для 4 класу
Тема: Осінні зміни в житті рослин і тварин
Підготовка до зими
Перкіна Анна Василівна
2020р
Мета: Розширювати й поглиблювати знання учнів про зміни в природі
восени; учити бачити й розуміти прекрасне у природі, жити з нею в злагоді, показати вплив людей на природу; формувати екологічну свідомість через розуміння унікальності й неповторності природного і тваринного світу рідного краю, виробляти навички творчої роботи; розвивати пізнавальний інтерес учнів та уміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки.
Обладнання: малюнки рослин і тварин, дидактичні картки; зображення
осіннього дерева з відривними листочками; таблиці „Пори року. Природні явища”
Тип уроку: урок-змагання
Хід уроку
Осінь по землі гуляє,
Вітерець гілля гойдає.
Хмарки в небі пропливають,
Ясне сонце закривають.
Листя з дерева летить,
Дощик крапає, шумить.
Білка весело стрибне
І горішки принесе.
Осінь щедра на дари –
Своєчасно їх збери:
Грушки, яблука зривай
І до кошика складай.
(Виконують рухи одночасно з читанням вірша).
2. Слово вчителя:
- Сьогодні у нас буде не простий урок, а подорож-змагання. Адже ми в гостях у чарівної осені. Тому усі завдання будуть присвячені осені. На нашому осінньому дереві є великі листочки, які можна зривати. На них записані завдання. Виконуючи ці завдання, ми подорожуватимемо природою.
- Ви, діти, об’єднані в групи. Оберіть капітанів. Візьміть із кошика листочок із назвою команди: «Веселі», «Допитливі»,«Винахідливі».
(На партах і на дошці фіксуються назви команд. Протягом уроку відмічаються результати виконання завдань).
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Вступна бесіда.
Загадка.
Богатир стоїть багатий,
Пригощає всіх підряд він. (Ліс)
- З чого складаються ліси? Коли виникли рослини на землі? (2 млн. років тому).
2. Вікторина:
1. Навіщо потрібна вода рослинам, тваринам, людям?
2. Як утворюються річки? Що належить до неживої природи?
3. Що таке море?
4. У чому полягає особливість планети Земля?
5. Які основні природні чинники життя на Землі?
6. Які рослини ви знаєте?
7. Що потрібно рослинам для життя?
8. Чому їх відносять до живої природи?
9. Навіщо тваринам і людям необхідні рослини?
10.Чим хвойні рослини відрізняються від листяних?
3. Вікторина : «Користь дерев для людей і всього живого».
- Назвіть дерево, що має найтовщий стовбур
(Баобаб. Діаметр стовбура близько 25 м).
- Яке найвище дерево на Землі?
(Секвойя досягає висоти більше 110 м)
- Назвіть дерево, коріння якого мають змієподібну форму.
(Сейба)
- З плодів якого дерева готують напій?
(Какао)
- З соку якого дерева одержують гуму?
(Фікус- каучукове дерево)
3. Повторення про прикмети осені.
- Про які зміни в неживій природі ви знаєте?
- А в живій?
(На обговорення і підготовку – 1 хвилина. Виступає вся група, але кожен учасник може представляти свою версію уявленого).
4. Виконання завдань.
(Кожна група бере листочок із завданням).
1 завдання «Народний календар»:
- Зібрати зі слів прикмети осені.
1 група |
Тепла, зимі, – осінь, бути, довгій |
2 група |
Пізній, зима, довга, і, листопад, сувора, буде |
3 група |
Осінь, - холодна, ясна, зима |
Відповіді:
(Перевірка завдань. Оцінювання знань)
2 завдання. «Часу не гайте, загадки відгадайте»:
1.Сидить баба, одягнулась,
В сто сорочок загорнулась,
Ціле літо достигає,
До нас в борщик поспішає.
2. Зелений, а не дуб,
Круглий, а не місяць.
З хвостиком, а не миша.
3. Влітку у садочку
Зріє під листочком.
Восени, набравши соку,
Стане враз червонобоким.
4. Червоненька і смачненька,
Дуже з вигляду гарненька,
І боки у них пишні,
Літом смачно їх їсти...
5. Стиглий колос на ланах,
Всі комбайни – на жнивах.
Вони ходять з краю в край
І збирають...
6. Поховались на пеньки
Хлопчики-лісовички
У картузах руденьких,
Називають їх...
Відповіді: капуста, кавун, яблуко, вишні, урожай, опеньки.
6. Гра « Хто більше помітить неможливого ».
Небилиця.
В зими на порозі цвітуть маки на морозі.
А у літа на печі замерзають калачі.
А у весни коло поля листя скинула тополя.
А в осені стежки вбрались верби у сережки.
7. Підготовка тварин до зими.
- Поміркуйте, хто правий: ведмідь чи сова?
- Чи є зима?
Ведмідь свариться із совою: - Ти щось наплутала сова!
Затям своєю головою: зими в природі не бува!
Сова сміється: - Волохатий!
Не дивно чути це мені: - Ти ж восени,
Як ляжеш спати,то встанеш тільки навесні!
(П.Ребро)
- Чому обурилась сова?
- Які ще тварини не бачили і не знають зими?
- Чому? Яких тварин називають листопадничками? Чому?
- Чи бачили ви взимку ластівку, лелеку, зозулю? Чому?
- А дятлів?, синиць ви бачили?
- Як називають птахів, які відлітають у вирій?
- А тих, що залишаються зимувати?
- Який птах літає тільки під водою? (Пінгвін)
8. Гра «Перелітні, зимуючі птахи».
Учитель показує картинки із зображенням птаха.
- Якщо птах перелітний – діти змахують руками, наче крильцями.
- Якщо зимуючий – сплескують у долоні.
ЛАСТІВКА, ДЯТЕЛ, ЖУРАВЕЛЬ, КАЧКА, СТРИЖІ, СИНИЦЯ, СОЙКА, ЛЕЛЕКА, ЗОЗУЛЯ, ШПАК, ГОРОБЕЦЬ.
9. Інтерактивна гра «Ситуація».
- Уявіть собі: ваша родина повечеряла. На столі залишилися шматочки хліба. Що ви будете робити?
Дослідницька робота.
1. «Посади зернинку».
Довідка: Молода пшениця містить багато вітаміну Є, фосфор, кальцій, магній, має приємний солодкий смак. Її додають у кефір, кисле молоко, салати, посипають нею бутерброди.
- Навіщо людині потрібні вітаміни? Де їх беруть тварини?
2. «Як зберегти природне середовище?»
Учитель демонструє предмети, які можуть бути сміттям: порожня скляна пляшка, металева банка, поліетиленовий пакет, тканина, батарейка, обгортка від цукерки, рештки овочів, фруктів, папір.
- Які з цих предметів, стаючи сміттям, можуть надати природі найбільшої шкоди?
- Як ви гадаєте, що з ними станеться, коли ми їх залишаємо в лісі?
- Назвіть серед них предмети, які перетворяться на цінне добриво?
Довідка: Овочі та фрукти, перегниваючи, утворюють речовину, яку називають компостом. Це цінне добриво для городу. З використаного паперу виготовляють новий папір, картон та обгорткові матеріали. Скляні пляшки можна розплавити й виготовити нові. Металеві вироби – йдуть на переробку. А поліетилен не піддається переробці і не розкладається.
3. Наукова сторінка «Учимось у природи».
На дошці висять малюнки із зображенням представників рослинного і тваринного світу: кріт, чайка, кажан, акула, насіння клена, павук, павутиння тощо.
- Що людина змогла винайти, спостерігаючи за природою?
(Кріт – землерийна машина, тунелі, метро; птах – літак).
ІV. Підбиття підсумків змагання-подорожі.
(За кожну відповідь на уроці членам команд видавали листочки-жетони.
Підрахувавши кількість листочків, визначили переможців).
1. Оголошення результатів змагання.
Розподіл місць. Нагородження переможців.
Дуже гарно ви трудились:
І змагались, і учились.
Осінь щедра на плоди,
Тож прийміть мої дари.
(Роздати учням гостинці- фрукти)
Ані стеблинку, гілку чи травинку
Я не ображу: це – страшний гріх!
Бо в кожній з них живе тремка живинка,
Що світиться довірою до всіх...
(Анатолій Костецький)