Урок на тему: "Розв’язування задач і вправ на всі дії з десятковими дробами"

Про матеріал
Систематизувати та узагальнити знання учнів з вивченої теми; удосконалювати вміння застосовувати знання на практиці; формувати обчислювальні навички; вміння застосовувати знання в нестандартних ситуаціях; розвивати активність розумової діяльності, здібності та інтерес до математики; виховувати наполегливість і допитливість учнів, самостійність.
Перегляд файлу

Розв’язування задач і вправ на всі дії з десятковими дробами

Мета: систематизувати та узагальнити знання учнів з вивченої теми; удосконалювати вміння застосовувати знання на практиці; формувати обчислювальні навички; вміння застосовувати знання в нестандартних ситуаціях; розвивати активність розумової діяльності, здібності та інтерес до математики; виховувати наполегливість і допитливість учнів, самостійність.

Тип уроку: систематизація та узагальнення знань, умінь і навичок.

Обладнання: проектор, ноутбук, картки із завданнями для індивідуальної роботи, дидактичний матеріал для самостійної роботи. Хід уроку І. Організаційно-психологічний етап.

Добрий день, я рада всіх бачити сьогодні і думаю, що ви теж прийшли на урок з гарним настроєм і сподіваюсь, що сьогодні на уроці на вас чекає успіх і радість від досягнутого. Ви зможете продемонструвати свою обдарованість, кмітливість і компетентність. Бажаю всім піднятися сходинками успіху:

image 

Тож закликаю всіх до співпраці.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Формування теми і мети уроку.

«Усе впорядковується відповідно до чисел». Цей вислів відомого математика та філософа Піфагора буде девізом нашого уроку. Тож перед нами стоїть завдання узагальнити і систематизувати знання з теми: «Розв’язування задач і вправ на всі дії з десятковими дробами». ІІІ. Перевірка домашнього завдання. 

Сьогодні у нас незвичайний урок, тому і домашнє завдання у нас має трішки творчий характер і будемо по ходу уроку його перевіряти.

ІV. Актуалізація опорних знань.

Тому зараз за заготовленими питаннями ви повинні дати відповідь. Клас ми умовно розіб’ємо на дві групи. (І група – задає питання з теми: «Додавання і віднімання десяткових дробів»,  ІІ група — «Множення та ділення десяткових дробів»)

Питання для І групи:

1.     Як додають і віднімають десяткові дроби?

2.     Як зміниться сума, якщо один із доданків збільшити на 3,5, а другий зменшити на 7,5?

3.     Назвіть перші три розряди після коми в десяткових дробах.

4.     Як порівнюють десяткові дроби за розрядами?

5.     Сформулюйте правило округлення чисел.

Питання для ІІ групи:

1.     Як помножити два десяткові дроби?

2.     Властивості множення десяткових дробів.

3.     Як виконати ділення десяткового дробу на натуральне число?

4.     Як поділити десятковий дріб на десятковий дріб?

5.     Обчисліть: 4,8 : 0,001.

V. Застосування знань, умінь та навичок. 

Розв’язування усних задач зі здоров’язберігаючим змістом заготовлені учнями дома.

Наприклад, задача 1. Ширина вулиці 15 м. Чи встигне школяр перейти, якщо зелений сигнал світлофора горить 25 с, а швидкість школяра 1 м/с?

Розв’язок. Знайдемо час, за який школяр перетне вулицю. 15 м : 1 с = 15 с. Отже, час руху школяра менший за час горіння зеленого сигналу світлофора, тому він встигне перейти вулицю.

Задача 2. За скільки метрів має почати гальмувати водій, щоб через 5 с зупинитись перед «зеброю», якщо швидкість автомобіля 20 м/с, а гальмівний шлях вдвічі менший за шлях при рівномірному русі.

Розв’язок. Шлях при рівномірному русі 20 м/с ∙ 5 с = 100 м. Тому водій має почати гальмувати за 100 : 2 = 50 м.

imageЗадача 3. На автомагістралі дорожній знак вказує, що на ділянці довжиною 2 км швидкість повинна бути 40 км/год. Водій автомобіля проїхав цю ділянку за 3 хв. Чи дотримав водій правила дорожнього руху?

Розв’язок. Знайдемо швидкість руху автомобіля на ділянці 2 км. 2 км : 3хв = 2 км : image год = 2 км : image год = 2 · 20

(км/год) = 40 км/год

    Отже, водій дотримався правил дорожнього руху.

Задача 4. З одного міста в протилежних напрямах одночасно виїхали велосипедист зі швидкістю 12,3 км/год і легковий автомобіль зі швидкістю 71,2 км/год. Яка відстань буде між ними через 1,4 год після початку руху?

Розв’язок. (12,3 + 71,2) · 1,4 = 83,5 · 1,4 = 116,9 (км)

Отже, 116,9 км буде відстань між велосипедистом і легковим автомобілем через 1,4 год.

Робота з підручником (коментуючи з місця).

А.Г. Мерзляк, В.Б. Полонський, М.С. Якір. Математика 5 клас. Харків:

«Гімназія», 2018.

№ 1019, ст. 230 Розв’язок. 

1)  28,4 + 2,1 = 30,5 (км/год) – швидкість за течією річки;

2)  28,4 – 2,1 = 26,3 (км/год) – швидкість проти течії;

3)  54,9 : 30,5 = 1,8 (год) – час за течією;

4)  60,49 : 26,3 = 2,3 (год) – час проти течії;

5)  2,3 – 1,8 = 0,5 (год) = 30 хв

Відповідь: час руху проти течії річки на 30 хв більший, ніж за течією.

Виконуємо задачу підготовлену з інтернет ресурсів.

Одне велике дерево виділяє на добу стільки кисню, скільки його необхідно для однієї людини. В умовах міста під впливом загазованості виділення кисню знижується в 10 разів. Скільки має бути дерев, щоб забезпечити киснем наш клас, в 12 людей? Як ви думаєте, чи відбивається це на здоров’я людини?

Відгадайте зашифровані слова і дізнайтеся назву речення. 

Клас ділиться на дві групи. Кожна група одержує чотири картки із завданнями.

Командир групи розприділяє картки між учасниками.

(Відповіді записуйте у порядку зростання, а зашифровані слова складайте у речення)

Картка І

О

0,326 + 0,7

Р

20 · 0,1

Т

1,5 · 0,9

Д

13 · 0,01

И

1,5 : 0,3

Є

2,3 · 5

У

12 – 3,6

М

16,94 : 2,8

О

24,06 – 4,3

Ь

3,6 : 0,08

С

3,4 · 5,9

М

16,003 + 1,9

 

Відповідь:

Д

О

Т

Р

И

М

У

Є

М

О

С

Ь

0,13

1,026

1,35

2

5

6,05

8,4

11,5

17,903

19,76

20,06

45

 

Картка ІІ

А

9 – 3,567

В

1,6 : 0,1

И

4,5 + 12,319

Р

123,12 : 30,4

П

0,15 · 0,1

Л

12,61 + 26,137

 

Відповідь:

П

Р

А

В

И

Л

0,15

4,05

5,433

16

16,819

38,748

 

Картка ІІІ

О

16,32 : 16

Д

6,3 · 0,1

Ж

11 – 4,25

О

27 : 5

Р

6,2 – 3,567

Ь

1,2 + 13,84

О

5,12 · 7,8

Г

36,25 · 8

Н

9,6 + 4,25

О

48,192 : 0,12

 

Відповідь:

Д

О

Р

О

Ж

Н

Ь

О

Г

О

0,63

1,02

2,633

5,4

6,75

13,85

15,04

39,936

290

401,6

 

Картка ІV

У

9,8 + 4,05

Х

75 : 1,25

Р

5,4 · 2,3

У

2592 : 0,54

 

Відповідь:

Р

У

Х

У

12,42

13,85

60

4800

 

Дотримуємось правил дорожнього руху!

VI. Хвилинка відпочинку (фізкультхвилинка).

Слухайте уважно наступне завдання і виконуйте.

Руки вже за головою,

Тож дивись перед собою.

Випрямляємо хребет,

Лікті зводимо вперед,

Мов метелики, літаєм,

Крильця зводим, розправляєм.

Будем вправу ми кінчати,

Легше тепер нам працювати.

А також давайте повторимо правила дорожнього руху. 

Необхідно:

      Користуватися «зеброю», підземним переходом.

      Розрізняти основні дорожні знаки.

      Не допускати ігри на дорозі; з м’ячем, катання на санчатах, ковзанах, лижах.

      При їзді на велосипеді або мопеді дотримуватись усіх правил дорожнього руху.

      При користуванні громадським транспортом: проходити вперед, не стояти на підніжках.

      Не чіплятися за виступи на транспорті: дзеркала, ручки, драбини, грузи.

      Усередині триматися за поручні, не висовуватись у вікна.

VII. Самостійна робота.

 Варіант 1

1.     Знайдіть значення виразу:

а) 7,546 · 10; б) 7,546 : 100

2.     Обчисліть значення виразу, користуючись властивостями множення:

          а) (0,5 · 7) · 20; б) 3,4 · 1,6 + 6,6 · 1,6

3.     Знайдіть значення виразу:

24,6 : κ – 1,16 · κ, якщо κ = 3

4.     Розв’яжіть рівняння:

(5х + 19,2) · 7 = 148,75 

Варіант 2

1.     Знайдіть значення виразу:

а) 7,546 · 100; б) 7,546 : 10

2.     Обчисліть значення виразу, користуючись властивостями множення:

          а) (0,2 · 12) · 50; б) 7,3 · 2,4 + 2,7 · 2,4

3.     Знайдіть значення виразу:

96,5 : b + 2,85 · b, якщо b = 5

4.     Розв’яжіть рівняння:

(3х – 15,8) · 4 = 114,64 

VIIІ. Підсумок уроку

Давайте знову звернемо увагу на плакат зі сходинками. Ми з вами всі разом були на початку уроку на першій сходинці. А де кожний з вас зараз? Розташуйте на сходинках.

ІХ. Домашнє завдання

№ 1011 (4, 5, 6) ст. 229; 1017 ст. 230; 1026 ст. 231. Повторити § 30-35.

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 1

Картка І

О

0,326 + 0,7

Р

20 · 0,1

Т

1,5 · 0,9

Д

13 · 0,01

И

1,5 : 0,3

Є

2,3 · 5

У

12 – 3,6

М

16,94 : 2,8

О

24,06 – 4,3

Ь

3,6 : 0,08

С

3,4 · 5,9

М

16,003 + 1,9

 

Картка ІІ

А

9 – 3,567

В

1,6 : 0,1

И

4,5 + 12,319

Р

123,12 : 30,4

П

0,15 · 0,1

Л

12,61 + 26,137

 

Картка ІІІ

О

16,32 : 16

Д

6,3 · 0,1

Ж

11 – 4,25

О

27 : 5

Р

6,2 – 3,567

Ь

1,2 + 13,84

О

5,12 · 7,8

Г

36,25 · 8

Н

9,6 + 4,25

О

48,192 : 0,12

 

Картка ІV

У

9,8 + 4,05

Х

75 : 1,25

Р

5,4 · 2,3

У

2592 : 0,54

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 2

Варіант 1

5.     Знайдіть значення виразу:

а) 7,546 · 10; б) 7,546 : 100

6.     Обчисліть значення виразу, користуючись властивостями множення:

          а) (0,5 · 7) · 20; б) 3,4 · 1,6 + 6,6 · 1,6

7.     Знайдіть значення виразу:

24,6 : κ – 1,16 · κ, якщо κ = 3

8.     Розв’яжіть рівняння:

(5х + 19,2) · 7 = 148,75 

Варіант 2

5.     Знайдіть значення виразу:

а) 7,546 · 100; б) 7,546 : 10

6.     Обчисліть значення виразу, користуючись властивостями множення:

          а) (0,2 · 12) · 50; б) 7,3 · 2,4 + 2,7 · 2,4

7.     Знайдіть значення виразу:

96,5 : b + 2,85 · b, якщо b = 5

8.     Розв’яжіть рівняння:

(3х – 15,8) · 4 = 114,64 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
4.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.7
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Самікова Ірина Олександрівна
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
pdf
Додано
27 січня 2022
Переглядів
831
Оцінка розробки
4.7 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку