Тема уроку: Рептилії:будова,спосіб життя,різноманітність,роль у природі,значення в житті людини
Мета уроку :
Навчальна - формувати в учнів знання про організації та процесами життєдіяльності плазунів ,спосіб життя,роль у природі, значення в житті людини;
Розвивальна- розвивати вміння розпізнавати рептилій на зображеннях, у колекціях; характеризувати пристосування рептилій до життя на суходолі; установлювати зв’язок між будовою рептилій і способом життя;продовжувати розвивати логічне та абстрактне мислення, культуру спілкування;
Виховна - виховувати в учнів бережливе ставлення до природи та розуміння тісного взаємозв’язку людини з природою
Обладнання та матеріали:підручник,картки,малюнки представників рептилій,фотографії,плакат «Будова рептилії»,мультимедійна дошка,схема «Клас Плазуни», малюнок «Зовнішня будова ящірки та її скелет», презентація.
Основні поняття та терміни:вид,хордові,плазуни, герпетологія,регенерація.
Тип уроку: комбінований урок
Структура уроку
І. Організаційний момент 1 хв.
ІІ. Актуалізація опорних знань 5 хв.
ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної 3 хв.
ІV. Вивчення нового матеріалу 20 хв.
V. Закріплення вивченого матеріалу 10 хв.
VІ. Підведення підсумків уроку 5 хв.
VІІ. Домашнє завдання 1 хв.
Хід уроку:
І. Організаційний момент
Всі сідайте тихо,діти,
Домовляймось не шуміти,
На уроці не дрімати,
А старанно працювати (слайд №3)
Використаємо квітку настрою (метод «Квітка настрою»). Кожен з вас підходять до коробочки настрою та обирає пелюстку певного кольору ,потім кріпить її до кола. Кожен колір відповідає окремій емоції: червоний – піднесення, синій – хвилювання, фіолетовий – тривога, оранжевий – радість, жовтий – задоволення, зелений – спокій, білий – байдужість (привітання і перевірка готовності дітей до уроку) (слайд №4)
ІІ. Актуалізація опорних знань
-Діти, атлет, що прийшов на тренування ,не хапається за штангу без розминки. Каратисти починають із медитації. Ми , також, з вами помилуємося вашими знаннями – для цього виконаємо невеличке завдання.
Прийом «Вірю – не вірю» (слайд №5)
На слайді ви бачите 12 запитань. Ви повинні погодитися з цим твердженням чи ні.
1. Чи вірите ви, що тіло жаби розділене на голову,тулуб та кінцівки ?
2. Чи вірите ви, що до безхвостих амфібій належать саламандри та тритони ?
3. Чи вірите ви, що пуголовки-це єдині представники амфібій, які не є хижаками ?
4. Чи вірите ви, що отруйних та небезпечних амфібій немає?
5. Чи вірите ви, що амфібії-це роздільностатеві організми?
6. Чи вірите ви, що земноводні - це безхребетні тварини,які належать до риб ?
7. Чи вірите ви, що жаби - дереволази – це чемпіони серед отруйних амфібій ?
8. Чи вірите ви, що саламандра плямиста-типовий мешканець Українських Карпат ?
9. Чи вірите ви, що безногі амфібії ззовні нагадують земляних червів?
10. Чи вірите ви, що до безхвостих земноводних належать жаби,ропухи,квакші ?
11. Чи вірите ви, що сіра ропуха живиться слимаками, комарами та іншими шкідниками?
12. Чи вірите ви, що папуа – найменший представник земноводних ?
Відповіді: 1-так,2-ні,3-так,4-ні,5-так,6-ні,7-так,8-так,9-так,10-так,11-так,12-так (слайд № 6)
ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності
Прийом «Дивуй» (слайд №7)
Тигр і хамелеон (мадагаскарська казка)
Одного спекотного ранку біля водопою зустрілися тигр і хамелеон.
– Геть із дороги, малечо!– гримнув на плазуна хижак.
Ображений ящір шмигнув убік, не наважившись сперечатися зі смугастим.
– Таким кволим створінням найкраще мовчки сидіти на дереві, – почав глузувати тигр, – бо інакше якийсь велетень просто розчавить лапою.
І, демонструючи силу, звір погрозливо підняв кінцівку над головою плазуна.
– Рухаюся так швидко, що на мене неможливо наступити, – зухвало заперечив хамелеон.
– Малий нахабо! Натякаєш, що прудкіший за мене? – грізно загарчав хижак. – Ну, стережися, миттю проковтну.
– Не хотів образити, друже, – винувато запевнив ящір.
Смугастий уже не чув вибачень. Голодні очі запалали страшним вогнем, і вусатий мисливець роззявив пащу.
– Постривай! – зупинив зубастого малюк. – Якщо хочеш з’їсти, не суперечитиму, тільки дозволь попрощатися з рідними.
– Домовилися. Чекатиму на тебе зранку на цьому ж місці. Якщо надуриш, пошкодуєш, – пригрозив тигр.
Дорогою хамелеон зустрів кобру та попросив:
– Смугастий хоче мене з’їсти. Чи допоможеш здолати звіра?
– Залюбки, – прошипіла змія.
Потім кмітливець побачив какаду, перепілку та жабу. Вони запевнили, що не залишать товариша в біді.
У призначений час хижак уже сидів коло водойми, з нетерпінням очікуючи на свій сніданок. Він підставляв сонячним промінчикам то спинку, то мордочку й задоволено мурчав. Іще здаля вгледівши здобич, кинувся назустріч, клацаючи зубами:
– Нар-р-решті! Р-р-р!
Цієї миті кобра, що сховалася в кущах, зашипіла:
– Ш-ш-ш!
Тигру почулося, що це неподалік крадеться людина, й зубастий повернув убік. А там у траві заквакала жаба:
– Рекету! Рекету!
Наляканий звір гайнув ліворуч. У сусідніх хащах гучним криком його привітала перепілка:
– Сафалеу! Сафалеу!
Зубастий щосили чкурнув праворуч, сподіваючись сховатися від мисливців у горах.
– Бу-бу! Бу-бу! – чекав на смугастого біля підніжжя кручі какаду.
Спантеличений хижак, забувши про малого плазуна, помчав звідти якнайдалі. А хамелеон, подякувавши друзям, попрямував додому. Відтоді розумник про всяк випадок змінює колір, аби смугастий часом не впізнав.
Сьогодні ми вивчимо тварин, які в одних викликають страх, огиду, а в інших — захоплення. Одні вважають їх мудрими, могутніми, цілителями, поклоняються їм, будують їм храми, а інші запевняють, що вони злі і підступні. Їх вважають найзагадковішими тваринами нашої фауни.
Оголошення теми уроку,мети та завдань
ІV. Вивчення нового матеріалу
Метод «Навчаючи – учусь»
Інформаційна хвилинка «Таємниці тваринного світу» ( випереджальне д/з учні повідомляють факти з життя рептилій) (слайд № 8 )
Рептилії (плазуни) — холоднокровні, переважно наземні хребетні тварини, розмноження і розвиток яких відбувається на суходолі (навіть у мешканців водойм). Це пов’язано з тим, що яйця плазунів, на відміну від риб і земноводних, оточують захисні яйцеві і зародкові оболонки.
Відомо близько 6 тис. сучасних видів плазунів (в Україні — 20), які поширені на всіх континентах, крім Антарктиди (слайд № 9)
Наука,яка вивчає плазунів – герпетологія ( герпетон – плазун з грец. , логос – наука). Тіло плазунів поділяють на голову, тулуб і хвіст. На відміну від земноводних, вони мають чітко виражену шию. Кінцівки розташовані з боків тулуба. Унаслідок такого розташування кінцівок тіло торкається землі — «плазує», звідки й походить назва цієї групи тварин. Але в багатьох видів (у змій, деяких ящірок) кінцівки зникають або дуже зменшені. Пальці плазунів закінчуються кігтиками (слайд № 10)
Шкіра звільнилася від функції дихання, тому верхні шари епідермісу (окрім водяних м’якотілих черепах) покриті роговими лусками або щитками, які перешкоджають випаровуванню води та проникненню мікроорганізмів під шкіру. Шкірні залози у плазунів відсутні, оскільки необхідність у змочуванні шкіри відпала. Випаровування вологи з поверхні тіла зменшилося, оскільки все тіло цих тварин покрите роговими лусками (слайд № 11)
Зміна рогового покриву відбувається шляхом повного або часткового линяння, яке у багатьох видів відбувається кілька разів на рік.
Скелет плазунів має подібний до скелета земноводних план будови, але (слайд №13) відрізняється низкою особливостей. У скелеті розрізняють скелет голови (череп), тулуба (хребет) і кінцівок (скелет поясів та вільних кінцівок). Порівняно із земноводними, у плазунів відбулися прогресивні зміни у скелеті. Хребет складається з 5 відділів: шийного, грудного, поперекового, крижового та хвостового. Шийний відділ утворений різною кількістю (але не менше 8) рухомо з’єднаних між собою хребців. Череп за допомогою одного потиличного виросту з’єднується з шийним відділом хребта, що забезпечує рухливість голови у вертикальній площині. Перший шийний хребець має вигляд кільця і може обертатися навколо зубоподібного відростка другого шийного хребця, що дає їм змогу повертати голову в різні боки. У плазунів до хребців грудного відділу прикріплюються ребра, які, з’єднуючись із грудиною, утворюють грудну клітку (крім змій, у яких вони закінчуються вільно). Грудна клітка захищає внутрішні органи, бере участь в актах вдиху і видиху, підсилює опорну функцію кінцівок. Парні кінцівки складаються з трьох основних частин (передня — з плеча, передпліччя та кисті; задня — зі стегна, гомілки та стопи). Відділи кінцівок рухомо з’єднуються між собою за допомогою суглобів. У більшості плазунів кисть і стопа мають М’язи у плазунів більш диференційовані, ніж у земноводних. Добре розвинені жувальні м’язи, що приводять у рух щелепи, а також м’язи шиї, кінцівок. Розвинулись міжреберні м’язи, що забезпечують рухи грудної клітки.по 5 пальців.
Запитання до учнів: (слайд №14)
— Яке значення має збільшення рухливості голови?
Очікувана відповідь учнів:
Збільшення рухливості голови, що несе органи чуття, разом з подовженням шийного відділу сприяє кращій орієнтації тварини в довкіллі.
Проблемне запитання: (слайд №16)
Регенерація у плазунів виражена гірше, ніж у земноводних. Так, у ящірок спостерігають явище самокаліцтва (автотомії). Якщо схопити тварину за хвіст, то внаслідок сильного скорочення м’язів, один із хвостових хребців переламається й кінець хвоста відпаде. Цей рефлекс має захисне значення, бо дає змогу тварині втекти від хижака, який ухопив її за хвіст. Згодом утрачена частина хвоста відновлюється.
Розповідь учителя (слайд №18)
У ящірок і змій шкаралупна оболонка відносно м’яка і пропускає вологу; тому яйця цих рептилій повинні розвиватися у вологому середовищі (розвиток проходить нормально лише при вологості ґрунту, не нижчій за 25 %). У крокодилів і черепах шкаралупа вапниста, водонепроникна.
Такі особливості будови яйця визначають прямий розвиток плазунів, оскільки зародок у ньому забезпечений поживними речовинами, водою, киснем. Тому зародки плазунів розвиваються не у водному середовищі, а на суходолі. У деяких видів (ящірка-веретільниця, живородна ящірка, гадюка) яйця затримуються у статевій системі самки до моменту виходу малят.
-Діти ,давайте порівняємо будову змій і ящірок (слайд № 19)
Розповідь учителя
В Україні живуть два види отруйних змій — звичайна та степова гадюки. Звичайна гадюка поширена в лісовій і лісостеповій зонах, а степова гадюка — у степах і на півдні лісостепу. Укуси гадюк дуже болючі і в деяких випадках можуть бути небезпечними для життя (слайд № 20)
Запитання до учнів:
— Як убивають свою здобич неотруйні змії? (слайд 21)
Очікувана відповідь учнів:
Неотруйні змії вбивають здобич за допомогою зубів або обвиваючись навколо неї (удави) (слайд № 22)
В Україні поширені 8 видів неотруйних змій: водяний і звичайний вужі, мідянка, візерунчастий, чотирисмугий, леопардовий, лісовий і жовточеревий полози. Життя вужів пов’язане з водоймами, а полози та мідянка живуть виключно на суходолі. Хоча ці змії й неотруйні, їхній укус може бути болючим для людини (слайд № 23)
Це варто запам’ятати! (слайд №24)
Вигадками є те, що змії нашої фауни з власної ініціативи нападають на людей та переслідують їх, аби вкусити. Насправді при зустрічі з людиною змії завжди намагаються втекти. Кусає гадюка лише тоді, коли людина ненароком наступає на неї, не помітивши серед трави. Проявляють агресію і випади в бік людини змії, загнані у глухий кут. Отрута гадюкам потрібна не для того, аби нападати на людей чи великих хижаків, а для знешкодження мишоподібних гризунів.
Заповнення таблиці (опрацювання матеріалу підручника) (слайд № 25)
Різноманітність плазунів
|
Назва тварин |
Особливості будови |
|
Ящірки |
|
|
Змії |
|
|
Крокодили |
|
|
Черепахи |
|
Перегляд відео матеріалу за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=-tq-xeCyq78 (слайд № 26)
Вправа «Знайди зайве» . Учні роздивляючись малюнки, відокремлюють певного представника,пояснюючи чому він зайвий (слайд № 27)
(хамелеон-це рептилія (ящірка),а всі інші-амфібії.
Саламандра Озерна жаба Хамелеон
Черв’яга кільчаста
Слайд № 28
Вуж звичайний Гекон (ящірка) Кобра
Відповідь: Гекон-це ящірка,а інші представники – це змії.
Вправа “Гімнастика для очей» (перегляд відеоматеріалу та повторення вправи) (слайд № 29)
Особливості проживання, будови і способу життя плазунів
Місця проживання та спосіб життя. Плазунів можна зустріти у найрізноманітніших умовах наземно-повітряного та водного середовищ існування (крім полярних і приполярних областей). Більшість із них населяє тропіки та субтропічні райони (гекони, змії). На узліссях, у ярах і в садах зустрічається ящірка прудка, а на вирубках, що заростають, і поблизу боліт — ящірка живородна. Вдень на освітлених сонцем місцях ящірки полюють за різними комахами. У випадку небезпеки ховаються в норках або інших укриттях. У вологих лісах (під зваленими деревами, у гнилих пнях, лісовій підстилці) живе безнога ящірка веретільниця. Вона активна вночі, живиться дощовими червами, слизунами, личинками комах. (слайд № 30)У заростях чагарників по берегах боліт, рік, ставків і озер, на заплавних луках, у вологих і густих лісах, зрідка в сухих соснових лісах і у степу зустрічається вуж звичайний. Живиться він різними комахами, рибою, земноводними і деякими ссавцями (мишами, полівками). Гадюки заселяють різноманітні біотопи. Живляться комахами, земноводними, іншими плазунами, птахами і їх яйцями, дрібними ссавцями. Багато плазунів живе серед сипучих пісків пустель (агами). Деякі види ведуть напівводяний і водний спосіб життя (морські черепахи, крокодили, морські змії). (слайд №31)
Загадки (слайд № 32)
Хто хвіст залишає,А з хатини не виходить.
Живе спокійно, не спішить,
Вона ніколи не біжить,
Під панциром без страху
Гуляє… (черепаха)
Рептилії є поживою різних тварин (зокрема, певних видів птахів і ссавців). Деякі види змій, черепах, крокодилів, а також їхні яйця споживає в їжу людина. Змії знищують велику кількість гризунів – шкідників сільського господарства, а ящірки – комах-шкідників.
Іноді люди стають жертвами отруйних змій унаслідок необережного поводження з ними або коли випадково наступають на змію. Водночас отруту змій широко використовують у медицині для виготовлення різноманітних ліків. Людина використовує шкіру крокодилів, панцири черепах для виготовлення різних виробів, які дуже високо цінуються.
До Червоної книги України занесено такі види: гекон кримський, жовтопуз, мідянка звичайна, полози жовточеревий, візерунковий, сарматський, ескулапів, леопардовий, гадюки Нікольського та степова, ящірка зелена (слайд № 33- 34)
- Діти,давайте поміркуємо і разом заповнимо завдання картки (слайд № 35)
Картка «Значення плазунів»
Розподіліть значення плазунів окремо у природі та у житті людини.
Значення плазунів
У природі У житті людини
|
Черепахи зараз стали популярні серед любителів тварин як добродушні й невибагливі мешканці тераріумів
|
У медицині широко використовується отрута змій, наприклад, при виготовленні лікувальних мазей
|
Черепах і їх яйця здавна вживали в їжу
|
З рогових щитків панцира черепах виготовляли красиві гребені, шпильки, оправи для окулярів
|
Шкіру крокодилів та деяких змій, а також роговий панцир черепах використовують для виготовлення різних виробів |
|
У деяких країнах змій вирощують у спеціальних серпентаріях заради отрути, яку використовують у медицині (наприклад, для лікування астми, епілепсії та ін.).
|
У тропічних країнах отруйні змії спричиняють велику шкоду, від їх укусів гинуть люди та худоба
|
Ящірки і змії активно знищують комах та дрібних гризунів – шкідників сільськогосподарських культур
|
Багато плазунів служать їжею промисловим звірам, зокрема лисицям і тхорам. |
Регулюють чисельності інших живих організмів в природі
|
V. Закріплення вивченого матеріалу
Картка «Особливості будови рептилій» (слайд №36-37)
А. Прийом «Доповни речення» . Розподіліть біологічні терміни на свої місця: звичайна та степова гадюки, суходолу, воді, легенями, лусками, пластинками,п’ять, не мають, тулуба, голову,тулуб, хвіст, герпетологія.
Передні і задні кінцівки мають по _____________ пальців.
Відповіді :
1 - герпетологія
2 - голову, тулуб, хвіст
3 - тулуба
4 - не мають
5 - п’ять
6 - лусками, пластинками.
9 - звичайна та степова гадюки
Б. Підпиши назви частин тіла черепахи.
![]()
![]()
VІ. Підведення підсумків уроку
Отже, підведемо підсумки нашого сьогоднішнього уроку та пригадаємо характерні ознаки рептилій як істот, що повністю адаптувалися до наземного способу життя. Я буду задавати вам питання, а ви даєте відповіді. Підказкою слугуватимуть слова , які ви бачите на дошці.
Метод «Мозковий штурм» (слайд № 37)
Чим розмножуються рептилії?
10.Чим, на вашу думку, сучасні рептилії відрізняються від вимерлих – динозаврів?( Динозаврів важко назвати плазунами, адже кінцівки у них розташовані під тулубом.).
Самооцінювання учнів за індивідуальною карткою «Вчуся бути успішним»
Рефлексія
Діти, а зараз ви можете пелюстками показати свої враження від уроку. Підходимо до дошки та прикріплюємо той пелюсток, який найбільше відповідає вашому настрою (слайд № 40)
Оцінювання роботи учнів на уроці,
виставлення оцінок.
VІІ. Домашнє завдання
1.Опрацювати матеріал підручника,відповісти на запитання (усно)
2. Перейшовши за посиланням виконати тестові завдання
3. Оформити повідомлення на тему: «Цікаві факти про птахів» або підготувати текст з помилками на тему « Особливості будови та спосіб життя плазунів» (Прийом «Знайди помилку»)