Урок на тему "Рельєф суходолу. Формування рівнин, їхня різноманітність".

Про матеріал
Тема уроку: Рельєф суходолу. Формування рівнин, їхня різноманітність. Комбінований урок в якому учні зможуть: називати суттєві ознаки поняття «рівнини»; визначати за допомогою карти географічне положення рівнин, їхню абсолютну й відносну висоту за шкалою висот; порівнювати рівнини за висотою, походженням; позначати на контурній карті рівнини.
Перегляд файлу

Тема уроку: Рельєф суходолу. Формування рівнин, їхня різноманітність.

Мета уроку:  поглиблення та систематизація знань про форми рельєфу земної поверхні; розвиток первинних умінь характеризувати географічне положення рівнин на фізичній карті, складати їх комплексну характеристику, позначати на контурній карті; формування пізнавального інтересу, навичок колективної творчості та взаємодопомоги.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручник, атлас, зошит для практичних робіт, карта півкуль, схема «Класифікація рівнин за висотою над рівнем моря», ілюстрації із зображенням рівнин.

Очікувані результати: учні зможуть: називати суттєві ознаки поняття «рівнини»; визначати за допомогою карти географічне положення рівнин, їхню абсолютну й відносну висоту за шкалою висот; порівнювати рівнини за висотою, походженням; позначати на контурній карті рівнини.

Географічна номенклатура: Східноєвропейська, Західносибірська, Амазонська рівнини, Середньосибірське, Бразильське плоскогір’я.

I. Організаційний момент.

II. Мотивація навчальної діяльності.

Прийом «Проблемне питання»

На попередніх уроках теми «Літосфера» ми вивчали внутрішні та зовнішні процеси, діяльність яких порівнювали з невтомними руками скульптора. А якими ж є результати роботи цього скульптора? Це різноманітність форм поверхні нашої Землі. Вам уже відомо, що сукупність нерівностей земної поверхні називають рельєфом. Як утворюються різні форми рельєфу? Чому одні ділянки простягаються на сотні і тисячі кілометрів рівними просторами, а інші – підносяться вгору у вигляді гострих піків? Шукати відповіді на ці питання ми з вами будемо протягом кількох уроків. Сьогодні ми вивчимо особливості форм рельєфу, зовнішній вигляд яких усім добре відомий, адже саме вони становлять переважну частину поверхні України. Це рівнини.

 

ІІІ.АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ

Прийом «Бліцопитування»

  1. Що таке абсолютна висота місцевості? відносна висота місцевості?
  2. У який спосіб на географічних картах та планах позначають нерівності земної поверхні?
  3. Які за походженням процеси беруть участь у формуванні поверхні земної кори?

 

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

 

Формування поняття «рельєф»

Рельєф — сукупність форм земної поверхні, різних за розмірами, походженням, віком та історією розвитку.

Сучасний характер поверхні земної кори (рельєф) склався в результаті тривалого розвитку Землі під впливом спільної дії внутрішніх (ендогенних) і зовнішніх (екзогенних) процесів.

Внутрішні процеси є проявом дії внутрішніх сил Землі. Зовнішні процеси відбуваються на земній поверхні або на невеликій глибині під впливом сонячної енергії, вітру, води, живих організмів.

Форми рельєфу земної кори

Унаслідок взаємодії ендогенних та екзогенних сил поверхня земної кори, відображаючи процес розвитку планети, повільно і безперервно змінюється. Створюються різноманітні форми земної поверхні, різні за розмірами, походженням, віком та історією розвитку.

Найбільшими структурними елементами земної кори є виступи материків і западини океанів. Материкам відповідає материкова земна кора, океанам — океанічна. Основу материків складають давні (докембрійські) і більш молоді (палеозойські) платформи, активні гороутворювальні процеси, у яких відбувалися в далекі геологічні епохи.

У межах материків і океанів розрізняють дві основні форми рельєфу: гори та рівнини. Гори займають близько 40 % суходолу земної кулі, рівнини — близько 60%.

 

Рівнини та їхня класифікація (робота з текстом та рисунками підручника)

Рівнини — відносно рівні ділянки земної поверхні, що мають перепади висот не більш ніж 200 м.

Класифікація рівнин

За висотою

За зовнішнім виглядом

За утворенням

низовини (до 200 м);

височини (200–500 м);

плоскогір’я (понад 500 м)

плоскі (з відносно рівною, одноманітною поверхнею);

горбисті (з пагорбами, ярами, долинами річок та іншими нерівностями)

первинні (колишні ділянки морського дна, підняті тектонічними рухами);

вторинні (утворені внаслідок руйнування гірських країн; складені річковими або льодовиковими відкладами

 

 

Рельєф. Основні форми рельєфу. Складання схеми на дошці та в зошитах

Внутрішні процеси

 

Зовнішні процеси

 

Форми рельєфу

 

Материки

 

Океанічні западини

 

Рівнини

 

Гори

 

Підводні рівнини

 

Яри, річкові долини, бархани,дюни

 

Серединно-океанічні хребти

 

Глибоководні жолоби

 

V. Закріплення вивченого матеріалу

Робота з картою

На фізичній карті світу знайдіть рівнини (низовини, височини, плоскогір’я). Визначте їхні середні висоти. З’ясуйте, на якому материку розміщені найбільші рівнини.

Запитання

1. Що таке рівнини?

2. Які види рівнин ви знаєте?

3. Які особливості первинних рівнин?

VІ.  Підсумок уроку (осмислення результатів роботи, оцінювання, участь у розробці домашнього завдання)

«Повернення до початку».

Діти, згадайте будь ласка, які цілі ми ставили на початку уроку? Чи досягли ми їх на уроці?

На уроці я дізнався, навчився …

Найбільший мій успіх – це …

Найбільші труднощі я відчув …

Я не вмів, а тепер умію…

VІІ. Домашнє завдання.

Опрацювати § 20

Позначити на контурній карті  рівнини України.

Скласти кросворд на тему: «Рівнини світу».

 

docx
Пов’язані теми
Географія, Розробки уроків
Додано
15 листопада 2025
Переглядів
65
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку