Урок "Плід, поширення плодів. Лабораторне дослідження 9. Будова плода"

Про матеріал

Використання вчителем різноманітних форм і методів організації роботи учнів, дозволяють розкрити зміст їх суб'єктного досвіду щодо запропонованої теми. Під час уроку використовуються завдання, що дозволяють учневі самому вибирати тип, вигляд і форму матеріалу (словесну, графічну, умовно-символічну).

Перегляд файлу

Урок № 42              Дата проведення уроку________        Біологія 6 клас

Тема: Плід, поширення плодів. Лабораторне дослідження 9.  Будова плода.

Мета:

  • навчальна: поглибити знання учнів про насінне розмноження рослин, сформувати поняття про плоди, особливості їхньої будови і різноманітність, значення плодів, продовжити формувати вміння порівнювати, узагальнювати та робити висновки;
  • розвивальна: продовжувати формувати уміння і навички роботи з лабораторним матеріалом, виконувати і оформлювати лабораторну роботу, розвивати логічне мислення, уяву, творчий потен­ціал кожної дитини; формувати вміння працювати з підручником, таблицями, схемами, малюнками; розвивати вміння працювати в малих групах;
  • виховна: виховувати спостережливість, старанність, бережливе ставлення до природи.

Обладнання: комп'ю­тер, муляжі плодів, колекції плодів, додаткова література.

Тип уроку: засвоєння нових знань і формування та вдосконалення вмінь та навичок учнів.

Терміни та поняття: плоди, простий плід, складний (збірний) плід, супліддя, сухі і соковиті плоди, однонасінні і багатонасінні плоди.

 

Очікувані результати навчально-пізнавальної діяльності учнів

Учень

оперує термінами: плід;

наводить приклади: рослин з різними типами плодів, практичного використання плодів людиною;

висловлює судження: різні способи поширення плодів мають пристосувальний характер

розпізнає: різні типи плодів;

дотримується правил: виконання лабораторної роботи, профілактики отруєння плодами.

Внутрішньопредметні зв’язки:

6 клас.  «Генеративні органи рослини», «Запилення», «Запліднення у квіткових рослин».

Хід уроку

І. Етап орієнтації

1. Організаційний момент

Продзвенів уже дзвінок,

Починається урок.

Сьогодні він у нас незвичайний.

Тож повернімося обличчям до гостей

І лагідно скажемо: «Добрий день!»

 

2.  Створення позитивного настрою

(звучить лірична музика)

Дорогі учні!

Вітаю вас у стінах ботанічної лабораторії. У мене в руці квіткова рослина. Вона має гарні квіти і листя. А чи можуть ці органи існувати окремо? Ні! Тож і вчителя без учня не існує, і навпаки. Тому ми зараз об’єднаємо свої зусилля для вивчення нового матеріалу. Я розраховую на вашу активну роботу і сподіваюся, що дух партнерства допоможе нам у цьому. А тепер зверніть увагу на дошку. Девізом нашого уроку я пропоную взяти китайську мудрість:

«Скажи мені, і я забуду,

Покажи мені, і я запам’ятаю.

Дай можливість діяти самому, і я навчуся».

- Діти, перед вами листи контролю для само- і взаємооцінювання,  які допоможуть оцінити ваші знання і вміння під час  уроку

3. Актуалізація знань (евристична бесіда „Я знаю!”)

  1.   Який відділ рослин ми вивчаємо?
  2.   Що таке квітка?
  3.   Виходячи з уявлення про те, що квітка – це видозмінений пагін,

назвіть частини квітки, що мають стеблове і листкове походження.

  1.   Які головні частини квітки?
  2.   Назвіть процес, який ви спостерігали на відеофрагменті?
  3.   Якому процесу передує процес запилення?
  4.   Як відбувається запліднення у квіткових рослин? (відеофрагмент)
  5.   Ким і коли був відкритий процес подвійного запліднення?
  6.   Великий російський ботанік С. Г. Навашин, вивчаючи особливості

життєвого циклу і запліднення у квіткових рослин, запропонував термін «подвійне запліднення». Пізніше вчені стали вважати цей термін недоречним. Яке ваше відношення до цих тверджень?

  1. Які зміни відбуваються з квіткою після запліднення?
  2. Як називаються інакше квіткові рослини?
  3. Чому в насінні?

Виставте самооцінку за правильну відповідь: по 1 балу, за запитання № 3 – 2 бали, за запитання № 9 – 3 бали.

4. Мотивація

Вскоре за тем семена развиваются в завязи сочной,

В лоне плодов наливных зреют и спеют они.

  • Чим вкрите насіння?

ІІ. Етап визначення мети

  • Що будемо вивчати на уроці?
  • Для чого потрібно вивчати цю тему?
  • Яку користь принесуть знання з цієї теми для майбутнього життя?

Повідомлення теми і мети уроку

Сформувати поняття про плоди, особливості їхньої будови і різноманітність, значення плодів.

ІІІ. Етап проектування

Запропонуйте, як саме будемо працювати на уроці (учні складають орієнтовний план уроку, вчитель фіксує на дошці).

ПЛАН

  1. Будова плоду.
  2. Різноманітність плодів.
  3. Значення плодів.

 

Способи фіксації навчального матеріалу: (учні обирають самостійно)

  1. Опорний конспект.
  2. Схема.
  3. Таблиця

ІV. Етап організації виконання плану

Лабораторне дослідження 9.  Будова плода. (за інструктивними карточками у зошитах)

 ЛАБОРАТОРНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ № 9. Будова плода.

Мета: формування вмінь і навичок характеризувати і розрізняти різні типи плодів.

Обладнання: препарувальний набір

Роздавальний матеріал: сухі і соковиті плоди (соняшника, помідора, пшениці, гарбуза, квасолі, яблука), бульби картоплі, муляжі, таблиці, підручник.

 

  1. Будова плода (розповідь вчителя, демонстрація малюнків)

Прослухайте інформацію, складіть схему

Плід — орган покритонасінних рослин, який утворюється в квітці із зав’язі і слугує для формування, захисту та поширення насіння, що міститься в ньому. Він розвивається зазвичай після запліднення та утворення зародка в результаті розростання і видозміни стінок зав’язі. Після запилення і запліднення до зав’язі надходять поживні речовини, і вона поступово перетворюється на стиглий плід. Зі стінок зав’язі  розвивається оплодень, який складається з трьох шарів: зовнішнього, середнього  та внутрішнього.

Замалюйте (підпишіть шари цифрами)

Виставте самооцінку (за правильно виконане завдання – 2 бали)

Висновок: Плід складається з однієї чи кількох насінин та оплодня. Оплодень розвивається після запліднення з квітки (переважно із зав’язі) і оточує насіння. Він складається із трьох шарів: зовнішнього, середнього і внутрішнього.

2. Типи плодів.

  •     Як ви думаєте, за якою ознакою плоди поділяються на сухі та соковиті?
  •   Чи всі плоди мають однакову кількість насіння?

 

У середині плоду міститься насіння. За кількістю насінин плоди поділяють на однонасінні (слива) й багатонасінні (огірок).

У формуванні багатьох плодів, крім маточки, беруть участь й інші частини квітки (оцвітина, квітколоже, вісь суцвіття тощо). Наприклад, м’яка, соковита частина плоду суниць утворилась із розрослого квітколожа, а з маточок розвинулися дрібні сім’янки, які містяться на його поверхні.

У деяких рослин зі щільними суцвіттями утворюються супліддя. Це відбувається в тому разі, якщо окремі плоди з квіток одного суцвіття зростаються і набувають вигляду одного плоду. Супліддя бувають сухі (буряк) та соковиті (шовковиця, ананас, інжир).

Вся різноманітність плодів чітко класифікується за будовою оплодня, способом розкривання плоду та способом поширення. Основні категорії плодів за цими ознаками – це сухі, соковиті, розкривні, нерозкривні, супліддя.

3. Створення проблемної ситуації.

Перед учнями на дошці вивішується німа схема, яку треба заповнити протягом уроку (кожній групі роздаються такі самі схеми у зменшеному вигляді).


Схема «Різноманітність плодів»

 

Різноманітність плодів (робота в малих групах „Я можу пояснити”)

(робота з підручником, демонстрація відеоматеріалів)

Завдання 1.

Мета: вивчити (дослідити) особливості будови сухого плода – біб.

Використовуючи матеріал підручника, дайте відповіді на запитання:

  • Яку будову має біб?
  • Наведіть приклади рослин, які мають такий плід.

Завдання 2.

Мета: вивчити особливості будови сухого плода – стручка.

Використовуючи матеріал підручника, дайте відповіді на запитання:

  • Яку будову має стручок?
  • Наведіть приклади рослин, які мають такий плід.

Завдання 3.

Мета: вивчити особливості будови сухого плода – стручечка.

Використовуючи матеріал підручника, дайте відповіді на запитання:

  • Яку будову має стручечок?
  • Наведіть приклади рослин, які мають такий плід.

Завдання 4.

Мета: вивчити особливості будови сухого плода – коробочки.

Використовуючи матеріал підручника, дайте відповіді на запитання:

  • Яку будову має коробочка?
  • Наведіть приклади рослин, які мають такий плід.

Завдання 5.

Мета: вивчити особливості будови сухого плода – горіха.

Використовуючи матеріал підручника, дайте відповіді на запитання:

  • Яку будову має горіх?
  • Наведіть приклади рослин, які мають такий плід.

Завдання 6.

Мета: вивчити особливості будови сухого плода – сім’янки.

Використовуючи матеріал підручника, дайте відповіді на запитання:

  • Яку будову має сім’янка?
  • Наведіть приклади рослин, які мають такий плід.

Завдання 7.

Мета: вивчити особливості будови сухого плода – зернівки.

Використовуючи матеріал підручника, дайте відповіді на запитання:

  • Яку будову має зернівка?
  • Наведіть приклади рослин, які мають такий плід.

Завдання 8.

Мета: вивчити особливості будови соковитого плода – ягоди.

Використовуючи матеріал підручника, дайте відповіді на запитання:

  • Яку будову має ягода?
  • Наведіть приклади рослин, які мають такий плід.

Завдання 9.

Мета: вивчити особливості будови соковитого плода – яблука.

Використовуючи матеріал підручника, дайте відповіді на запитання:

  • Яку будову має яблуко?
  • Наведіть приклади рослин, які мають такий плід.

Завдання 10.

Мета: вивчити особливості будови соковитого плода – гарбузини.

Використовуючи матеріал підручника, дайте відповіді на запитання:

  • Яку будову має гарбузина?
  • Наведіть приклади рослин, які мають такий плід.

Завдання 11.

Мета: вивчити особливості будови соковитого плода – кістянки.

Використовуючи матеріал підручника, дайте відповіді на запитання:

  • Яку будову має кістянка?
  • Наведіть приклади рослин, які мають такий плід.

Під час презентації результатів груп заповнюється німа схема на дошці та учнями в зошиті

Висновок: Плоди бувають прості та складні (збірні), соковиті та сухі, однонасінні та багатонасінні, розкривні та нерозкривні.

Взаємооцінка роботи в групі

За презентацію – 2 бали, за роботу – 1 бал

Як ви думаєте, у чому полягає біологічне значення плодів? (Слугує для поширення та захисту насіння від несприятливих умов.)

Чи завжди дощ необхідний для плодів і насіння?

 

А тепер у нас розминка,

А тепер фізкультхвилинка.

(Австралійський дощ)

Учасники стають у коло.

 Інструкція: Чи знаєте ви, що таке австралійський дощ? Ні? Тоді давайте разом послухаємо, який він. Зараз по колу ланцюжком ви будете передавати мої рухи. Як тільки вони повернуться до мене, я передам наступні. Стежте уважно!

  • В Австралії піднявся вітер. (Ведучий тре долоні).
  • Починає крапати дощ. (Клацання пальцями).
  • Дощ посилюється. (Почергове плескання долонями по грудях).
  • Починається справжня злива. (Плескання по стегнах).
  • А ось град – справжня буря. (Тупіт ногами).
  • Але що це? Буря стихає. (Плескання долонями по грудях).
  • Рідкі краплі падають на землю. (Клацання пальцями).
  • Тихий шелест вітру. (Потирання долонь).
  • Вийшло сонце! (Руки догори).

Сідайте, діти, всі за парти.

Навчання – праця. Це не жарти.

 

Розгляньте плоди, дослідіть (визначте) їх типи. Результати занесіть до таблиці

І варіант: № I, II, ІІІ, 1.

ІІ варіант: № І, ІІ, IV, 2.

ІІІ варіант: № І, ІІ, V, 3.

№ І – горіх ліщини,

№ ІІ – сім’янка соняшника,

№ ІІІ – зернівка пшениці,

№ ІV – зернівка кукурудзи,

V – біб квасолі,

VI – коробочка маку,

№ 1 – яблуко яблуні,

№ 2 – яблуко груші,

№ 3 – гарбузина.

 

4.  Результати занесіть у таблицю.

Назва

плода

 

 

 

Тип плода

Приклади рослин, що мають такі плоди пло„іт

сухий або соковитий

однонасінний чи багатонасінний

плоди

 

1.

Ягода

Соковитий

Багатонасінний

Смородина, аґрус, виноград

2.

Біб

Сухий

Багатонасінний

Горох, квасоля, соя

3.

Коробочка

Сухий

Багатонасінний

 

Мак, блекота, дурман

4.

Горіх

Сухий

Однонасінний

Ліщина, бук

5.

Кістянка

Соковитий

Однонасінний

Слива, вишня, черешня

6.

Стручок

Сухий

Багатонасінний

Капуста, редька

7.

Стручечок

Сухий

Багатонасінний

Грицики, рижій

8.

Зернівка

Сухий

Однонасінний

Жито, пшениця, ячмінь

9.

Складна кістянка

Соковитий

Багатонасінний

Малина, ожина

 

 

10.

Яблуко

Соковитий

Багатонасінний

Яблуня, груша, айва, горобина

Висновок. Плід — видозмінена у процесі запліднення квітка. Він складається з оплодня і насіння. Плоди захищають зародок від несприятливих впливів та сприяють розповсюдженню рослин. Плоди бувають соковитими та сухими, однонасін­ними та багатонасінними, розкривними і нерозкривними. До соковитих плодів відносять кістянку (вишня, абрикос, черемха), ягоду (томат, картопля, смородина), гарбуз (огірок, диня, патисон), Сухі плоди бувають: розкривні і нерозкривні. До перших відносять біб (ква­соля, горох), коробочку (мак, чистотіл, петунія, блекота), стручок (гри­цики звичайні, дика редька). Нерозкривними плодами є горіх (ліщина, береза, бук), крилатка (ясен), сім'янка — (кульбаба, соняшник, айстра), зернівка (рис, просо, жито, очерет).

(Один учень зачитує висновок, інші - перевіряють).

Додаткове завдання.

Відгадайте загадки:

Одновусий дід у соломину одягнений. (Зернівка вівса).

Стебло вусате, а сам смугастий. (Кавун).

Перевірте себе!

1. Назвіть тип плоду, до якого відносять зернівку..

а) Сухий однонасінний:             в) соковитий однонасінний;

б) сухий багатонасінний;           г) соковитий багатонасінний. Відповідь.__________

2.  Назвіть багатонасінний плід.

а) Горіх;       б) сім'янка;          в) ягода;     г) кістянка.

Відповідь.__________

3.  Як називається соковитий багатонасінний плід із соковитою м'якоттю, вкри­тою зовні тонкою шкірочкою? Чому ви зробили такий вибір?

а) Кістянка;     б) ягода;     в) біб;     г) сім'янка;      д) зернівка;      є)коробочка. Відповідь._________________________________________________________

Творче завдання:

У разі пересилки поштою деякі плоди потребують спеціального упаковування, а за інші можна не турбуватися: яблука, арахіс, горішки ліщини, мандарини? Чому?

4. Значення плодів (випереджаюче завдання)

        Самооцінювання – 3 бали

Яку роль у житті людини відіграють плоди і насіння?

Повідомлення учнів

Висновок. Плоди важливі для людини. Вона споживає їх у їжу, використовує як корм тваринам, у різних галузях промисловості та для виготовлення лікувальних засобів.

V. Контрольно – оцінювальний етап.

1.Прийом „ Так – ні ”

  1. Плід — це видозмінена у процесі запилення квітка.
  2. Плід складається з насінини та оплодня.
  3. Залежно від вмісту води в оплодні їх поділяють на сухі (з м'ясистим соковитим оплоднем) та соковиті (оплодень шкірястий або здерев'янілий).

    4. Сухі плоди поділяють на розкривні та нерозкривні.

5.Багатонасінні сухі плоди – біб , стручок, стручечок, коробочка.

6. Містять переважно одну насінину : горіх, жолудь, сім'янка, зернівка.

7. Ягода – соковитий однонасінний плід з м’якушем, покритий зверху тонкою шкіркою.

8. Зернівка – сухий плід, у якого плівчастий оплодень не зростається з насінною шкіркою.

9. Кістянка – однонасінний соковитий плід.

10. Коробочка – однонасінний сухий плід кулястої форми.

11. Стручок – сухий плід, що складається з двох стулок, що розкриваються від основи до вершини, і на яких знаходиться перетинка з насінням.

12. Збірні плоди – плоди, в утворенні якого бере участь тільки зав’язь.

Відповіді «так»: 2, 4, 5, 6, 9, 11.

Відповіді «ні»: 1, 3, 7, 8, 10, 12.

Взаємоперевірка (правильні відповіді – 3 бали.)

2. Скласти сенкан (плід)

VІ. Підсумки уроку

  1. Оцінювання роботи учнів (на основі листів контролю)

VІІ. Домашнє завдання

Пояснення домашнього завдання з використанням технології особистісно орієнтованого навчання (диференціація домашнього завдання).

Завдання репродуктивного характеру: прочитати § 36; виконати завдання на с. 164.

Завдання творчого характеру:

 підготувати повідомлення про поширення плодів (В.К. Терлецький. Дивовижне у світі рослин. - К.: Урожай, 1990. – 208 ст. )

Завдання високого рівня: Поміркуйте

  1. Чи може бути більше насінин у плоду, ніж насінних зачатків у зав’язі?
  2. До якого типу плодів – сухих чи соковитих – належить плід волоського горіха?

 

  1. Рефлексія

Плід притаманний лише покритонасінним рослинам. Вони важливі для людини. Вчені працювали над виведенням нових сортів рослин з плодами, які б задовольняли смаки споживачів. Видатним селекціонером був Іван Володимирович Мічурін, який працював над виведенням нових сортів плодових рослин - яблунь. Напишіть на яблуках, що вам сподобалось, що ви вмієте, що знаєте, що для вас було важливим. Зачитайте нам свої враження і прикрасьте ними кошик.

  • Що вам найбільше вдалося під час роботи на уроці?
  • Чи виконали завдання уроку особисто ви? Клас у цілому?
  • Над якими навичками, вміннями, на вашу думку, ще необхідно попрацювати?

 

Заключне слово вчителя.

Швидко спливають хвилинки,

От і прощатись пора.

Я на прощання вам зичу

Щастя, здоров’я, добра!

 

 

 

 

 

 

 

 

Додатки

Лист контролю учня (учениці) 6 класу ________________________________

 

Вид діяльності

оцінювання

Само -

Взаємо -

„Я знаю!”

1) відповіді на запитання   (початок уроку)

2) „Так - ні”

 

 

-----

 

----

„Я вмію!”

1) підписи і малюнки будови плоду

 

 

-----

„Я можу пояснити!”

1) робота в групах

2) повідомлення

 

------

 

 

 

----

 

 

Завдання для  роботи в малих групах „Я можу пояснити”

 

Різноманітність плодів (робота в малих групах „Я можу пояснити”)

Завдання 1.

Мета: вивчити (дослідити) особливості будови сухого плода – біб.

Використовуючи матеріал підручника, дайте відповіді на запитання:

  • Яку будову має біб?
  • Наведіть приклади рослин, які мають такий плід.

 

Різноманітність плодів (робота в малих групах „Я можу пояснити”)

Завдання 2.

Мета: вивчити особливості будови сухого плода – стручка.

Використовуючи матеріал підручника, дайте відповіді на запитання:

  • Яку будову має стручок?
  • Наведіть приклади рослин, які мають такий плід.

 

Різноманітність плодів (робота в малих групах „Я можу пояснити”)

Завдання 3.

Мета: вивчити особливості будови сухого плода – стручечка.

Використовуючи матеріал підручника, дайте відповіді на запитання:

  • Яку будову має стручечок?
  • Наведіть приклади рослин, які мають такий плід.

 

Різноманітність плодів (робота в малих групах „Я можу пояснити”)

Завдання 4.

Мета: вивчити особливості будови сухого плода – коробочки.

Використовуючи матеріал підручника, дайте відповіді на запитання:

  • Яку будову має коробочка?
  • Наведіть приклади рослин, які мають такий плід.

Різноманітність плодів (робота в малих групах „Я можу пояснити”)

Завдання 5.

Мета: вивчити особливості будови сухого плода – горіха.

Використовуючи матеріал підручника, дайте відповіді на запитання:

  • Яку будову має горіх?
  • Наведіть приклади рослин, які мають такий плід.

Різноманітність плодів (робота в малих групах „Я можу пояснити”)

Завдання 6.

Мета: вивчити особливості будови сухого плода – сім’янки.

Використовуючи матеріал підручника, дайте відповіді на запитання:

  • Яку будову має сім’янка?
  • Наведіть приклади рослин, які мають такий плід.

Різноманітність плодів (робота в малих групах „Я можу пояснити”)

Завдання 7.

Мета: вивчити особливості будови сухого плода – зернівки.

Використовуючи матеріал підручника, дайте відповіді на запитання:

  • Яку будову має зернівка?
  • Наведіть приклади рослин, які мають такий плід.

Різноманітність плодів (робота в малих групах „Я можу пояснити”)

Завдання 8.

Мета: вивчити особливості будови соковитого плода – ягоди.

Використовуючи матеріал підручника, дайте відповіді на запитання:

  • Яку будову має ягода?
  • Наведіть приклади рослин, які мають такий плід.

Різноманітність плодів (робота в малих групах „Я можу пояснити”)

Завдання 9.

Мета: вивчити особливості будови соковитого плода – яблука.

Використовуючи матеріал підручника, дайте відповіді на запитання:

  • Яку будову має яблуко?
  • Наведіть приклади рослин, які мають такий плід.

Різноманітність плодів (робота в малих групах „Я можу пояснити”)

Завдання 10.

Мета: вивчити особливості будови соковитого плода – гарбузини.

Використовуючи матеріал підручника, дайте відповіді на запитання:

  • Яку будову має гарбузина?
  • Наведіть приклади рослин, які мають такий плід.

Різноманітність плодів (робота в малих групах „Я можу пояснити”)

Завдання 11.

Мета: вивчити особливості будови соковитого плода – кістянки.

Використовуючи матеріал підручника, дайте відповіді на запитання:

  • Яку будову має кістянка?
  • Наведіть приклади рослин, які мають такий плід.
doc
Додано
26 березня 2018
Переглядів
12463
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку