Тема: Сила тяжіння. Вага тіла. Невагомість.
Мета уроку:
-навчальна: сформувати в учнів поняття про силу тяжіння, вагу тіла й невагомість; познайомитись з природою цих сил;
-розвивальна: формувати в учнів алгоритмічні прийоми розв'язування фізичних задач на визначення сили тяжіння та ваги тіла; розвивати вміння спостерігати та аналізувати явища природи, комунікативне вміння й навички під час роботи в класі;
-виховна: виховувати сумлінне ставлення до праці.
Тип уроку: комбінований.
1
Тема: Сила тяжіння. Вага тіла. Невагомість.
Клас: 7 клас
Мета уроку:
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: набір тіл різної маси, штатив, динамометр, ваги, пружина, опорні конспекти для кожного учня, комп’ютерна презентація до уроку, відеоматеріали «Невагомість», ноутбук.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Перевірка домашнього завдання.
1. Сила А сила пружності прямопропорційна видовженню тіла
2. Рівнодійна Б сила, яка виникає під час деформації тіла та протидіє цій деформації
3. Деформація В це сила, дія якої рівнозначна дії декількох сил, прикладених до тіла в даній точці
4. Сила пружності Г зміна форми та об’єму тіла під дією зовнішніх сил
5. Закон Гука Д фізична величина, яка характеризує дію одного тіла на інше(взаємодію тіл)
2. Скласти гронування «Сила» - (один учень працює біля дошки)
3. Фронтальне опитування
ІІІ. Актуалізація опорних знань
- Чому всі тіла падають на Землю?
- Що вам відомо про стан невагомості?
- Де можна спостерігати стан невагомості?
ІV. Вивчення нового матеріалу
Оголошення теми та мети уроку.
План вивчення нової теми (записано на дошці)
1. Дослід. Дано прилади (динамометр, терези, два фізичні тіла)
- Що це за прилади, яку фізичну величину можна виміряти з його допомогою, які одиниці вимірювання та яка ціна поділки приладу.
(Учні відповідають)
- Давайте за допомогою динамометра виміряємо силу, дані занесемо у таблицю та знайдемо відношення сили, яка діє на тіло, до його маси, а масу знайдем за допомогою вагів.
(Виконання досліду.)
Наше завдання – з’ясувати, що за силу ми виміряли динамометром і яку величину отримали у результаті ділення сили на масу. На цьому уроці ми дізнаємось ім’я англійського вченого, якого по праву вважають творцем класичної фізики це – Ісаак Ньютон. Що вам відомо про нього?
За легендою, І. Ньютон зробив своє відкриття завдяки яблуні, що росла в його саду. У журналі «Сучасна фізика» англійський науковець Кизінг – викладач Йорського університету – опублікував статтю «Історія ньютонівської яблунні». У ній він дотримується думки, що легендарна яблуння була єдиною в саду Ньютона й пережила великого вченого, а загинула 1820 року під час сильної грози. Крісло, зроблене з цього дерева, зберігається в Англії в приватній колекції. Давайте послухаємо цю легенду.
Учень. Легенда про яблуко.
Сидів Ньютон собі в саду,
Відпочивав між ділом…
І от на щастя, чи біду,
Тут яблуко злетіло.
Могло упасти на траву –
Нічого б не змінилось.
Так ніж - на голову йому,
А потім вниз скотилось.
І от задумався Ісаак,
Хоч ще крививсь од болю:
«Чому, і що, навіщо, як?»
Ну що ж поробиш – доля.
Легенда це чи може сон,
А чи просте везіння,
Але на світ з’явивсь закон
Всесвітнього тяжіння.
Учитель: Усі тіла біля Землі падають на її поверхню, якщо їх ніщо не утримує. Яка ж причина такого явища?
- Перегляд презентації «Сила тяжіння.Вага»
- Порівняння маси та ваги тіла
- Порівняння сили тяжіння та ваги тіла
(учні заповнюють порівняльні таблиці разом з учителем)
Порівняння маси та ваги тіла
№ |
Питання |
Маса |
Вага |
1. |
Векторна чи скалярна величина |
|
|
2. |
Одиниця вимірювання |
|
|
3. |
Прилад для вимірювання |
|
|
4. |
Чи змінюється в різних точках Землі? |
|
|
5. |
Чи залежить від висоти над поверхнею Землі? |
|
|
6. |
Чому дорівнює в стані невагомості? |
|
|
7. |
Чи змінюється на інших планетах |
|
|
Порівняння сили тяжіння та ваги тіла
№ |
Питання |
Сила тяжіння |
Вага |
1. |
Векторна чи скалярна величина |
|
|
2. |
Одиниця вимірювання |
|
|
3. |
Прилад для вимірювання |
|
|
4. |
Напрям дії сили |
|
|
5. |
Формула |
|
|
6. |
Брусок знаходиться на підставці. До якого тіла прикладена сила? |
|
|
7. |
Кулька висить на нитці. До якого тіла прикладена сила? |
|
|
- Припущення Галілея (Падіння тіл за відсутності опору повітря називають вільним падінням. Отже, під час вільного падіння всі тіла падають однаково.
Вимірювання показали, що під час вільного падіння швидкість тіла щосекунди збільшується на 9, 8 м/с.
- Перегляд відеофільму «Невагомість»
V. Закріплення нових знань та вмінь
1. Які сили ми сьогодні вивчили? Що ви можете про них розповісти.
2. Як обчислюється сила тяжіння, вага?
3. Чим відрізняється вага тіла від сили тяжіння?
4. Що таке невагомість?
5. За яких умов тіло перебуває в стані невагомості?
6. Чи змінюється маса і вага тіла на інших планетах?
Розв’язування задач
1. Яка сила тяжіння діє на м’яч масою 500 г ?
2. Спортсмен утримує на витягнутих руках штангу вагою 200 Н. Чому дорівнює маса штанги?
3. Знайдіть вагу 5 л бензину.
VІ. Підсумки уроку
VІІ. Домашнє завдання
Опрацювати п.20, розв’язати задачі 1-5 вправа 20