Урок у формі гри-змагання. Мета уроку: сформувати знання про листок як бічну частину пагона, повторити, систематизуватита узагальнити знання про вегетативні органи рослини.
Урок «Вегетативні органи рослини.
Листок-бічна частина пагона»
6 клас
Тип уроку: синтетичний з елементами гри
Мета:
Форма уроку: гра-змагання.
Обладнання: таблиці з теми, роздавальний матеріал (тести, ілюстровані завдання, листки відповідей), кімнатні рослини, коренеплоди, бульби картоплі, цибулини. підручник біології ( Л.І Остапченко),
Базові поняття і терміни: вегетативні органи, корінь, коренева система, пагін, стебло, листок, брунька, видозміни органів ,фотосинтез, дихання, випаровування.
В природі безліч таємниць,
Які людина прагне зрозуміти.
Навколо нас нема дрібниць,
І магію не можна пропустити!
Гете
Хід уроку
І. Організаційний етап.
Привітання учнів, повідомлення теми і мети уроку.
Розподіл учнів на команди , вибір капітана здійснюється заздалегідь.
ІІ. Мотивація діяльності
Мандруючи лабіринтами біологічних знань, ми упродовж останніх уроків дізналися дуже багато таємниць з життя рослин та їх органів.
Життя людини без рослин неможливе. Для того, щоб зберегти цей зелений світ для себе й наступних поколінь, треба знати як рослина живе і що їй потрібно для життя. Подивимось, хто сьогодні знає відповіді на ці запитання найкраще. Переможцями стануть справжні знавці рослин!
Відомий англійський драматург Джордж Бернард Шоу сказав «Єдиний шлях, що веде до знання, - це діяльність». То ж закликаю вас активно працювати на уроці.
Розпочинаємо наше змагання «Знавці рослин»
Конкурсна частина
Капітани команди вибирають бейджики з назвами команд (органи рослин). Посвята в капітани: капітани називають 3 ключових слова, пов’язаних з назвою органів рослин
1 . Конкурс «Гонка за лідером». (по 1б.)
(сочевички)
(серцевинними променями)
2. Конкурс «Анатомічний» (по 2б.)
Робота з таблицями.
3.Конкурс «Порівняння» (2б.)
Порівняти бруньки (назвати)
1.Чим відрізняються форми, розміри, складові?
2. Що спільного?
4. Конкурс «Знайди пару» (8б.)
Знайти відповідність між внутрішньою будовою стебла та їх функціями
1 |
Кора |
|
1 |
Забезпечують переміщення різних речовин у горизонтальному напрямку між різними шарами стебла |
2 |
Деревина |
2 |
Твірна тканина, забезпечує потовщення стебла |
|
3 |
Серцевина |
3 |
Зовнішня частина стебла |
|
4 |
Луб |
4 |
Забезпечують рух води і мінеральних речовин від кореня до надземної частини рослини |
|
5 |
Серцевинні промені |
5 |
Містить деревні волокна, судини |
|
6 |
Камбій |
6 |
Забезпечують газообмін і випарування |
|
7 |
Судини |
7 |
Центральна частина стебла, запасає поживні речовини |
|
8 |
Сочевички |
8 |
Внутрішня частина кори містить ситоподібні трубки |
Відповідь
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
3 |
5 |
7 |
8 |
1 |
2 |
4 |
6 |
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Робота у групах-командах з використанням опорних конспектів – схем з теми «Листок – бічна частина пагона»
План
Конкурсна частина
5. Конкурс «Дослідники» (4б.)
Описати органи кімнатної рослини .
Традесканція, орхідея, кротон
План
1.Стебло (прямостояче, витке,повзуче,стелиться)
2.Листок ( сидячий (черешковий), простий, складний)
3.Листковерозміщення (супротивне, чергове, кільчасте)
4.Жилкування листка (паралельне, дугове, пірчасте)
5.Корені ( якщо видно, видозміна?)
6. Конкурс «Біологічні задачі» (по 2б.)
7. Конкурс «Термінологічне лото» ( по 1б.)
Учасники команд по черзі беруть листочок з визначенням терміна і називають цей термін.
8. Конкурс «Доповни речення» (по 1б.)
Рослина – цілісний організм.
1.Жива рослина - це цілісний організм
2. Усі органи рослин між собою тісно взаємопов’язані
3. Пошкодження кореня порушує живлення рослин з ґрунту
4. У разі пошкодження кори порушується рух органічних речовин
5. Зв'язок між органами рослини здійснює тканина провідна.
6. Висхідний потік поживних речовин відбувається по судинам.
7. Низхідний потік поживних речовин відбувається по ситоподібним трубках.
8. Горизонтально переміщення поживних речовин відбувається по серцевинним променях.
9. Рушійною силою для здійснення транспорту речовин є кореневий тиск.
10. На висхідний потік діє присисна сила листка
11. Присисна сила листків пов'язана з процесом випаровування
12. Усі процеси життєдіяльності рослин здійснюються завдяки постійному обміну речовин і перетворенню енергії.
9. Конкурс «Вірю - не вірю» (по 1б.)
IV. Підведення підсумків.
Оголошення результатів змагання. Привітання команди-переможця.
V.Домашнє завдання.
§28 – опрацювати: виписати терміни, відповісти на питання до параграфу; повторити тему «Пагін».