Урок на тему: Навколишнє середовище рослин. Як рослини пристосувалися до різних умов навколишнього середовища, збереження й охорона рослинного світу

Про матеріал

Маю надію, що дані розробки допоможуть вчителям НУШ

  • формувати уявлення про ознаки пристосування рослин до різних умов виживання;
  • розвивати мислення, дослідницькі навички, творчість;
  • виховувати бережливе ставлення до рослинного світу, здатність сприймати красу природи.
Перегляд файлу

Тема: Навколишнє середовище рослин. Як рослини пристосувалися до різних умов навколишнього середовища, збереження й охорона рослинного світу

Мета:

  • формувати уявлення про ознаки пристосування рослин до різних умов  виживання;
  • розвивати мислення, дослідницькі навички, творчість;
  • виховувати бережливе ставлення до рослинного світу, здатність сприймати красу природи.

Обладнання: гербарії, ілюстрації до уроку, мультимедійна дошка, учительська презентація

 Хід уроку

I. Організація класу до уроку (слайд1)

https://disted.edu.vn.ua/media/images/prigoda/priroda3/ur18/01.pngЄнотик рано - вранці встав

В школу все приготував

І корзинку, і травинку

Й навіть модну одежинку

І вчасно вирушив в дорогу,

Не забувши про погоду.

 II. Хвилинка спостережень (слайд 2)

Завітав Єнотик наш до  дружка свого - Байбака,

Той все знає про погоду, хоча й трішки задавака (спостереження за погодними умовами)

 III. Перевірка домашнього завдання (слайди 3-6)

 https://disted.edu.vn.ua/media/images/prigoda/priroda3/ur18/02.png 

 Тест

1. З насіння виростає:

Начало формыа) картопля;
б) горох;
в) нарцис.

Конец формы2. За допомогою живців вирощують:

Начало формыа) виноград;
б) цибулю;
в) суниці.

Конец формы3. Вусами розмножуються:

Начало формыа) тюльпан;
б) суниці;
в) порічки.

Конец формыhttps://disted.edu.vn.ua/media/images/prigoda/priroda3/ur18/03.png

- Необхідні умови для життя рослин - це...

 IV. Актуалізація опорних знань учнів

1. Слухання естонської народної пісеньки

Гей, ходімо в ліс гуляти:

В дубнячку пісень співати.

Між ялиць шишки збирати,

На узліссі квіти рвати.

Там берізки білокорі,

Там до неба осокори.

А калина й горобина -

Ніби у вогні.

 - Де ростуть ці рослини?

 - Пригадайте, що ми називаємо довкіллям?

 2. Оголошення теми уроку

Сьогодні на уроці ми з'ясуємо, що є довкіллям для рослин, як рослини пристосувалися до різних умов життя.

 3. Розповідь з елементами бесіди (слайд7)

https://disted.edu.vn.ua/media/images/prigoda/priroda3/ur18/04.png

Давайте думками перенесемось на ось цю полянку, яку ви бачите на екрані.

 - Що ви бачите на ній?

 - Де росте кущ ліщини?

 - Що оточує кущ?

 - Що освітлює, обігріває його?

 - Чим закріплюється кущ у ґрунті?

 - Чи є поруч інші рослини?

 - Чи є поруч із кущем тварини? Які?

 - Що дає вологу ліщині?

 - Хто прийшов до куща?

Отже, ми можемо зробити висновок, що довкіллям ліщини є сонце, повітря, ґрунт, люди, звірі, птахи, дощ.

 - Чи міг би кущ прожити без цього всього? Чому?

 - Кожній рослині потрібна волога і світло. Але одні рослини потребують багато вологи і живуть там, де її багато. Які це рослини?

 - Інші рослини потребують багато тепла і ростуть у теплій місцевості. Чи знаєте ви такі рослини?

 - Отож, рослини пристосувались до різних умов життя у довкіллі, щоб не загинути.

 - Що означає слово пристосувалися?

 - Пристосувалися - набули таких ознак, завдяки яким вони виживають у довкіллі.

 

4. Робота з підручником с. 126 - 127 (слайд 8)

 

https://disted.edu.vn.ua/media/images/prigoda/priroda3/ur18/05.pngV. Фізкультхвилинка (слайд 9)

Дві веселі киці грались на травиці

1 - 2, 1 - 2

Лапки вгору, хвостик вниз

1 - 2, 1 - 2

Лапками помахали, хвостиком повертіли

І тихесенько сіли

 

VI. Складання таблиць "Пристосування рослин до різних умов життя" (слайди  8-12)

 

https://disted.edu.vn.ua/media/images/prigoda/priroda3/ur18/06.pnghttps://disted.edu.vn.ua/media/images/prigoda/priroda3/ur18/07.png 

https://disted.edu.vn.ua/media/images/prigoda/priroda3/ur18/08.png

 

https://disted.edu.vn.ua/media/images/prigoda/priroda3/ur18/09.png

 

https://disted.edu.vn.ua/media/images/prigoda/priroda3/ur18/10.png

 

VII. Фізкультхвилинка (слайд 13)

 

VIII. Робота з книгою  с. 126- 127 (слайди 14-15)

Прочитати уважно і підготуватися до відповідей на запитання

 

https://disted.edu.vn.ua/media/images/prigoda/priroda3/ur18/11.png

 

IX. Бесіда "Чи вміють рослини себе захищати?" (слайд 16)

Рослинний  світ багатий і різноманітний. Рослинами на Землі живиться багато людей, тварин. Люди постійно використовують не тільки культурні рослини, які самі вирощують, а й дикорослі як їжу, ліки, корм для тварин. Чому ж рослини не зникають зовсім?

 - Чи можуть вони самі захищатися від знищення? (Використовуємо гру "Мікрофон". Обговорення припущень і здогадок. Складаємо схему захисту рослин).

 

https://disted.edu.vn.ua/media/images/prigoda/priroda3/ur18/12.png

 

X. Гра "Захисти себе"

Я називатиму рослини, а ви подумайте і скажіть, чим вони захищаються.

 - Шипшина, троянда, ожина.

 - Лобода, щириця, осот.

 - Конвалія, осот.

 

XI. Бесіда - реквієм "Охорона рослин" (слайди 18-19)

 

https://disted.edu.vn.ua/media/images/prigoda/priroda3/ur18/13.png

 

Людина - господар у довкіллі. Завдяки її розуму існують взаємовідносини суспільства з природою. Щоб зберегти рідкісні види рослин створено Міжнародну "Червону книгу", створюються заповідники і розсадники рослин. Багато залежить і від нас з вами. Ми повинні навчитися поводити себе у природі. Вивчити для себе правило "Даремно не зірви, на природі не сміти, після себе прибери".

Екологічна гра "Суд над людиною"

Діючі особи: Суддя - зубр; обвинувач - тур; потерпілі - рослини; адвокат-захисник - Собака; присяжні засідателі - всі, хто знаходиться в класі.

 

Суддя. Прошу уваги! Судове розслідування починається. Слово надається головному обвинувачувачеві.

Т у р. Мені важко говорити. І не тільки тому, що мене вже давно не існує на світі. Я боюся, що багато видів тварин і рослин зникнуть так, як зник мій вид. Я звинувачую людину в тому, що вона знищила дуже багато тварин рослин, птахів. Де б не з'явилась людина, вона завжди що-небудь знищує чи кого-небудь убиває. (Звертається до людини) А що робиться зараз? Отруєно повітря, ріки... Подивіться! Зупиніться! Подумайте!

Зубр. На яке покарання, на вашу думку, шановний Туре, заслуговує Людина?

Тур. Вона покарана і продовжує карати сама себе. Але про це - пізніше

Зубр. Послухаємо свідків: квіти.

М а т и - й - м а ч у х а. І нас також все меншає й меншає. Природа і нам веліла зацвітати дуже рано. І людина, скучивши довгою зимою за квітами, просто зриває нас, щоб потримати яку-небудь квітку в руках. Зірве, зімне пальцями, а потім викине! А ми могли б їй допомогти, якби зривали за всіма правилами і в певний час, в певних місцях.

Учитель (до всіх). Про яку допомогу людині говорить мати-й-мачуха?

(Це цілюща трава, з її листя виготовляють ліки від кашлю)

Конвалія. Вони рвуть мене, не замислюючись. Але ж для того, щоб я зацвіла, з того дня, як насіннячко впало в землю, повинно пройти 10 років! Хлопчик і дівчинка, які вступили до 1-го класу, встигнуть закінчити школу!

Зубр. Але ж вас, шановна Конваліє, рвуть і з лікувальною метою.

Конвалія. Так. Але часом невміло. А зривати мене можна лише на­весні, тільки обережно. А колись люди на мою честь складали легенди, організовували свята. У деяких народів я була священною квіткою. Мною завжди цікавилися знахарі. До речі, зараз з мене виготовляють краплі для людей, які хворіють на серцеві недуги. А що ж я одержала за свою доброту? Був час, коли мене можна було зустріти скрізь, а зараз я потребую охорони.

Зубр. Наступний свідок - Дзвоник.

Дзвоник. У нас в країні 18 тисяч трав'янистих рослин. А скільки з них занесено до Червоної книги! Дзвоник, проліски, декілька видів тюль­панів і піонів, звіробій, сон великий, латаття біле...

Зубр. Ми слухали свідків. Після всього, що ми тут дізналися, що ж нам робити з людиною?

Собака. Хочу ось що вам сказати. Те, що зробила людина з природою, тяжкий злочин. Але ж лише людина може щось виправити! Тільки людина створила Червону книгу, заповідники й охороняє їх. На наше щастя, люди на Землі різні, тож кому, як не вам, шановний Зубре, про це знати?

Зубр. Так, не заперечую. Тільки завдяки людині мені вдалося вижити.

В с і. Який жах!

Невже в майбутньому на світі

Не будуть квітнуть дивні квіти?

Конвалії й фіалки ніжні,

І вісник березня - підсніжник?

Невже ми більше не побачим,

Як сон-трава росою плаче? і

Троянда степу, квітка мрії,

Жар-цвітом землю не зігріє?

Ми всі - господарі природи,

Тож збережемо її вроду. (Суддя виносить вирок людині)

Рятувати чисте повітря.

Рятувати воду - в морях, океанах,

В малих і великих річках.

Рятувати рідкісних птахів -

Не всі ще породи, а ті,

Що зникають, у полях,

У лісах, у луках.

Рятувати злаки, а потім

Рятувати квіти.

Рятувати світанки -

Рятувати тишу, щоб

В тиші мовчати й радіти.

Рятувати вулиці від голосних двигунів.

Рятувати землю. А потім

Рятувати небо.

Рятувати мрії солодкий мотив.

Рятувати ніжність.

Від кого рятувати? Від себе.

Поки ще не пізно і можна

Хоч щось зберегти.

Людина

Все на землі, все треба берегти:

І птаха, й звіра, і оту травинку.

Не чванься   тим, що цар природи ти,

Бо врешті, ти - лише її частинка.

Тур

Так, частка - невелика і залежна,

Цю істину сприймай беззастережно.

Якщо береш, то треба віддавати,

Коли й надалі хочеш царювати.

Учитель

Поки в небі є свято веселок і крил,

Поки є на Землі і роса, і колосся,

Я живу.

Поки є ріка Случ і могутній Дніпро,

Поки віру плекаю, щоб добре - збулося,

Я живу.

Поки засклено щебетом пташки вікно,

Поки тиша овіює явір гіллястий,

Я живу.

Поки в думках моїх день, що вигас давно,

Поки є кому вранці промовити «Здрастуй!»

Ми живем!

Виконується пісня "Буду я природі вірним другом"

 XII. Підсумок уроку (слайд 20)

 https://disted.edu.vn.ua/media/images/prigoda/priroda3/ur18/14.png

docx
Додано
27 березня 2018
Переглядів
2560
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку