Урок навчання грамоти (читання), 1клас
Зустрічаємо весну!
Тема: К.Перелісна «Весна», «Підсніжник» за Борисом Вовком.
Мета:
Комунікативна компетентність: розвивати навички свідомого, виразного читання, формувати вміння працювати з текстом, відтворювати слова та речення у різних форматах (анаграми, пропуски літер).
Літературна компетентність: розширювати уявлення про художні твори, аналізувати зміст прочитаного.
Когнітивна компетентність: розвивати пізнавальний інтерес до природи, весняних змін у довкіллі, поповнювати словниковий запас.
Емоційно-етична компетентність: формувати позитивне ставлення до природи, емоційно реагувати на красу весняного пробудження.
Соціальна та громадянська компетентність: сприяти роботі в парах та групах, розвивати навички співпраці.
Хід уроку
І. Організаційна частина
Вітання у формі інтерактивного кола: діти передають одне одному «промінчик весни» (жовту картку), промовляючи весняне побажання.
ІІ. Актуалізація опорних знань (емоційний настрій)
(Музика-веснянка. На столиках – букетики котиків, пролісків,підсніжників).
Учитель: Чого це надворі блищать, мов перлини,
І чисті, й прозорі весняні краплини?
Чого це пісні заспівали свої
веселі, дзвінкі ручаї?
- Чого це так сонце ясне пригріває?
Бо час чарівниці Весни наступає.
Із сонцем яскравим, привітна, ясна
У кожну кімнату заходить Весна!
ІІІ. Мовленнєва розминка. Артикуляційні вправи.
1. Спів голосних звуків (у формі мелодії весняного струмочка).
- Діти! Весна – це пора пташиних пісень. Радо вітають весну шпаки, лелеки, гуси, журавлики, жайворонки.
Давайте й ми проспіваємо нашу «Пісеньку голосних» (у, о, а, е, і, и )
весело, грайливо, як струмочок дзюркотить.
2. Читання скоромовок у групах.
Щоб уміли ви читати,
Звуки чітко вимовляти,
Потренуєм язички,
Щоб не путали значки.
Перша група починає -
Скоромовку промовляє.
Скоромовка 1. Дятел дерева лікує,
Дятел поживу смакує.
Дятел по дереву: «Стук!»
Деревам хороший він друг.
Друга група не дрімає
І швиденько промовляє:
Скоромовка 2. Хитру сороку
Спіймати морока,
На 40 сорок 40 морок.
3. Гра «Чистомовки-хоровод» (діти промовляють рими в русі, утворюючи весняний хоровод).
Весною дітки вибігають гратися на зелені лужки, галявинки, співають весняночки, водять хороводи.
Давайте ми уявимо себе на зеленій галявинці і проведемо хоровод-гру
На-на-на – настала (весна)
Ок-ок-ок – розтанув (сніжок)
Ки-ки-ки – прилетіли (шпаки)
Че-че-че – струмочок (тече)
Ки-ки-ки – зацвіли (квітки)
Ей-ей-ей – заспівав (соловей)
Са-са-са – ой, яка (краса!).
IV. Основна частина. Робота з текстами.
1. Читання вірша К. Перелісної «Весна»
Вчитель демонструє виразне читання.
2. Словникова робота (бринить – звучить, жайворон дзвенить – співає).
3.Читання в парах «ланцюжком».
4. Вправа «Допоможи весні»
(Розміщення картинок відповідно до змісту тексту).
Добре всі ви потрудились,
І напевно, потомились.
Туму є хвилинка, діти,
Вам трішечки відпочити.
5. Інтерактивна гра «Весняна галявина»
- Діти, весна – не лише пора пташиного співу, а й пора пишного цвітіння. Зараз ми з вами прогуляємось лісовими галявинами і зберемо весняні квіти. А хто які квіти буде збирати, ви дізнаєтеся, коли прочитаєте назви квітів на листочках.
КА-АЛ-ФІ СНІЖ-ПІД-НИК СОК-ПРО-ЛІ БА-БА-КУЛЬ
ЗОК-БУ ЛЬ-ТЮ-ПАН
6. Вправа «Посади квітку»:
(Діти на малюнку розміщують квіти, складають про них речення).
Поки квіти ми збирали,
Хмарка сонечко сховала.
Дощик теплий почав накрапати,
Нумо, дощиком будем читати.
V. Робота з текстом «Підсніжник»
1. Гра «Читаємо дощиком» (тихе – голосніше – голосно – тихіше).
2. Словникова робота.
(Світ за очі – дуже далеко, лантух – великий мішок)
3. «Діалог із весняною квіткою»
( Учні в парах складають короткі діалоги про підсніжник).
(Запитання для критичного мислення: «Чому підсніжник має таку назву?»)
Добре всі читали, діти!
Тепер можна й відпочити!
Тільки підем не до гаю,
В кінозал ми завітаєм.
А квиток у зал вхідний – буде віршик весняний!
1. Скажіть, яка іде весна?
Чудова, ніжна, …(чарівна)
2. І раді всі міста і села
Бо йде до нас весна …(весела)
3. У полі теплий вітер віє,
А небо угорі … (синіє).
4. У квіти землю одягає
І пісню радості … (співає)
5. А по шляху по весняному
Пташки вертаються …(додому)
КІНОЗАЛ
- Діти, весною часто буває дощик.
Набіжать хмарки – і поллється на землю дощик: кап-кап-кап.
Слайд 1. Ось тут ви бачите, що хмарка закрила речення. І сонечко не може ніяк своїми промінцями пробитися крізь хмарку. Давайте йому допоможемо, прочитаємо, яке речення сховала хмарка.



У синьому небі співають пташки
Слайд 2. Чи правильно ми прочитали? Чи допомогли сонечку?
(Читає 1 учень: У синьому небі співають пташки)
Сонечко з’явилося,
пташки заспівали -
а хмарки попросили,
щоб веснянку склали.
Творча хвилинка: складання веснянки
Слайд 3. .(Діти проводять «чарівною паличкою» - з’являються
стрілочки)
Весняночка Довідник
Всі дівчатка – паняночки Кізочка
Мають на личках (що?)…
У Миросі (на чому?)… Щічках
У Марічки (на чому?)… Носі
А маленька Ірочка Білочка
Мов руденька (хто?)… Весняночки
Перевіримо зміст весняночки. (Діти читають по черзі)
Фізкультхвилинка.
Перед тим, як далі працювати,
Хай спочинуть оченята
.
Оченята блим-блим-блим,
Відпочити треба їм.
Вправо, вліво оченята
Совенята будуть спати.
А ми будем працювати.
Подивилися навколо,
Потім вгору і додолу.
Сплять маленькі совенята,
А нам треба почитати.
Починаймо працювати!
Слайд 4. Прочитайте весняні прикмети.
Проліскиквітнутьнагарнупогоду.
Вербацвітеряснополевродитькрасно.
Налетів з-за лісу вітер
Та сердитий, та рвучкий
Покрутив в саду нам квіти,
Розгойдав усі гілки.
Та не всі ще це дива –
Він з’єднав усі слова!
Нумо діти, помагайте
Слова швидко роз’єднайте!
Давайте спробуємо роз’єднати слова, щоб утворилося речення.
Слайд 4 а. Розділяються слова.
Проліскиквітнутьнагарнупогоду.
Вербацвітеясно – полевродитькрасно.
Такі речення називаються народними прикметами.
Слайд 5. Пісня «Весняночка»
Вдавнину, коли люди з нетерпінням чекали приходу весни – вони співали пісеньки-закликанки. Ось одну з них ми з вами й послухаємо.
Слайд 6.
Ось і сонечко з’явилось
Воно, мабуть, притомилось
Принесло до нас весну.
Діти, давайте пригадаємо всі весняні слова, які говорили на уроці і подаруємо Сонечкові.
(вітерець,дощик, кульбаба хмарка ,підсніжник, фіалка, галявина, травичка, тюльпан… ці слова розміщуємо на промінцях.)
Ось бачите, діти, сонечко радо нас вітає з весною, голубить нас своїми ласкавими промінцями і запрошує прогулятись на весняному подвір’ячку. Незабаром ви підете на перерву. А щоб вийти, нам треба спуститися сходами. Але не звичайними, а загадковими. Це сходинки кольорів.
VII. Підсумок уроку. Рефлексія
Вправа «Кольори весни»
(учні заповнюють сходинки кольорами весни, називаючи асоціації).
Які кольори приносить Весна?
Слайд 7. Кольори весни
С И Н І Й
Ж О В Т И Й
З Е Л Е Н И Й
Ч Е Р В О Н И Й
Б Л А К И Т Н И Й
Ф І О Л Е Т О В И Й
Давайте розпочнемо з першої сходинки. Який перший колір?...
Ось цими кольоровими сходами ми й підемо на прогулянку.
А на згадку про сьогоднішній урок весна-красна дарує нам жайворонків, яких раніше бабусі пекли як обрядове печиво.
(Діти кладуть на долоньки тістечка-жайворонки і говорять слова)
Пташок викликаєм
Із теплого краю.
Летіть, соловейки,
На нашу земельку!
Спішіть, ластівочки,
В рідну сторононьку!
(Звучить весняна мелодія, діти виходять на подвір’я).