Урок "Німеччина – високорозвинена європейська країна"
Мета:сформувати в учнів систему знань про основні особливості географічного положення, населення і господарства Німеччини; зовнішньоекономічні зв'язки Німеччини; ;продовжувати формувати вміння виділяти головне, аналізувати отриману інформацію, працювати в малих групах; виховувати толерантне ставлення учнів до культури інших країн, самоповагу та взаємоповагу
Тип уроку: засвоєння нових знань
Тема уроку: Німеччина – високорозвинена європейська країна
Мета: сформувати в учнів систему знань про основні особливості географічного положення, населення і господарства Німеччини; зовнішньоекономічні зв'язки Німеччини; ;продовжувати формувати вміння виділяти головне, аналізувати отриману інформацію, працювати в малих групах; виховувати толерантне ставлення учнів до культури інших країн, самоповагу та взаємоповагу
Тип уроку: засвоєння нових знань
Форми роботи: індивідуально-фронтальна, групова
Основні поняття: географічне положення, природні умови, природні ресурси, народонаселення, культура, промисловість,зовнішньоекономічна діяльність
Обладнання: підручники, презентація, політична карта Німеччини, атласи, додатковий матеріал
Хід уроку
Серед причин, що мали найбезпосередніший вплив на економічний розвиток Німеччини, потрібно виділити створення єдиної німецької держави.
(Є. Халевинсъка, Й. Крозе, «Світова економіка» )
Один поет сказав: Вважай, ти втратив день,
Якщо не посміхнувся
А що б не був він втраченим, подивіться один на одного і посміхніться, подумки побажайте успіхів .
Зібратися разом – це початок,
Триматися разом – це прогрес,
Працювати разом – це успіх
Генрі Форд.
Я також вам бажаю гарного настрою, посмішок і успіху.
Перш ніж перейти до вивчення нової теми, давай те пригадаємо те, що ви вже знаєте з минулих уроків географії.
Я пропоную розв'язати невеличкий кросворд на тему «Країни Європи»
Запитання до кросворду
А тепер подивіться уважно на кросворд і ви побачите ключове слово нашого кросворду. Так, це «Німеччина»
III Пізнавальної діяльності учнів
Сьогодні ми розглянемо одну з наймогутніших держав світу – Німеччину. ЇЇ господарство нагадує точно налагоджений механізм, що багато в чому відповідає таким рисам німців, як точність, пунктуальність, ощадливість. Якщо це помножити на професіоналізм, високий рівень освіти й кваліфікацію трудових ресурсів, ви отримаєте високоякісну, надійну й дорогу продукцію, якою славиться ця країна в усьому світі.
На перший погляд, про країну ми знаємо багато. Наприклад, з курсу історії, художньої літератури, мови. А на питання, чому Німеччина входить до числа найбільш розвинених країн світу, відповісти може далеко не кожний. Отже, сьогодні на уроці географії ми спробуємо знайти відповідь на це питання.
IV.Оголошення теми і мети уроку
Відкриваємо зошити, записуємо число, класна робота, тема уроку «Німеччина- високорозвинена європейська країна»
V. Вивчення нового матеріалу
При вивченні країн світу ми користуємось типовим планом-характеристикою.
I. Загальні відомості:
- Державний прапор
- Площа
- Населення
- Столиця
- Офіційна мова
- Грошова одиниця
- Основна релігія
- Форма державного правління
- Форма державного устрою
II. Географічне положення країни:
1. Фізико - географічне положення.
- Розташування країни щодо материка, частини світу.
- Сухопутні та морські кордони, країни сусіди.
2. Економіко - географічне положення.
- Розташування країни щодо важливих джерел сировини, енергії, транспортних шляхів, трудових ресурсів.
3. Політико - географічне положення:
- Розташування країни щодо країн друзів, партнерів,ворогів
- Конфліктуючих сторін, зовнішньо-політичних та внутрішньо-політичних ситуацій
- Історичні зміни в ЕГП країни.
- Оцінка географічного положення. Висновки про зручність та можливий вплив положення країни на розвиток її господарства.
III. Природно - ресурсний потенціал країни.
- Господарська оцінка природних ресурсів.
- Характеристика природних умов ( вплив рельєфу і клімату на розвиток промисловості).
- Екологічні проблеми та шляхи їх вирішення.
IV. Населення.
- Кількість населення його природній та механічний рух.
- Густота.
- Розміщення.
- Міське, сільське
- Урбанізація.
- Статево - віковий, етнічний та релігійний склад населення.
- Трудові ресурси та зайнятість населення по сферах.
V. Характеристика господарства країни.
1. Загальна характеристика господарства.
- Розміри ВНП.
- Рівень економічною розвитку країни.
- Галузева структура господарства.
2. Промисловість.
- Природно - ресурсні передумови розвитку.
- Галузева структура промисловості, провідні галузі промисловості (галузі спеціалізації.)
- Територіальна структура промисловості. Найбільші промислові центри.
3. Сільське господарство
Природно - ресурсні передумови розвитку.
Структура галузі (співвідношення рослинництва і тваринництва).
Основні риси географії галузей сільського господарства.
VI. Транспорт.
Розвинені види транспорту, їх географія.
Роль і значення транспорту в житті країни.
VII. Зовнішньо-економічна діяльність країни. ЇЇ членство в міжнародних організаціях, об’єднаннях та групах країн.
Перше, з чого починається вивчення країни, це складання «Візитки країни».
Використовуючи підручник та додаткову літературу, давайте складемо з вами візитку Німеччини
Складання «Візитки країни»
1.Офіційна назва – Федеративна Республіка Німеччина
Економіко-географічне положення Німеччини
Вчитель
Німеччина— федеративна республіка, до складу якої входить 16 земель.
Визначальною особливістю географічного положення є те, що ФРН розташована в центрі Західної Європи, на перехресті найважливіших торговельно-транспортних магістралей. ФРН межує з 9 державами. Природним кордоном на півночі є Балтійське та Північне моря, що сприяють розвитку зовнішньоекономічних зв'язків. Міжнародні річкові магістралі Рейну та Дунаю також відіграють значну роль у розвитку внутрішніх і зовнішніх торговельно-економічних зв'язків.
Вправа «Створюємо карту » (робота з атласом)
Завдання: нанести на контурну карту Європи межі Німеччини.
Нанести сусідів першого порядку (Данію, Польщу, Чехію,Австрію, Швейцарію, Францію)
Робота в групах
Учні об'єднуються в групи та працюють над вивченням наступних пунктів плану-характеристики країни за завданнями інтерактивних карток, використовуючи текст підручника, атласи та додаткову літературу.
Назви груп:
1.Політгеографи
2. Природознавці
3.Демографи
4.Промисловці
5.Автомобілісти
6. Міжнародці
Картка 1 (Політгеографи)
Політико-географічне положення
- Розташування країни щодо країн друзів, партнерів. Ворогів.
- Гарячих точок.
- Конфліктуючих сторін, зовнішньо-політичних та внутрішньо-політичних ситуацій
- Історичні зміни в ЕГП країни.
- Оцінка географічного положення. Висновки про зручність та можливий вплив положення країни на розвиток її господарства.
Картка 2 (Природознавці)
Природні умови та природні ресурси
- Господарська оцінка природних ресурсів.
- Характеристика природних умов ( вплив рельєфу і клімату на розвиток промисловості).
- Екологічні проблеми та шляхи їх вирішення
Картка 3(Демографи)
Населення
Кількість населення його природній та механічний рух.
- Густота.
- Розміщення.
- Міське, сільське
- Урбанізація.
- Статево - віковий, етнічний та релігійний склад населення.
- Трудові ресурси та зайнятість населення по сферах.
Прийом «Математичний тренінг»
Завдання: визначте ВВП на душу населення Німеччини, якщо загальна вартість ВВП становить 2500 млрд. дол. (2500: 82 = 30.4тис.дол.)
Картка 4 (Промисловці)
Господарство та промисловість
1. Загальна характеристика господарства.
- Розміри ВНП.
- Рівень економічною розвитку країни.
- Галузева структура господарства.
2. Промисловість.
- Природно - ресурсні передумови розвитку.
- Галузева структура промисловості, провідні галузі промисловості (галузі спеціалізації.)
- Територіальна структура промисловості. Найбільші промислові центри.
3. Сільське господарство
Природно - ресурсні передумови розвитку.
Структура галузі (співвідношення рослинництва і тваринництва).
Основні риси географії галузей сільського господарства.
Картка 5(Автомобілісти)
Транспорт
1.Розвинені види транспорту, їх географія.
2. Роль і значення транспорту в житті країни
Картка 6 (Міжнародці)
Зовнішньоекономічна діяльність
ЇЇ членство в міжнародних організаціях, об’єднаннях та групах країн.
Виступи груп з докладами опрацьованого матеріалу
Вчитель:
Вигідне «сусідське» розташування, вихід до морів, переважання помірного клімату і рівнинного рельєфу, а також досить велика для європейської країни площа (356 тис. км2) виключно сприятливі для розвитку економіки Німеччини вцілому.
VI. Закріплення нових знань і умінь учнів
Прийом «Географічний диктант»
10.Середня густота населення Німеччини
11.Найрозвиненіша галузь промисловості?
12.На яких електростанціях виробляється понад 2/3 електроенергії?
VII. Підсумок уроку
Заключне слово вчителя: