Тема: Урок – пазл. Число і цифра 5. Порівняння чисел у межах 5. Написання цифри 5 .Склад числа 5
Мета: формувати поняття про число і цифру 5; учити співвідносити кількість предметів і цифру, цифру і число; учити писати цифру 5; порівнювати числа в межах 5; продовжити знайомити з поняттями «попереднє» і «наступне» число; вправляти дітей в порядковій і кількісній лічбі; розвивати мислення; виховувати організованість, самостійність, наполегливість.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань. Перша частинка пазлу
--- Чи любите ви грати в пазли? У нас сьогодні незвичайний урок математики. Урок – пазл. Сьогодні на уроці ми з вами зберемо не простий пазл , а математичний. Збирати ми його будемо по частинкам , виконуючи певні завдання.
1. Гра «Ланцюжок»
* Лічба від 1 до 10; від 10 до 1; через 1. * Лічба по черзі
2. Гра «Назови сусідів»
3. Гра «Попереднє і наступне», «Склад чисел 3,4»
4 Гра «Яку число заховалося у віконечку»
5. Самостійне складання і обчислення простих задач в межах 10
--- Ось і з’являється перша частинка нашого пазлу.
ІІІ. Робота з лего. Друга частинка пазлу
У садок до годівниці
Прилетіли три синиці.
Потім ще 4 птиці.
Скільки птиць на годівниці?
***
Було у Марини
Сім ягід малини.
Шість ягідок з’їла,
А скільки лишила?
***
Десять жовтих каченят
стали дружно в один ряд:
Вісім побігли купатись.
Скільки залишилось гратись?
***
Сидів хлопчик біля річки,
Він спіймав аж три плотвички.
Кошенятко одну вкрало.
Скільки рибок в нього стало?
***
Кролик вуха насторожив-
В нього дуже добрий слух.
Хто з дітей полічить точно:
Два кролі – це скільки вух?
--- Ось друга частинка нашого пазлу появилася.
IV. Повідомлення теми і мети уроку.
Завітала цифра нова,
І весела, і чудова.
Її будемо вивчати
І предмети рахувати.
--- Скільки пальців на руці можна стиснуть в кулаці?
Їх неважко полічити: раз, два, три, чотири, п'ять!
- Яке число будемо вивчать?
V. Вивчення нового матеріалу. Третя частинка пазлу
Ці чотири олівці
Я тримаю у руці.
Ще один додам швиденько.
Порахуйте їх скоренько.
- П’ять олівців, які я тримаю, ми позначимо цифрою п’ять.
- Подивіться, як вона виглядає.
- Цю цифру ще називають п’ятіркою.
- Подивіться де стоїть ця цифра числовому ряду?
- Які у неї сусіди?
- Ось третя частинка нашого пазлу появилася.
VI. Робота з підручником ( стор.34). Четверта частинка пазлу
--- Подивіться уважно на завдання на зеленому тлі. Де в житті ми можемо зустрітися з п’ятіркою?
--- Завдання 2 стор.34
--- Завдання 4 стор 35
- Ось четверта частинка нашого пазлу появилася.
VII. Написання цифри 5. П’ята частинка пазлу.
--- Цифра 5 складається з трьох елементів : дугоподібної лінії, короткої прямої похилої лінії та правого півовалу.
--- Починається п’ятірка з того ж місця, що й четвірка.
Рівненько до серединки спускається
І спинкою, як трійка на клітинку спирається.
Так само ніжку закругляємо, хвостик зверху добавляємо.
І гарненьку цифру маємо
--- Ось п’ята частинка нашого пазлу появилася.
VIII. Робота над складом числа 5. Шоста частинка пазлу
--- Ось шоста частинка нашого пазлу появилася. Яке слово ми склали з нашого пазлу. (браво)
--- Скільки букв у цьому слові?
--- А яку геометричну фігуру отримали? ( чотирикутник)
--- З якою цифрою товаришую чотирикутник? ( 4 ) А цифра 3 ? ( трикутник)
--- А цифра 5 з якою геометричною фігурою товаришую ? ( з п’ятикутником)
--- А як за допомогою ножиць можна отримати з чотирикутника п’ятикутник? ( відрізати трикутник)
X. Підсумок
- Що нового дізналися на уроці?
- Що сподобалося на уроці?
- Які вправи видалися складнішими, а які – легшими?