Урок. План-конспект з анг мови. У кафе. 4

Про матеріал
Матеріал містить розробку уоку до 4 класу за темою "У кафе". Також присутній матеріал про систему Британських грошей
Перегляд файлу

Конспект уроку у 4 класі.                           Степанович (Яковець) К., 41 зан

Тема. У кафе. Система британських грошей.

Мета:Ознайомленню учнів із системою британських грошей.

  •                 Ввести та закріпити вживання у мовленні нових лексичних одиниць з

           теми.

  •                 Розвивати фонематичний слух, навички правильної вимови.
  •                 Розвивати навички читання, аудіювання, діалогічної  компетенції.
  •                 Виховувати у дітей гарний смак і культуру приймання їжі та поведінки у

          кафе.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання:  ілюстрації, роздатковий матеріал.

Хід уроку

  1.                      Організація учнів до уроку(1 хв.)
  1.               Привітання
  •                   Good morning, children! Nice to meet you. Sit down, please!
  1.               Вступна бесіда з учнями

What day is it today?

  1.                      Мовленнєва зарядка(5 хв.)
  1.               Фонетична зарядка

Listen to me, please

Ten, ten, ten

I am a superman

Eight, eight, eight

Is also great.

Four, four, four?

No, I want more.

One, one, one

Is not for fun.

I do not like

This number one.

  •                   Read after me! Let’s translate.

10, 10, 10

Я супермен

8, 8,8

Також чудово

4, 4,4

Ні, я хочу більше.

Один, один , один

Це не весело.

Мені не подобається

Цей номер один.

  •                   Read it without me(All together)
  •                   Read after the firs raw
  •                   Read after the second raw
  •                   Read after the third raw
  •                   Ok, good job!
  1.               Лексична зарядка
  •                   Answer my questions.
  •                   Are you ready?

- What is your name? (My name…)

- How are you? (I am fine/good/bad)

- How old are you? (I am…)

- Where are you from? (I am from Ukraine/Korostyshiv)

- What is your mother’s name? (Her name is…My mother’s name is…)

- What is your father’s name? (His name is…My father’s name is…)

- Do you like to eat delicious deserts? (Yes, I do/No, I don’t)

- Do you like to visit cafes? (Yes, I do/No, I don’t)

- What is your favourite café? (My favorite café is…)

  •                   Ok, good, children!
  1.                      Актуалізація опорних знань(3хв.)

- Let us recall the previous material .

Connect the English words with their translation

 

       banana              морозиво        

ice-cream        банан

salad               Аргентина

Argentina        салат

Vegetable       овочі

  1.                      Оголошення теми і мети уроку(1 хв.)

- Ok, good. Today you’ll find out what to say when you are in a café. You’ll also learn about British money.

  1.                      Cприйняття, усвідомлення та застосування знань (25 хв.)
  •                   1. Введення нових лексичних одиниць
  •                   Now, look at the blackboard and listen to me.

         custommer [.'k st m]      відвідувач, покупець

         сafe         [' k  fei]          кафе

penny      [’peni] (множ, pence)  пенні; пенс

pound      [paund]            фунт стерлінгів

order       [ ‘ :d ]               замовляти

  •                   Read after me, please.

Read these words all together.

Read them one by one.

… read these words.

2. Робота над діалогом

Pre - Reading

Бесіда з учнями.

Ok, good, and now, open your books at page 82.

  •                   Look at the picture at page 82.
  •                   Who can you see?
  •                   Where are the boys?
  •                   Are they eating or are they making an order?
  •                   Listen to the dialogue.
  •                   Reading 
  •                   Read after me (по 1 рядку повторюють за Вами).
  •                   Let’s read in faces. You’ll be waiter, you’ll be Bill…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

After-Reading

What do the boys want to eat? ( The boys want to eat  

What do they want to drink? (They want to drink                           

Who wants Cola? (

An orange juice?

A tomato juice?

What does Nick say about chocolate ice - cream?

3. Робота в зошиті

  •                   Ok, open your workbook at page 46. Find first exercise.
  •                   Let's look at the word and translate them, listen to me.

( читаю і перекладаю разом з дітьми слова)

thanks                                  спасибі

some                                    деякі

chocolate                         шоколад

like                              подобатися

would

welcome                     ласкаво просимо

thirsty                         спраглий

else                             ще

delicious                    дуже смачний

  •                   Аnd now read the task that you must do.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Фізкультхвилинка(sport minute)(відео)

-Good, and now will have a rest. Stand up, please

Ok, Sit down, please!

V. Закріплення умінь, знань, навичок (10 хв.)

5. Робота з діалогом

  •                   Ok, look at the blackboard. You see sentences, you need to put the sentences in the correct order to make the dialog. Listen to the dialogue.

-Ok, open your books at page 82, ex. 2 and read and remember. Listen to me, please, read

 

 

 

 

6. Система британських грошей.

- Ви вже знаєте, що в кожній країні є своя система грошей.

- Скажіть, а в Україні яка національна валюта? (гривня) У США – долар.

- Так і у Великій Британії є своя національна валюта - фунт стерлінг

  •                   Оpen your books at page 83, ex. 3, listen to me. (читаю слова)
  •                   Read after me

 

 

 

 

 

VI. Домашнє завдання ( 2 хв.)

Your home task is: book – page 82-83 (read, learn new words), workbook – page 47 Ex. 2, 3.

VII. Підсумок уроку (3 хв.)

What did we do?

What did you learn?

Goodbye, I was glad to work with you

doc
Додано
25 січня 2019
Переглядів
1374
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку