Урок на тему: "Ушкодження органів черевної порожнини (закрита травма живота). Травми голови та її наслідки."

Про матеріал

Урок на тему: "Ушкодження органів черевної порожнини (закрита травма живота). Травми голови та її наслідки." 10 клас . Захист Вітчизни."

Мета: розкрити поняття про закриту травму живота, про травми голови та їх наслідки; розвивати уміння швидко діяти в екстрених умовах; виховувати патріотичність та любов до України.


Перегляд файлу

 

10 клас

Дата

 

Тема. Ушкодження органів черевної порожнини (закрита травма живота). Травми голови та її наслідки.

Мета: розкрити поняття про закриту  травму живота, про травми голови та їх наслідки; розвивати уміння швидко діяти в екстрених умовах; виховувати патріотичність та любов до України.

Тип уроку; вивчення нового матеріалу

Хід уроку

1. Організаційний етап

 

2. Опитування домашнього завдання

 

3. Мотивація навчальної діяльності.

 

4. Вивчення нового матеріалу

До закритих пошкоджень живота відносять травми, при яких шкіра, підшкірна клітковина і апоневроз залишаються непошкодженими, а на шкірі живота та прикордонних областей часто можна побачити садна і підшкірні крововиливи.

 

Закриті ушкодження живота поділяються на дві групи:

1. Без ушкодження внутрішніх органів: • пошкодження черевної стінки, • заочеревинні гематоми.

2. З пошкодженням внутрішніх органів: • паренхіматозних, • порожніх.

З паренхіматозних органів найбільш часто при ударі пошкоджуються печінка і селезінка. Порожні органи живота (шлунок, кишечник, сечовий міхур) іноді розриваються, перебуваючи в розтягнутому стані, навіть від незначного удару (наприклад, переповнений сечею сечовий міхур). При пошкодженні паренхіматозних органів клінічно переважають симптоми внутрішньої кровотечі, при розриві порожнистих органів - ознаки перитоніту і шоку.

Клініка пошкоджень черевної порожнини. Загальний стан, як правило, важкий. Скарги на болі в животі. Шкірні покриви бліді, холодний піт, тахікардія, гіпотонія, задишка, спрага. Типовим є напруга м'язів черевного преса, біль у місці травми. Зазвичай виражені симптоми подразнення очеревини (м'язова зашита, симптом Щоткіна - Блюмберга та ін), але найбільш чітко ці симптоми проявляються при розриві порожнистих органів.

Складність діагностики закритих ушкоджень живота обумовлена стертостью клінічних проявів, різноманітністю одночасних пошкоджень органів черевної порожнини і наявністю поєднаної травми. Надзвичайно важка діагностика в осіб, що знаходяться в алкогольному сп'янінні, досить часто надходять в пізні терміни після травми.

Для того щоб при ушкодженнях живота правильно встановити діагноз, Доводиться використовувати комплекс клінічних, лабораторних, рентгенологічних та інструментальних методів дослідження.

Невідкладна допомога при пораненнях живота. На місці події при відкритому ушкодженні живота - асептична пов'язка. Випали внутрішні органи не можна вправляти - їх необхідно прикрити стерильною серветкою, рясно змоченою фурациліном або фізіологічним розчином, після чого проводиться фіксація кругової пов'язкою. При відкритих і закритих пошкодженнях на місці події, а в подальшому і на етапах евакуації (при необхідності) проводиться комплексна протишокова терапія (див. тему Шоковий стан). Хворому забороняється прийом води і їжі. Термінова госпіталізація в хірургічне відділення.

Травми голови

При струсі головного мозку відбувається втрата пам’яті і / або свідомості, яка може бути короткочасною або досягати півгодини. Також виявляються наступні симптоми: загальна слабкість, блювання, нудота, запаморочення та болі в області голови. Блювота може повторюватися до двох разів. Людина може відчувати почуття роздратування, сонливості і швидкої стомлюваності. Болі в голові можуть посилюватися при зовнішніх подразниках – різких звуках і яскравому світлі. Тривати такі симптоми можуть до двох тижнів. Не варто забувати, що зникнення симптомів не означає цілковитого одужання;

Закрита черепно-мозкова травма відбувається при забитті мозку, наслідки залежать від того, де сталося пошкодження, може виникнути порушення мовлення, частковий або повний параліч кінцівок, запаморочення, багаторазова блювота. Пошкодження головного мозку може проявитися розширенням зіниці, розбіжним косоокістю. При важкому забитті – «плаваючі» очні яблука;

– Здавлювання головного мозку відбувається з розривами кровоносних судин, рідко розриви відбуваються в тканинах мозку. Здавлює ділянки головного мозку кров, яка виливається з луснули судин, супроводжується це важкими симптомами: кома або втрата свідомості на тривалий час, блювота, розширення зіниць, головний біль у місці ураження, параліч кінцівок. При важких випадках нормалізація стану не настає.

– Перелом склепіння або основи черепа може бути вдавленим або лінійним. Вдавлені переломи відбуваються в результаті травматичного порушення цілісності кісткового каркаса черепа, вони надають об’ємне тиск на мозок. У немовлят відбувається вдавлення кістки, але цілісність не порушується за рахунок вигину. Лінійні переломи мають велику площу контакту, що, наприклад, може бути наслідком падіння з висоти. При невеликій площі пошкодженої поверхні відбувається втиснутий перелом (ділянка кістки немов занурений в череп). Важкі переломи кісток черепа можуть призвести до трепанації черепа.

Якщо відбувається пошкодження м’яких тканин черепа і кісток одночасно, то це відкрита черепно-мозкова травма. Наслідки такої травми небезпечні тим, що на відміну від закритої травми, можуть призвести до інфікування, так само є ймовірність, що у відкриту тканину мозку потраплять сторонні тіла або осколки кістки.

При важких травмах існує ймовірність залишкових явищ, особливо якщо лікування проведено не повністю.
Більшість випадків травм закінчуються повним одужанням.

Пам’ятайте, що навіть при незначних травмах голови, слід показатися лікарю.

5. Закріплення

Учні роблять висновок про почуте на уроці.

На запропоновану ситуацію будують план допомоги постраждалому.

 

6. Підсумок.

7. Домашнє завдання.

Опрацювати опорний конспект та параграф….

 

 

 

 

docx
Додано
7 серпня 2018
Переглядів
1486
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку