1
Тема. Різноманітність ссавців, роль у природі та значення в житті людини.
Мета.
Освітня. Розширити знання учнів про клас Ссавці; ознайомити із різноманітністю ссавців; дати характеристику таким групам як: Першозвірі (Яйцекладні), Сумчасті та Плацентарні; розкрити їх пристосування до певних умов існування та сезонні явища; особливості поведінки у період розмноження та турботи про потомство; розкрити значення у екологічних системах та у житті людини; забезпечити засвоєння знань про біологічну роль ссавців на планеті.
Розвиваюча. Розвивати уміння учнів порівнювати організми різних класів, знаходити риси подібності та відмінності; уміння порівнювати життєві процеси різних вивчених тварин та аналізувати поведінку у різних сезонах; уміння використовувати знання у повсякденному житті; розвивати пам’ять, увагу, спостережливість, логічне мислення та уяву.
Виховна. Виховувати бережливе ставлення до тварин, що мешкають поруч із житлом людини; сприяти екологічному вихованню та природоохоронній діяльності.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу.
(Вітання вчителя та учнів, побажання успіхів, співпраці).
Природа наділила всіх людей вогником бажань до удосконалення. Тож давайте поставимо справу так, щоб час проведений сьогодні разом сприяв нашому удосконаленню. А все, що підлягає вивченню, вивчалось легко, швидко, і ґрунтовно.
ІІ. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів.
Вправа «Вибери істотне».
З наведених характеристик тварин підкресліть ті, які стосуються ссавців.
1) розвинутий волосяний покрив;
2) розвинутий пір’яний покрив;
3) шкіра вкрита лускою;
4) у шкірі немає залоз;
5) у шкірі є залози;
6) вигодовують малят молоком, яке виробляється в молочних залозах;
7) між грудною і черевною порожниною немає перегородки;
8) є діафрагма;
9) дихання за допомогою зябер;
10) дихання легеневе;
11) серце чотирикамерне;
12) теплокровні тварини;
13) розвинута центральна нервова система;
14) розмножуються відкладанням яєць;
15) наявність матки і плаценти;
16) очі без повік.
17) до скелету входять 7 шийних хребців.
Відповідь: 1, 5, 6, 8, 10, 11, 12, 13, 15, 17
(взаємоперевірка)
ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів
Постановка проблемного запитання :
ІV . Постановка теми та мети уроку
(учні формують разом з вчителем на слайді)
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Систематичне положення ссавців.( вчитель записує разом з учнями)
Царство Тварини
Тип Хордові
Клас Ссавці
Першозвірі Справжні звірі
Яйцекладні
Нижчі звірі(Сумчасті) Вищі звірі(Плацентарні)
2. Запитання до учнів:
А) — Які ознаки ссавців характерні для зображених тварин?
Проектування зображення на екран:
|
|
Очікувана відповідь учнів: наявність волосяного покриву, вигодовування малят молоком.
Б) — Розгляньте зображення тварин та встановіть ознаки за якими ми їх віднесемо до класу ссавці.(волосяний, п’ятипалі кінцівки)
Проектування зображення на екран:
|
|
В) Розгляньте зображення тварин та встановіть ознаки за якими ми їх віднесемо до класу ссавці
|
|
3. (Узагальнення знань за схемою)
(схему діти доповнюють на картках)
4. Значення ссавців. (робота з підручником)
Складання опорного конспекту
Значення ссавців у житті людини
— об’єкти промислу;
— джерело харчування для людини;
— джерело хутра, шкіри;
— знищують шкідників сільськогосподарських угідь;
— помічники людини в господарстві;
— естетичне значення;
— транспортний засіб;
— джерело сировини для отримання ліків;
— експериментальні тварини в лабораторіях;
— мишоподібні гризуни завдають шкоди;
— є переносниками збудників небезпечних захворювань;
Значення ссавців у природі
3. Червонокнижні види.
VІ. Узагальнення та систематизація знань.
Учитель пропонує учням відгадати загадку та знайти в ній біологічну помилку:
Як по морю-океану
Риба-рибина пливе,
До великого фонтану
Підпливать нам не дає.
(Кит.)
Запитання до учнів:
— Яка біологічна помилка закралася в цій загадці? (Кити — це тварини, які належать до ссавців, а не до риб.)
Вправа «Так-ні»
VІ. Підсумок уроку.
Уявіть собі, що ви маєте можливість перевтілитись в когось із ссавців. Ким ви себе уявляєте і чому?
Оцінювання
VІІ. Домашнє завдання.
*Підготувати повідомлення про червонокнижних ссавців України.
Вправа «Вибери істотне» Прізвище та ім’я______________
З наведених характеристик тварин підкресліть ті, які стосуються ссавців.
1) розвинутий волосяний покрив;
2) розвинутий пір’яний покрив;
3) шкіра вкрита лускою;
4) у шкірі немає залоз;
5) у шкірі є залози;
6) вигодовують малят молоком, яке виробляється в молочних залозах;
7) між грудною і черевною порожниною немає перегородки;
8) є діафрагма;
9) дихання за допомогою зябер;
10) дихання легеневе;
11) серце чотирикамерне;
12) теплокровні тварини;
13) розвинута центральна нервова система;
14) розмножуються відкладанням яєць;
15) наявність матки і плаценти;
16) очі без повік.
17) до скелету входять 7 шийних хребців.
Вправа «Так-ні »
Знайти вірні твердження.