№ п\п 44 № в темі 2 Клас 7-Б Дата 20.02
Тема: Особливості обміну речовин гетеротрофного організму.
Живлення і травлення. Різноманітність травних систем.
Мета: Освітня: продовжити формувати уявлення про основні властивості життя;
сформувати знання учнів про особливості обміну речовин гетеротрофного
організму, живлення та травлення; ознайомити із різноманітністю травних
систем.
Розвивальна: розвивати вміння порівнювати біологічні процеси живих
організмів, спостерігати; розвивати аналітичне та критичне мислення;
Виховна: виховувати активну життєву позицію в навчанні, бережливе
ставлення до навколишнього середовища.
Матеріали та обладнання: таблиці «Травна система риб, амфібій,
рептилій, птахів, ссавців», презентація. « Травні системи тварин»
План-схема уроку
Етап уроку |
Час (хв) |
Форми і методи діяльності вчителя |
Результат діяльності |
І. Організаційний етап |
2 |
Організація класу. |
Налаштування учнів на сприйняття матеріалу, підведення до теми уроку |
II. Актуалізація опорних знань |
6 6 6 |
Вправа «Ромашка», «Тонкі та товсті запитання», «Кола Вена» |
Повторення тем «Обмін речовин рослин і тварин» |
III. Мотивація навчальної діяльності |
3 |
Розминка «Епіграф» |
Зацікавлення темою уроку, початкове сприйняття матеріалу |
IV. Засвоєння нових знань |
10 30 |
Евристична бесіда Групова робота |
Сприйняття матеріалу. |
V. Узагальнення і систематизація знань |
20
|
Заповнення таблиці |
Заповнення таблиці |
VI. Рефлексія |
6 |
Скласти сенкан, використовуючи матеріал теми
|
Виділення головного у вивченому |
VII. Домашнє завдання |
1 |
Обмін речовин живих організмів. Травні системи тварин. |
Ефективне засвоєння матеріалу |
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ (слайд 1)
Аби не влада шлунку, жоден птах не потрапив би в силки мисливця, та
і сам мисливець не став би ставити силки.
Абу-аль-Фарадж.
Діти, як ви розумієте зміст цього вислову, що став епіграфом уроку?
Оголошенн6я теми і завдань уроку (слайд 2,3)
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ (слайд 4, 5)
- Вправа «Ромашка», на кожній пелюстці написати властивості живого (ріст, рух, розмноження, розвиток, подразливість, виділення, дихання, живлення, обмін речовин).
-«Тонкі та товсті запитання»
-Який процес називається живленням?
-Які способи живлення вам відомі?
-Які організми живляться автотрофно?
-Які організми живляться гетеротрофно?
-, (слайд 6,7, 8, 9)
Порівняти процеси живлення тварин і рослин
Особливості обміну речовин у рослин і тварин (слайд 10)
Визначення, що таке обмін речовин (слайд 11)
ІІІ.Вивчення нового матеріалу. (Пояснення вчителя, з використанням презентації).
Евристична бесіда
1. Особливості травлення їжі у найпростіших тварин. (слайд 12)
-Які особливості харчування одноклітинних?
-Що називають фагоцитозом?
-В якого оджноклітинного організму є глотка?
2. Для кишковопорожнинних характерне порожнинне та клітинне травлення.(слайд 13)
-Чим відрізняються наскрізна і ненаскрізна травна система?
-Який тип ТС у гідри?
-Поясніть значення слова кишковопорожнині?
-Де відбувається клітинне травлення у гідри?
3. У деяких паразитичних червів травна система відсутня.(слайд 14, 15)
-У яких червів травна система відсутня і чому?
4. Наскрізна травна система є у круглих та кільчастих червів (слайд 16)
Чим розпочинається і закінчується наскрізна травна система?
-Який тип травної системи у дощового черва?
-Який орган об’єднує червів і птахів?
5. Для членистоногих характерно декілька типів травлення. (слайд 17, 18)
-Чим харчуються раки, креветки та краби?
-Які різновиди шлунків е у ракоподібних?
-Чому павуки не можуть насолодитись смаком їжі?
-Навіщо павукам печінка?
6.У молюсків три різноманітні системи травлення залежно від способу життя. (слайд 19, 20, 21)
-Що характерно для двостулкових молюсків?
-Яка особливість у черевоногих молюсків?
-Чим відрізняються головоногі молюски?
-У кого є клюв, зуби, сифони?
7.Загальна будова травної системи хребетних тварин. (слайд 22)
8.Групова робота
Завдання:
І. Травна система риб (слайд 23)
ІІ. Травна система амфібій і плазунів (слайд 24)
ІІІ. Травна система птахів (слайд 25)
ІV. Травна система хижих ссавців (слайд 26)
V.Травна система травоядних ссавців (слайд 27)
Заповнити таблицю разм з учнями (слайд 28, 29)
№ |
Клас |
Будова травної системи |
1 |
Риби |
|
2 |
Амфібії, плазуни |
|
3 |
Птахи |
|
4 |
Ссавці |
|
9.Процеси, що відбуваються у кожному відділі травної системи. (слайд 30)
-Що таке механічна обробка їжі?
-Що таке перистальтика ?
-Що таке хімічна обробка їжі?
-Чому всмоктування поживних речовин відбувається саме в тонкому кишечнику?
-Які процеси травлення відбуваються в товстому кишечнику?
IV.Закріплення вивченого матеріалу. (Бесіда). (слайд 31)
1. Як ви розумієте: внутрішньоклітинне та порожнинне травлення?
2. Чи у всіх тварин травна система закінчується анальним отвором?
3. Від чого залежить будова шлунку, довжина кишечника різних тварин?
4. Які травні залози ви знаєте?
V . Рефлексія ( слайд 32 )
Скласти сенкан, використовуючи матеріал теми
VІ..Домашнє завдання. ( слайд 33 )
Вивчити параграф 29 з підручника.
Підготувати повідомлення з презентаціями:
1. Рослиноїдні тварини.
2. М’ясоїдні (хижаки) тварини.
3.Всеїдні тварини
4.Падальщики