Урок № 33
Тема уроку: Опади, їхні види, вимірювання.
Мета: поглибити та систематизувати знання про види атмосферних опадів; формувати знання про особливості опадів та закономірності їхнього розподілу на території Землі;
розвивати вміння працювати з різноманітними джерелами знань, аналітичне мислення;
виховувати прагнення досліджувати навколишній світ.
Обладнання і матеріали: підручники, атласи, комп’ютери,телефони.
Базові поняття і терміни: атмосферні опади, опадомір, снігомірна рейка.
Методи навчання: інтерактивні
Хід уроку.
І. Організація учнів до уроку.
ІІ. Актуалізація навчальної діяльності.
1.Прийом «Географічна мозаїка»
Складіть визначення понять, використовуючи наведені нижче слова
2.Бесіда
Що таке відносна й абсолютна вологість?
Що спільного в утворенні хмар і туману?
Чому влітку калюжі висихають дуже швидко, а восени — повільно, хоч води в них може бути однакова кількість?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Відгадайте загадки
1. Коли нема – чекають, а коли прийду – тікають. (Дощ)
2. Біле, як сорочка, пухнасте, як квочка.
Крил не має, а гарно літає. (Сніг)
3. Зоря – зірниця, красна дівиця,
По небу гуляла, плакала – ридала,
Місяць побачив – не підняв,
Сонце встало і забрало. (Роса)
4. Сидить дід за подушками, стріля в бабу галушками. (Град)
5. В нас зимою білим цвітом сад зацвів, неначе літом. (Іній)
6. Сиві воли усе поле залягли. (Туман)
ІV. Повідомлення теми та мети уроку.
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Переглянути відео за покликанням
2. Пояснення з елементами бесіди
Атмосферні опади − волога, що випадає з хмар або виділяється з повітря на поверхню Землі в твердому або рідкому стані. Кількість опадів, що випадають, залежить від умісту в повітрі водяної пари
Які ж бувають види опадів ?
Дощ – це вода, яка утворюється при конденсації водяної пари, що випадає з хмар і досягає земної поверхні у виді крапель рідини. (вимірюється в мм)
Сніг – це тверді опади різних пластичних форм з кристаликів льоду (сніжинок).(вимірюється в см)
Град – це великі шматочки льоду округлої форми, які випадають в теплу пору року з купчасто-дощових хмар.
Роса – це дрібні краплі води, що утворились на поверхні Землі і предметах в результаті конденсації за умов нічного охолодження повітря.
Іній – це тонкий шар кристалів льоду на земній поверхні.
Туман – це дрібні крапельки води або кристали льоду, які скупчуються в вигляді хмари над поверхнею землі і зменшують видимість.
3. Робота з підручником
Розглянути мал.6,7 ст.148. Знайти інформацію в інтернет-джерелах як вимірювати опади за допомогою цих приладів.
VI. Закріплення нового матеріалу.
1.Прийом «Географічний практикум» (робота з атласом)
- Користуючись кліматичною картою, визначте найбільш «мокрі» та «сухі» райони Землі; поясніть їх виникнення.
- Користуючись кліматичною картою, визначте середньорічну кількість опадів, що випадає у вашій місцевості.
2. Робота в парах
Складіть свою класифікацію атмосферних опадів та поясніть її.
3. Прийом «Третій зайвий»
Роса, дощ, сніг.(опади в рідкому стані)
Роса, град, злива.(опади випадають із хмар)
Іній, туман, дощ(опади випадають з повітря)
4. Кросворд (навпаки)
(дати визначення понять зазначених у кросводі)
5. Заповнити схему
VII. Узагальнення і систематизація вивченого матеріалу.
1. Прийом «П’ять речень » (здобувачі освіти складають п’ять речень, що містять головну інформацію уроку)
2. Використовуючи дані календаря погоди за QR-кодом, складіть діаграму розподілу опадів у своїй місцевості. (Архів погоди)
VIIІ. Підсумки уроку. Домашнє завдання.
1.Опрацювати матеріал підручника.
2. Розв’язати задачу.
Обчисліть кількість опадів за добу, якщо до 7 год випало 5мм, а до 19 год-4мм.