

 

 

10

10

-

-

10

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток №5

Акт приймання (оцінювальна відомість)

№ бригади

 

Відповідь на тести

(2 б)

Практичне завдання

Додаткові бали (1б)

Рішення проблеми (2 б)

Всього

Орг – ція роб. місця

(1 б)

Правиль. виконання

прийомів

(3 б)

Якість

 (2 б)

Норма часу (1 б)

Дотримання правил ТБ (1 б)

  1.                           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1.                           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1.                           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1.                           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1.                           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1.                           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1.                           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1.                           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1.                           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1.                      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1.                      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1.                      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1.                      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1.                      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1.                      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1.                      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1.                      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1.                      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1.                      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1.                      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1.                      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток№6

Критерії оцінювання навчальних досягнень бригад мулярів

  1.     Тести – 2 бали.
  2.     Виконання практичного завдання – 8 білів.
  •                     організація робочого місця – 1 бал
  •                     правильність виконання прийомів мурування – 3 бали
  •                     якість – 2 бали
  •                     дотримання норм часу – 1 бал
  •                     дотримання безпечних умов праці – 1 бал

Додаткові бали (стимулювання) здійснюється за:

  •                     економію матеріалів – 0,5 бал
  •                     економію часу – 0,5 бал
  1.     Рішення проблемної ситуації – 2 бали.
  • цільові обходи майстра робочих місць учнів:
  • перевірка правильності організації робочих місць учнів та додержання ними правил техніки безпеки;
  • перевірка правильності виконання учнями нових прийомів та технологічного процесу виконання робіт;
  • перевірка умінь користування інструкційними картами;
  • надання допомоги учням;
  • перевірка ходу виконання робіт (міжопераційний контроль);
  • перевірка якості роботи учнів та виконання ними норм часу;
  • прийом майстром виконаних робіт;
  • прибирання робочих місць.

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
13 травня 2021
Переглядів
2035
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку