Тема: Великобританія. Погода.
Мета: ознайомлення учнів з природою та погодою у Великобританії, формування вмінь аудіювання і писемного мовлення.
Хід заняття
І Greeting (Привітання)
Good morning, dear children! I'm glad to see you! How are you? Do you like the day today? Do you want to play in English language?
ІІ Warming up (Розминка)
Today we'll speak about the weather in Great Britain. What is your favourite season? What do you like to do in summer (winter, spring, autumn)? What month are in summer (winter, spring, autumn) do you know? Where do you like to travel in summer (winter, spring, autumn)? What do you wear in summer (winter, spring, autumn)?
Ok! Let's watch the cartoon about the weather in Great Britain!
Тема: Великобританія. Погода.
Мета: ознайомлення учнів з природою та погодою у Великобританії, формування вмінь аудіювання і писемного мовлення.
Хід заняття
І Greeting (Привітання)
Good morning, dear children! I’m glad to see you! How are you? Do you like the day today? Do you want to play in English language?
ІІ Warming up (Розминка)
Today we’ll speak about the weather in Great Britain. What is your favourite season? What do you like to do in summer (winter, spring, autumn)? What month are in summer (winter, spring, autumn) do you know? Where do you like to travel in summer (winter, spring, autumn)? What do you wear in summer (winter, spring, autumn)?
Ok! Let’s watch the cartoon about the weather in Great Britain!
https://www.youtube.com/watch?v=8ZjpI6fgYSY
https://www.youtube.com/watch?v=eXFe4tUCd40
Після перегляду відео, учитель задає запитання учням:
Look out of the window, children. What is the weather like today?
Після відповідей учнів та відпрацювання запитань і відповідей один у одного на тему «Погода», дітям пропонується поєднати малюнки та слова, пов’язані з темою (Додаток 1).
Look at the pictures and words. Can you match them?
ІІІ Vocabulary work (Словникова робота)
https://www.youtube.com/watch?v=imWDaipuxQE
IV Group work (Групова робота)
1. Look at the map and find out what the weather is like in different places of Great Britain. (Додаток 2) Складання діалогів.
2. Listen to the sentences and clap your hands if this is true.
3. Фізична хвилинка:
https://www.youtube.com/watch?v=RFGLrLCzo_E
4. Вчитель називає на англійській мові погоду, учні малюють на своїх аркушах те, про що розповідаю вчитель.
5. Розгадайте кросворд (Додаток 3)
V Working a grammar (Робота з граматикою)
Учитель пропонує учням утворити від іменників прикметники з метою вживання їх у реченнях про погоду.
Add –y to the words and create adjectives about types of weather. Do you know the synonyms of these words? Choose them to every word.
Sun – sunny rain – rainy cloud – cloudy
Fog – foggy snow – snowy wind – windy
VII Summing up (Підсумок)
Учні складають лист своєму другові про улюблену пору року та погоду, розпочинаючи його зі слів:
Dear _____,
та закінчуючи:
Yours, ______
Замість слів про погоду, малюють сонечко, хмарки, дощ та ін.
Додаток 1
Додаток 2
Додаток 3