Розробка уроку з природознавства на тему "Рідний край на території України".
5 клас спеціальна школа-інтернат для дітей з інтелектуальними порушеннями.
Тема: Рідний край на території України.
Мета:
розташуванням на карті України, навчати користуватись картою;
вміння користуватись картою;
рідного краю.
Тип уроку: формування нових знань та способів дій.
Обладнання: таблиці «Внутрішні органи», «Скелет», карта України.
Хід уроку
І. Загальнокорекційний етап
1.1. організаційна підготовка до праці;
Продзвенів уже дзвінок –
починається урок.
Приготуйте без мороки
все, що треба до уроку.
-Приготувались? Молодці!
Сядьте, діти, всі гарненько,
руки покладіть рівненько.
Голову вище підніміть,
плечі свої розведіть.
Всі на мене подивіться,
і приємно посміхніться.
1.2. нервово-психічна підготовка.
-вправа «Очікування»
- Яким хочете щоб у нас був урок? (веселий, цікавий, пізнавальний).
- А якими ви маєте бути на уроці? (дисципліновані, працьовиті).
Якщо все буде так, як ви сказали, то наш урок має бути продуктивним.
- відгадування загадок.
- Два братики через дорогу живуть, один одного не бачать. (Очі)
- Завжди в роті, а не проковтнеш. (Язик)
- Що воно за штука, що день і ніч стука. (Серце)
ІІ. Основний етап
2.1. підготовча частина
- повторення пройденого матеріалу
а). фронтальне опитування;
- Назвіть частини скелета людини (череп, хребет, грудна клітина, верхні і нижні кінцівки);
- Які є порожнини тіла людини ?(черепна, грудна, черевна);
- Назвіть органи, які містяться в тій чи іншій порожнині (черепна – головний мозок; грудна – серце, легені; черевна – шлунок, печінка, кишечник)
б). робота з таблицею
Учні до таблиці прикріплюють назви органів тіла, відповідно кожного органу.
(серце, легені, печінка, шлунок, кишечник)
2.2. повідомлення теми і мети уроку.
Людина – частина живої природи. Окрім людини до живої природи відносяться тварини, зокрема птахи (картинка лелеки, діти відгадують птаха). Лелека (чорногуз) це – символ любові до батьків, сімейного благополуччя.
Чорногуз – лелека
Прилетів здалека,
Сів на вершок хати,
Давай клекотати;
Давай клекотати
Рідний край вітати.
-вправа «На мою думку…»
- Чи здогадалися, над якою темою сьогодні будемо працювати?
Тема уроку «Рідний край на території України».
Метою сьогоднішнього уроку буде ознайомлення із поняттям «рідний край», його розташуванням на карті.
2.3. формуюча частина
- пояснення нового матеріалу;
Рідний край – це місце, де ми народилися, зростаємо і проживаємо. Нашим «рідним краєм» є Вінницька область, або Вінниччина. Головне місто нашої області – Вінниця. Наша область – одна з центральних областей України.
-робота з картою області;
Розглядаючи карту рідного краю, діти висловлюють і записують асоціації, які у них виникають.
(рідне село, моя земля, Батьківщина, річка, вулиця, хата)
2.4.уточнення і доповнення матеріалу, корекція правильно сформованих знань
- робота з картками
Учні за зразком наносять кордони нашої області. Відмічають обласний і районний центри, місце, де вони народилися і живуть.
2.5. фізкультхвилинка
Виконується під музичний супровід.
2.6.систематизація і узагальнення знань
- робота з текстом;
Рідний край – це місце, де ми народилися, зростаємо і проживаємо. Нашим «рідним
краєм» є Вінницька область, або Вінниччина. Головне місто нашої області – Вінниця.
Наша область – одна з центральних областей України.
Вінницька область межує із такими областями: Житомирська, Київська, Черкаська, Кіровоградська, Одеська, Чернівецька, Хмельницька. А також з країною Молдова.
Діти з тексту виписують поняття «Рідний край».
2.7. застосування знань в практичній діяльності.
- фронтальне опитування учнів
- Як називається наш край?
- Головне місто нашої області?
- Як називається ваше село?
ІІІ. Заключний етап.
3.1. підсумок уроку.
- Яку тему ми сьогодні вивчали на уроці?
- Що вам найбільше запам’яталось?
-Чи досягли бажаного результату від уроку?
-Чи дійсно наш урок був: цікавим, пізнавальним, продуктивним?
3.2. оцінювання знань учнів.
Обговорюємо роботу кожного учня.
3.3. домашнє завдання.
Опрацювати текст з карток.
3.4. створення установки для відпочинку.
Перегляд відео «Рідний край».
Савчук Вадим Михайлович
вчитель географії та природознавства
Староприлуцької спеціальної ЗОШ-інтернату